ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2011
DIN: Pătârlagele [BZ]
ÎNSCRIS: 09.06.10
JUN-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 11& 7 ani

Insulă de vis de relaxare

Pentru prima dată in Grecia , graţie impresiilor citite de pe acest site , am hotărît anul acesta să ne facem vacanţa in insula Lefkada.

Am plecat din Buzău la ora 5 dimineaţa , cu direcţia ruse -sofia kulata -salonic un traseu de 870 de km făcut in 12 ore şi jumătate cu mici pauze, cel mai mult am stat la ruse pentru vignetă vă recomand nu cumpăraţi din prima benzinărie deoarece cer mulţi bani de ex pe 2 săptămîni vroiau80 de lei in asta cind taxa ere de 12 euro ere cineva cu leva şi nu a vrut să-i primească dar la următorul peco am luat pe 2 săptămîni cu 12 euro s-au 60 de lei.

Traseul este f bun am făcut bulgaria în 7 ore şi jumătate. în sofia am mers pe centura de sud.

Am rămas o noapte la salonic cu cazare la hotel Aegeon mic dar drăguţ unde am plătit şi parcare de 10 euro.

A doua zi am plecat spre lefkada pe autostradă pînă indreptul loc. ionanina un traseu de 260 de km de o frumuseţe rara numai tunele şi viaducte după care am coborît in jos spre arta -lefkada unde am ajuns după un traseu de aproximativ 120 de km de drum naţional.

Pe insulă am fost cazaţi in staţiunea Nydri la hotel Avra-beach (vezi impresii) pe malul mării unde am stat 7 nopţi , am fost mulţumiţi de serviciile oferite de acest hotel. Am făcut turul insulei la principalele plaje baie plajă şi bineînţeles o croazieră din port cu vasul epthanisos unde am plătit 2 adulţi 20 euro + 2 copii gratis.

Din păcate tot ce e frumos se termină repede la întoarcere am venit pe acelaşi traseu pînă în dreptul Meteorelor unde am ieşit de pe autostradă să le vizităm ce să mai zic e ceva deosebit nu ar trebui ratat aşa ceva , după care am urmat traseul trikala-larisa paralia katerini unde am rămas o noapte şi a doua zi am plecat spre casă unde după un traseu de 890 de km am ajuns acasă pentru cei interesaţi de cazări aveţi o mulţime de oferte de hoteluri, vile pensiuni pe toate gusturile şi buzunare

Trimis de sebigeanina in 02.07.11 17:24:07
Validat / Publicat: 02.07.11 19:22:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: meteore paralia-katerini

VIZUALIZĂRI: 4798 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sebigeanina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 o parte din nydri

[02.07.11 17:53:53]

@sebigeanina multumim pentru review si bine ai venit printre noi!

Daca ai timp, poate scrii review-uri si despre cele 3 cazari avute in aceasta excursie, ar fi binevenite pentru cei care incearca sa caute cazari in Grecia anul acesta.

Aici am retras notele acordate pentru cazare, servicii si masa, nefiind un review despre o unitate de cazare.

Cum v-ati descurcat cu copii pe plajele pietroase din Lefkada?

Ati avut probleme cu acest aspect sau nu?

[02.07.11 18:43:51]

In Salonic am fost cazaţi la hotel Aegeon, situat la aproximativ 500 de metrii de piata Aristotelis, unde am plătit 55 de euro cameră triplă + 10 euro parcare subterană. Un hotel micuţ pe care l-am descoperit putin cam greu datorita faptului ca sunt foarte ingramadite (hotelurile) dar bun pentru o noapte de tranzit. La hotelul Avra-beach din Nidri am plătit 440 de euro 7 nopţi cazare cameră triplă (cu patru paturi) + mic dejun. Camera are cam 30 metrii patrati, cu frigider si aer conditionat. Mi-a plăcut foarte mult pentru că e pe plajă, are şi parcare care nu se plăteşte, multă verdeaţă şi umbră, dar şi o plajă de 4-5 m lăţime. Era foarte multă linişte, de fapt in toată staţiunea. La intoarcere catre casa, dupa 640 de km parcursi am oprit o noapte pentru a poposi, in Paralia-Katerini, la hotelul Orea Eleni, un hotel de 4 stele unde am platit 50 euro cazare cu mic dejun, dar unde camera era foarte mica, in comparatie cu cel din Nidri, iar micul dejun a fost dezastruos.

[02.07.11 18:47:35]

În privinţa plajelor acesta ar fi singurul minus nu prea au nisip e de recomandat papuci de plajă

[02.07.11 19:03:39]

@sebigeanina, multumim pentru promptitudinea cu care ai raspuns, dar cel mai bine ar fi daca ai putea, in masura timpului disponibil, sa scrii cate un review pentru fiecare hotel in parte, asa vei putea acorda propriile note, iar impresiile tale vor fi mai usor de gasit de catre cei care cauta informatii.

Daca vrei face asta folosind butonul ADAUGA REVIEW SIMPLU de la rubrica fiecarui hotel.

Pt. hotelul Aegeon: click aici

Pt hotelul Orea Eleni click aici

Pt hotelul Avra Beach click aici

Diaura*
[03.07.11 16:05:56]

Unde erai cand ai facut fotografia P05? Superba marea...

[03.07.11 17:42:05]

porto katsiki

calatorul
[21.09.16 16:12:11]

@sebigeanina: Lefkada este o insula minunata, in care ma bucur ca am putut sa vad celebrele plaje descrise de atata lume. De cutremurul de acum 2 ani la Egremni se ajunge doar pe mare cu vaporul de croaziera si ma felicit ca am ajuns la timp ca sa o vad intreaga. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

calatorul, Diaura*, sebigeanina
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada: