ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2011
    JUN-2011
    single

Hotel Campanile din St. Denis

Vanesa paradise - Joe la taxi

Situat chiar in centru cartierului St. Denise al Parisului, (despre care am povestit aici), la doua sute de metri de Catedrala St. Denise (vezi review aici), hotelul are avantajul unei amplasari foarte bune, chiar daca este in mijlocul unui cartier unde populatia majoritara este de culoare. La 50m. de el este un supermarket Carrefour si tot acolo, in fata intrarii in magazin este o statie de metrou. Am calatorit si eu cu metroul, in una din zile, si cu tot aspectul urat, invechit si neingrijit al peroanelor, deplasarea a fost foarte scurta si in aproximativ 20 de min, eram in centrul Parisului.

Pe langa hotel, sunt cateva restaurante cu preturi accesibile, un magazin tip fast food cu mancare chinezeasca si cateva magazine cu imbracaminte si suveniruri. Eu nu am intrat in acele magazine, deci nu va pot spune cum sunt preturile in comparatie cu zona centrala.

Mari pretentii nu poti avea de la un hotel de doua stele, dar camerele au fost nesperat de curate (mai ales lenjeria de pat si prosoapele). Desigur nu se punea problema unui frigider, dar TV exista. In camera pe o mica polita existau pliculete cu ceai, cafea, biscuiti si jeleu. In cazul in care iti era pofta de ceva inainte de culcare sau daca pierdeai micul dejun. Baia a fost ok, cu cada, cu trusa de unica folosinta si chiar cu uscator de par.

Dulapul de haine, asa cum se intampla in mai toate hotelurile de doua stele, nu avea usi; doar bara pentru umerase si rafturi, hainele ramanand la vedere. Dar cum ajungeam tarziu in camera, faceam o baita calda si reconfortanta, dupa care ma culcam, acest aspect m-a deranjat mai putin. Cu siguranta nu este genul de hotel in care sa stai in cemera si sa te bucuri de lux.

In fiecare zi s-a facut curat in camera si s-au schimbat prosoapele, desi in standardul de doua stele, acest lucru nu este obligatoriu (se schimba la 2-3 zile obligatoriu)

Micul dejun nu a fost o incantare, dar din putinele sortimente, puteai totusi sa nu te ridici nemancat de la masa. Dar cam aceasta este oferta la un hotel de doua stele in Franta; nu se compara cu mesele imbelsugate din Turcia sau din tarile arabae. Au servit; un fel de svaiter, un fel de sunca, trei feluri de placinta tipica (cu foetaj), unt, gem, miere, fresh proaspat de portocale, mere si portocale proaspete, trei feluri de cereale, iaurt, ceai si cafea. Macar cafeau a fost foarte buna si tare. A lipsit laptele de baut, a fost doar pentru cafea. Celebrele baghete frantuzesti au fost pe placul multor turisti, mai putin al meu, din cauza cojii foarte tari.

Am reusit sa fac o fotografie cu preturile practicate la cazare, asta dupa ce in prima seara, un receptioner m-a rugat sa sterg fotografia facuta, pe motiv ca acolo nu sunt la muzeu. Am avut o surpriza cand am vazut cat de scumpa este o camera acolo. (vezi foto), pret la care se mai adauga si alte taxe.

Nici nu stiu daca as recomanda sau nu hotelul; as spune un da, dar as recomanda si putina prudenta in cazul iesirilor pe langa hotel, dupa lasarea intunericului, in cazul in care calatoriti singuri (adica cu familia). Noi am fost un grup mare de peste 40 de persoane si nu am avut nici o problema in acel cartier, dar povesti cu genti furate in mersul unei motociclete chiar in fata hotelului, am auzit de la unul din soferii nostri.

Trimis de Diaura* in 03.07.11 10:03:26
    Validat / Publicat: 03.07.11 11:10:20
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 2841 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Franta - Paris - Hotel Campanille

[03.07.11 10:34:24]

@Diaura: Campanile Paris XVII (rubrica la care ai incarcat review-ul) a devenit, din septembrie 2010, Timhotel Berthier XVII, asa ca e putin probabil sa fi stat aici.

Banuiesc ca acesta e hotelul la care ai stat, te rog arunca o privire (inclusiv pe descrierea de pe booking - click aici) si spune-mi daca am ghicit corect.

[03.07.11 10:39:18]

Sau acesta sa fie? Totusi, parca mai degraba primul...

(Ambele hoteluri au fost adaugate in urma cu cateva minute pe site)

[03.07.11 11:02:14]

Mutat la rubrica "Campanile Paris Saint-Denis Centre Stade" (nou definita pe site); daca cumva altul este hotelul la care a avut loc mini-sejurul, rugam autoarea sa ne corecteze

[03.07.11 12:18:10]

Vanessa Chantal Paradis (22, Decembrie 1972) nascuta in localitatea Saint-Maur-des-Fossés in vecinatatea Parisului, a devenit un copil minune al Frantei, cand la 14 ani a lansat melodia postata, care a devenit in scurt timp un hit international, ulterior Vanessa si-a facut o cariera atat in muzica cat si in modeling si cinematografie (in 1990 a castigat un premiu Cesar pentru rolul din filmul Noce Blanche) jucand alaturi de actori celebri precum Jeanne Moreau, Jean Reno, Alain Delon si Jean-Paul Belmondo.

Sper sa placa melodia postata, se poate insa schimba!

magdalena
    [03.07.11 12:38:29]

Ai idee in ce arondisment se afla?

Diaura*AUTOR REVIEW
    [03.07.11 15:55:59]

@ Admin prima varianta propusa de tine este cea reala. Mai corect este numele; Hotel Campanile PARIS NORD Am gasit si site-ul oficial al hotelului si adresa; 14 RUE JEAN JAURES 93200 SAINT-DENIS click aici

@webmaster 13, multumesc pentru melodie si pentru completari.

@magdalena Nu sunt sigura, dar am mai atasat doua fotografii, una cu amplasarea cartierului in Paris si una cu amplasarea hotelului in cartier. (fotografiile nu imi apartin).

[03.07.11 16:22:42]

@magdalena: am validat fotografiile cu localizarea incarcate de Diaura; poti arunca arunca o privire insa si peste localizarea pe harta interactiva, disponibila si pentr acest hotel ca pentru multe altele pe site: click aici

Diaura*, magdalena
    Alte impresii din această RUBRICĂCampanile Paris Saint-Denis Centre Stade: