ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2011
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 04.07.11
JUN-2011

ARTICOL ARHIVAT

Concediul perfect... pina acum...

Cu noile informatii despre situatia din Grecia am hotarit sa incerc sa schimb parerea celor care vor sa evadeze din romanica.

In perioada respectiva NO PROBLEM. Feryboatul intre Keramoti si Thassos (Limenas) circula constant si cu preturi mai mici decit pe net. (23.5E mashina, 2 adulti si un copil-numai dus).Drumul prin Bulgaria ok... 4 ore pe la Svilengrad. Detalii in alt topic.

Vila Elekon e relativ noua, terminata in 2009. Este situata la aprox. 50m de plaja Golden Beach. Finisaje, mobila, etc peste medii, a fost prima data cind imaginile de pe net au fost depasite de realitate. Gazdele... Elena si Constantin... (la 30-35 de ani amandoi) de aici si numele... "ele... kon"... foarte amabile, nu prea stiu engleza dar macar se straduiesc sa inteleaga si sa te ajute imediat ce le soliciti ceva. (Locul de parcare din fata vilei cu umbra era ocupat de masina gazdei, nici nu a trecut un minut decit am oprit motorul si a luat-o de acolo si am putut sa o las in locul ei!!!) (Stateam la o cafea in curte si nu aveam o umbrela linga masa, s-a dus Constantin si a adus umbrela, nici nu apucasem sa imi aprind tigara... si ar mai fi).

Schimb de lenjerie si curat in camera o data la 3 zile, cu simt de raspundere. Bucataria utilata cit de cit. Recomand mezonetele dar nici apartamentul central nu e departe de un confort mai mult decit suficient pentru o familie cu 1-2 copii.

Pret pt. iunie, 45E/noapte.

Locatia vilei f inspirata, linga o livada de maslini, iar in curte aveau iasomie. Serile pur si simplu te imbatai cu mirosul ei.

Aer conditionat cu conditia sa inchizi usa (avea un microcontact la usa). Patul incapator cu cearceafuri apretate. La etaj nu exista usa, se intra direct in camera din capul scarilor. Baia la parter, cu singurul minus de acolo, cada de dus nu este inchisa. Apa calda non-stop. Canapeaua din living se extinde. In balcon, umbrela o masa si doua scaune cu o chestie de uscat rufe. Frigiderul cam mic dar destul de incapator daca nu te duci cu mincare luata de acasa. La TV nimic de vazut. Cam putine prize, e recomandat un prelungitor pentru incarcatoare si alte accesorii.

La 30 de metri un magazin foarte bine aprovizionat.

In concluzie, recomand vila cu caldura pentru ca noi ne-am simtit f bine primiti si conditiile de cazare foarte bune.

Pentru alte detalii va stau la dispozitie. Eu unul m-am indragostit de aceasta locatie de vacanta.

Si ar mai fi ceva... foarte multa liniste... !!!

Trimis de dan.butnaru in 04.07.11 12:48:57
Validat / Publicat: 04.07.11 13:21:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerini in 2004

VIZUALIZĂRI: 6308 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dan.butnaru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Doua mezonete iar sub ele, in partea stinga un apartament respectiv in dreapta, un studio. Diferenta este ca la studio patul baia si kicineta sint in aceeasi incapere.

webmaster28 [04.07.11 13:02:31] »

@dan. butnaru, bine ai venit pe site, ai scris un review foarte bun.

Te mai asteptam si cu alte impresii din vacantele tale.

mirmicu [06.03.12 17:53:32] »

Buna,

poti sa-mi spui ce varianta ati avut la 45 de euro: apartament, maisonette, studio?

Multumesc.

dan.butnaru [14.04.12 01:37:13] »

@mirmicu: sorry pt intarziere, nu m-a anuntzat sau nu am fost eu atent la mailul de avertizare. am stat la maisonette. studioul e undeva sub scara, merita in caz ca gasesti numai studiouri de 2 stele. daca nu, recomandarea mea este totushi apartamentul central. gazda m-a lasat sa vad toate camerele pt a face o diferentza. pt 5E pe noapte chiar merita. probabil in iulie-august diferentza va fi de 10-15E. anul asta nu am mai cerut preturi. Thassos rules... !!!

clau.nov [05.05.12 15:24:52] »

Buna,

Am inteles din review-ul tau, ca ai avut posibilitatea de a vizualiza toate apartamentele de la aceasta vila.

Pt. ca doresc sa fac o rezervare la ap. 7 (singurul disponibil), te-as ruga sa-mi spui cum arata acesta (mie una din fotografiile de pe site mi s-a parut f. mic si pozitionat undeva la parter).

As aprecia foarte mult daca ai avea posibilitatea sa-mi raspunzi cat se poate de repede, pt. a face rezervarea in timp util.

Ar fi binevenite si alte detalii referitoare la tavernele in zona, plajele din apropiere, etc.

Multumesc foarte mult.

(Sper sa ajunga la cine trebuie aceste solicitari, iar daca cumva postez incorect intrebari, lamuriri, etc acordati-mi circumstante, voi veterani ai acestui site, intrucat sunt nou autentificata)

dan.butnaru [07.05.12 10:31:08] »

@clau. nov: go-thassos.gr/thassos-map ... la-panagia.html

aici gasesti pozitia vilei. (intre doua masinutze roshii, ceva mai la stinga) camera de zi e destul de spatioasa (4x5m) si dormitorul 3x3,5m. mai mic decit la mezzonette dar pt o familie cu 3-4 membri e ideala.

taverna selecta in capatul de nord, "vigli" se numeste. recomand seara greceasca si homarii.

succes!

clau.nov [07.05.12 11:01:28] »

@dan. butnaru

multumesc foarte mult pentru informatie si... promptitudine

cum suntem 3 membri in familie, ar fi suficient ca spatiu

asteptam sa se materializeze cererea si oferta, momentan

mai am o singura intrebare: mi se pare ca dureaza cam mult pana primesc rapunsul lor (si in acest moment astept un raspuns), sa fie din cauza ca nu prea se descurca cu engleza sau au rezervari la capacitate si nu se mai obosesc sa raspunda? la voi cum a fost?

Multumesc inca o data si vacante placute!

dan.butnaru [07.05.12 11:09:41] »

@clau. nov: eu am vb destul de mult cu ei pe mail. dura cam 2-3 zile pina la raspuns, dar asta prin februarie pt. iunie. acum nu stiu cum e, poate au solicitari. incearca un telefon direct. cu engleza nu se prea descurca. dar au un prieten care o vb f bine, cind nu se descurca ei vorbeste el. bafta! noi am trimis 100E avans pe un cont trimis de ei si a fost ok. totushi cere si o confirmare a platii.

mihnea [04.07.12 23:25:10] »

@dan butnaru

Te rog spune-mi daca ai vazut si apartamentul 3. Am facut o cerere de rezervare si mi-au propus acest apartament. Faptul ca am 2 copii mari (16 & 10 ani), ma fac sa am ceva temeri despre cum vor dormi pe canapelele din imaginile de pe net. Si pentru ca acum am vazut ca esti din Galati, m-ar interesa si ceva detalii despre drum (traseu si ora plecarii din Galati). Multumesc!

dan.butnaru [05.07.12 23:55:27] »

@mihnea: buna. ap 3 e in casuta din mijloc. ca spatiu e cel mai mare loc posibil... dar e arhisuficient pt 4 pers. conditiile sint f bune. nu ai de ce sa iti faci griji. noi am plecat din bucuresti. am stat o noapte acolo. cei 250 de km se cunosc, dar chiar si asa drumul e de preferat sa inceapa undeva la 4-5 dimineata ca sa poti ajunge undeva la aceeasi ora in grecia dar dupa amiaza. drumul spre bulgaria e obligatoriu pe la giurgiu si apoi pe la edirne. cit priveste traversatul bulgariei, sint destule topicuri pe tema asta dar cel mai bun e pe la veliko tirnovo. nu am mai fost anul asta, deci nu sint updatat dar din alte relatari tot ala ramine. oricum mai mult de 12 ore nu ai cum sa faci, cu tot cu pauze. eu am facut 8 ore din bucuresti pina la Kavala. dar am mers destul de tare pe autostrazile din grecia (160km/h). pt alte detalii ma poti intreba. alegerea oricum e f buna. si nu uita sa ii spui gazdei de mine concediu placut. aaa si nu uitati sa mergeti la Giola. succes!

mihnea [06.07.12 11:39:35] »

@dan. butnaru: multumesc pt raspuns! inca mai negociez cu ei. cer 70 euro/zi dar am oferte si la 50 euro/zi in aceleasi conditii (apartament mare, 4 paturi, la sfarsitul lunii). problema cu ei e faptul ca raspund greu la mail-uri si engleza lor e aproximativa. elekon ramane prima preferinta, sa vedem daca reusesc sa dau la pace cu ei. eu ma gandeam sa plec chiar mai devreme, la 5 sa trec in bulgaria. cat despre drum e varianta aleasa si de mine desi gps da o alta ruta.

dan.butnaru [06.07.12 18:04:02] »

@mihnea: pt grecia, respectiv thassos si perioada si conditii pretul e unul decent. locatia e la 100 de m de plaja (Golden Beach) iar diminetile sint absolut incintatoare. privelistea e unica. unde ai gasit cu 50E? daca e vb de emerald care din cite stiu mai lucreaza cu romanii sa stii ca e f departe de plaja. sa stii ca eu am cautat cel putin o luna toate ofertele din zona skala panagia si skala potamia. cu mailuri si detalii la singe. plus ca atunci cind am ajuns acolo am fost sa vad si acele cazari la care am renuntat in favoarea lor. cel putin in comparatie cu emerald... nu exista comparatie

succes oricum la ales. daca totusi ramineti la elekon nu veti regreta.

mihnea [06.07.12 19:36:52] »

@dan. butnaru: 50 euro la Mouraki Stella si niste vile Alexis parca. dar am acceptat oferta celor de la elekon cu 70 (la bulgari plateam 70 euro de persoana). Luni le trimit avansul. Am sa scriu un review la intoarcere. Sper sa fie OK cazarea ca locatia e super dupa cate am citit despre Thassos.

Stii cumva daca cer bulgarii si grecii alte acte la o masina in leasing pe firma in afara de imputernicirea de la firma de leasing, cartea verde si certificatul de inmatriculare? Pana acum, cand treceam la bulgari nu mi-au cerut nici un act al masinii in afara de certificat.

Multumesc pentru informatii!

dan.butnaru [07.07.12 03:41:19] »

@mihnea: vamile la greci practic nu exista. eu nici nu am oprit... doar in vamile bulgaresti. apoi liber la mare...

deci daca la bulgari nu ai avut prb, in mod sigur la greci nu e cazul, cred. eu nici la dus nici la intors nu am stat in vama greceasca. iar la bulgari doar buletinul si pasaportul copilului. actele mashinii nu mi le-au cerut (am fost in iunie cind era mai liber, probabil acum sint mai riguroshi). mai bine intrebi firma de leasing. acum am vazut ce e cu muraki. ehei... ai de mers pina la plaja si nu sint acolo numai 300 de m . pt. edificare uite linku dupa care m-am luat eu

go-thassos.gr/thassos-map ... la-panagia.html

clau.nov, dan.butnaru, mihnea, mirmicu