ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2011

Extrem de nemulțumit
Sub orice critică
Sub orice critică

De evitat!!

Am fost doua familii la Hotel CAPITOL din Jupiter. Impresia lăsată este una amară.

Cazarea:

Camera de 2 stele

avantaje: fără mirosul urât de la alge, vedere spre parcare (poți vedea când se eliberează un loc de parcare…) și stațiune, fotoliile mai bune decât cele din camerele de 3 stele (mai ales pentru familiile cu copii mici (cele moderne se răsturnau așa că prietenii noștri au decis sa le mute pe balcon și să închidă balconul).

Dezavantaje: mobilier învechit, nu ai vedere la mare, muzica de la restaurante pentru cei cu copii mici (deși muzica ce se auzea de la restaurantul Delta era foarte buna anii 80-90).

Camera de 3 stele

avantaje: mobilier nou, însă frigiderul tot nu încăpea în mobilier și era pus separat. (Deh cred că frigiderele au fost obținute prin cine stie ce combinații, doar erau bani europeni nu….) vedere spre mare. Dezavantaje: mirosul urat de la alge, fotoliile moderne care se răsturnau dupa cum am spus. În rest diferență pat matrimonial la 3 stele și paturi sparate la 2 stele, și de bani 100 în plus la camerele de 3 stele.

Finisajele sub orice critică aici s-au păpat de cineva banii de la UE, nu s-a pus gipscarton nu s-a pus plasa pentru glet, izolația sub orice critica etc Insă în prezentare hotelul figurează ca fiind reabilitat…. În fine, ciudat e că Uniunea Europeană a băgat aici atâția bani. Pentru ce?

Parcarea: ATENTIE din cauza capacității reduse a parcării hotelului doar 40 de locuri în parcarea cu bariera supravegheată video o să fiți sfătuiți să parcați pe iarba verde de lângă hotel însă această zonă nu este supravegheată video și nu trebuie prin urmare să plătiți tichetul de parcare. Ca să prindeți un loc de parcare trebuie să pândiți plecarea cuiva și o mică șpagă la agenții de pază.

Personalul de la recepție și cameristele ni s-au părut amabile însă cel de la restaurant este sub orice critică.

Restaurantul: Decepția cea mai mare a fost în această zonă. La orice oră e gol însă servirea, chiar dacă nu se solicită mâncare gătită durează cel puțin 40 de minute. Vă dați seama ce însemna asta pentru copii. Chelneri debusolaţi, tot timpul în probe și care în cele 7 zile de sejur ne-au încurcat nota de plată de 6 ori. Ori puneau comanda noastră pe cardul altora și viceversa, ori ne puneau în plus ceea ce comandau alții, ori ne puneau pur și simplu în plus (La un moment dat ne-am trezit cu vreo 5 chifle pâine in plus 5 cafele esspresso, 5 lapte condensat, etc cred că le plăcea cifra 5 mai ales la ospătărițe).

Sfatul meu dacă tot mâncați la restaurant evitați mesele unde servesc ospătărițe alegeți chelnerii care cât de cât le mai scoteau la capăt și măcar îți cereau scuze, fetele erau obraznice din cale afară: o replică adresată soției a fost de genul dacă nu îți convine pleacă de aici. Asta într-un hotel finanțat de UE…. Cea mai proastă experienţă e cea legată de micul dejun. De la recepţie ni s-a înmânat un card. Meniul pentru micul dejun... omlete de vreo 5 feluri, cu cartofi ţărăneşti, ouă ochiuri arse, cu jambon preţ 6 lei. În rest, salam (50 gr. 6 lei sau 9 lei), brânză telemea 6 lei 100 gr. Salam canadian 6 lei 100 gr. Salate (grecească şi bulgărească) 12 lei, unt 10 gr. 3 lei, gem 20 gr. 3 lei... Orice costa inclusiv mustarul si ardeiul iute se plătea separat așa că nu cumva să vă vină ideea ca la crenvuști să cereți și muștar că vi se pune în față o cană de muștar de 2 sau 3 lei după cum s-a cântărit…. Stăteam cu toți și ne întrebam cum să le combinăm. După trei patru zile de crenvusti, omletă și salam copii începuseră să zică „M-am săturat tot de asta!!! ”... dar cum să le combini să faci un mic dejun din cele de mai sus nu stiu….

Nu comandați ficăței!!! La prânz a treia zi copiilor li s-a făcut rău. Următoarea zi am comandat adultii ficăței ni s-a făcut rău toată noaptea… Nici peștele nu era bun. Despre alte feluri nu știu starea lor pentru că ulterior am mâncat la terase meniul zilei, sau la Neptun.

Atât copii cât și noi ne-am bucurat când am plecat spre casă… Asta în condițiile în care în anii anteriori vroiau să mai stăm. Asta cred că spune totul.

Singura părere bună cât de cât este de locul pentru copii însă era doar o educatoare care atunci când afară ploua nu făcea față. Nu erau animatori spre deosebire de vecinii de vizavi de la Delta unde era distractie mare pentru copii din spusele acestora colegi de grădiniță cu ai noștrii. De asemenea mai era playstation pentru copii mai mari care era cam gol din lipsa unor jocuri adecvate se puteau juca doar 3 sau 4 jocuri iar gratuit era doar o oră pe zi.

Hotelul CAPITOL din JUPITER este de evitat. Pentru familiile cu copii mai bine e de mers în Turcia.

Trimis de iradu in 03.07.11 13:53:24
Validat / Publicat: 03.07.11 15:34:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA.

VIZUALIZĂRI: 3877 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iradu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 rezervorul de la WC care se tot strica si curgea apa in continuu

[03.07.11 15:34:02]

@iradu, ai dat 0% la plaja si mare, poti sa ne spui ce te-a nemultumit?

Niste poze de la hotel ai putea incarca?

iraduAUTOR REVIEW
    [03.07.11 18:24:48]

Plaja din dreptul hotelului murdara cu tigari multe, și plina de scoici zdrobite copii plangandu-se ca nu pot merge, fiind pericol sa se taie in ele. Apa plina de alge si bolovani unde nu puteau intra nici macar adulti. Plaja cea mai buna era la o departare mai mare de 200 m inspre Neptun iar copii nu aveau rabdare sa ajunga.

O sa incerc sa adaug si pozele facute cu mobilul dar nu mai am softul pentru transfer fisiere. Daca fac rost o sa le urc.

[10.07.11 06:33:44]

Coane, toate camerele de doua stele sunt pe latura sudica a hotelului cu vedere catre Mangalia, deci catre mare. Ce ai vazut matale catre parcare sunt garsonierele. Ori nu ai fost acolo, ori vei fi un turcalet de ne indemni sa mergem in Turkey... sa fim seriosi pina la urma, daca ai' loz' sa mergi la turci... nu mergeai matale la Capitol!

iraduAUTOR REVIEW
    [11.07.11 14:16:10]

Nu stiu daca ai fost tu acolo. Noi am stat in camera 707 la colt exact deasupra parcarii si de unde se vedeau cele doua alimentari si pizzeria antik si hotel delta asa ca ramane sa aprecieze cei care au fost acolo...

[11.07.11 19:57:39]

Nu te supara, nu voi fi patimas... eu am stat la 702... si era foarte catre mare, dupa aducerea mea aminte camera de care vorbesti... era la categoria garsoniere sau unde isi tinea femeia de serviciu ustensilele, in rest noi sa fim sanatosi si sa auzim de bine!

[17.07.11 21:20:16]

Sa ma ierte D-zeu, dar chiar nu voi merge in concediu sa fotografiez oala la wc. Trebuie sa fii nebun sa faci asta... !! Este un hotel dupa banii pe care ii platesti, sa ma apuc sa fac poze la olita inseamna ca nu am fost acolo sa ma odihnesc... sper sa ma ierte admin!

fonfonica
    [30.07.11 02:05:21]

parca ai fi fost la alt hotel. de ce spui ca vecinii de la delta aveau animatori? pai programul e comun pentru amandoua hotelurile si pentru california

nu ti a convenit restaurantul? corect si rusine pentru mancarea stricata da eu am renuntat demult sa iau bilet cu masa mai ales ca nu te obliga. este terasa de la karaoke unde este mancare super, proaspata chiar daca e mai scumpa sau mai este o terasa cu servire la ghiseu cu preparate foarte ieftine si destul de bune mai ales daca esti obisnuit cu mancarea facuta din semipreparate. plaja jupiter e intr adevar departisoara dar pentru copii si plaja de langa baby land e super pentru ca sunt piscinele cu apa de mare si topogane

am sa bag si un review dupa de plec deocamdata sunt aici si este foarte frumos nu pot sa spun superbbbbb cum a fost anul trecut la cleopatra, in saturn, dar de si preturile acolo sunt duble la cazare

fonfonica
    [30.07.11 02:07:50]

ps frigiderul e in mobilier

daca vrei sa te ieftinesti si sa mergi la mare in extra sezon ca e mai ieftin nu poti sa ai pretentii sa ai conditii ca in sezon mai ales daca ai copii sa mergi cu ei in iunie cand apa e rece

nu miroase deloc a alge

cso73, fonfonica, iradu