ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2011
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 08.06.08
JUN-2011

Relaxare maxima

Ok, am venit azi-noapte si informatiile sunt inca proaspete. Hotelul ni l-au recomandat niste prieteni. Pe 'amfostacolo' nu l-am gasit, chiar nu-mi venea sa cred. Pretul este obtinut prin martie, cu reducerile aferente.

Bun, mi-a placut la nebunie. Hotelul se afla in partea de sud a statiunii, chiar langa hotelul bourgas, si foarte aproape de plaja. Incearca sa-si respecte renumele lantului (Iberostar) si, in mare, reusesc. Camera mare, curata, aproape impecabil. Doar balconul este sub pretentiile numelui, in sensul ca 2 scaune si o masuta de plastic gasesti si la 2 stele. In fine, nu este o problema decat pt pretentiosi.

Mancarea foarte buna. De toate pentru toti, am mancat foarte mult peste si tot felul de chestii gen scoici, calamar, seara, in special. Ai de unde alege. Bauturile sunt cele locale, mie mi-au placut. Sucurile, la dozator, dar bune si acidulate si neacidulate.

Piscinele - de vis. Au mini aqua-park, cu 2 topogane mici, unul mediu, 2 mari pt copii si adulti. Curat, sezlonguri destule, bar la piscina mare deschis pana la ora 23, bar la topogane cu mancare, bauturi, inghetate, fructe, etc... Daca pierdeai pranzul, mancai fara probleme la barul de la topogane. Prosoape de plaja luai contra o garantie (nu stiu cat ca noi aveam prosoape la noi).

Seara la ora 20 era mini disco pt copii, pe urma spectacole chiar reusite.

Ziua era mai slabut cu animatia, dar pt copii era mini club unde fi-miu, pt prima data, chiar s-a distrat, a castigat un tricou...

Plaja este cea din fata hotelului burgas. Ca si la noi, plina de sezlonguri, daca vrei sa-ti pui prosopul, te asezi in spatele lor. Baiatul meu intr-o zi se juca in nisip, in umbra unei umbrele de plaja, au venit 'paznicii' sezlongurilor si l-au gonit de acolo... Super urat.

Una peste alta, hotelul este frumos, ne-am simtit foarte bine, angajatii se poarta frumos. Daca aveti intrebari, astept, caci acum mi se ingramadesc amintirile in cap...

Trimis de didi in 04.07.11 13:08:56
Validat / Publicat: 04.07.11 13:30:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipuri, Albena

VIZUALIZĂRI: 5862 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (didi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 mini aqua-park

gattasalvaje
[05.07.11 15:05:35]

Didi, multumim pentru review, l-am punctat maxim.

Am cateva intrebari:

1. Parcarea este inclusa in pret? Daca nu, cat se plateste? Sunt locuri destule sau este posibil sa ramanem pe dinafara?

2. Care este programul miniclubului?

3. Cat se face pana la plaja? Se trece peste dunele de nisip?

4. As vrea sa detaliezi putin capitolul gastronomie... cam ce se serveste la fiecare masa? Noi avem o fetita de 3.5 ani foarte mofturoasa si n-as vrea sa-mi scoata peri albi la masa, de aceea acord atentie maxima acestui capitol.

5. Daca se poate, as vrea sa stiu si eu numele agentiei de la care ati luat sejurul (pe PM)

Multumesc anticipat!

[05.07.11 15:50:50]

buna!

punctual: 1. despre parcare nu prea stiu, noi am fost cu autocarul. Oricum, nu era foarte mare, cred ca erau in fata hotelului cca 20 masini. Prietenii nostri care au venit cu masina au zis ca au gasit un loc pe o straduta laturalnica. Cred ca e o problema, totusi.

2. mini-clubul avea program de la 10 la 12 si de la 15 la 17. Erau multe jucarele pe acolo, se desena, aveau salteluta de sarit si piscina cu bile, chiar se ocupau de ei. Organizau tot felul de concursuri...

3. pana la plaja faceam 5 min. Se cere la receptie un card cu care se deschide o porticica pe langa piscina mare si, imediat pe langa hotelul burgas (nu se trec dunele), pe straduta, se ajungea la plaja. Plaja era foarte curata, iar apa gen Mamaia, cu intrare lina si, bineinteles, foarte curata.

