ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2011
JUN-2011

Foarte nemulțumit
Sub orice critică

ARTICOL ARHIVAT

Aquis Agios Gordis, Corfu - O MARE TEAPA!!

Sa incepem cu inceputul bineinteles (all inclusive, sejur 8 zile, 7 nopti zic ei): Am plecat din bucuresti cu avionul la ora 15.45 si am ajuns in Corfu la 17.30, ne-a luat un autocar al agentiei care ne-a dus la hotelul Aquis Agios Gordis, ajungand pe la 19.00 (DECI ZIUA 1 A FOST PIERDUTA, ). La receptie mare inghesuiala care sa ia o camera mai buna. Degeaba ne chinuiam noi sa cerem camere top floor pentru o vedere mai buna k repartizarea pe camere era deja facuta, toti romanii aveau camerele care mai ramasesera dupa ce clientii lor de top (nemtii si englezii) luasera ce era mai bun. Ajungem in camera, ies repede pe balcon si surpriza camera pe care in tara o platisem cu seaview era de fapt roofview (adica vedeam un acoperis al uneia dintre cladirile hotelului, o stanca imensa si un colt mic de mare in departare). M-am enervat si m-am dus la receptie sa ii spun nemultumirea, bineinteles k m-am lovit de "ne pare rau toate camerele sunt date", evident vrajeala!!

Sa le iau pe rand:

PUNCTE BUNE:

CAMERA: Nu am nimic de reprosat (in afara de roofview), foarte curata, mobilier nou, prosoape si lenjerii schimbate zilnic.

MANCAREA: Foarte buna, diversificata, si foarte multa.

APA: Doua zile a fost magnifica limpede, linistita se puteau face scufundari, snorkeling, O sa va spun celelalte 4 zile in partea negativa.

PEISAJ: SUPERB!!

PUNCTE NEGATIVE (pregatiti-va k e o lista cam lunguta):

Hotelul este plin de nemti si englezi de la 60 la 85 ani. Tinerii ii numarai pe degete, noi romanii ce am fost un grup mai mare.

Bineinteles k au inceput diferentierile, nemtii erau tinuti in palma, sa nu cumva sa fie deranjati sau nemultumiti de ceva.

In fiecare zi erau cursuri de dansuri de societate in lobby, insa nu va asteptati sa fie pentru noi romanii, doar pentru nemti, puteai sa participi dar instructorul vorbea numai germana... deci te invarteai singur dupa ureche k oricum nu intelegeai.

Bauturile erau groaznice, sucurile naturale erau defapt niste butoiase cu o solutie colorata (galben, rosu depindea de "fruct") cu o consistenta k a vopselei lavabile pe care o amestecau cu apa si totul se servea in pahare de plastic de unica de la dozatoare (vechiul tec de pe vremea copilariei). Berea era diluata cu apa si de o calitate dezastruoasa. Am zis sa incerc un cocktail non-alcoolic, k poate reusesc sa beau ceva (eram totusi la all inclusive)... dar am fost uimita cand am vazut k imi amesteca 3 culori din lavabila din dozator (cica ananas, portocale si capsuni). Am baut numai apa tot sejurul k sa fiu sigura k nu mor de la solutiile alea.

Piscina era foarte mica, 1.40 cea mai adanca sa nu cumva sa se innece octogenarele care pluteau ca balenele in ea, k nu aveai voie sa innoti sau sa te arunci in ea, coborai usor sa nu stropesti pe nimeni si doar trebuia sa plutesti.

La piscina nu reuseai sa prinzi nici un sezlong pt k se trezeau bosorogii la 7 si isi puneau prosoapele.

Am coborat pe plaja unde erau 7 euro (cele din fata hotelului care ei ziceau k nu sunt ale lor si de-aia costa, dar tot ei veneau sa ne ia banii.). Am mers mai departe pentru k in dreptul hotelului nu se putea sta deorece plaja si apa erau foarte murdare, pline de alge. Le-am spus celor de la hotel, si am primit un raspuns socant "Dumnezeu le-a dat, Dumnezeu le ia". Am decis sa mergem un pic mai departe unde apa si plaja erau foarte curate (2 sezlonguri si o umbrela 8 euro, insa merita!). Restul de 4 zile marea a fost foarte agitata cu valuri mari, nu s-a mai putut face baie, murdara, tulbure, rece.

Din toate excursiile pe care ni le-a prezentat ghidul nostru foarte frumos (k iti venea sa le iei pe toate, dar erau vreo 7-8 si fiecare costa 35 e) am ales una singura BBQ (cu gratar inclus in pret) pe o insula pustie (Paradise Beach) 35 de euro, si scuba-diving 50 de euro. Si se pare k am ales bine pt ca restul s-au dovedit a fi un esec total, au fost tinuti cate 300 de turisti inghesuiti pe vaporase si drumurile pe mare f lungi de cate 6 ore, s-au intors turistii nostri parliti de soare, infometati si nici nu au vazut mare lucru! Sfatul meu: Nu faceti excursiile!!!

Statiunea Agios Gordis este foarte mica, este un satuc cu o singura straduta de magazine si taverne. Nu ai ce sa faci, nici un club nimic!

Cea mai mare problema pe care am intampinat-o a fost programul: la ora 11 seara se dadea stingerea, nu mai era nimic de facut, se inchidea barul de la piscina (singurul unde puteai sa stai) si nu mai puteai sa bei nimic. La 11.30 iti spuneau de la obraz sa termini mai repede si sa pleci k ei vor sa inchida, in conditiile in care aveai voie sa stai unde vrei.

In piscina (sau mai bine zis in cadita de 1.40 aveai voie sa intri pana la 6 seara). Aveau 3 jacuzzi care la fel pana la 6, dar nu aveai loc de fosilele nemtesti.

Ar mai fii foarte multe de spus insa am obosit sa tot scriu, oricum am ajuns in ultima zi A OPTA: plecarea la 5.45 dimineata adormiti, nemancati pt k avionul era la 8.30. Si uite asa s-au dus 2 zile din cele presupuse 8 de sejur all inclusive!

Sper ca nu v-am plictisit si daca aveti intrebari, astept. O sa atasez si cateva poze.

Trimis de Klara30 in 27.06.11 19:27:31
Validat / Publicat: 27.06.11 20:25:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 10200 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Klara30); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Plaja din Ipsos unde am facut scuba-diving

danoradea
[27.06.11 21:37:48]

@Klara30 legat de nemti, nu ai ce face, din pacate ei fac legea in turism, singura optiune ar fi sa mergi printr-o agentie de turism germana si atunci vei fi si tu tratat ca atare, eu asa am facut ultima data si am vazut diferenta, ca sa nu mai vorbesc de preturi, care pentru noi sunt cu minim 20% mai mari decat pentru ei.

Nemtii devin o natiune foarte scarboasa (no offense) in momentul in care ies din tara, cat timp sunt acasa sunt usa de biserica, cand trec granita se transforma...

Imi pare rau sa aud ca s-a stricat plaja si mai tare, in urma cu 3 ani era una din cele mai frumoase plaje din Corfu, iar sectorul din fata hotelului era superb. noi cand am fost mai existau vreo 3 cluburi de noapte in statiune, destul de animate.

Cat despre excursii, cred ca si turul insulei, dar mai ales Paxos si Antipaxos merita, o baie in Antipaxos este o experienta fantastica.

kkkotto07
[27.06.11 22:05:37]

Imi pare rau ca vacanta nereusita din motive pe care usor le-ai fi putut cunoaste dinainte daca ai fi citit mai mult te determina sa vorbesti atat de urat de niste oameni in varsta, fie ei si nemti sau englezi.

Klara30AUTOR REVIEW
[27.06.11 22:28:26]

Am citit toate review-urile de pe toate site-urile pe care le-am putut gasi, si toata lumea spunea lucruri frumoase, motiv pentru care am si ales acest hotel.

Cat ii priveste pe nemti, daca ai vedea modul in care ne privesc si cum se stramba atunci cand radem sau vorbim mai tare un pic nu ti-ar mai fi asa de mila de ei indiferent k au 80 de ani. Sunt foarte rai si ingamfati, am auzit cativa care radeau de alti romani ca sunt foarte prosti, asa k in momente din astea nu mai am pic de mila.

[27.06.11 22:37:38]

@Klara30: uite, si eu ma "stramb" cand te vad cum pocesti limba romana (prin folosirea mircismelor). Ii fi si eu "rau si ingamfat"? ori poate, totusi, o problema este si la tine?

Ai nevoie sa ti se spuna explicit ca in vacanta te poti simti cat vrei tu de bine (vorbind si razand "mai tare"), dar fara sa-i deranjezi pe cei din jur? Daca da, atunci ma poti include fara probleme si pe mine in randul celor pe care-i condamni mai sus.

Klara30AUTOR REVIEW
[27.06.11 22:59:34]

Domnul Admin, in primul rand din cate stiu ultima data cand am verificat gramatica mea era destul de corecta, micile greseli de ortografie pot aparea in urma faptului ca am scris mai repede.

In al 2-lea rand se presupune ca acest site este pentru a-mi exprima parerea cu privire la "am fost acolo", nu sa fiu criticata pentru atitudine si "mircisme" care nici nu exista in dex (probabil in dex-ul tau personal)

Se pare ca pe acest site trebuie sa scriu frumos la fel ca ceilalti pentru a fi agreata.

Ti-as multumi daca mi-ai respecta opinia cu privire la vacanta mea (nu a ta) !! Si nu ai mai face comentarii. Multumesc

[27.06.11 23:17:50]

1) felul in care scrie spune multe despre o persoana si despre respectul pe care il acorda cititorilor sai, respect care la randul lui se presupune ca-i este intors intocmai

2) acest site respecta orice opinie atat timp cat aceasta opinie nu este in contradictie cu regulile bunului simt. Pentru aceaste din urma cazuri, acest site a prevazut o rubrica speciala, 'Politia bunului simt in vacanta', care face parte integranta din site si din conceptul si atitudinile turistice pe care amfostacolo.ro le promoveaza.

3) Daca doresti sa faci parte din aceasta comunitate, va trebui sa-i respecti regulile si cerintele; daca nu iti convin aceste reguli (de exemplu impunerea unei adresari respectuoase vizavi de orice alte persoane, ori dezavuarea scrierii pocite a limbii romane), esti bineinteles libera sa-ti cauti un loc mai potrivit.

Mario75
[28.06.11 00:03:01]

Imi pare rau sa va spun dar sunt deacord cu multe aspecte relatate de Klara30.

Apreciez ca ai fost sincera chiar daca unii sunt deranjati si ofuscati de adevar.

[28.06.11 00:12:09]

1) Daca vei citi cu atentie, vei vedea ca NIMENI nu a pus in discutie niciunul dintre aspectele semnalate de autoarea acestui review, ci doar MODUL in care a fost scris sau in care au fost exprimate "apectele" in cauza

2) Desi review-ul tau, @mario75, este net superior in materie de civilitate si decenta in exprimare, el nu va fi publicat - cf Regulamentului, este admis un singur punct de vedere per familie/cuplu. Fara nicio putinta de tagada, esti in cel mai bun caz partenerul (sotul, prietenul) Klarei30 si in cel mai rau chiar o clona a autoarei de mai sus.

[28.06.11 00:37:43]

Nu in ultimul rand: pot sa tolerez doua conturi de pe acelasi calculator, ale unor eventuale doua persoane diferite (sot/sotie etc), insa atunci cand cand mi se pare ca sesizez lipsa de moralitate / fair play etc - mai precis cand vad ca un cont il voteaza pe celalt, ma simt obligat sa intervin.

Votul acordat de mario75 review-ului de mai sus a a fost anulat, iar contul mario75, considerat clona a contului Klara30, va fi banat.

cristi_an3000
[28.06.11 08:43:57]

La partea aceasta doar voi sunteti de vina pentru ca nu v-ati informat. Agios Gordis nu este nici Mamaia, si nici Ibiza. in mod normal trebuia sa va interesati in prealabil si sa stiti ce inseamna o statiune mica dintr-o insula greceasca. si atunci cu siguranta ati fi ales altceva, care sa se muleze pe pretentiile voastre. acolo se merge pentru peisaje, aer curat, apa verde-albastruie, croaziera, mancat la taverne, si de-astea. amatorii de clubbing de obicei merg in alte partzi, nu in Corfu.

sniga
[28.06.11 08:48:47]

Am citit destule povesti negative, dar recunosc ca niciunul nu mi-a displacut atat de mult din cauza exprimarii. Balene, bosorogi, fosile... Nu putem vorbi asa despre niste oameni doar pentru ca nu au aceeasi varsta ca noi sau ca au un alt nivel de educatie, alte nevoi sau stare de spirit. Sunteti suparata si pentru zilele transportului cu avionul, desi stiati orele de plecare.

Nu inteleg atitudinea, daca ar fi sa-mi doresc un sejur in acest loc, nu as tine cont de acest review.

pitiku
[28.06.11 09:02:34]

Buna Klara,

eu am fost anul trecut in Corfu (in grup de 8 persoane) si am trecut si prin Agios Gordis - statiunea era splendida si imi pare rau sa aud necazurile pe care le-ai avut.

In orice caz iti recomand Corfu oricand dar in general All inclusive in Grecia nu se poate compara cu ce poti gasi in Turcia sau chiar Bulgaria.

Noi am ales sa inchiriem o vila (pretul ajungand la 200 euro cuplu) si transport individual (tot cam 200 euro de cuplu) iar masa am luat-o in faimoasele terase din toata insula iar mancarea a fost superba - in final pretul vacantei nu a fost mai scump decat ai platit tu inclusiv ceva shopping. Deasemenea am vizitat toata insula care este superba - fiecare colt avand ceva unic.

In concluzie pe viitor parerea mea ar fi sa alegi Corfu dar pe cont propriu si cazare in vile unde nimeni nu te deranjeaza si poti avea propriul program pana la ce ora din noapte vrei.

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[28.06.11 09:19:32]

Oare bunicii autoarei au citit acest review?

Sper ca nu!

kkkotto07
[28.06.11 09:49:02]

Nici mie nu mi-a placut exprimarea dar sa nu exageram, chiar cumva incerc sa o inteleg atunci cand pleaca la un hotel de 4* si in realitate serviciile sunt de 2*.

De asta ti-am si spus draga Klara ca era bine sa citesti niste reviewuri numai de ale romanilor pt ca, asa e, romanii sunt "discriminati" dar asta numai din cauza agentiilor romanesti care cauta comisioane grase si nu multumirea clientilor. Frustrarea care te-a cuprins s-a abatut asupra bietilor oameni in varsta. Ziceai ca se stramba unul, altul; lasa ca si noi ne strambam pe unde putem. Daca vroiai distractie pana la 5 dimineata si daca vroiai sa fi vazuta mai bine decat englezii (asta datorita comportamentului lor) tb sa mergi in Sidari sau Kavos

sniga
[28.06.11 09:57:41]

Am votat ,,nu-mi place''. O persoana care se exprima in acest mod, din punctul meu de vedere, nu este o persoana credibila. Ci doar suparata ca a pierdut ziua din cauza avionului, ca nu a avut cluburi sau distractie dupa ora 11, ca nemtii care nu erau de-o varsta cu dansa aveau alt comportament. Desi s-a spus de nenumarate ori pe acest site, ca Sidari si Kavos sant mai animate, cu cluburi si toate cele, dansa a ales gresit. Se mai intampla, nu asta e problema. Toti putem alege gresit la un moment dat,desi despre acest hotel chiar aici pe site, Adina 29 isi incheie povestirea spunand ca dezavantajul ar fi ca nu prea ai ce face in statiune si-l recomanda doar pentru relaxare.Asadar nu v-ati informat suficient. Oricum ,exprimarea nu este demna de o persoana care se vrea mai civilizata decat nemtii fosile, bosorogi si nu mai stiu cum. E pacat, caci avem multe de invatat de pe acest site, sant oameni minunati care scriu aici si nu-mi face placere sa citesc povesti suparate cu exprimari nepotrivite.

Elena7
[30.06.11 15:59:31]

Am fost in perioada 6-13 iunie in Corfu. Trebuia sa fim cazati la acest hotel, dar bineinteles au fost preferati turistii de alte nationalitati si cu scuza de overbooking, am ajuns la un alt hotel Aquis care nu se afla de obicei in ofertele agentiilor din Romania.

Am sunat la receptia Aquis Agios Gordis si ni s-a spus ca sunt fully booked, iar operatorul de turism din tara stia de acest lucru de peste o luna. Nu inteleg cum s-a intamplat asa ceva atat timp cat eu am platit integral excursia inca din luna martie!

Am declarat razboi marelui operator de turism!

In alta ordine de idei, de asa natura sunt fixate zborurile charter incat prima si ultima zi sunt pierdute. am ajuns la hotel la ora 19:00 si am parasit hotelul la ora 5:30 dimineata in ziua a8a.

Dintre excursii noi am ales Paxi Antipaxi si nu regretam nici o clipa. Iahtul arata mult mai bine fata de altele din port, am mancat pranzul la o taverna din Paxos, iar cei de la hotel au fost destul de draguti si au pregatit pentru toti turistii care au ales aceasta calatorie de aproape o zi sandwich-uri, fructe si apa pentru drum. Intr-adevar a fost destul de multa lume pe iaht insa nu era ocupat la capacitatea sa maxima. am ajuns la ora 19:00 la hotel, destul de obositi, dar a meritat!

danadana*
[26.02.14 20:02:34]

Am si eu o intrebare: excursiile obtionale sunt la un pret aproximativ de 35 euro de persoana, nu? deci pt un cuplu valoarea ajunge la 70 euro, da? multumesc

danadana*, danoradea, Elena7, kkkotto07, pitiku
Alte impresii din această RUBRICĂMayor la Grotta Verde Hotel (ex Aquis, ex Sensimar):