ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2011
ÎNSCRIS: 03.06.11
JUN-2011

Un hotel foarte bun la pretul achitat

Am plecat din Bucuresti in jurul orei 5 dimineata pe traseul Giurgiu-Ruse-Razgrad-Yambol-Lesovo-Hamzabeyli-Edirne (acolo am schimbat euro in lire) -Eceabat (trecere cu ferry 23 lire) -Canakkale-Kucukkuyu (unde ne-am si oprit in prima seara). Cazarea este pe malul marii in bungalow-uri (Yesilda Tatil Koyu). Am platit 20 euro negociati (ce e drept era luni cand am ajuns si nu aveau clienti). A doua zi am plecat spre hotel in jur de ora 6 pe traseul Izmir-Selcuk-Kusadasi. De la Izmir se intra pe autostrada spre Selcuk. Trebuie avut grija sa va luati card KGS inainte sa intrati pe autostrada, sa-l activati la intrare si sa platiti la iesire. Daca nu il luati inainte sa intrati pe autostrada (asa cum am patit noi) o sa platiti toata autostrada (5 lire Cesme-Selcuk). De la Kusadasi la hotel mai sunt cam 2.5 km. Hotelul l-am gasit usor deoarece am avut GPS (daca nu am fi avut cred ca ar fi fost destul de greu de gasit, drumul spre hotel e destul de intortocheat).

Am ajuns la hotel in jurul orei 11.30 si cu ajutorul unei sticle de vin am primit o camara cu sea view (noi am platit pt. camera standard). Camera f. curata, hotelul destul de nou si de bine intretinut. Personalul de la pool bar nu este chiar f. serviabil (facand comparatie cu cel de anul trecut de la Cornelia Diamond; ce e drept ca si pretul platit anul trecut a fost dublu) dar daca nu le iei figurile in seama e ok. Mancarea e buna, in special omleta de dimineata care se face afara pe gratar, prajiturile, etc. De retinut: trebuie mers la masa de la inceputul programului pt. ca spre final nu mai sunt chiar toate felurile de mancare. De asemenea super sunt si prajiturile de la cofetarie (mai ales mini eclerele).

Plaja nu este mare dar e suficienta. Nu trebuie ratata plimbarea cu hidrobicicletele si caiacul (sunt free).

Animatia ziua este aproape inexistenta, seara de la 20.30 este mini disco pt. copii si apoi spectacol la amfiteatru. Reusit a fost spectacolul de magie (amfiteatru) si cel de movie/music quiz (de la pool bar). Dupa spectacol era muzica live la pool bar, film in sala de cinema (popcorn gratuit).

Se poate bea si manca non stop daca vrei. Cocktail-urile fff. bune si la discretie. Nu trebuie ratat cortul turcoaicei (este langa mesele de ping-pong) cu placinte. In concluzie un hotel de recomandat.

La intoarcere am utilizat traseul Izmir-Manisa-Bursa-Istanbul (unde ne-am si oprit 2 nopti). Am avut rezervare la hotel Baron, ajungand la ora 17 am constatat ca nu aveau camere libere. Norocul meu a fost ca am avut printat mail-ul de rezervare si certandu-ma cu managerul hotelului la telefon am fost redirectionati catre hotelul alaturat Momento (un hotel de 160 euro dar pentru care am platiti pretul de la Baron 70 euro). Ca si observatie: micul dejun de anul trecut de la hotelul Baron a fost multttt mai bun, dar camera de anul acesta mult mai luxoasa. Am avut si parcare gratuita in fata hotelului. Istanbulul mi s-a parut mai murdar ca anul trecut si comerciantii nu prea mai negociaza la pret. Pe drumul spre Istanbul destul de multe radare.

La vama bulgara am platit 3 euro desinfectia masinii din Turcia (o gaselnita a bulgarilor sa mai scoata ceva bani), ne-au controlat si in bagaje (anul trecut a fost mult mai lejera trecerea prin vama).

Trimis de ana anghel in 25.06.11 17:57:54
Validat / Publicat: 25.06.11 21:59:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: ANTALYA (BELEK) - CORNELIA DIAMOND

VIZUALIZĂRI: 2326 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ana anghel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.06.11 18:07:37]

@ana anghel, felcitari pentru review-ul de debut, te mai asteptam si cu alte impresii din vacantele tale.

Poate ai timp sa scrii cate un review mai detaliat despre cele doua hoteluri la care ai avut cazarile intermediare, astfel informatiile ar putea fi gasite mai usor de catre cei care le cauta.

[25.06.11 23:52:12]

Kuccukkuyu este o statiune la aprox. 60 km de Canakkale in drumul spre Izmir. Consider ca este o optiune mai buna de cazare in comparatie cu Canakkale in ceea ce priveste pretul. locatia unde am stat se numeste YESILDA TATIL KOYU HOLIDAY VILLAGE. nu este o locatie luxoasa insa este curat in camere, ai baie proprie si ceea ce este f. important dupa un drum lung de 12 ore de la bucuresti poti face o baie in mare si te poti bucura de un peisaj superb. anul trecut am platit 45 de dolari (am ajuns sambata). cred ca se poate lua cazare si cu mic dejun (nu stiu sa va zic cum este mancarea).

Referitor la cazarea in Istanbul recomand (desi am avut probleme cu rezervarea) hotelul Baron.........

------------------------------------------------------

Nota webmaster: ecoul a fost mutat ca review de sine stator: aici

[26.06.11 07:01:00]

ana anghel, multumim pentru promptitudinea si amabilitatea cu care ai dat curs solicitarii noastre de a scrie si despre aceste cazari intermediare. Ar fi pacat, insa, sa se piarda aceste recomandari in sirul de ecouri, vor fi greu de gasit de cei interesati.

In masura timpului disponibil, te rugam sa copiezi impresiile de mai sus despre Hotelul Baron din Istanbul in rubrica pe care am creat-o noi intre timp, aici. Multumim.

yasemin72
[26.06.11 18:34:20]

buna seara, ana anghel, mai am putin si plec si eu in concediu la Sealight resort. Daca se poate putin mai detaliata amplasarea hotelului pentru ca pe GPS-ul meu nu apare hotelul. Intram in oras sau este un drum ocolitor de la Selcuk? Multumesc!

[26.06.11 19:37:44]

trebuie iesit de pe autostrada in apropierea orasului Selcuk, se intra prin o parte a acestui oras si se ocoleste orasul Kusadasi.

hotelul sea light este pe niste dealuri si nu este decat un singur indicator cam la 100 m de hotel. drum este destul de intortocheat. noi am urmat exact ceea ce ne-a indicat GPS-ul. parearea mea este sa ii dai locatiile rand pe rand (doar in apropiere de Selcuk sa ii dai sa caute hotelul).

poti afla si adresa hotelului de pe pagina principala a locatiei.

[26.06.11 20:10:20]

buna ana anghel! spune-mi te rog, daca vrei, cu cat ai schimbat euro in lire? intreb pt ca mai am putin si plec si eu spre kusadasi! multumesc anticipat!

[26.06.11 20:18:42]

mi s-a dat in Edirne pe un euro 2.21 lire

[26.06.11 20:33:32]

multumesc mult! parca vad ca pana ajung eu euro ajunge 1,90 lire! sea light resort e in apropiere de ladies beach sau de long beach? si e de 5 stele, nu? multam!

[26.06.11 20:48:41]

e in apropiere de ladies beach si da este de 5 stele.

aaaaa
[26.06.11 20:53:39]

In Canakkale am schimbat cu 2,23

[27.06.11 17:53:05]

buna! pentru ca am vazut titlul as putea sa te intreb cat a costat cazarea si masa la acest hotel! ai fost individual sau cu autocar, avion, etc! multam!

[27.06.11 18:43:26]

costul apare scris si in stanga review-ului sus. 544 euro cu transport individual.

[27.06.11 20:44:55]

ok! scuze si inca o data multumesc!

aaaaa, ana anghel, bigu_2006_rapid, yasemin72
Alte impresii din această RUBRICĂSea Light Resort [Ladies Beach]: