ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2011
DIN: IASI
ÎNSCRIS: 04.06.11
JUN-2011

Un Hotel bun la un pret bun

Salutari,

Noi ne-am decis destul de greu sa mergem aici, primul pe lista era Astera la recomandarile unor colegi dar dupa dezastrul de Paste petrecut acolo am hotarat sa mergem la Mimosa la recomandarea celor de la agentie. Oricum fiind prima noastra iesire in Bulgaria nu ne-am facut griji ca nu o sa ne placa.

Fiind un tip mai practic o sa va zic si niste preturi in leva, cursul fiind de 2.21RON=1Leva (am schimbat in Mangalia) sau 1EUR=1.85-1.97Leva in statiune. Se pot schimba fara probleme RON in statiune la un curs de 1leva=2.5RON (parca).

O sa incep cu minusurile pe care i le-am gasit noi hotelului si statiunii apoi o sa va zic si mai multe vorbe de bine.

-Lipsa seif in camera si am fost nevoiti sa purtam mereu cu noi banii. Gasesti seif la Receptie pentru 4Leva/zi.

-Lipsa uscator par in camera. La un hotel de 4 stele ar fi fost normal sa aiba asa ceva

-Bucataria – multe feluri de mancare dar care cu mici exceptii erau aceleasi zilnic.

- Parcarea insuficienta 10-15locuri

- In statiune cu mici exceptii PRETURILE SUNT NEMTESTI.

Drumul din IASI a fost lung si obositor, 8ore in tara si 2 ore la ei. Am trecut vama intr-un minut pe la Vama Veche, ni s-au cerut actele doar la romani in rest la bulgari era pustiu atat la dus cat si la intors. Pentru ca sejurul era de 8zile am cumparat de la un magazin din vama 2 vignete de 7zile la pretul de 10leva bucata (se putea plati si in lei: 25RON/buc).

Drumul la ei ff prost primii 20km si apoi acceptabil, peste tot limitari de viteza de 40km/h cica se lucra la drum dar de fapt erau o scuza pentru calitatea drumului. Deranjant faptul ca nu am gasit nici un semn de incetare a restrictiilor (am aflat la intoarcere ca semnul era valabil pana la prima intersectie :)), astfel incat nu stiai cand poti sa schimbi in viteza a IV macar. Evident le-am respectat cu strictete gandindu-ma la ce a patit un prieten de-al meu cand l-a oprit politia bulgareasca pentru depasire de viteza si a negogiat cu ei: prietenul “ten EUR and go! ? ” militianul: “no fifty no go! ”. La intoarcere cand am dat de soselele romanesti parca eram in alta lume, marcate pe jos, semnalizate, buneee.

Hotelul l-am gasit usor avand o harta cu noi doar ca ne-am incurcat in sensurile unice si am facut aproape un tur de statiune ca ajungem la intrare. Am avut un stres mare cu parcarea, initial m-am inteles cu portarul si am parcat masina pe trotuar in dreptul parcarii lor mici si mi s-a dat o hartie stampilata cum ca stau la Mimosa apoi am parcat-o vis-avis de hotel unde erau marcaje pe jos pentru parcare si unde mai statuse 7zile un coleg fara evenimente. La Dolce Vita desi mi se confirmase pe mail rezervarea si ca se poate parca acolo in limita locurilor libere la receptie m-au trimis catre o parcare cu plata la Riviera (5Leva/zi) spunandu-mi ca nu se mai poate parca la Dolce Vita. Tot la Riviera va gasiti masina in caz ca vi se va ridica (fura) de pe strada, cost distractie 50EUR (asa am inteles).

Camera pentru 10EUR in plus a fost tripla superior in corpul 2, spatioasa si luminoasa (dimineata la 6 ne trezea soarele), aer conditionat centralizat, curatenie zilnica, frigider, TV mic cu 30-40canale (romanesti doar ProTV International si Myneli).

Baia cu cada, presiune mare la robinete (et. 5). Balconul are pereti din sticla – atentie la copii, am vazut o faza la piscina cum s-a desprins o sticla prinsa cu acelasi sistem.

Desi de la agentie ni s-a zis ca nu sunt camere separat cu vedere la mare ci la receptie ni se aloca noi am avut vedere la mare cat de cat… poate si pentru ca am scris in mailul in care ceream confirmarea rezervarii ca vreau la etajul 5-7 cu vedere la mare si asa a fost.

Lifturile doua pentru corpul 2, functionau excelent unul pentru urcare altul pentru coborare.

Lobby bar deschis de la 11 la 23 in afara acestor ore plateai separat.

Bautura se poate procura din 4-5 locuri: Lobby bar in hotel + pool bar complet echipate cu suc, vin, rom, coniac, vodka, dry gin, lichior (menta, cocos, ciocolata, etc), bere + suc de la barul din stanga hotelului, de la restaurantul grecesc din dreapta hotelului si de la barul de pe terasa (care e deschis cand e full hotelul). Mai poti servi bere+vin+suc in restaurantul principal la orele mesei. Berea Kameritza mi s-a parut buna dar era foarte rece si la pahare de 0.33 astfel incat desi scria “One person take one drink” eu imi luam tot timpul 2 astfel incat sa nu fac prea multe drumuri. Bauturile alcoolice cica se dadeau doar la 50ml/pahar dar regula asta nu se respecta de catre toti barmanii.

Piscinele sunt super, cu adancimi de 0,4m / 0.6m / 1.2m /1.7m separate, atat in dreapta cat si in stanga hotelului, sezlonguri gasiti mai libere in stanga unde e si mai multa liniste. In hotel am aproximat 50%romani, restul nemti, bulgari, rusi si moldoveni... pe plaja in jurul nostru s-a vorbit mereu in romana sau ruseste.

Jaccuzi-ul este in partea stanga, putin folosit... ti-l porneste angajatul de la bar.

Sala de forta este suficienta pentru un sportiv care practica acasa si nu vrea sa piarda ritmul dar nu e cine stie ce, ma asteptam sa gasesc macar o bicicleta si o banda de alergat.

Mai aveau si tenis de masa langa piscina interioara pentru doritori.

Intr-o zi ne-a disparut un prosop mare din baie si a trebuit sa-l cer cameristei dupa doua zile, avand in vedere anuntul din baie ca ne costa 40leva un prosop mare (amenda) daca-l pierdem. Ni l-a dat fara prea multe comentarii si bine am facut ca l-am cerut altfel cand m-am decazat la 12 noaptea si au facut verificari in camera nu a-si fi avut cu cine sa ma cert.

Personalul suficient, politicos stia engleza cat aveau nevoie: fetele de la Receptie ceva mai bine, cei de la bar stiau bier, vine, mix dry gin and tonic, mix vodka with something, apple juice bun pentru cea mica.

Animatorii draguti si simpatici, aveau grija de cei mici (4-12ani) intr-un loc special amenajat pentru ei unde ii pictau pe fata, desenau, se jucau cu mingea, etc. Seara era minidiscoteca, apoi spectacol gen Stan si Bran cu faze foarte amuzante (vezi Youtube). Pe parcusul zilei organizau volei in apa, gimnastica la sol si in apa sau alte jocuri adhoc…

Mancarea e ok cu singura conditie sa nu incerci toate felurile in primele trei zile caci vor fi aceleasi feluri mereu cu mici exceptii. Pe final ni s-a intors de atata mancare si am trecut pe ceva mai usor iaurt/lapte cu cereale, compoturi, paine cu unt... Fructe: banane /portocale /mere /grapefruit taiate bucati, intr-o seara am gasit pepene rosu si in alta zi la pranz au fost piersici (maxim 10bucati!). Cafea buna am gasit la aparatul cu macinata (sunt doua expresoare si un aparat) si doar daca setai gradul de dark la maxim. Sotiei i-a placut si cea de la expresoare. Am avut clatite in fiecare dimineata, se statea la rand si cate 10minute dar meritau, gratar de peste, ceafa, carnati sau tocaturi aproape zilnic... mare atentie la excese. Compot de nectarine f bun doar intr-o singura zi, in rest doar compot de struguri si cirese. Lapte pentru cei mici doar dimineata desi am cerut seara nu am obtinut => ne aprovizionam dimineata si pentru seara. Prajiturile excelente, la fel si “inghetata calda” cu care o pacaleam pe cea mica sa manance ce doream noi. Nu mi-au placut defel pulpele de pui – erau decongelate rapid si se intindeau in farfurie, in schimb puiul sub forma de snitel sau gratar era delicios. Nu am inteles de ce nu au dat deloc carne de vita sau ficat.

Daca restaurantul era plin se putea urca si manca pe terasa frumos amenajata cu flori de deasupra lui.

Poti rezerva gratis o seara pentru o cina in restaurantul italian Gusto sau cel grecesc, de preferat cu 2 zile inainte si spre final cand prinde bine o alta mancare – noi ne-am bucurat de o pizza. Studiati atent meniul…

Marea/plajele foarte curate cu apa limpede si cam rece de iunie. Nisipul fin si curatat, cu free zone pentru cearsafuri si cu foarte multe zone ocupate de sezlonguri. Noi am facut plaja langa maseusele din dreptul hotelului International care se afla in fata lui Mimosa. Distanta pana la plaja e relativ mica maxim 5minute de mers agale – faceti stanga din hotel si dupa 50m sunt niste scari care coboara. Sezlongurile costa 8leva bucata, o umbrela 8leva, o saltea de pus pe sezlong 3leva. Nu am vazut decat intr-o singura zi vanzatori ambulanti pe plaja, 2 la numar!

Statiunea e cu mult “dezmat” dupa cum zicea cineva, foarte animata, cu distractii si atractii. Poti sa te dai in roata mare pentru 5leva, cu minitrenuletul pentru 3leva (sunt doua trasee – unul face ocolul statiunii, altul te duce pana in capatul ei si vii pe jos 30min), paraseilling 60leva singur sau 80leva in doi, banana, crazy boat, sky jet, masaj de la 35leva pana la 260leva, tiribomba care te arunca in sus 100m in 1.5s pentru 60leva, cinematograf 6D pentru 10leva, masinute, etc. O portie de peste calcan la Mini Turnul Eifel e 35leva... dealtfel terasele si restaurantele ni s-au parut foarte scumpe, niste prieteni au mancat in prima zi cand au sosit ceva usor de 40leva si nu prea se merita avand in vedere sistemul All inclusive de la Hotel. Peste tot oameni cu meniurile in mana sau fluturasi care te invita la ei, amabili, insistenti.

Din loc in loc sunt telefoane fixe de unde poti sa vorbesti la preturi de 0.49Leva pentru liniile fixe din RO sau 1.19Leva pe mobil si platesti pe loc. Din 50 in 50m sunt artisti care iti picteaza portretul dupa o poza cu preturi de la 75Leva in sus, dar rezultatele expuse sunt exceptionale. Tot din 50 in 50 m te poti poza imbracat retro pentru preturi incepand de la 10Leva. Noi am negociat si am obtinut in cei 10leva care includ doar o poza 10x15 listata, acordul sa facem poze si cu aparatul nostru, altfel nu te lasa. …. Nu am vazut cersetori sau caini!

Recomand hotelul doar celor care nu-s pretentiosi si celor care nu au mai fost pana acum in Bulgaria. Din cate am mai vorbit pe acolo cu trei familii diferite, hotelul e cu o stea sub ce au avut ei parte pana acum in Bulgaria. Cu toate acestea un grup de tineri nemti erau veniti pentru a doua oara la acest hotel pentru ca au fost multumiti de pretul platit si de ce au primit.

In ceea ce ne priveste diferenta dintre hotelurile din ROMania si Mimosa o consider enorma, raportul calitate/pret mi s-a parut a fi mai mult decat corect.

Vacanta noastra a fost umbrita doar de otita mea dubla facuta in ziua a cincea si a trebuit sa incep sa iau antibiotice si de faptul ca cea mica a facut 4zile febra apoi a inceput sa tuseasca de la un suc rece. E bine sa aveti la voi o gentuta cu diverse medicamente si asigurare medicala.

Trimis de Winwin in 27.06.11 21:41:00
Validat / Publicat: 27.06.11 22:43:05
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2580 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Winwin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de pe terasa de sus
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

webmaster [27.06.11 22:15:53] »

@Winwin, ai scris un review excelent, te mai asteptam si cu alte impresii din vacantele tale.

magdalena [28.06.11 07:52:45] »

Ai descris excelent un hotel la care am vrut sa merg si eu la un moment dat, iar pozele sunt foarte sugestive! Pretul este si el foarte bun...

Felicitari!

Crisava [28.06.11 12:16:29] »

Buna Winwin,

Am si eu rezervare la acest hotel in iulie. M-am mai linistit dupa ce am citit ce ai scris pentru ca cele 2 review-ri dinainte m-au cam speriat.

Daca esti amabil poti sa-mi spui te rog cum e cu parcarea? Cand ajungi acolo, inainte te duci si vorbesti la receptie pentru parcare... sau o cauti de unul singur? Te indruma ei spre o parcare? De la altii am citit ca au platit si 15leva/zi parcarea.

Sa inteleg ca la receptie ai dat cei 10 euro pt o camera mai buna? E vreo diferenta intre corpurile hotelului? Ai platit in plus pentru vederea la mare?

Mersi anticipat.

shosho [28.06.11 21:22:13] »

buna! Plec si eu pe 7 iulie la acest hotel si sincer chiar ma bucur pentru informatiile pe care le-ai prezentat. Incepusem sa ma nelinistesc dupa ce am citit parerile celorlalti.

Te rog frumos poti sa-mi dai un punct de reper ca sa pot ajunge mai usor la hotel? Iar camera asa ai avut-o rezervata sau ai aranjat la receptie?

Multumesc frumos si astept si alte impresii la fel de frumoase!

webmaster10 [28.06.11 21:27:46] »

@shosho, gasesti aici o harta interactiva cu localizarea hotelului, este destul de usor sa te orientezi pentru a ajunge la hotel fara probleme.

Winwin [29.06.11 23:15:41] »

Multumesc pentru aprecieri, cred ca am exagerat putin cu detaliile dar consider ca un review trebuie sa contina cat mai multe informatii utile.

Camera "tripla superior" ne-a fost recomandata de la agentie si acolo am platit integral sejurul... nu stiu daca la hotel se mai poate negocia ceva. Da un telefon la agentie si vezi daca pot actiona ei in vreun fel.

Cand am ajuns era un portar acolo si vreo 5 locuri cu semn de parcare interzisa marcata pe jos vis-avis de hotel. Am parcat masina acolo si am vorbit cu el despre parcare, discutie in urma careia am aflat ca nu se mai poate parca la Dolce Vita si ca parcarea hotelului e plina. Am stabilit ca las masina acolo cat ma cazez si urc bagajele in camera. La receptie mi s-a dat o mica harta si mi s-a indicat traseul spre parcarea de la Riviera (5Leva pe zi). 20minute mai tarziu cand am coborat jos hotarat sa duc masina la Riviera pentru 3 zile pana vad care e treaba cu parcarea portarul mi-a indicat sa trag masina pe trotuar in dreptul parcarii lor blocand 2 masini care plecau a doua zi (dupa cum scria pe biletele din bord). Mi s-a dat o hartie stampilata Mimosa in care mi-am scris datele, eu i-am pasat 5EUR drept multumire rugandu-l sa se mai uite la masina (l-am revazut abia in a patra zi, intre timp perindandu-se alti paznici). A doua zi am mutat masina putin mai sus de hotel unde erau niste locuri marcate pe jos si acolo a ramas 7zile.

Eu am listat in format A3 harta statiunii luata de pe site-ul hotelului: click aici

Amadeusz [12.07.11 12:43:19] »

Daca mai stii, spune-mi te rog cat de departe e parcarea de la Riviera si cam pe unde se afla? Poti sa te intorci pe jos de acolo sau e prea departe? Multumesc.

Winwin [12.07.11 20:41:58] »

La Receptie mi s-a dat o mica harta listata la imprimanta si receptionera mi-a desenat cu pixul traseul. Din cate am inteles ar fi vreo 10minute de mers pe jos pana la hotel. Pe harta de mai sus a statiunii aproximez ca e vorba de hotelul numarul 7 (stanga jos).

Amadeusz, Crisava, magdalena, shosho, Winwin
    Alte impresii din această RUBRICĂMimosa Sunshine Hotel: