ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2011
DIN: rm valcea
ÎNSCRIS: 09.08.09
JUN-2011

Pacat ca doar pentru o noapte!

Zakynthos se spune ca a fost insula preferata de Artemis si Apollo pentru peisajele sale idilice, pentru minunatele plaje nisipoase, apele adanci, clare si albastre, pesterile de la malul marii, apusurile inconfundabile si climatul bland.

Asa se face ca cele 8 zile petrecute in Zakynthos ni s-au parut ca au zburat mult, mult prea repede si inainte cu 2 zile de terminarea sejurului am hotarat ca trebuie sa mai ramanem pe insula chiar si numai pentru o zi.

Zis si facut! Am dat repejor un search pe google si intrucat Laganas ne-a fascinat din prima, am cautat un loc de cazare in aceasta statiune tumultoasa.

San Giorgio's Villas mi-a atras atentia imediat si am fost foarte inspirata atunci cand nu am mai cautat altceva si am rezervat fara ezitare chiar daca nu avea referinte nici pe AFA nici pe saiturile straine de turism.

Complexul, afacere de familie, este format din doua vile, una cu 3 si respectiv 4 apartamente, o gradina foarte frumoasa cu palmieri si leandri multicolori si o piscina nou-nouta abea data in folosinta. Apartamentele sunt pentru 4,5, 6,7 sau 8 persoane, in regim self catering. Gazda, o grecoaica foarte amabila si extrem de vorbareata nici nu si-a facut observata prezenta pe parcursul sederii noastre. Locuia undeva in apropierea vilelor, ne-a instiintat ca pentru o noapte vom fi singurii turisti, ne-a urat o sedere placuta si ne-a rugat sa o sunam daca avem nevoie de ceva.

Noi am avut un apartament pentru 4 persoane care era compus din living la parter cu bucatarie complet utilata si baie iar la etaj un dormitor matrimonial cu baie. Aerul conditionat inclus in pret era prezent atat la parter cat si la etaj. Curatenia exemplara, camerele mobilate cu gust, lenjeriile apretatate si prosoapele de baie impecabil de albe si frumos mirositoare au facut ca acest loc sa nu ramana unul oarecare pentru noi. Dupa 7 nopti de cazare intr-un hotel de 5 stele aproape ca nici nu am simtit diferenta calitatii serviciilor.

La piscina sunt sezlonguri cu masute si umbrele, cabina de dus, toalete si chiar si saltele, colace pentru copii, mingi. Complexul se afla la 200 metri de plaja.

Recomand din tot sufletul San Giorgio's Villas ca fiind un loc excelent de cazare si recreere in acelasi timp. Sa nu uitam ca vorbim despre un hotel situat in Laganas, statiunea in care noaptea este zi (si invers uneori!), dar care este foarte bine amplasat, astfel incat efervescenta statiunii nu este resimtita in nici un fel.

Daca ar fi sa mai merg o data in Zakynthos as alege fara nici cea mai mica ezitare Laganas, San Giorgio's Villas!

Trimis de marcy74 in 27.06.11 22:22:13
Validat / Publicat: 27.06.11 23:27:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4167 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marcy74); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

georgiana
[01.07.11 22:43:24]

Draguta si curtea si camera! Ma bucur ca v-a placut, iar pretul este convenabil.

marcy74AUTOR REVIEW
[02.07.11 11:00:12]

Multumesc @georgiana. Este intr-adevar un loc foarte dragut, linistit si foarte aproape de plaja. Pretul este mai mult decat convenabil in conditiile in care rezervarea am facut-o prin agentie. Gazda ne-a oferit cartea ei de vizita cu precizarea ca daca rezervarea se face sunand direct la ea pretul scade cu 20%.

Cred ca pentru genul de vacanta insule este tipul de cazare pe care-l voi cauta mereu de acum inainte.

Doresc sa-ti multumesc si tie pe aceasta cale pentru toate informatiile mai mult decat pretioase pe care mi le-ai oferit citindu-ti reviewurile despre Zakynthos.

georgiana
[02.07.11 11:46:34]

'' Zakynthos... Zakynthos... ce are oare insula asta atat de special incat te face sa te indragostesti iremediabil de ea? ''

... Pai, daca am sti exact secretul ei... nu am mai fi indragostiti de ea, nu-i asa? ! E mai bine cand pluteste misterul, care iti creeaza starea de beatitudine despre care ziceai cineva ieri, intr-un ecou!

Eu intotdeauna am ales insulele, mai ales cand paseam pentru prima data in tara respectiva si asa ma cucereau din prima!

georgiana, marcy74