ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2011
ÎNSCRIS: 06.03.11
JUN-2011

HOTEL IRI, un hotel superb, cu bun gust in care s-a investit cu adevarat.

Buna ziua, iata-ma proaspat intors din excursia castigata aici, pe site-ul AFA in luna Martie a acestui an, excursie pentru care trebuie sa va multumesc inca odata voua, membrilor AFA, cei care mi-ati votat sau citit reviw-urile.

Trebuie sa mentionez inca de la inceput ca desi excursia era initial valabila in lunile Martie, Aprilie sau Mai, datorita unor probleme cu zilele libere pe care le-am avut la serviciu nu am putut merge in lunile respective, insa l-am sunat pe proprietarul hotelului, domnul Liviu Irimia, care a fost foarte intelegator si mi-a spus ca pot veni cand pot, nu este nici o problema, ba mai mult, mi-a spus ca pot veni si in week-end cu o singura conditie - sa aiba camere libere. I-am multumit frumos pentru intelegere si am stabilit de comun acord sa facem rezervare pentru data 25.06.2011 (adica in week-end) domnul Liviu Irimia a confirmat ca are camere libere pentru data respectiva.

Deci de la inceput o bila alba atat pentru intelegerea de a schimba luna in care era valabila excursia cat si pentru bunavointa de care a dat dovada permitandu-mi sa merg in week-end chiar daca excursia era initial pentru intervalul Luni-Joi.

De altfel intelegerea este ceea ce veti intalni foarte des la acest hotel.

Am plecat sambata cu rapidul de 15.45 din Bucuresti, Gara de Nord si am facut doua ore pana la Busteni.

Odata ajuns in statiune mi-a fost foarte usor sa gasesc hotelul, in primul rand pentru ca este foarte aproape de gara si in al doilea rand pentru ca din Martie cand am castigat excursia si pana in Iunie am avut tot timpul sa intru pe Google Earth, sectiunea Street view si sa vad exact cum se ajunge.

Iesiti din gara Busteni si faceti dreapta, imediat veti vedea o trecere de pietoni. Traversati strada si mergeti inainte, paralel cu soseaua. In doua-trei minute veti ajunge la un parau (pe partea dreapta a strazii veti vedea un indicator albastru pe care scrie Valea Alba). Aici faceti la stanga si continuati sa mergeti pe strada cu acelasi nume, Valea Alba. Pe partea stanga a strazii veti vedea niste blocuri de culoare maro, nou reabilitate cred ca strada se numeste strada Mihail Sadoveanu. Continuati drumul inainte pe Valea Alba, nu va abateti pe alte stradute ca nu veti scurta cu nimic traseul.

Mergand tot inainte veti gasi tot pe partea stanga strada Apelor, aici este si postul de Jandarmerie Montana Busteni. Continuati sa mergeti inainte pe Strada Valea Alba.

La cateva zeci de metri mai sus veti gasi cateva magazine de unde va puteti aproviziona cu produse de rontait si bere (atentie la datele de expirare, nu pot spune ca au vreun vad sau vanzare mare asa ca eu nu am cascat ochii si am luat o bere care mai avea cateva zile pana la expirare, saraca, a sfarsit la ghiuveta).

Inca vreo 30-40 de metri si veti gasi tot pe partea stanga a drumului strada 23 August, penultima inainte de hotel. Urmatoarea strada dupa 23 August este strada Eroilor, faceti stanga si intrati pe aceasta strada iar la 50 de metri pe partea dreapta veti gasi hotelul Iri, este usor de observat.

Inca de cand am intrat in hotel am fost primit calduros de catre domnul Liviu Irimia si sotia acestuia, Alina-Roxana, receptia arata foarte frumos, in stanga sunt doua fotolii uriase din piele, in dreapta o masuta pe care se gasesc intotdeauna flori proaspete. Pe peretele din dreapta cum stati cu fata la receptie veti vedea o superba icoana sculptata in lemn. In maximum 5 minute au fost facute verificarile de rigoare si am primit cheia de la camera.

Camera 33 etaj 3. Cand am intrat in camera si am dat draperia la o parte am ramas cu gura cascata. In fata mea muntele Caraiman si crucea din varful acestuia se vedeau in toata splendoarea.

Cateva date despre hotel. Hotelul dispunde de 30 de camere dispuse pe Parter+ 4 etaje, 15 cu vedere inspre muntele Caraiman si 15 cu vedere inspre statiunea Busteni si Castelul Cantacuzino.

Camerele de la ultimul etaj nu au balcon dar restul au balcon si inca unul foarte spatios iar balustrada este din lemn masiv.

Camerele sunt foarte mari, mult mai mari decat in hotelurile de pe litoral, se cunoaste ca este un hotel nou, conceput de la 0 si nu unul spoit sau renovat. Fiecare camera are propriul ei design, cu mobila, draperia, cuvertura de pe pat, faianta si gresia din baie asortate in aceeasi culoare.

Camerele foarte spatioase dispun de mobilier format dintr-un sifonier care pe o parte are umerase iar pe cealalta rafturi pentru depozitare. In acest sifonier gasiti doua pilote si doua paturi groase. In camera mai exista un birou lung care tine si loc de masa si pe care se afla si televizorul. O parte din camere au televizoare LCD iar unele camere au televizor cu tub (CRT). De asemenea camerele sunt dotate cu frigidere mai mari decat in mod obisnuit si foarte-foarte curate, mie cel de la mine din camera mi s-a parut chiar nou. In camere mai exista un super-pat, de asemenea modern cu saltele foarte groase cu arcuri.

De asemenea, langa pat sunt doua noptiere cu doua veioze. Unele dintre camere au pe balcon doua scaunele si o masuta din lemn.

Pe scarile hotelului (scari placate cu gresie si dotate cu aceeasi balustrada din lemn masiv pe care o intalniti si in balcoane) veti observa ca iluminatul este pe baza de senzori, cand va apropiati se aprinde lumina automat.

De asemenea holurile cu intrarile in camere dar si receptia sunt permanent monitorizate video.

Capitolul baie. Eu nu am mai vazut pana acum in vreun hotel de trei stele de la noi din tara asemenea baie.

Cabina de dus din aceea inalta, dotata cu spatiu special pe care te poti aseza daca nu vrei sa stai in picioare, baterii noi si fara probleme la giuveta si cabina de dus, usi care se inchid etans la cabina de dus, masca de la ghiuveta in aceeasi culoare cu restul mobilierului din camera, de asemenea noua si dotata atat cu spatiu de depozitare cu rafturi dar si cu doua compartimente sertar.

Gresia si faianta din baie sunt de un mare bun gust, atat faianta cat si gresia au model in relief, se simte modelul daca treci cu palma peste el si atat gresia cat si faianta sunt asortate cu culoarea cuverturii de pe pat si a draperiei (in camera 33 unde am stat eu erau in culoarea albastra, favorita mea, desi nu am spus nimanui despre asta, pur si simplu s-a nimerit).

Inca un lucru demn de consemnat: Toate baile au geam oglinda pe toata suprafata usii de la baie. Atat pe interior cat si pe exterior. Initial nu am observat acest lucru, dar mergand in pas vioi din camera catre baie in usa (fiind oglinda) vezi practic o continuare a camerei. Era sa intru prin geam pana m-am dumirit ca de fapt este oglinda.

Trebuie sa va mentionez si tarifele:

Camera cu rezervare din timp = 80 de lei (numai cazare)

Camera fara rezervare din timp = 100 de lei (numai cazare)

Mentionez ca pentru grupuri mari cu rezervare din timp se poate negocia direct cu domnul Liviu Irimia. Pretul poate fi negociat in functie de marimea grupului, de numarul de camere solicitate sau de masa solicitata.

De asemenea trebuie sa mentionez ca puteti solicita atat camere pentru fumatori cat si pentru nefumatori. In camere exista cate un senzor pentru incendiu dar nu sunt detectoare de fum, ci detectoare de caldura, deci puteti fuma linistiti atat in camera cat si pe balcon.

Iarasi demn de mentionat este ca va puteti rezerva orice camera doriti. Daca ati mers odata si v-a placut camera in care ati fost cazati o puteti rezerva tot pe aceea la urmatorul sejur (cu o conditie, sa nu fi fost dinainte rezervata de alt turist multumit).

Dupa ce am vorbit despre hotel, camere, balcoane si receptie iata ca a venit momentul sa vorbim despre masa.

Masa se serveste optional (nu este inclusa in pretul de cazare). Puteti opta pentru orice tip de masa, orice combinatie este posibila cu conditia sa fie anuntata din momentul rezervarii.

Se poate servi numai mic dejun, numai pranz sau numai cina, se pot servi toate, se poate chiar si cina festiva, repet cu conditia de a fi anuntata din momentul rezarvarii.

Preturile pentru masa sunt urmatoarele:

- Mic Dejun - 15 lei/persoana

- Pranz usor (un singur fel de mancare) - 20 lei/persoana

- Pranz (doua feluri de mancare) - 35 lei/persoana

- Cina usoara - 20 leipersoana

- Cina - 35 lei/persoana

- Masa festiva - undeva la 50 de lei/persoana (depinde de meniul solicitat si de faptul daca bauturile sunt aduse de turisti sau se doreste comandarea lor la hotel) - De asemenea negociere dupa caz cu proprietarul hotelului, domnul Liviu Irimia.

ORICE TIP DE MASA ATI ALEGE BENEFICIATI DE ROOM-SERVICE GRATUIT (anuntati la receptie ora la care doriti sa primiti masa in camera si veti fi serviti cu promptitudine). Nu va va costa nimic in plus. De asemenea puteti cobora si servi masa fie in sala de mese, fie la foisor (daca este liber).

Excursia pe care am castigat-o eu cuprindea 3 nopti cazare cu mic dejun. Pot sa va spun ca in prima zi am avut omleta din oua foarte proaspete de tara, foarte frumos aranjata in farfurie, paine, ceai de fructe si cafea (vreau sa va spun ca la cafea ni s-a dat zahar, lapte proaspat si frisca pentru 7 persoane, de altfel toate portiile sunt foarte mari).

Ca sa vedeti cat de bine veti fi primiti trebuie sa mentionez un lucru. In prima seara am luat masa de seara impreuna cu proprietarul hotelului, domnul Liviu Irimia, sotia dansului Alina-Roxana si fiica dansului Lizz-Roxana (cu doi de z si liniuta intre nume, asa a tinut sa precizeze tanara domnisoara in varsta de 16 ani).

Masa a fost delicioasa si a fost pregatita in proportie de 99% de catre Alina care fugea de la piure la gratar si de la gratar la frigider cu o viteza de invidiat, stia exact ce face, cand face si de ce face. Restul de 1% a fost contributia lui Lizz-Roxana, care a adus condimentele :)))))), sper sa nu se supere, ea stie ca glumesc.

In timpul acestei mese am discutat despre toate cele, printre care la un moment dat, vorbind despre mancaruri, eu am spus ca asa as manca o salata orientala, ca nu am mai mancat demult. Discutia a continuat pe diverse teme, dupa care am asistat la o partida de remy in familie iar apoi am urcat in camera si am adormit. Eeeee. Ghiciti ce am primit a doua zi dimineata la micul dejun. Cei care v-ati gandit la salata orientala ati avut dreptate. Nu mi-a venit sa cred ca a tinut minte si a spus doamnei de la bucatarie sa-mi faca salata orientala.

Asta inseamna ospitalitate si sa iti respecti clientii si dorintele lor. Daca pe mine, care am mers gratis m-a pus la masa cu familia dansului, a fost atent la ce mi-as fi dorit si a doua zi a pus in practica, ma si gandesc cum sunt tratati cei care platesc pentru serviciile primite.

Dupa aceasta povestioara sa revenim la dotarile hotelului. Pentru cei care aveti autoturism trebuie sa stiti ca hotelul dispune de aproximativ 26-27 locuri de parcare, adica practic este acoperita parcarea pentru aproape toate camerele.

Parcarea este supravegheata video 24/24 si este inclusa in pretul de cazare.

In fata salii de mese exista un gratar foarte dragut (voi atasa foto) unde puteti sa faceti gratar chiar dumneavoastra personal (lemnele sunt incluse in pretul cazarii) sau si mai interesant puteti solicita la receptie ca la ora X doriti sa faceti un gratar. Exact la ora X veti gasi jarul gata pregatit de catre un angajat al hotelului. Tot ce va trebui sa mai faceti va fi sa intoarceti carnea de pe o parte pe cealalta.

Dupa ce ati pregatit gratarul puteti sa serviti friptura fie in sala de mese, fie la foisorul acoperit de langa gratar, fie in camera dar cu atentie la pastrarea curateniei.

Inca o mentiune trebuie facuta, in seara in care am luat masa impreuna cu familia domnului Irimia, inainte de culcare am asistat la mai multe partide de remy jucate intre membrii familiei in receptia hotelului. In functie de cum jucau celelalte persoane, domnisoara Lizz-Roxana fie ii alinta, fie se supara pe ceilalti jucatori. Despre Alina-Roxana spunea cand ii conveneau cartile, citez "Esti sora mea, surioara mea), cand nu ii conveneau cartile o numea, citez "Scorpie", iar tatalui ei i se adresa ba cu "Esti cel mai bun tatic din lume" ba cu " Ai facut cea mai mare greseala din viata ta", tot in functie de cursul jocului.

Am facut aceasta mentiune tocmai pentru ca i-am spus ca o sa scriu asta despre ea si ea nu m-a crezut. Acum cred ca ma crede.

Concluzia mea despre acest hotel.

Un hotel nou, cu dotari moderne, facut din suflet si unde nu s-a facut rabat de la calitate, nu s-a cautat "sa punem orice" si sa luam banii. Un hotel nou construit acum 2-3 ani, cu dotari de calitate si administrat de o familie minunata, intelegatoare si foarte-foarte atenta la detalii.

Ca or mai exista mici si insignifiante inadvertente, asa numitele "ochi de soacra", intotdeauna carcotasii vor avea ceva de reprosat.

Daca mergeti din suflet acolo, din suflet veti fi primiti. Cereti orice, dar cereti frumos, cu intelegere si in limita decentei si veti fi serviti cu promptitudine.

Daca adaugam si peisajul de vis, dat de amplasarea hotelului, excursiile care pot fi facute cu tractoras din acela ca la mare pana la cabana Gura Diham, castelul Cantacuzino, cascada Urlatoarea, Babele, Sfinxul, Biserica Domneasca din Busteni, ctitorie a Regelui Carol I si a Reginei Elisabeta, ridicata in anul 1889, Crucea Eroilor ridicata pe muntele Caraiman intre 1926-1928 sub inaltul patronat al Reginei Maria si inchinata eroilor cazuti in primul razboi mondial si monumentul Ultima Grenada, situat chiar in fata Garii Busteni si dedicat Eroului Vasile Musat, cazut in primul razboi mondial, atunci cred ca avem un pachet complet, demn de vazut si vizitat.

Eu cu siguranta abia astept sa revin la Hotel Iri din Busteni, reintalnirea cu donmul Liviu Irimia, sotia dansului Alina-Roxana si fiica dansului Lizz-Roxana (cu doi de z si liniuta intre nume), dar si cu domnul Gabi, de care uitasem (dansul pregateste gratarul ca sa fie gata la ora X).

Va recomand acest hotel cu mult drag. Nu veti regreta.

Trimis de florinvsc in 28.06.11 14:07:29
Validat / Publicat: 28.06.11 15:01:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUȘTENI. A mai fost în/la: Litoral. Mamaia (Unirea-National-Patria), Jupiter (Capitol, Cometa)

VIZUALIZĂRI: 3446 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florinvsc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baia din camera mea (camera 33 cu vedere spre Caraiman). Mobilierul de sub ghiuveta asortat cu restul mobilierului din camera.

florinvsc
Alte impresii din această RUBRICĂIri Hotel: