ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2011
ÎNSCRIS: 08.06.11
JUN-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 1an

Un sejur mult peste asteptari

Bine v-am regasit

M-am intors marti din concediu, dar sunt inca sub efectul lenevelii si de aceea nu am scris pana acum :))).

Va spun de la inceput ca am avut un concediu extraordinar. Inainte sa plec spuneam ca, daca bebelusul meu nu va avea probleme si se va simti bine, ma voi declara multumita. Ei bine, nu numai el s-a distrat extraordinar ci si noi am avut un concediu de vis. Chiar nu ma asteptam, plecand cu un bebe de un an sa ne simtim chiar atat de bine.

Referitor la celelalte review-uri, din acest an, am incercat sa-i inteleg, ce sa fi fost de nu le-a placut si am mai discutat problema asta cu inca un cuplu de romani care erau acolo si chiar nu pot sa-i inteleg.

Sa incep de la check-in. Formalitatile s-au facut foarte repede nu am intampinat probleme. Am avut camera sea side view deci nu avea rost sa schimbam. Camera a fost mai mult decat de ok. A incaput si patutul copilului si avea si loc destul sa se joace in voie. Curatenie se facea in fiecare zi si am avut parte si de 2 surpirze placute. Stiau ca in iunie am avut aniversarea casatoriei si ne-au facut un aranjament foarte frumos pe pat... plus un cadou. Nu prea stia foarte bine engleza camerista. Intr-o zi, bebe a varsat putina apa in pat. I-am last un bilet in care ii spuneam lucrul acesta, iar ea a inteles ca bebe are nevoie de mai multa apa si pe bilet am gasit inca 4 sticle de apa plata :)).

Hotelul foarte frumos. Spunea cineva ca e foarte chitchos, mie mi s-a parut ca era decorat in stilul pur turcesc.

Mancare foarte buna, variata, pentru toate gusturile. Tot felul de salate, mancaruri gatite, gratare. Mergand cu un bebe de 1 an, care inainte sa plecam i s-a nazarit ca nu mai vrea decat mancare pasata, mi-am facut oarece probleme, nefondate pana la urma, ca acolo am avut de toate. Pt pranz combinam legumele fierte de la coltul dietetic, cu carnita si supa crema. Dimineata fructe cu biscuiti, mai au si tot felul de iaurturi cu si fara fructe. Pentru cei mari, daca aveai pofta de shaorma puteai sa mananci langa piscina principala de la 12 la 14, cam in timpul pranzului. pe urma pana la 17 puteai sa mananci Gozleme (placinte pe plita) foarte gustoase. Trebuie sa le incercati. Pe urma langa foisorul de gozleme era altul unde mai puteai sa manaci aripioare, sandwich-uri, hot-dog. Vis-a-vis aveai inghetata foare buna. Oricand iti e foame, garantat gasesti ceva, inclusiv noaptea, unde de la 24-6 aveam room service free. Dintre restaurantele A la carte, am fost doar la Dragon sushi si Blue fish... Blue fish este extraordinar, vi-l recomand cu drag.

Bauturile sunt pentru toate gusturile. Fac niste cockteil-uri foarte bune. Langa piscina veneau ospatarii pe rotile si te intrebau mereu daca doresti ceva. La piscina barul se deschide normal la ora 10, dar in fapt de la 8.30 poti comanda deja. La barul din Lobby se poate consuma 24-din 24H bauturi alcoolice locale si de import, plus diferite cockteil-uri.

Plaja este cu nisip, foarte curata cu multe sezlonguri si Bali Houses. In partea stanga cum intri pe plaja sunt cele despre care s-a vb si care se inchiriaza cu 20 Euro/zi. Nu prea am stat pe plaja pt ca celui mic ii era frica de valuri si am fost doar de vreo 2 ori cu el in mare, in rest am stat la piscina. De acolo plangea cand il scoteam :)). In piscina pentru bebelusi era mai rece apa, asa ca l-am tinut mai mult in piscina principala. Era si un colt de joaca pentru copii langa piscina pentru bebe. Nu as sti sa va spun ce activitati faceau cu cei mici pentru ca nu mi-am lasat copilul acolo, fiind foarte mic, insa am vazut ca desenau cu cei mai maricei, cantau, se ocupau foarte frumos de ei.

Multe topogane, nu sunt fan :), dar sotul s-a dat de vreo 2 ori cu bebe :). Langa piscina principala sunt de asemenea, bali houses. Ma asteptam dupa cum citisem aici ca romanii sa fie majoritari la inchirierea lor, insa nici pe departe asha. MajoritaRE erau niste nemtoaice trecute binisor de varsta a 3-a si certate cu cantarul. Cand iesea sotul la 5 pe balcon ele erau deja instalate acolo. Cum si noi aveam nevoie de ele pentru bebe, trebuia sa fie si sotul matinal :)).

Serviciile sunt asha cum citisem. Ne-au facut sa ne simtim extraordinar, atat pe noi cat si pe bebe.

Am prins o seara de Gala night. Se anuntase inainte, cu scuzele de rigoare, ca de la ora 17 se vor strange sezlong-urile de la piscina pt a aranja mesele. Noi am mers in camera si am auzit tare o melodie turceasca foarte antrenanta, iar ca mine multi altii pentru ca se umplusera balcoanele. Langa piscina, mesele erau aranjate foarte frumos, iar ospatarii imbracati de sarbatoare, au incins o hora de toata frumusetea. A fost o imagine foarte frumoasa, apreciata de catre toti cei aflati in balcoane.

Am fost la cina, unde si acolo totul era de sarbatoare, managerii te asteptau in usa spre a-ti ura bun venit. Dupa cina am coborat la piscina unde erai intampinat cu un cocktail. Au avut un spectacol foarte frumos, cu circul chinezesc si sincron in apa (fete din rusia). Apoi a fost prezentata echipa manageriala a hotelului, a fost taiat un tort, s-a servit sampanie, si pe aceeasi melodie, pe care au dansat mai devreme ospatarii, au incins o hora, de aceasta data toti turistii prezenti impreuna cu parte din personal. A fost o seara extraordinara.

De altfel am avut un concediu extraordinar, dupa cum va spuneam la inceput si abia astept sa mergem si la anul, asta daca nu apare bebe 2 :))

Nu prea am eu talent de narator, si imi cer scuze daca nu v-am adus nimic nou la cunostinta, prin acest review. Tocmai de aceea astept intrebarile voastre si va voi raspunde cu placere

Trimis de kristalina in 30.06.11 11:37:34
Validat / Publicat: 30.06.11 13:29:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 4420 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kristalina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P36 Circul chinezesc

viomil
    [30.06.11 14:37:46]

Bine ati venit si ma bucur tare mult ca ti-ai facut timp sa ne impartasesti impresiile (noua celor care vom pleca in curand)

Iti multumesc oricum ca mi-ai raspuns inca din timpul sejurului pentru ca ma speriasem foarte tare (oricum nu mai aveam ce face).

Noi suntem doi adulti cu doi copii mari (13 si 5 ani) si ne-a fost rezervata o camera standard sea side view.

Crezi ca vom avea loc suficient sau va trebui sa incercam sa obtinem altceva (poate si dpdv al amplasarii) ?

o zi buna in continuare

[30.06.11 16:38:37]

Cu placere. O sa aveti un concediu minunat sunt sigura. Copii tai sunt maricei si sigur vor gasi multe distractii.

In ceea ce priveste camera si noi am avut sea side view. Are un pat matrimonial, unul mai mic si o canapea. Acum copii sunt mai mari si nu stiu daca au loc amandoi in patul suplimentar. Eu te sfatuiesc daca poti sa o schimbi cu o camera duplex. Si in camera standard, cu mici modificari se poate sta, dar nivelul de confort nu va fi unul acceptabil. Chiar si daca stai acolo doar sa dormi, atunci cand esti in concediu nu vrei sa stai inghesuit. Pt 2 adulti si un bebe mic, ca si noi a fost foarte bine, pt voi incearca sa schimbi cu ce ti-am zis.

Din punct de vedere al amplasarii sea side view e foarte bine.

alex0908
    [01.07.11 14:27:07]

Si noi plecam la Diva pe 25 iulie cu un copil sub 3 ani si avem camera sea side view. Am auzit ca ar fi cam galacioase camerele care dau spre piscina... Poti sa imi spui te rog daca in opinia ta ar fi cazul sa fim atenti si sa cerem camera care nu da spre piscina?

De asemenea am auzit ca sunt foarte multi tantari. Este adevarat?

Iti multumesc mult de sfaturi.

[01.07.11 15:18:49]

@ alex 0908

Daca ai usa inchisa la balcon nu e galagie, pot dormi copii linistiti, chiar nu-ti recomand sa schimbi camera... si apoi bebele meu a dormit in Bali house chiar langa piscina si nu a fost deranjat.

Cat despre tantari, da, sunt multi tantari. Iti recomand sa cumperi un spray sau crema pt copii. Eu o uitasem acasa si am cumparat un spray pt bebe de la o farmacie de langa hotel si a fost foarte bun. Primele zile l-au muscat mititelul, dar dupa ce l-am dat cu spray nu a mai avut probleme. Sa-l dai si cand iesi seara la plimbare cu el

alex0908
    [01.07.11 15:28:53]

Multumesc mult pentru sfaturi.

mariusică
    [04.07.11 23:54:10]

kristalina: mă bucură mult impresiile tale despre acest hotel şi să constat că "tzz" a fost cu adevărat răutăcios şi că a exagerat.

M-am simţit minunat anul trecut la acest hotel şi dacă totul merge bine, sper să ajung acolo şi anul acesta în august.

[05.07.11 00:56:25]

Eu cred ca @tzz si-a stricat vacanta datorita faptului ca a trebuit sa dea niste bani in plus pentru asistenta medicala si datorita faptului ca nu a fost bine informat. Dupa cum i-am spus si lui cu o suma modica putea sa-si ia o asigurare mai buna si nu mai dadea suma respectiva. Apoi i s-a inbolnavit copilasul si normal i s-a stricat vacanta. Aici eu am fost mai receptiva, cum il vedeam ca stranuta un pic ii dadeam un "oscilo" si era ca nou. Cat priveste ce a spus el despre Bali houses, nu stiu daca a vrut sa dezinformeze sau a fost el dezinformat, pt ca eu cand am ocupat unul din acela cu taxa mi-au spus ca doar acelea sunt, iar restul free. Eu chiar m-am simtit foarte bine. Cand asteptam autocarul in Lobby, sotul chiar imi spunea ca ii pare tare rau ca nu am luat 10 zile

[13.07.11 21:16:32]

Bună kristalina, mă bucur că ai postat acest review, căci m-am speriat de cele scrise înaintea ta. Noi plecăm tot la acest hotel, dar la sfârşitul lui august... şi sperăm să ne simţim bine şi să fie totul... ok.

Câteva întrebări, te rog...

1 - există la micul-dejun şi variantele cappuccino, ness, latte machiato, sau doar celebra lor cafea turcească?

2 - iaurt găsesc şi la masa de prânz şi seara, sau doar dimineaţa? (fetiţa mea e mare consumatoare de iaurt, simplu, nu cu fructe).

3 - există program de gimnastică aerobică la piscină? şi dacă da, în jurul cărei ore?

Mulţumesc mult.

[16.07.11 01:42:13]

Buna Laura,

Ma bucur daca ti-au ajutat informatiile mele din review.

Sa-ti raspund la intrebari

1. Eu am baut doar cafea dimineata in restaurantul principal, si nu m-am uitat sa vad daca altcineva a comandat ceva diferit , Ceea ce stiu sigur e ca dupa micul dejun puteam sa comand la barul de la piscina latte machiato si cappuccino.

2. Iaurt eu una, am vazut doar de dimineata

3. Eu am vazut o singura data un program de aerobic la piscina in jur de ora 11. De multe ori jucau baietii polo. In schimb este un foisor unde se face zilnic aerobic si pilates. Pilates in jur de ora 10-11 si aerobic in jur de ora 16

P. S. Eu cred ca o sa va simtiti bine si totul va fi ok

[17.07.11 21:11:22]

Mulţumesc mult, kristalina, pt. răspuns.

P. S. M-ai botezat... zicându-mi Laura (pe mine mă cheamă Ioana), dar nu-i nimic... dai un miel de PAŞTE... am glumit, desigur...

mulţumesc încă o dată... şi dacă mai vreau şi alte lămuriri, am să-ţi mai adresez nişte întrebări...

Mulţumesc... şi o săptămână cât mai bună în continuare.

lucsim
    [22.07.11 17:18:54]

"@kristalina"

Va felicitam pentru vacanta reusita pe care tocmai ati incheiat-o si pentru familia frumoasa pe care o formati.

O intrebare am avea si noi legata de chilotul slip pe care micutul vostru l-a purtat (am zarit in fotografii, speram sa nu ne inselam). Este intr-adevar un slip si daca da de unde l-ati achizitionat? Si noi avem un bebe de 8 luni si ne-ar interesa pentru el un astfel de slip, deoarece am gasit doar costum de baie gen salopeta.

Multumim!

[22.07.11 18:42:45]

@ Ioana scuza-ma ... dau un miel

[22.07.11 19:18:14]

@lucsim

Iti multumesc

Sunt pampersi pentru piscina si se gasesc la farmaciile Sensiblue... cel putin eu de acolo am luat.

Am vazut si eu un costumas de baie gen salopeta, la un bebe, dar sincera sa fiu mi se parea ca sta tare incomod in el.

Daca ai crema pt bebe cu protectie 50+ poti sa-l lasi linistit/a doar in slip

lucsim
    [22.07.11 20:45:54]

@kristalina

Multumim inca o data. Informatia ne este de real folos.

Va dorim numai bine!

[23.07.11 01:35:19]

@lucsim

Orice informatie mai ai nevoie iti stau cu placere la dispozitie

[24.08.11 22:45:34]

Bună seara... am şi eu o întrebare: există internet free sau e contracost la acest hotel? Mulţumesc mult.

[26.08.11 14:45:24]

Exista internet free pe plaja, in camera, la piscina, in lobby si pe unde mai vrei tu sa te duci

[26.08.11 17:30:13]

Mulţumesc mult pt. informaţie.

zumzu
    [13.03.12 18:16:17]

buna,

in speranta ca mai urmaresti acest topic am si eu cateva intebari:

1) ati apelat la babysitter? ce tarife aveau?

2) poti sa-mi dai mai multe detalii despre asigurarea medicala? ca nu stiu exact ce sa cer si de unde (si noi avem un bebe de 1 an)

3) prin ce agentie ati mers?

(nici nu stiu dc am voie sa intreb asa ceva

mersi mult de tot

[07.04.12 01:28:37]

@zumzu: Buna,

sper ca raspunsul meu sa nu ajunga prea taziu la tine.

1) Nu am mai apelat la baby-sitter, nu am mai avut nevoie. Nu am simtit nevoia sa mergem la Disco. Seara stateam pe terasa cu un cocktail si ascultam muzica ... juniorul adormea linistit in carut.

2) Asigurare Storno am luat de la agentia cu care am mers. Mergi la ei si spui ca pe lnga asigurarea obligatorie, doresti si Storno, dar sigur o sa-ti propuna si ei asta.

3) nu stiu daca am voi sa spun agentia , sa ne spuna Admin. iar eu cu mare drag iti spun, pentru ca am fost foarte multumita de ei.

Sper ca raspunsurile mele te-au ajutat. orice alta intrebare iti stau la dispozitie.

Pot sa-ti mai spun ca ai facut o alegere excelenta in ceea ce priveste hotelul... o sa va distrati si voi si bebe

alex0908, ioana/daria, kristalina, lucsim, mariusică, viomil, zumzu
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin Diva Premiere Resort (ex Riva Diva) :