4. Pai, dimineata: iaurturi simple si cu fructe, cereale diverse, lapte cald si rece, dulceturi de mai multe feluri, mezeluri (salamuri, cascaval, branza, sunculita etc), salate simple sau amestecuri, masline, oua (fierte, prajite, omleta etc), clatite, diverse prajeli, crenvursti fierti, fructe si altele pe care probabil nu le-am vazut.

La pranz: trei feluri de supe (mie chiar mi-au placut), aperitive la fel ca dimineata foarte diverse, multe-multe salate de toate felurile, carne sub diverse forme (si pui, si peste si vita...), fructe multe, prajiturile erau cu multa crema (acestea nu m-au incantat), legume firte, prajite, la gratar...

Seara: la fel ca la pranz, dar nu aceleasi ci variate feluri.

Sincer, nu cred ca nu se gaseste ceva pt oricine. Poate doar fi-miu care din pizza nu a iesit.

Asa, la barul de la topogane (intre 14 si 17) faceau pe loc pizza, hamburgeri, sandvichuri calde, aveai iar salate, dulciuri, inghetate, sucuri...

Cam astea mi le-aduc aminte acum...

loreM*
[06.07.11 10:05:22]

un cost al sejurului, se poate, te rog?

[06.07.11 17:06:47]

LoreM, cum am scris si sus, 2000 lei pt 2 adulti si copilul gratis, dar este pret redus cu 25%, obtinut in cadrul targului de turism.

bobchi
[25.07.11 15:21:52]

buna!

am si eu o intrebare: la mini aqua-park intrarea era inclusa in bilet sau era taxa separata?

[25.07.11 16:54:56]

buna!

nu, e fara taxa. topoganele respective sunt ale hotelului, sunt in aceeasi curte cu hotelul, doar ca se afla pe una din parti, iar piscinele mari sunt pozitionate in fata hotelului.

[24.01.12 00:39:24]

Stiu ca sezlongurile + umbeluta pe plaja se platesc separat.

Stii cat costa acestea?

[24.01.12 17:15:53]

@cbichis: Da, anul trecut era 7 leva un sezlong, iar la doua sezlonguri era umbrela gratis (nu mai retin foarte bine). Daca luai un sezlong plateai si umbrela parca tot 7 leva.

[24.01.12 17:24:10]

@didi: Multumesc!

Are cineva vreo idee cum e cu parcarea? Unde se parcheaza si cat costa?

[24.01.12 20:40:34]

@cbichis: am incercat sa caut o poza cu parcarea hotelului, am gasit una, o sa o postez acum. Se vede putin ca hotelul e la strada si nu are multe locuri de parcare.

[24.01.12 23:15:53]

@didi: Merci!

Intrebarea e: daca sunt locuri in parcarea hotelului se poate parca acolo? Banui ca da. Cat costa?

Daca nu sunt locuri unde parchez in siguranta (am masina de 12 ani nu mi-e neaparat ca ma fura cineva dar totusi) si cat costa?

[25.01.12 12:27:52]

Sa nu uit un alt aspect

Cum e cu accesul la Internet in hotel?

Am inteles ca in lobby bar este acces WIFI gratuit. Exista si posibilitatea de WIFI/internet prin cablu din camere? Care sunt costurile implicate?

Multumesc

[25.01.12 17:42:45]

@cbichis: da, deja m-ai incuiat. De internet nu stiu nimic, nu m-a interesat. Poate totusi afli dupa site-uri internationale...

[07.02.12 13:52:19]

@cbichis: da, in lobby bar este free, in camere semnal doar la cele apropiate de receptie, noi am avut vedere la ''mare'' la piscina la et 1 si mergea netul doar pe balcon si greu. La camerele cu vedere pe spate, respectiv cele pe rampa de acces restaurant mergea mult mai bine WI -FI de la terasa de langa hotel, nu era parolat.

[07.02.12 13:56:16]

@cbichis: Parcarea costa 30 euro pe 7 zile, se plateste cand vrei, in sensul ca nu esti obligat sa o platesti de cum ajungi. PArcarea este mica dar a fost suficienta in perioada cand am fost eu in iunie, pentru ca marea majoritate erau nemti si francezi si erau veniti cu avionul, veneau tot timpul autocare si lasau turisti.

PArcarea are paznic si bariera, deci stai fara grija nu am auzit sa se fure.

[13.06.12 12:50:39]

Buna ziua, pute-ti sa-mi spuneti daca pe plaja exista vreun bar al hotelului? daca nu de unde va procurati bauturile pe plaja iar daca da era all incusiv sau se plateau?

multumesc

[13.06.12 15:56:32]

@nedelcu laura: buna, din cate stiu doar cateva hoteluri de 5 stele au barul lor pe plaja, deci acesta nu are. De obicei, ne cumparam dupa straduta care duce la plaja, de la magazine. In interiorul hotelului sunt anumite bauturi incluse in all inclusive (din cate stiu cele locale), sucurile si apa de la dozatoare, alcoolicele de la baruri...

[15.06.12 02:29:04]

buna ziua, adresa de email care apare pe site-ul hotelului nu functioneaza, aveti cumva o alta adresa de email la care as putea sa cer confirmarea rezervarilor? am cumparat biletele printr-o agentie care nu ne inspira foarte mare incredere si am vrea sa primim confirmari direct de la hotel.

multumesc anticipat

[15.06.12 06:16:18]

@nedelcu laura: eu nu stiu alta adresa, imi pare rau.

[15.06.12 10:51:15]

@nedelcu laura: cand ai cumparat biletele nu te-ai interesat de agentie?? Oricum la hotel sunt obisnuiti cu vouchere tip carticica de la agentii nemtesti, eu cand le-am dat voucherul tip foaie A4 sau cam fastacit, a durat un pic pana s-au lamurit, mi-au creat ceva emotii, dar a fost bine, agentia a fost de incredere: -)

Incearca la telefon sper sa ai noroc de tura care stie mai bine engleza...

Iberostar Tiara Beach

Tel.: +359 554 2 9600

Fax: 35955427755

E-mail: iberostar_tiara@infotel.bg

[15.06.12 11:26:39]

@eea_mihai: am incercat la telefon, mi-au zis ca e ok dar as avea nevoi de o confirmare pe mail.

multumesc oricum pt informatii.

[18.06.12 09:13:19]

@nedelcu laura: daca ai sunat deja si ti-au zis ca e ok, sigur e ok sunt totusi un nume renumit nu cred ca vorbesc aiurea, deci nu te mai stresa, gandeste-te ca te asteapta o vacanta super din toate punctele de vedere... ce as mai vrea si eu inca o data... Vacanta placuta!

jokonda
[18.06.12 10:02:42]

@cbichis: Anul acesta, pretul s-a marit, se achita cite 8 leve deja.

[18.06.12 10:19:53]

@jokonda: buna, pentru ce se achita cate 8 leva deja? ai fost anul acesta la hotelul asta?

jokonda
[18.06.12 11:57:29]

@nedelcu laura: anul trecut ca sa inchiriezi o umbrela sau un shezlong pe plaja achitai 7 leve, anul asta e deja 8

mymysu
[09.03.13 19:42:07]

Voi merge de Paste la acest hotel si doresc sa stiu daca a fost cineva de Paste acolo si cum a fost. Daca topoganele vor fi deschise, daca vom avea la masa oua rosii? cum este cu parcarea?

bebedoru
[30.03.13 20:48:42]

@mymysu: si eu as dori sa stiu cum este de Paste la Tiara. Nu am petrecut nici un concediu in Bulgaria, dar vom merge de Paste anul acesta.

maria55 †
[01.04.13 14:15:32]

@bebedoru: nu trebuie sa -ti faci griji, mai ales ca hotelul este unul bun, iar in alta ordine sa stii ca si eu am fost reticenta in 2012, cand pt prima oara am ales sa-mi petrec sarbatorile de Paste la vecini (vezi impresii). A fost atat de reusita mini-vacanta de Paste, incat anul acesta am ales tot Bulgaria si tot Nisipurile de Aur!

Nu e bine sa spui "never" pt ca iata a fost o surpriza atat de placuta, chiar daca am ales un hotel de 3*, incat pe viitor asta-mi v-a fi alegerea!

Se intreba cineva pe aici daca au oua rosii... au, au si oua rosii si pasca si cozonac, ba mai mult, la micuta capela din spatele hotelului Hermitage poti participa la slujba de Inviere!

Va doresc vacanta placuta!

mymysu
[06.04.13 15:17:21]

@bebedoru: Iti voi spune cand ma voi intoarce de acolo. O sa postez impresii.

bebedoru, cbichis, didi, eea_mihai, gattasalvaje, jokonda, loreM*, maria55, mymysu, nedelcu laura
Alte impresii din această RUBRICĂTiara Beach Hotel (ex Iberostar) :