ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2011
DIN: PLOIEŞTI
ÎNSCRIS: 13.07.10
OCT-2009

Fascinant

Aflat la ţărmul Mării Egee, Pamukkale este acel loc din Turcia de care cu siguranţă cu plăcere şi care te va fascina. În sejurul avut în prima decadă din luna octombrie a anului 2009 în Turcia era inclusă şi o excursie opţională aici la Pamukkale, tentaţia a fost foarte mare şi m-am înscris şi eu pentru opţionala aceasta!!!

Tocmai de aceea aş vrea să mă alătur povestirilor colegilor mei de pe A. F. A. şi am să vă povestesc şi dumneavoastră despre ceea ce veţi găsi aici în superbul Pamukkale. Travertinele calcaroase de aici din Pamukkale sunt un „MUST SEE” şi nu mi-am permis să le ratez, atenţie însă pe terasele calcaroase (unice în lume) va trebui să mergeţi desculţi, o acţiune cât de cât dificilă pentru cei ce NU au un antrenament minim în acest sens, de fiecare dată un organ de ordine va fluiera după dumneavoastră dacă veţi încerca să vă încălţaţi, sau veţi fi încălţaţi. Am înţeles, de la ghid, că travertinele au apărut în urma unui fenomen de mii de ani de depunere a calcarului conţinut de izvoarele termale.

Pentru cei care nu ştiu Pamukkale înseamnă “Castelul de Bumbac” dar mă îndoiesc că după atâtea reviewuri ar mai exista cineva pe AFA să nu ştie acest lucru!!!

Tot aici la Pamukkale se găseşte şi Oraşul Antic Hierapolis care de asemenea vă va încânta şi fascina. Pe mine mă fascinează şi acum la, aproape, doi ani după ce Am Fost Acolo, sau mai corect spus de abia acum a început să mă fasineze mai ales că la scurt timp după ce m-am întors în ţara a apărut şi revista National Geographic cu un articol amplu despre Pamukkale.

Oricum promit să revin cu un review despre cazarea de care am beneficiat în acest scurt sejur al meu în Turcia. Din păcate (sau din fericire pentru alţii) NU mi-am luat un ceas din Turcia.

În rest am să vă las şi pe dumneavoastră să admiraţi pozele făcute de mine în superbul PAMUKKALE!!!

Trimis de RobertCodescu in 04.07.11 08:32:44
Validat / Publicat: 04.07.11 09:25:36

VIZUALIZĂRI: 2061 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RobertCodescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 DOAR v-am spus despre travertinele calcaroase că-s fascinante !!!
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS -1 PMA (din 1 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[04.07.11 09:29:39]

Articolul a fost selectat pentru o verificare suplimentara a autenticitatii recomandarilor.

Avand in vedere antecedentele, solicit autorului sa incarce (ori sa ne trimita) o fotografie PERSONALA din aceasta destinatie (ori alta dovada palpabila ca a fost acolo personal); prin aceasta solicitare doresc sa elimin posibilitatea ca reveiw-ul de fata sa nu fie decat o alta compilatie de texte generale si/sau imprumutate din diverse surse de pe internet, ilustrata cu fotografii imprumutate de la prieteni sau tot de pe internet (tactica folosita de autor in trecut)

Pana la primirea dovezii solicitate, articolul este publicat fara note si fara PMA.

Cristian_h*
[04.07.11 09:43:03]

@Robert am inteles ca ai terminat cursurile de ghid, pentru cineva care are asemenea pregatire, ma asteptam la mult mai multe informatii, eu zic ca actualul tau statut te obliga la acest lucru, dar... !!!

RobertCodescuAUTOR REVIEW
[04.07.11 09:49:00]

oricum aceiaşi soartă o va avea reviewul chiar şi cu poze personale vezi cazurile: ALUNIŞ click aici Marriott click aici sau poate la Mânăstirea Predeal click aici aşa că sincer NU văd rostul unei acţiuni inutile care va avea oricum aceiaşi finalitate decisă dinainte!!!

De acum este DOAR alegere dumneavoastră!!!

[05.07.11 17:34:38]

Ma rog, e optiunea ta. Personal sunt convins ca daca aveai vreo poza cu tine, ai fi incarcat-o prima

RobertCodescuAUTOR REVIEW
[05.07.11 17:53:16]

Încă odată vin şi întreb: "La ce bun! ? ! ? ! ? " după cum am arătat în linkurile de la ecoul de deasupra chiar dacă am pus poze cu mine reviewurile au fost "neutralizate" şi mai rău cu voturile userilor anulate după care plasarea de mesaje gen "voturile primite pana acum au fost anulate. Cine doreste isi poate reface fara probleme votul. "!!!

Adică sună a mesaj de genul: "cine se mai înhăitează cu RobertCodescu va avea aceiaşi soartă ca el! "

Mi s-a luat oricum 25% din PMA-urile acumulate anul acesta, asta în condiţiile în care reviewurile, mi-au fost suspendate, "fără PMAstd" şi cu MULTE voturi anulate încât mă întreb la modul serios: "LA CEBUN! ? " sau "PENTRU CE! ? ! ? " Poate cine ştie am să produc multă bucurie unor pseudouseri şi-am să cer închiderea contului, însă vreau să fac lucru ăsta mai încolo, NU acum, după una din cele mai grele săptămâni de anul ăsta de până acum!!!

MULŢUMESC pentru înţelegerea corectă a mesajului de mai sus!!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
adryana
[18.08.11 11:51:47]

@RobertCodescu, Pamukkale Nu se afla la tarmul marii, caci eu am fost acolo de curand, in iunie 2011 si iti spun cu mana pe inima ca mergi 195 km de la mare, frumosul loc fiind langa Denizli, localitate mai mare. Daca tot ai fost acolo, sa inteleg ca ai ratat Piscina Cleopatrei? mare pacat, caci acestea dar si Hierapolisul merita vazute impreuna intr-o zi.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[18.08.11 12:19:09]

@adryana: nu merita oboseala; acest utilizator (RobertCodescu) pare ca are obiceiul sa scrie reviews-uri compiland tot felul de alte surse (de exemplu articolul din National Geografic de care amintea mai sus) si nu din experienta proprie.

adryana
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Pamukkale: