ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2011
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 02.01.08
JUN-2011
2 AD. + 1 an si 2 luni COPII -- v: 2 ani si 9 luni

Riu Helios - zece cu felicitari!!

RIU HELIOS- zece cu felicitari!

pe 26 iunie ne-am intors din vacanta petrecuta in Sunny Beach!

sa va povestesc cum a fost...

am ales o agentie recomandata de userii de pe amfostacolo, dupa ce in prealabil cerusem oferte de la mai multe agentii.

nu am avut probleme cu agentia doar ca datorita volumului mare de munca (conform spuselor lor) informatiile catre noi (rezervare, voucher, confirmare plata) ajungeau destul de greu si dupa mai multe telefoane.

am trecut si peste asta…. si pe data de 20 iunie ora 6 a. m plecam din Pitesti cu destinatia sunny beach. ----

Am achitat la ducere taxa de pod 25 lei si vigneta pentru 7 zile= 10 leva iar la intoarcere taxa de pod 2 euro (sau 4 leva) cu mentiunea ca nu se poate plati cu cardul.

Drumul a durat 6 ore cu 4 opriri scurte (pentru mancarica, schimbat pampers si alte necesitati :))

Kilometri: in total la dus 432 km: pitesti-ruse-schumen-sunny beach iar la intoarcere sunny beach- vizita nessebar-varna-pitesti = 481 km.

La ducere copiii au dormit destul de putin si fiind obositi au devenit smiorcaiti asa ca am avut ceva de lucru pentru calmarea spiritelor dar una peste alta ne-am descurcat…. mai cu un cantecel…. mai cu o povestioara! 

Cand am intrat in sunny beach am ochit un panou cu pozitionarea hotelurilor si asa l-am gasit pe al nostru foarte usor. Am parcat masina langa alte 30 de masini ale conationalilor nostri, caci aprox. 90 % din masini aveau nr de Romania.

Am ajuns la receptie cu mic cu mare si am prezentat actele si voucherul. Fetele de la receptie foarte amabile si zambitoare ne-au spus ca in 10 min primim' o superba camera cu vedere la mare' si anume camera 5179, etajul 5.

dupa care ne-au pus bratarile si ne-au invitat sa mergem la pool bar sa servim ceva.

Am revenit dupa ceva timp ne-am luat cardul si bagajistul: Antoni, ne-a dus bagajele in camera si ne-a facut o scurta prezentare: unde e frigiderul, cum functioneaza AC... etc.

Si acum punctual despre hotel si ce inseamna sunny beach:

cazare: -

- camera spatioasa, pat suplimentar in care puteau dormi 2 persoane, pat matrimonial imens si patut pentru bebelusa

-curatenie ireprosabila cu un mic amendament (nu se aspira balconul)

-consumabilele: sampon, gel de dus, hartie igienica inlocuite prompt cand necesitau

-lucrurile impachetate, fardurile aranjate, jucariile copiilor aranjate si acestea.

- am vazut zilnic menajere care trebaluiau de zor peste tot ca niste furnicute si un lucru care mi-a placut:

Ne salutau si zambeau cand ne intalneam cu ele

personalul:

-foarte amabil, dragut cu copiii, zambeau si salutau mereu: la pranz si cina personalul era aliniatla intrarea in restaurant si ne primeau cu zambetul pe buze (asta in primele 10-15 min de la deschiderea restaurantului)

-fetele de la receptie doreau cu orice chip sa te ajute daca aveai nevoie iar noi fiind cam aiuriti am uitat cartela (cardul de acces) in camera de 2 ori dar imediat am primit alta.

-am intrebat daca au sterilizator pt biberoane si mi-au spus ca nu au dar rezolva! m-au sunat apoi in camera sa-mi comunice ca pot duce biberoanele la seful de sala si le va lasa el la bucatarie pt fierbere! asa s-a si intamplat de fiecare data cand am solicitat.

posibilitati de relaxare:

-exista discoteca copiilor la bar salon in fiecare seara de la 19.30 la 20.30 dupa care urmeaza spectacole pentru noi parintii - nu am asistat la niciunul pt ca cei mici nu aveau rabdare...

-se putea juca biliard, tenis de masa, volei, tenis de camp, se putea lua lectii de tenis de camp contra sumei de 30 euro/ora.

-coafor

mic dejun continental: 10.00-12.00

pranz: 12.30-14.30

tea time: 15.00-17.00

cina cu cele doua serii: 18.30-20.00 si 20.30-22.00

la cerere pt cei care pleaca din hotel inainte de 7.30 am se poate servi micul dejun mai devreme.

mancarea:

mic dejun: oua fierte, prajite, omleta, croissante, bulete de cartofi, bacon, carnaciori, fasole boabe, cascaval, branza, salam, rosii, castraveti, masline, clatite, cereale, compot, iaurt, ceai, cafea, lapte rece/cald, unt, margarina.

pranz si cina: ciorbe: de rosii, vitel, porc, perisoare, supa crema de legume, supa de linte, insotite sau nu de crutoane

pizza, paste, cartofi prajiti, copti, fierti, piure, peste, carne de porc, pui, vitel, iepure, miel preparate la cuptor sau grill, lasagna, tocanita de cartofi, mamaliga, legume gratinate, legume la grill, salate diverse, fructe de mare, ciuperci,

exista si un spatiu mic cu alimente dietetice: maioneza light, oua fierte taiate jumatati, branzeturi, peste, prosciuto, niste deserturi gen prajitura Magura dar fara zahar,

desert: prajituri, rulade, gris cu lapte, orez cu lapte, budinci, mousse, baclava, ecleruri, cirese, pepene verde/galben, kiwi, banane, ananas, caise, pere, nectarine, portocale, mere

sucuri la dozator, vin, sampanie, bere…

plaja si marea:

plaja foarte curata ici colo mai gasea fiica-mea cate un chistoc ascuns in nisip,

nisipul foarte fin, intrarea in mare lina, nu am vazut alge sau meduze (probabil apar cand apa e mai calda prin august cred)

sezlonguri cate vrei... le scuturau zilnic de nisip cu o maturica; se ocupau foarte putine cam 30%, multi ramaneau la piscina sau foloseau cearceaful!

piscine:

doua piscine mari cu sectiune pt copii, nu le-am folosit pentru ca nu suntem fani! preferam nisipul si apa marii!

echipa de animatie foarte vivace, cand veneau la pranz sa manance ne urau POFTA BUNA in romana.

statiunea:

ne-a placut maxim!

multi tineri, multe cluburi, baruri, restaurante, sex shopuri, mall, kfc, mc donald's, trenulet care strabate statiunea, caleasca, farmacii peste tot, puncte de prim ajutor si asistenta medicala deschise 24/24, spital, taxi: 3leva/km, case de schimb valutar: crown sunt 36 in sunny beach si 6 in nessebar, curs: 1 ron=0,43 leva, 1 eur= 1,91 leva

supermarketuri la tot pasul, am vazut 3 supermarketuri ZORA (gen penny), exista si un penny non stop inspre nessebar si un lidl la 7 km de riu helios tot inspre nessebar,

concluzia:

ne-a placut tot: cazarea, mancarea (la superlativ!!! Felicitari bucatarilor!!), plaja, statiunea, oamenii, distractia,

pret: 20-26 iunie, 6 nopti, 2 adulti, un infant, un copil sub 3 ani, camera dubla, balcon, sea view= 744 euro (rezervare facuta cu 1 luna si jumatate inainte de plecare) + 100 euro combustibilul

Recomandam RIU HELIOS din tot sufletul!

multumesc comunitatii afa pentru ca pe baza impresiilor postate am luat cea mai buna decizie pentru familia mea!

as reveni cu drag la acest hotel doar ca din princiu nu mergem de doua ori in acelasi loc pentru ca vrem sa descoperim si locuri noi!

Revin cu foto!

Trimis de indiralisa_26 in 28.06.11 13:31:08
Validat / Publicat: 28.06.11 14:51:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena

VIZUALIZĂRI: 3706 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (indiralisa_26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera 5179,in stanga imaginii se afla patul suplimentar

Abu [29.06.11 17:41:11] »

Excelent review!

indiralisa_26 [04.07.11 20:38:15] »

Multumesc.

laurak [06.07.11 12:38:51] »

Foarte amanuntit review. Datorita acestuia m-am hotarat si am rezervat o camera tot cu sea view pentru sfarsitul lui august.

Am si eu o intrebare legata de parcare. Era aglomerata sau gaseati locuri oricand daca plecati cu masina?

Si inca una legata de mancare. Gaseati ce sa-i dati copilului cel mare?

Va multumesc.

indiralisa_26 [06.07.11 13:11:51] »

laurak, felicitari pentru alegerea facuta!

din punctul meu de vedere este un hotel care nu poate sa nu-ti placa indiferent cat de pretentios ai fi!

parcarea este destul de mica zic eu, dar cat am stat acolo am vazut mereu 1-2 locuri libere.

cand te cazezi primesti un abtibild cu nr camerei si perioada sederii tale. in momentul in care se elibereaza un loc de parcare (mai bun sa zicem decat cel in care aveai masina parcata) esti sunat in camera si esti rugat s-o muti.

cand am ajuns noi era un singur loc liber cam aproape de intrarea in hotel... a doua zi ne-au contactat pentru ca se eliberase un alt loc...

mancarea este foarte buna, bine gatita, proaspata;

ambii mei copii au mancat mancare exclusiv de acolo (ciorbita, paste, pizza, cartofi, iaurt, carne grill, salate, peste, fructe... etc)

concediu placut!

laurak [06.07.11 17:22:22] »

Multumesc pentru informatii. Si eu am un copil de 1 an, dar m-am gandit sa-i dau mancare din borcanele pentru bebe. Celui mare, de 4 ani, am sa-i dau din mancarea de la hotel.

Sincer, am ales cu mare greutate Bulgaria pentru ca am auzit de multe persoane care au avut indigestie si care nu prea laudau all inclusive-ul de aici.

Sper sa fiu si eu foarte incantata cand ma voi intoarce.

indiralisa_26 [06.07.11 20:44:53] »

tot de probleme digestive imi era si mie extrem de frica, mai ales ca am patit-o (noi adultii, caci am fost fara copii) acum 2 ani in albena... eu sunt 'anti mancare la borcanele' si am avut o mare surpriza sa gasesc o mancare foarte buna la riu helios; desi ma gandeam ca in ultima faza, cea mica va primi mai mult lapte si fructe daca suspectam ceva dar totul a fost ok.

zile insorite sa aveti si sa ne povestesti cum a fost!

laurak [07.07.11 08:31:15] »

Vroiam sa va mai intreb daca ati dat vreo atentie cuiva, la receptie, carat bagaje sau curatenie.

Si daca au fost probleme cu tantarii.

indiralisa_26 [07.07.11 11:25:49] »

nu am dat nicio atentie,

si nu am vazut niciun tantar... oricum exista plasa la usa balconului.

indiaconu [08.07.11 15:36:22] »

foarte bun review... ne ajuta sa decidem unde ne petrecem conediul de la jumatatea lunii iulie. asa ne-au spus si cei de la agentie, ca e un hotel bun pt copii mici. al nostru are 1 an si 10 luni si intentionez sa il hranesc cu mancarea de la hotel si tare ma tem sa nu se intample nimic de genul enterocolitei sau altceva. din ce am citit e totul in regula, acum ce o fi o fi, cum o sa fie norocul.

Gelu13 [08.07.11 16:05:30] »

SUPER review-ul! Multumesc pentru multitudinea informatiilor oferite.

lizsit [08.07.11 19:41:55] »

Multumim indiralisa!

Ati auzit cumva de un alt hotel din lantul de hoteluri RIU:

Riu Dolce Vita, din Nisipurile de Aur, deschis la 1 iulie 2011?

Am inteles ca toate hotelurile RIU sunt bune, asa o fi?

dpavel [10.07.11 14:49:39] »

@lizsit "Imi puteti spune, va rog, daca parcarea si sezlongurile la piscina sunt contra cost? "

Parcarea si sezlongurile de la piscina sunt GRATUITE!

indiralisa_26 [10.07.11 20:44:58] »

multumesc pentru aprecieri!

indiaconu- sa stii ca personal m-a mirat faptul ca in perioada in care am fost eu am vazut putine familii cu copii... predominau pensionarii si grupurile de adolescenti (britanici, englezi...) toti civilizati si politicosi!

la conditiile pe care le ofera hotelul ma asteptam sa fie mai multi... poate in iulie-august e alta situatie!

lizsit: am vazut pe net ca exista un riu dolce vita in nisipuri, doar ca nu este pe plaja... mie in nisipuri nu mi-a placut plaja (ingusta) dar hotelul probabil ca merita!

procurror [10.07.11 21:37:31] »

indiralisa_26

incepand 18 iul am rezervat un sejur de 7 nopti urmare a acestui frumos review

Am incercat sa te contactez pe mess, sunt tot din Pitesti, dar nu am reusit

Te rog spune-mi daca apuci pana plec, cum e treaba cu bauturile -in hotel, la piscina si pe plaja si cateva date legate de posibilitatea de a schimba la receptie camera... nu am platit sea view... dar la turci se poate aranja... aici se poate?

Merci... am id de mess ca si user name

indiralisa_26 [11.07.11 13:18:29] »

concediu placut si vreme frumoasa!

sa ne scrii cum a fost!

dpavel [11.07.11 14:07:43] »

@ procurror

cum e treaba cu bauturile -in hotel, la piscina si pe plaja?

Cum scrie si in review: bar salon disponibil: 19.30-24.00, lobby bar: 17.00-23.00, pool bar: 10.00-18.00.

Pe plaja hotelul nu are bar.

Concediu placut si vreme frumoasa!

alinagabriela [24.07.11 23:55:14] »

@procurror

poti sa-mi spui cat te-a costat biletul la riu helios?

concediu placut.

Abu, alinagabriela, dpavel, Gelu13, indiaconu, indiralisa_26, laurak, lizsit, procurror
Alte impresii din această RUBRICĂRIU Helios Hotel:

• pagină generată în 0.071989059448242 sec