ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2011
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 26.05.11
MAR-2011

la PMM* = 125 USD

Unul dintre cele mai vechi hoteluri din America

Istoricul hotelului

Vechi de peste 150 de ani, Hotelul Omni Parker House a fost fondat de Harvey D. Parker in 1855 si era cunoscut sub numele de Parker House. Cladirile originale au fost demolate si hotelul a fost reconstruit si redeschis in anul 1927. O singura cladire din cele originale a ramas deschisa pana cand noua constructie a fost finalizata. Hotelul a fost preluat de lantul Omni in anii 1980. Este cel mai vechi hotel din Statele Unite care a functionat continuu.

In fata hotelului la 10 ani dupa deschidere, in 1865, a fost construita primaria din Boston lucru care a condus la frecventarea hotelului de multe personalitati din lumea politica si nu numai. Fiecare presedinte al Statelor Unite incepand cu Ulysses S. Grant si pana la Clinton au frecventat hotelul, barul, restaurantul, holurile sau salile de conferinta. Cateva personalitati chiar au lucrat in hotel printre care si Ho Chi Min (lider revolutionar, prim ministru si presedinte al Republicii Democratice Vietnam) care a fost brutar intre anii 1911 si 1913.

J. F. Kennedy si-a anuntat candidatura pentru senator in sala de conferinte a hotelului si tot aici in restaurantul hotelului a cerut-o de nevasta pe Jackie Kennedy.

In prezent Hotelul are 551 de camere dispuse pe mai multe etaje (14) si are numeroase distinctii printre care "Unul din top 10 Hoteluri istorice din America", "Cel mai bun hotel istoric din Massachusetts".

Locatie si acces

Hotelul este situat chiar pe Freedom Trail (voi scrie un review separat despre acesta) si este pozitionat la intersectia strazilor Tremont cu School din "Downtown Boston", centrul orasului. Pozitia hotelului este excelenta fiind foarte aproape de multe din punctele de interes si cu acces facil la mijloacele de transport in comun.

Accesul la hotel de la aeroportul Boston Logan International e foarte usor. Se poate ajunge direct cu metroul din aeroport, sunt doar 4 statii de metrou pe magistrala albastra Blue Line. Statia finala e Government Center. De

acolo se merge pe jos pe Tremont Street, in 3 minute sunteti la hotel. Tariful la metrou e de 2 dolari calatoria.

Altfel se mai poate lua taxiul (noi asa am facut pentru ca aveam bagaje). Taxi costa in jur de 25-30 de dolari si ajunge de la aeroport la hotel in jur de 15-20 de minute, in functie de trafic. Noi nu am prins aglomerat si am ajuns foarte repede. Drumul de la aeroport la hotel cu taxiul e interesant pentru ca ai ocazia sa treci prin "autostrazile" orasului transformate in tuneluri in urma celebrului megaproiect "The Big Dig". Despre Big Dig puteti citi aici.

Fiecare intrare in hotel e "pazita" de portari care te ajuta cu bagajele. Nici nu ne-am dat jos din taxi si deja bagajele erau transportate la receptia hotelului. Check-in-ul se face rapid, nu ai nevoie decat de numele pentru care s-a facut rezervarea si un card de credit. Pe langa cartelele de acces in camera, daca te inregistrezi pe site-ul hotelului in programul lor special Loyalty Program (Select Guests) primesti un numar de tichete egal cu numarul de nopti in care vei sta la hotel. Tichetele sunt inscriptionate cu tipurile de bauturi pe care le poti selecta sa le primesti gratuit in fiecare dimineata (maxim doua de persoana). Inscrierea pe site este gratuita si daca o faci primesti de asemenea pe langa alte servicii si internet wireless gratuit in camera. Altfel se taxeaza si nu e deloc ieftin (9,95 dolari/zi fara taxe).

Intrarea principala in hotel are o usa rotativa si o usa simpla. Cum intri in hotel, imediat dupa usa in partea stanga se afla un minimagazin (Gift Shop) unde gasesti tot ce ai putea avea nevoie intr-o calatorie si ai uitat acasa plus nenumarate suveniruri, cafea, dulciuri, prajituri specifice restaurantului hotelului.

De la magazin pe scari in jos se afla sala de fitness foarte bine dotata. Daca esti fan al acestui sport poti solicita la receptie un kit special pentru fitness pe care sa il poti folosi in camera ca sa iti poti continua exercitiile pe care le faci in mod curent acasa (noi, romanii, nu prea suntem obisnuiti sa facem asa des sport dar americanii sunt si pentru ei acest serviciu e un mare plus). Daca nu te abati din drum ca sa intri in Gift Shop si urci, imediat cum intri, scarile din fata ajungi in holul mare al hotelului, care e impresionant prin stilul clasic vintage. Peretii sunt decorati cu lemn, stejar american sculptat. Lifturile sunt ornate cu bronz si sunt patru la numar, unul langa altul.

Atmosfera pare a fi dintr-un film american vechi. Esti mereu intampinat de reprezentanti ai hotelului foarte amabili care iti ureaza bun venit si te ghideaza. Hotelul e plin de turisti, straini sau americani veniti in interes de serviciu, pentru conferinte, business sau chiar pentru a vizita orasul. Aproape in fiecare seara sunt organizate tot felul de evenimente private, nunti, botezuri, aniversari.

Camera

De la receptie ne-am luat bagajele (poti alege sa ti le transporte cineva chiar pana in camera) si am urcat cu liftul la etajul 7. De la lift esti ghidat spre mai multe culoare in functie de numarul camerei.

Hotelul dispune de mai multe tipuri de camere:

- Economy Petit Single Room care sunt cele mai mici dar am inteles ca pot caza totusi doua persoane, desi se spune ca patul e foarte mic

- Traditional Rooms care include un singur pat dublu si un birou

- Deluxe Room care include fie doua paturi duble fie un singul pat King Size sau Queen Size si un birou

- Premier Suites (decorate in numele unei personalitati locale)

- Freedom Trail Suite (apartament)

- Harvey Parker Suite (apartament)

Noi am avut o camera Deluxe cu un urias pat King Size. Pe langa faptul ca patul e foarte mare este si foarte inalt si nu te poti aseza pe el simplu, ca pe un pat normal, efectiv trebuie sa te urci in pat. Patul are vreo trei seturi de cearceafuri de te incurci in ele :).

Camera are o baie micuta dar cocheta, dotata cu cada si un dressing. In camera se gaseste un birou mare din lemn masiv si un scaun foarte frumos. Langa birou e un fotoliu foarte confortabil in care te poti odihni dupa o zi de colindat orasul sau magazinele. Pe birou se gaseste si un telefon fix. Televizorul LCD e asezat pe un dulap/comoda prevazuta cu o multime de sertare in care poti sa iti asezi lucrurile. Tot in acelasi dulap este si minifrigiderul.

Pe dulap se gasesc doua cosulete cu diverse dulciuri, snack-uri, apa dar care nu sunt gratuite. Langa ele e afisata si lista de preturi (piperate). In micul dressing se gasesc halate de baie, umerase, paturi si perne suplimentare si seiful in care poate intra chiar si un laptop.

Pe noptiera de langa pat se gaseste o veioza mare, un radio cu mp3 special preconfigurat cu diferite posturi in functie de genul de muzica preferat. Camera are o fereastra ingusta tipic americana care se deschide culisand in sus sau in jos, nu se deschide complet. Vederea de la fereastra e obturata de cladirile imense (foarte inalte) de peste drum, dar totusi poti vedea strada, intersectia. La fereastra sunt jaluzele si draperii foarte groase. Sub fereastra se gaseste aparatul de aerul conditionat pentru care poti configura manual temperatura (in grade Farenheit). Este si foarte zgomotos. Totusi, baia nu era incalzita si cum noi am prins o vreme extrem de rece se simtea diferenta de temperatura din camera fata de baie.

Baia e echipata cu tot felul de cosmetice (sapun, sampon, gel de dus, crema de corp, apa de cura, betisoare si tot felul de astfel de accesorii inscriptionate toate cu numele si sigla hotelului), feon, prosoape de o calitate superioara excelente. Daca le foloseai imediat camerista reaproviziona stocul. Intrerupatoarele, prizele, robinetii toate in stil tipic american (diferite fata de ale noastre).

Pentru ca eram inscrisi in programul de loialitate la sosire am primit doua sticle de apa plata. Apoi in fiecare seara intre ora 22 si ora 2 noaptea de usa camerei trebuia sa agati unul din cartonasele primite la sosire pe care ai selectat ce bautura doresti sa ti se aduca dimineata, la ce ora si cum preferi sa o primesti (sa bata la usa chelnerul la ora mentionata si sa o lase langa usa sau sa intre in camera sa o lase pe birou). Dintre bauturi puteai alege dintr-o selectie de bauturi calde si bauturi reci. La calde intrau: cafea, ceai, ciocolata calda, lapte. La reci: apa, diferite sucuri de fructe, sucuri acidulate sau bauturi specific americane. Puteai alege doua bauturi maxim de persoana. Contracost puteai sa optezi pentru alte produse incadrate la micul dejun pe care sa ti le aduca la aceeasi ora in camera (covrigi cu crema de pranza, cornuri cu unt, dulceata, oua de diverse tipuri, etc). Pe langa bauturi in fiecare zi primeai un ziar local (Boston Globe) sau national (USA Today/Wall Street Journal).

In fiecare zi chelnerul a venit fix la ora mentionata si s-a prezentat impecabil. Tava pe care o lasa la usa arata impresionant. La cafea serveau intotdeauna si lapte, zahar alb sau brun, indulcitori de diferite tipuri. Bauturile calde erau in termosuri de metal ca sa se pastreze calde, bauturile reci erau acoperite cu folie alimentara. La ceai serveau miniborcanele de miere. In camera, pe birou, asa cum gasesti la toate hotelurile americane era deja un aparat de cafea cu pahare si capace de unica folosinta si pliculete de mai multe feluri de cafea ca sa iti poti face singur oricand cafea si sa o poti lua la pachet.

Camerele sunt prevazute cu instalatii in caz de incediu si chiar intr-o zi in difuzoarele montate special s-a transmis o avertizare ca hotelul trebuie evacuat pentru ca s-a semnalat un incediu. Pana ne-am mobilizat sa iesim deja masinile de pompieri erau jos si verificau ce s-a intamplat. N-am stat sa vedem daca a fost ceva anume, probabil cineva a fumat nepermis in camera si s-a declansat senzorul de alarma.

Am uitat sa spun ca check-in-ul se face la ora 15 si check-out-ul la ora 12. Pentru ca am fost inregistrati in Loyalty Program ni s-a permis sa eliberam camera la ora 14. De asemenea, tot pentru ca faceam parte din acest program am primit intr-o zi o scrisoare de multumire de la ambasadorul programului. In plus daca acumulezi 10 zile de cazare treci la un alt nivel din program si poti primi cadou o noapte gratuita la un hotel din lantul Omni Parker sau mile bonus pentru cei care au carduri care acumuleaza mile. Curatenie in camere se face in fiecare zi si lenjeria de pat poate fi schimbata in fiecare zi sau la cerere. Personalul este foarte amabil si cameristele sunt chiar simpatice, canta toata ziua in timp ce fac curat, le auzi de pe hol.

Servicii

Referitor la serviciile hotelului, la receptie se gaseste un birou administrativ care se poate ocupa de nevoile clientilor (inchiriere masini, informatii, rezervari, primiri/livrari de pachete, etc). Hotelul are bancomat si schimb valutar, servicii de curatatorie, un restaurant la care se poate servi micul dejun, pranzul si cina, doua baruri (Parker's Bar si Last Hurrah), internet wi-fi, sala de fitness si multe altele. Permite chiar accesul cu animale mici.

De asemenea are si un serviciu de parcare cu valet sau fara cu preturi intre 25 si 42$ pe noapte. In pretul camerelor de regula nu intra si micul dejun, mai sunt si cazuri cand sunt oferte speciale, dar in cazul nostru nu era prevazut in tarif. Preturile la restaurant pentru mic dejun sau celelalte mese este destul de ridicat si noi am ales sa servim micul dejun la o cafenea chiar de peste strada, excelenta si mult mult mai accesibila ca pret.

In apropierea hotelului sunt multe baruri, cafenele, Starbucks chiar peste drum, restaurante, puncte turistice, magazine, tot ce ai nevoie.

In concluzie, hotelul este impresionant prin istorie, serviciile sunt foarte bune, dar vechimea lui isi pune amprenta in sensul ca nu arata ca un hotel luxos, asa cum sunt cele noi construite, camerele fiind poate mai putin spatioase si "nemodernizate". Dar atmosfera e calduroasa si cu siguranta te simti tratat foarte bine, iar locatia e poate cea mai buna din oras.

Trimis de cintus in 29.06.11 19:58:52
Validat / Publicat: 29.06.11 20:56:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD. A mai fost în/la: Orlando, Florida

VIZUALIZĂRI: 2844 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cintus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Omni Parker House - sigla hotelului; este un hotel istoric, cel mai vechi din America care a functionat continuu, din 1855.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 125.10 USD pe cameră

anadragusin
    [30.06.11 00:15:54]

Nu pot sa spun decat: SUPERB!!! Totul. Voi citi cu interes si urmatorul review!

cintusAUTOR REVIEW
    [30.06.11 09:57:21]

@anadragusin

Multumesc mult pentru aprecieri. Am mai daugat azi niste poze si o sa mai adaug si altele. Mai am foarte multe de povestit, timp imi trebuie sa le scriu pe toate, dar in curand vine si celalalt review.

mariana.olaru
    [30.06.11 11:38:23]

Minunată prezentare și minunată ilustrare cu fotografii! Probabil te-ai simțit ca un aristocrat în această locație și cred că a fost un adevărat privilegiu ca un tânăr sub treizeci de ani ca tine să aibă șansa de a fi găzduit acolo. Poate ne povestești cum și în ce împrejurări ai ajuns la acest hotel și cât a costat cazarea. Pentru mine această informație va satisface doar propria-mi curiozitate, căci nu cred că voi avea vreodată ocazia de a fi oaspetele acestui hotel, dar pentru alții, cred că este o informație utilă, pe care o pot lua în calcul la planificarea unei călătorii spre Boston. Mulțumesc anticipat pentru eventualele detalii!

cintusAUTOR REVIEW
    [30.06.11 12:28:23]

@mariana. olaru

Multumesc frumos pentru impresii! Intr-adevar m-am simtit excelent la acest hotel, a fost un adevarat privilegiu. Hotelul e deosebit prin stilul lui. Boston fiind un oras foarte vizitat dispune de o multime de hoteluri de lux, foarte foarte frumoase dar in acelasi timp si scumpe. Oferta e asa diversificata incat cu greu te poti decide la ce hotel sa mergi. Insa ca peste tot in U. S. pretul la cazare difera de la o zi la alta si niciodata nu vei putea spune ca un hotel e mai scump ca altul decat la un anumit moment dat pentru ca in alt moment s-ar putea sa fie invers. Depinde cand iti faci rezervarea, pentru ce perioada, daca platesti sau nu in avans, de pe ce site (sunt multe site-uri specializate cu foarte multe oferte) si ce oferte sau pachete prinzi. Noi l-am ales pentru locatie si pentru istoricul lui. Am fi putut alege si altele poate mai ieftine dar nu cu acelasi renume. Camera a fost in jur de 210 dolari pe noapte cu toate taxele incluse (fara mic dejun).

In US hotelurile nu prea includ micul dejun in pretul camerei dar poti opta pentru el cand faci rezervarea si poti obtine reduceri. Sau poti sa te orientezi la fata locului si sa gasesti localuri unde poti servi micul dejun mult mai ieftin si foarte bun. Cand faci rezervarea la hotel pretul afisat este fara taxe. Taxele care se adauga difera in functie de stat, in cazul asta Massachusetts si sunt in jur de 14% la cazare. In orice caz, in US in orasele mari preturile la cazare sunt ridicate si rar gasesti hotel intr-o locatie foarte buna sub 200$ (cu tot cu taxe).

anadragusin, cintus, mariana.olaru

• pagină generată în 0.052838087081909 sec