ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2011
ÎNSCRIS: 31.03.11
JUN-2011

Noua ne-a placut

Inna - Sun is up

A fost frumos pt prima iersire in Turcia. Am fost 3 famili, i din care una cu 1 copil de 12 ani.

Hotelul este situat intr-o zona superba, la 3 km de Kusadasi, unde am fost 2-3 zile prin bazar sa facem cumparaturi.

Hotelul intr-adevar necesita o renovare interior- exterior, dar nu am fost la mare sa stau in camera si sa privesc pe geam marea... Am avut vedere la parc si bine am facut, caci spre mare sunt terasele si e foarte mult zgomot si soare toata ziua.

Camera curatica, mocheta cu cateva pete de cafea tot de la turisti bine-nteles. Curatenie zilnic lenjerie alba, curata, uneori mai zdrentuita pe margini, dar cel mai important patul mare 180/200cm si foarte confortabil (am dormit ca acasa). Prosoape schimbate zilnic, apa plata zilnic in camera. Aerul conditionat functiona asa si asa, dar a fost OK, n-am murit de cald.

Ce ne-a impresionat a fost amabilitatea personalului care zambeste tot timpul, desi muncesc de dimineata pana seara. Mancare foarte buna, diversificata, mai putin supele. Am mancat salate, peste macrou foarte bun, foarte mult piept de pui, putina vita, mai deloc carne de oaie. Eu personal nu sunt gurmanda si am fost foarte multumita de mancare. Sucurile la dozator bune, iar din a treia zi am descoperit ca aveau tonic la sticla de 1 litru pe care ti-l serveau cu gheata si lamaie. Berea la dozator foarte buna (Efes Pilsen), gin tonic bun, cafea cu lapte foarte buna etc. Intre mesele principale se serveau pizza si hamburgheri la piscina, intre 16-17 se servea gratuit inghetata tot la piscina.

Echipa de animatori OK. dar se putea si mai bine seara- nu se organiza discoteca sau ceva de genul.

Piscinele foarte curate, topoganele funtionau dimineata si la pranz cate 2 ore- foarte faine. La mare pontoane, mare prea sarata- ma ustura pielea de la sare daca nu faceam rapid dus, apa foarte limpede de se vedeau pestii.

Toata ziua se facea curatenie peste tot, inclusiv pe plaja.

Cumparaturi am facut in bazarul din Kusadasi si intr-un centru comercial Kipa -e gen Carrefour si are preturi excelente, mai ieftine ca la noi. In bazar a fost foarte distractiv sa te tocmesti cu turcii, care sunt vanzatori inascuti- dar si sotul meu e la fel. E bine sa aveti lire turcesti, iar daca aveti euro, am fost la o banca si am facut schimb valutar.

A fost un concediu reusit pt noi la banii care i-am platit. Turcia e foarte frumoasa, ne-am indragostit de ea... Am fost cu masina si drumul a fost excelent- se merge mult pe malul marii Egee (peisaje deosebite). Si la dus si la intors am dormit o noapte in Turcia langa Canakale si de aceea nu a fost deloc obositor, ci chiar placut. La anul vom merge tot inTurcia si vom alege tot un hotel mai ieftin si frumos, aproape de un oras ca sa ne putem plimba si face cumparaturi.

Sa stiti ca am avut ceva emotii cand am plecat in ceea ce priveste hotelul Adakule dupa cele citite pe forum, dar va pot spune ca e bine, mult mai bine ca pe litoralul romanesc si mi-e ciuda ca zic asta, dar e adevarat...

Va doresc concediu placut si voua!

Trimis de KOOCKY in 02.07.11 23:50:37
Validat / Publicat: 03.07.11 00:26:55
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3193 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (KOOCKY); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 pontonul da la plaja

Cris
[03.07.11 07:15:32]

@KOOCKY, ai scris un review foarte bun, sincer ma bucur ca ti-a placut, si mie mi-a placut acest hotel desi am stat acolo doar 2 nopti anul acesta.

Oricum are un raport foarte bun calitate/pret .

Cat despre personal, am inteles ca din acest an hotelul a fost preluat de o alta societate, pentru 5 ani, si ca vor pune accent in primul rand pe cresterea calitatii serviciilor, urmand ca in curand sa faca si investitii serioase in hotel.

Restaurantele a la carte le-ati incercat?

[03.07.11 09:49:29]

Elena Alexandra Apostoleanu (16 Octombrie 1986 Mangalia, Romania) alias Inna in decembrie 2008 cu singel-ul de debut "Hot" realizat impreuna cu cei de la Play and Win, ia cu asalt topurile din Romania si Europa de est, aceasta melodie devenind un hit si in tarile Europei de vest precum Spania, Franta si U. K. iar la inceputul anului 2010 albumul cu acelasi nume se instaleaza pe locul 1 in "U. S. Billboard's Hot Dance Airplay chart" Vom auzi cu siguranta despre aceasta fata si in viitor!

Sper sa placa muzica atasata!

KOOCKYAUTOR REVIEW
[13.07.11 21:09:52]

Restaurantul a la carte tip pescaresc l-am incercat in ultima seara si pt mine si sotul meu a fost OK, dar unii din grup s-au asteptat la fructe de mare, somon sau altele de acest fel si au fost dezamagiti. Servire placuta, mancare mai putina ca pentru cina, foarte frumos asezata pe platouri, relaxare.

Au trecut 3 saptamani de cand ne-am intors din Turcia si cred ca la anul vom merge tot in Kusadasi pt ca uitandu-ne la preturile excursiilor pe site-urile agentiilor de voiaj, am realizat ca am avut un concediu reusit la un pret foarte mic. Si de ce nu tot la Adakule! ? Va urez o vara cat mai frumoasa si concediu reusit oriunde veti merge.

puyuus
[08.09.11 12:15:31]

Buna!

Felicitari pentru vacanta reusita!

Si noi suntem din Iasi si am vrea sa stim de unde ati facut rezervarile (mesaj privat- banuiesc ca e interzisa publicitatea ) si cam cat ati facut pe drum ?

Multumesc!

KOOCKYAUTOR REVIEW
[19.09.11 21:16:03]

Drumul a fost OK. Am plecat din Piatra Neamt la 6 dimineata, iar seara la 21 eram in stramtoarea Dardanele-Canakale, unde ne-am cazat la un hotel pe malul marii la pretul de 50Euro/camera si am mancat la o terasa. A doua zi dimineata am mancat mic dejun suedez care era inclus in pretul camerei, iar la ora 7 am plecat spre Kusadasi unde am ajuns la pranz, ora 12 si jumatate. Sincera sa fiu nu a fost un drum obositor, poate si pt ca am dormit o noapte. De fapt drumul in Turcia e pe malul marii si e o splendoare-munte, mare, palmieri, oleandri infloriti, maslini, cartiere de vile superbe etc. La intoarcere in Romania am dormit tot in Canakale. Noi am fost 6 adulti si un copil in 2 masini si am facut mai multe popasuri de 15-20 min, iar cel putin o ora am pierdut-o cu tranzitarea Bucurestiului. I bulgaria drumuri bune mai mult prin paduri si munti, iar in Turcia drumuri excelente.

Va doresc toate cele bune.

KOOCKY, puyuus
Alte impresii din această RUBRICĂLadonia Adakule Hotel (ex Alkoclar) [Bayraklidede]: