ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2011
DIN: onesti
ÎNSCRIS: 29.05.10
JUN-2011

Week-end de relaxare la Septimia

Se apropiau vertiginos Rusaliile ia zilele urmatoare eram liber. Vremea era destul de rea, asa ca am eliminat marea din program. Dupa indelungi cautari pe internet si consultari tumultoase am ales programul week-end de relaxare al Pensiunii Septimia din Odorheiul Secuiesc. Pretul era de 82 euro/zi/camera de 3 stele, dubla, acces nelimitat la spa, si doua mese incluse. Cam scump insa avand in vedere vremea rea, faptul ca beneficiezi de un complex spa acoperit bine dotat in mijlocul muntelui si nu in ultimul rand distanta acceptabila de 160 km intre Onesti si Odorheiu Secuiesc am acceptat pachetul de 2 nopti la pretul de 164 euro camera dubla in conditiile mai sus mentionate.

Am plecat duminica dimineata, 12.06.2011 2 familii impreuna cu bebe nostru de 2 ani si dupa 3 ore si o pauza de recreere ajungem la odorheiu. Pensiunea se afla la iesirea spre Sovata-Tg Mures. Exista un indicator de semnalizare foarte mic, iar daca nu esti atent, cazul nostru, il ratezi imediat. Dupa vreo 2 km de foiala si cu intoarcerea din drumul spre Tg-Mures, sotia observa cu dificultate un indicator pentru Septimia. Pensiunea era chiar langa indicator. Ajunsi la pensiune, receptionera verifica numele nostru si ne arata camerele. Fac precizarea ca rezervarea am facut-o doar verbal, plata efectiva fiind data doar la hotel. Receptionerele, menajerele, chelneri, etc de altfel tot personalul au fost extrem de politicosi, serviabili si cu mult bun simt.

1. Camerele sunt mari, in jur de 25 mp fiecare, noi am avut pat matrimonial mare si confortabil pentru noi doi si copilul de 2 ani. Pe jos aveau parchet si cu mocheta. Tot mobilierul era nou, curat. Camera avea un tv LCD diagonala 51 cm cu posturi multe, mini bar, dulap f. mare cu seif de valori. Baia este mare, curata, are o cadita de dus formata din gresie, are uscator de par, priza pentru aparatul de ras, sapunuri, pliculete de sampon cu insemnele pensiunii. Toate instalatiile sanitare au functionat perfect iar curatenie s-a facut in fiecare zi. Asternuturile erau noi, impecabile. Cei de la hotel iti dadeau vreo 6 prosoape pe care ti le schimbau de cate ori vroiai, mai mult, aveau si 2 halate de baie pentru complexul spa. Camera nu are balcon si nici aer conditionat. Fiind o zona de munte, probabil ca temperaturile nu sunt asa caniculare, astfel incat au considerat ca nu au nevoie de aer conditionat. Totusi la nivelul 1 unde eram cazati exista o terasa cu fotolii unde puteai sta f. bine la aer. Internetul in camera a functionat perfect. Mi-a placut mult faptul ca aveau o multime de prize in camera, astfel incat incarcatoarele pentru telefoane, camera, laptop, cana electrica, etc au functionat din plin.

In corpul de cladire unde eram cazati, la parter functioneaza restaurantul precum si un centru de relaxare format din 2 jacuzzi cu apa sarata si hidromasaj de calitate, mese pentru tenis, o camera de refacere cu o plasma imensa si canapele de piele, dusuri, vestiar iar baia cu aburi si o sauna se afla inca in constructie.

2. Centrul SPA se afla intr-un corp de cladire separat.

Beneficiaza de 2 piscine acoperite una pentru adulti 25 X12, cu adancime de la 1.30-1.70 m, temperatura apei 28 de grade precum si de un bazin de copii cu adancimea de 60 cm si cu topogan avand o temperatura de 34 grade.

Exista 2 bazine cu jacuzzi cu apa calda la 39 de grade iar hidromasajul functioneaza permanent in ele.

Exista si 2 bazine cu apa sarata pentru hidroterapie.

Complexul are 2 saune, una clasica pe carbuni si una pe infrarosu.

Le-am folosit din plin pe toate.

In exterior, complexul are 2 piscine una pentru copii cu topogan si incalzita, precum si una pentru adulti cu apa ceva mai rece.

Exista si 2 bazine cu apa sarata incalzite si cu hidromasaj. De asemenea, beneficiezi de sezlonguri, umbrelute, mese, bar si pe interior si pe exterior. La bazinul exterior pentru adulti au loc amenajat si pentru sarituri, iar adancimea acestuia este pana la 2 m. Programul acestui centru SPA in cursul saptamanii este de la 06-22, iar in week-end de la 08-22. Accesul contra cost este permis si altor persoane. Pretul era de 20 lei pentru 2 ore. Daca duminica vremea a fost mai capricioasa, luni a fost ceva mai bine astfel incat am facut si ceva plaja, precum si baie in bazinul exterior. Am avut timp si pentru o vizita in oras.

Nu am reusit sa luam masa si la cel de-al doilea restaurant, taverna Fragor.

Exista si loc de joaca pentru cei mici, format din leagane, topogane, nisip si casuta.

Intreg complexul este foarte intins, frumos, beneficiind de o panorama montana si bine amenajat fiind traversat de un paraias pe mijloc. Este amplasat in panta langa Baile Seiche si la aproximativ 2 km de centrul orasului.

3. Restaurantul si servicii de masa.

Restaurantul se afla la parter este f. mare, amenajat cu mult bun gust si cu multe separeuri.

Micul dejun-in regim bufet suedez, o adevarata incantare. Aveau omleta cu costita, crenvursti, carnati calzi, carnati reci afumati, sunca, mezeluri de toate felurile, vreo 4 sortimente de branza, cas, cascaval, unt, miere, cereale, lapte, ceai, cafea, rosii, castraveti, ardei, mere, gem, sucuri naturale de mere, portocale, cacao etc toate f. bune si proaspete.

Cina

Aveam 3 feluri de mancare la alegere cu o zi inainte precum si apa minerala

La primul fel intr-o seara am ales ciorba de burta, iar in cealalta ciorba de vacuta. Ciorbele au fost excelente si au fost servite din niste vase f. mari asa ca fiecare a mancat cam 2 portii.

La felul 2 indiferent ce am ales portiile au fost extrem de mari iar mancarea f. buna.

La desert puteai alege intre somloi, inghetata cu 4 cupe, clatite si salata cu fructe toate fiind in portii mari si f. bune. Studiind un pic menu-ul am constatat ca preturile la mancare si bautura erau rezonabile, de ex berea fiind 4 sau 4,5 lei. Servirea a fost impecabila, chiar daca limba romana vorbita nu era chiar impecabila.

In cadrul pensiunii erau cazati multi straini, unguri, nemti, englezi si francezi iar personalul, desi, solicitat la maximum s-a comportat f. bine, indiferent de limba de exprimare.

Trimis de florinvalentin in 26.06.11 21:59:02
Validat / Publicat: 26.06.11 22:46:49

VIZUALIZĂRI: 3444 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florinvalentin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.00 EUR pe cameră

[26.06.11 22:46:09]

O serie de fotografii ce nu contineau informatie turistica, fiind prea personale, au fost sterse in procesul de validare.

[09.06.12 08:19:19]

sa inteleg ca acest hotel isi merita toti banii

[13.06.12 17:14:05]

nu raspunde nimeni??