ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2011
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 27.07.10
AUG-2009

Baile sarate Praid

Aflat aproape de intrarea in salina, strandul sarat din Praid mi-a prilejuit cea mai ciudata experienta de “inot” din viata. Strandul face parte dintr-un complex de tratament, care apartine salinei Praid si unde se pot face bai sarate la vana sau in strandul in aer liber.

Complexul are un numar de 28 vani. Intrarea costa 10 ron. Durata unei bai este de 10 minute pe zi la inceput, urmand sa creasca pana la 30 minute, dara rezisti, pe durata tratamentului care consta in 10-14 bai. Noi nu am urmat tratamentul la vana pentru ca nu am stat in Praid atat timp. Apa este sarata si iodurata si este incalzita in cazane la temperatura de 36 grade.

Baile sarate sunt destinate tratarii afectiunilor reumatice dar au efect si asupra intregului organism, pentru ca sunt calmante, relaxante fizic si psihic, vasodilatatoare, cicatrizante, antiinflamatorii si sterilizatoare ale pielii si mucoaselor.

Strandul

Continutul mare in sare se stie ca ajuta la flotabilitate- adica la plutire. Cu toate ca stiam lucrul asta, una e sa stii alta sa experimentezi pe propria piele. In apa strandului nu ai voie sa sari si nici sa inoti, ingerarea apei extrem de sarate putand fi fatala. Nu poti inota nici daca vrei, pantru ca apa e atat de saturata de sare incat plutesti fara sa vrei. Daca stai intins pe spate plutesti la suprafata apei si e tare greu sa te intorci de pe o parte sau alta, de parca o forta nevazuta te trage spre suprafata. Culoarea apei nu e nici ea prea imbietoare, e un fel de verde-maroniu murdar, insa asta se datoreaza zacamantului de sare prin care este trecuta apa. Strandul este alimentat cu apa sarata care provine dintr-un put de la adancimea de 1200 metri, apa avand efect relaxant si sterilizator asupra pielii, datorita cantitatii uriase de sare pe care o contine.

Strandul este deschis de la ora 9-19, doar in perioada 1 iunie-15 octombrie, asa ca profitati in timpul verii. Oricum apa nu este foarte calda, si daca prindeti o zi mai putin calduroasa si putin innorata, cum am prins noi, nu va va fi prea cald nici in apa si nici la iesire.

Cand iesi din apa si te usuci vei vedea diferite modele albe de sare care ti se formeaza pe piele si nu e recomandat sa stai mult timp asa pentru ca ti se usuca tare pielea. Experienta merita insa din plin.

Pentru a repeta oarecum trairea asta si acasa poti cumpara sare de baie de la orice taraba, simpla sau colorata si parfumata cu diferite arome. Nu e acelasi lucru, dar amatorii bailor parfumate pot fi incantati de oferta. Si noi ne-am incarcat masina cu cateva cutii, si pentru noi si cumparata cadou pentru familie. Fata de un suvenir clasic e o alternativa care merita luata in seama.

Trimis de luciaoradea in 04.07.11 01:00:32
Validat / Publicat: 04.07.11 01:50:31

VIZUALIZĂRI: 11189 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luciaoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baile sarate Praid-bazinul strandului, nu e mare si nici adanc

• Alte impresii din această RUBRICĂSalina Praid: