ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2011
ÎNSCRIS: 28.06.11
JUN-2011
2 AD. + 2 COPII

Peisaje superbe

Drumul ales la dus a fost: Galati-Bucuresti-Russe-Veliko Tarnovo-Nikolaevo-Stara Zagora-Dimitovgrad-Haskovo-Kardzhali-Dzhebel-General Geshevo-Preseka-Zlatograd-Xanthi-Kavala-Agios Georgios-Polygyros-Nea Moudania-Kallithea-Chrousso Village.

Deoarece drumul a fost lung si aveam cu noi copii, am optat sa ne cazam atat la dus cat si la intors, o noapte, la hotel City-Stara Zagora. Un hotel pozitionat la iesirea din oras ce ne-a facut o impresie buna. Pretul unui apartament a fost de 33 EUR/noapte cu MD.

Drumul la intoarcere a fost un pic diferit, am ocolit portiunea General Geshevo deoarece drumul este prost (Preseka-Dobromirtsi-Fotinovo-Rogozche-Dzhebel). Am optat sa mergem pe drumuri principale desi GPS-ul ne mai ducea pe scurtaturi.

Cazarea in Chrousso Village a fost rapida, pot spune expeditiva si ne-a lasat o impresie proasta. Dupa ce am vazut apartamentul a urmat o alta dezamagire, nu era chiar ceea ce e prezentat pe site. Am ajuns intr-un moment destul de prost cand tot complexul forfota de greci. Urmau sa plece luni si sa ne dea alt apartament dar nu ne-am mai mutat.

Conditii:

- in linving 2 canapele simple cu un pat suplimentar adus pentru a creea conditii de somn copiilor;

- in dormitor doua paturi single lipite;

- baia micuta cu cadita din faianta;

- terasa frumoasa dotata cu uscator de rufe, masa si scaune;

- chicineta era dotata modest: o plita electrica, o cana electrica, pahare, cescute de cafea, tacamuri doar cate 2 din fiecare. Nu aveam farfurii desi la alte camere am auzit ca aveau.

Curatenie:

- in 8 zile au facut curat de 3 ori;

- au schimbat prosoapele de 2 ori;

- au schimbat lenjeria doar o data.

Ceea ce am prezentat pana acum nu se respecta in tot complexul deoarece la prietenii nostrii care erau cazati in camera dubla lenjeria s-a schimbat de 2 ori.

Mancarea:

- mic dejun - destul de simplu cu putine feluri de mancare de care invariabil te plictiseai intr-o saptamana (sunca presata si salam, cascaval, branza feta, cateva salate din cruditati, oua carnaciori, foetaje, chec, fursecuri, stafide, cereale, lapte, iaurt, compot);

- pranzul era putin variat de la o zi la alta (pulpe de pui la tava, carne de porc, peste alb, spanac cu caracatita, cartofi la tava, sos, paste, cartofi prajiti, orez, ciuperci cu arpagic, calamar, sepie);

-cina era in stilul pranzului doar ca in loc de pepenele de la pranz erau aduse prajituri.

Concluzia: All inclusive mi s-a parut mai sarac si mai prost prezentat decat la bulgari. Mai sus am incercat sa prezint felurile de mancare ce au aparut intr-un sejur de 8 zile (sigur mi-au mai scapat). In general la masa de pranz varietatea era data de friptura la tava (o zi pui, una porc, una frigarui, una iepure), peste la tava (era acelasi tip dar varia sosul) si o mancare din fructe de mare. Desertul era doar pepene si inghetata. La cina erau aduse cateva prajituri: baclavale, cataif, si ceva gen checuri insiropate plus inghetata.

Ce mi-a placut: compotul de la micul dejun, cateva prajituri si salata de sfecla rosie. Sotul a fost incantat ca a mancat fructe de mare. Copii au mancat invariabil cartofi prajiti cu ceva carne. Altceva nu le-a placut. In general mancarea parea gatita simplu si cam fara gust (daca nu le-a placut copiilor nici pizza...) Gustarile intre mese erau ce nu se manca la pranz si nu se atingea nimeni de ele.

Nu se moare de foame dar avertizez mamicile care merg cu copii sa stie cam la ce sa se astepte. Nici un fel de mancare nu a parut sa fie vechi din ce am mancat.

Noi ne-am adus lapte, apa, bere, si tot felul de "rontaieli" care ne-au prins tare bine la plaja.

Momente neplacute:

- cand veneai la masa si nu mai gaseai unele feluri de mancare sau garnituri, sosuri si nu erau inlocuite (desi nu era pe sfarsitul programului). De exemplu luai peste si nu mai gaseai lamiie).

- cand a plouat si nu erau locuri la masa pentru toti turistii (mese libere mai erau in restaurant dar erau rezervate pentru personalul lor care mancau de obicei inaintea turistilor sau chiar in acelasi interval orar cu turistii). In final la insistentele turistilor s-au rezolvat.

- cand am fost atentioanta ca nu ai voie sa-ti pui apa intr-un bidon de 0,5l sa iesi la terasa (am fost trasa de mana...);

- cand vrei sa iei micul dejun in liniste si personalul de serviciu spala pe jos la ora 8:15 (programul de masa fiind de la ora 7).

Aceste mici neplaceri erau din partea unor angajati, altii fiind draguti, inclusiv seful de sala.

Bautura:

- sucuri la dozator in restaurant si la bar;

- berea foarte rece si celelalte bauturi erau locale;

- cafeau foarte proasta.

Distractii:

- copii au fost cei mai incantati de echipa de animatie atat seara cat si ziua. Nu erau extraordinari dar copii se distrau.

- spatiile de joaca amenajate sunt un avantaj al complexului atat pentru copii cat si pentru parinti care pot sta linistiti la masa;

- era program si la piscina dar noi nu am fost prezenti asa ca nu pot spune nimic despre el.

Amenajarea spatiului verde din complex este un atu. Sunt bine ingrijite si pline de culoare.

Pana la mare am mers printr-o padure de pini, pe jos sau cu masina.

Plaja este cu nisip, intrarea in apa este lina cu apa mica, doar ca sunt cateva pietre la intrare care nu au pus probleme. Apa foarte limpede. Desi ne-a plouat jumatate din sejur apa a fost buna de facut baie. Peisajele sunt extraordinare!

Dupa ce ne relaxam la mare treceam mai usor peste "lipsurile" locatiei.

In concluzie recomand familiior cu copii, deoarece complexul are facilitati pentru ei.

Cu mancarea este alta poveste dar poate alti copii sunt mai putin pretentiosi ca ai mei.

Trimis de nvali in 28.06.11 15:34:13
Validat / Publicat: 28.06.11 15:57:26

VIZUALIZĂRI: 5932 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nvali); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 A doua piscina cu barul Nikolas,si un mic loc de joaca.

[28.06.11 15:48:45]

Foarte bun review - bun venit in comunitatea AmFostAcolo @nvali

Kyandra
    [28.06.11 22:06:35]

Ce bine ca s-a postat review-ul asta! O sa merg in aceeasi locatie in iulie si chiar nu stiam nimic despre ea. Vrei sa spui ca nu te lasa sa-ti umpli sticla de apa in restaurant si sa pleci cu ea? Sau sa iei mancarea in camera? Ceva magazine/locuri de distractie prin apropiere? Merci.

nvaliAUTOR REVIEW
    [29.06.11 12:37:35]

Mie mi s-a intamplat sa nu ma lase sa-mi i-au apa, nu pot generaliza. In privinta mancarii, se putea lua ceva foetaje dimineata pentru copii (nu veneau la masa dormeau mai mult) daca nu dadeai peste un angajat plin de exces de zel. Seful de sala nu a intors pe nimeni care avea vre-un pachetel, dar cel mai bine ar fi sa aveti un mic rucsac pentru a nu avea neplaceri. Magazin este unul singur la intrarea in complex dar care nu are cafea de exemplu in rest are tot felul de obiecte de plaja. Noi am mers in Hanioti pentru cumparaturi cu un microbus pus la dispozitia turistilor gratis. Intrebati la receptie orele (noi am mers la ora 19 si ne-am intors la 22).

Distractia este asigurata in cadrul complexul de echipa de animatie. Prinde mult la copii pana in 6-7 ani. A fost si o seara greceasca dar s-au distrat mai mult angajatii decat turistii. Complexul este izolat, satul Paliouri este cel mai aproape cam la 2 km.

Kyandra, nvali
    Alte impresii din această RUBRICĂChrousso Village [Paliouri]: