ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2011
ÎNSCRIS: 05.07.09
JUN-2011

Conditii bune si pozitie accesibila

GOTAN PROJECT - La Gloria (Radio edit)

Intre 18-20 iunie 2011 am avut marele noroc sa pot ajunge in aceasta viata la Barcelona, orasul cel mai frumos vazut pana acum de mine. Am avut cazare la Expo Hotel din oras. Alegerea unitatii de cazare a fost o tema foarte grea, pentru ca urmarind site-urile de rezervari si comentariile clientilor, am tras concluzia ca preturile sunt foarte mari pentru facilitati destul de slabe, iar zgomotul datorat strazii sau peretilor foarte subtiri ai camerelor este motivul principal de plangere al clientilor. Prin urmare, daca vrei cazare la un pret cuprins intre 50-80 euro, poti alege ori un hotel mai slabut dar central, ori un hotel bunicel dar mai departe de centru.

Daca esti dispus sa dai mai mult, normal ca se gaseste un hotel care sa indeplineasca toate cerintele. Eu m-am gandit ca daca are 4 stele, nu poate fii chiar atat de rau, iar pretul de 76 euro/noapte-camera dubla, pozitia si accesul rapid de la aeroport la hotel cu trenul, au definitivat decizia. Deci asa am ales, acum sa va descriu hotelul in amanunt.

Expo Hotel Barcelona se afla chiar langa gara Sants (Sants station sau Sants Estacio) si intre statiile de metrou Taragona si Sants. Gara Sants este a 3 a statie de la aeroport.

De la aeroport am iesit din terminalul A2, am facut dreapta si am urcat pe o pasarela lunga cu pereti de sticla, care ne-a dus direct in gara. Aici este capatul liniei R2 si exista un singur peron deschis pasagerilor, deci nu ai cum sa ratezi trenul. Accesul pe peron l-am facut cumparand din gara o cartela T10, valabila pe acest tren (R2) si pe metrou sau alt mijloc de transport in comun, in zona 1 a orasului (Bravo Barcelona, rusine Bucuresti). Pretul cartelei este de 7.85 euro, zona 1 cuprinde aproape tot centrul, adica toate obiectivele turistice, fara nici o problema. Detalii despre T10 si reteaua feroviara RENFE (orar si traseu) gasiti aici.

De asemeanea, la hotel se poate ajunge folosind Aerobus-ul, adica busul de la aeroport catre centru - Plasa Catalunya, pana la o statie de metrou de pe liniile L3 sau L1 combinat cu L3.

Hotelul are 9 etaje, 423 camere “double standard” sau “executive” si 4 lifturi foarte operative. Dubla este mai ieftina, poate caza maxim 2 adulti +1 copil sub 12 ani, are minibar si safe incluse in pret. Executiva este mai scumpa, pozitionata mai sus, admite 3 adulti, ofera papuci si halat de baie, dar minibarul si safe-ul sunt contra cost. In rest facilitatile sunt comune, adica: AC/incalzire centralizate dar cu panou de comanda pentru fiecare camera, TV, birou, un scaun, masuta pentru bagaj, camera separata pentru haine cu umerase, sertare, oglinda mare si spatiu de bagaje, baie cu cada, feon, balcon.

Camerele sunt destul de mari (20 mp), doar ca unele au spatiul mai bine utilizat, altele mai ineficient utilizat. Din holul central de pe etaj, se intra in camera intr-un hol mic, pe stanga imediat se afla baia, apoi mai exista o usa care separa holisorul de dormitorul propriu-zis. Cum se trece de usa, tot pe stanga se afla dressing-ul cu usa separata, apoi spatiul destinat odihnei. Nu a fost nevoie sa utilizam AC-ul, temperatura din camera a fost ideala, dar instalatia centralizata provoca un zgomot de fond permanent care ziua trece neobservat, insa noaptea este un pic stresant la inceput, apoi devine parte din ambient. Acest aspect poate da un minus mic hotelului. Noi, dupa un traseu de 12 ore prin oras, de la 9 la 21, cu busul turistic, cu pasul, cu funicularul, pe scari in sus si in jos si o degustare de cocktail Mojito, nu am mai auzit nimic. Dupa prima noapte s-a facut curat in camera si in baie, s-au schimbat cearceafurile si toate prosoapele, s-au aranjat paturile, s-a aruncat gunoiul si s-au suplimentat sticlutele de gel/sampon si sapunul desfacute (neterminate inca).

Dupa ce am facut rezervarea in luna mai pe booking.com, am primit de 2 ori cate un e-mail din partea hotelului, prin care ni s-a confirmat rezervarea pentru camera dubla si ni s-a prezentat oferta de pret bun pentru mic dejun buffet sau schimbul din dubla in executiva; totodata se mantiona ca putem anunta daca ajungem mai devreme de ora 14,00 si se va incerca cazarea cat de repede va fii posibil. Noi am ajuns la ora 20,00 si cazarea s-a facut imediat, am avut un mic incident primind o camera nepregatita, dar am coborat, am anuntat si cu toate scuzele de rigoare din partea receptionerului camera a fost inlocuita cu alta, tot la etajul 5. Patru receptioneri sunt in permanenta cu zambetul pe buze si atenti sa-ti surprinda orice gest care denota ca ai vrea sa interbi ceva sau sa lamuresti vreo problema. Toti vorbeau limba engleza fluent. Am primit harta orasului, harta liniilor de metrou, indicatii unde ne aflam cu hotelul pe harta, un pliant cu cele mai cautate obiective turistice avand mentionate orarele, liniile de acces, tarifele. Noi am solicitat informatii despre cum ajungem la “fantana magica” pentru ca stiam ca este in apropierea hotelului si aceasta era prima destinatie, chiar in seara cazarii. Ni s-a explicat traseul si ni s-a mentionat ca in 15 minute ajungem pe jos sau cu metroul 1 statie. De altfel si pentru acest motiv am ales Expo Hotel. Avand in vedere ca show-ul muzical se desfasoara dupa ora 21,00 (mai-septembrie), era necesar sa fim cazati cat mai aproape, pentru ca dupa o zi de colindat nu-ti mai vine sa folosesti din nou mijloacele de transport in comun, dar asa, dupa cina, in ambele seri, ne-am relaxat activ plimbandu-ne pana la fantana.

Hotelul dispune la parter de receptie si salon cu bar.

Etajele 1 si 2, cred ca sunt destinate parcarii, dar nu sunt sigura, oricum camerele sunt dispuse de la 3 la 9. La etajul 3 se afla si restaurantul unde poti servi mic dejun, pranz sau cina. Acum era oferta la buffet breakfest de 9.95 euro (fata de 13.38 euro) si meniu cina: bautaura+salata+barbeque+desert=21.60 euro si erau la alegere 5 feluri de salata si 7 feluri de carne (peste, burget vita, pui, miel, carnati de porc, antricoate (+ 3 euro) servite cu cartofi copti si salata), cam asa scria in pliant, noi nu am servit nici o masa in hotel, deci nu pot da lamuriri. Se putea servi si fiecare barbeque separat la 10-12 euro sau meniu pizza+bautura=10 euro.

Pe acoperis ne puteam bucura de un bar acoperit, cu mese si scaune, fotolii dintre acelea cu piele moale in care te scufunzi cu totul si patuturi de plaja in spatiu de terasa neacoperit. Tot pe acopris, pe un nivel mai sus, se gaseste piscina, de dimesniuni mititele dar cu terasa mare si multe patuturi cu saltele, era si un tip care iti dadea prosop daca aratai cartonasul cu nr. camerei. Piscina functioneaza de la 10-20, iar barul pana la 01,00.

In final am beneficiat de inca un serviciu foarte util si anume camera de bagaje, fara costuri suplimentare. Noi aveam avionul la 19,10 si doream sa mai vizitam multe obiective. Cu bagajul dupa noi nici nu se punea problema, iar la alte hosteluri sau pensiuni, citisem ca a costat 15 euro! nu eram dispusi la taxa asta, asa ca a picat bine, mai ales ca aveam de gand sa mergem la aeroport tot cu trenul de la gara Sants.

La parter, lipit de hotel, se gaseste supermarketul ESCLAT, deschis de luni pana sambata de la 9,30 pana la 21,00. Este destul de maricel, acopera multe nevoi.

Hotelul nu are o fatada spectaculoasa sau un design care sa-ti ia ochii, dar are dotari bune si reale fata de descrierea oficiala. Citind pe booking la cate minusuri te poti astepta la diverse alte hoteluri pentru preturi apropiate de Expo Hotel, mi-a fost mare teama de cazarea in Barcelona, dar se pare am avut noroc. Hotelul isi respecta clientii, ii trateaza dupa regulile impuse de cele 4 stele si incerca sa te faca sa revii. Poate ca sunt si hoteluri de 4 stele mai luxoase dar si mai scumpe, noi insa am fost foarte multumite si il recomandam cu siguranta altor turisti. Practic am stat in hotel doar cat am dormit, dar a fost confortabil sa gasim curat in camera, apa calda la orice ora si multa liniste si atentie din partea angajatilor.

Trimis de Cristina67 in 29.06.11 09:09:45
Validat / Publicat: 29.06.11 11:04:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 3176 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristina67); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Expo Hotel Barcelona
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 66.38 EUR pe cameră

[29.06.11 09:35:29]

Foarte bun review.

[29.06.11 11:48:03]

Sper sa placa melodia atasata, se poate insa schimba!

Cristina67AUTOR REVIEW
    [30.06.11 10:06:45]

Multumesc mult!

roth
    [01.07.11 21:39:45]

Fiind doar la o plecare diferenta de Barcelona nu pot decat sa ma bucur de fiecare info pe care o pot citi. Acest rw este unul f. util si cu destule informatii.

Multumesc pt ele.

Cristina67, roth