ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2011
ÎNSCRIS: 07.01.11
JUN-2011

Resort excelent, dar cu mici minusuri

As incepe prin a spune ca suntem pentru a 3-a oara in Turcia si anterior am stat in Lara la hotelurile Concorde si Barut Lara.

Camere: curate, spatioase, cu paturi mari si confortabile, internet gratis. Baia lasa putin de dorit, cateva reparatii facute pe fuga care nu se pretau la un hotel de 5*. In permanenta se scurgea apa de pe perete si cada pe jos, era o problema generala, nu doar noi ne-am plans de asta. Mai greu si cu "refill-ul" la produsele cosmetice din baie.

Mancarea: excelenta si variata, imposibil sa nu gasesti ceva pe plac.

Barurile: destul de multe si servire ireprosabila, bauturi din belsug si de calitate.

Gradinile erau superbe si bine ingrijite, chiar un spatiu minunat de relaxare.

Piscinele si toboganele: INCREDIBILE!!! Chiar nu am cuvinte, sunt cele mai frumoase in care am inotat pana acum. Cu palmieri in mijloc, serpuind pe sub poduri printre vilele VIP, ca intr-un labirint. Era si o piscina micuta pt copii.

Plaja: cu sezlonguri (nu chiar suficiente) era foarte curata. Sunt 2 baruri acolo: la ponton si la intrarea pe plaja.

Distractie: destul de buna. Pe de o parte organizau petreceri pe plaja sau pe ponton cu muzica live sau DJ, erau foarte frumoase. Pe de alta parte serile de la Amfiteatru lasau putin de dorit, a fost mult mai bine la Barut din acest punct de vedere.

Un mare minus: plin de rusi cu copii galagiosi si putin necivilizati.

Erau tare greu sa gasesti sezlonguri libere la 8:30 pe plaja, toti isi punea prosoapele sa-si rezerve locuri pt intreaga familie. La fel si seara la spectacole gaseai diverse chestii pe scaune care rezervau locul: papuci, ochelari, tricouri, etc Asta nu mi-a placut deloc si la Concorde sau Barut nu am vazut asa ceva.

La Susesi erau cam 50% rusi, 30% romani si restul nordici, nemti, etc.

As recomanda acest hotel in special celor cu copii, mai putin tinerilor fara copii.

Trimis de SpookyD in 25.06.11 16:20:24
Validat / Publicat: 25.06.11 17:41:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Lara- Concorde, Barut

VIZUALIZĂRI: 5726 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (SpookyD); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina principala
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 190.00 EUR pe cameră

michaela_1961
    [25.06.11 18:31:49]

Care este din punctul tau de vedere clasamentul celor trei hoteluri la care ai fost? Pe ce loc ai situa pe fiecare si de ce? O sa te rog sa dezvolti putin subiectul cu cateva argumente. Multumesc anticipat si iti doresc cat mai multe concedii frumoase!

SpookyDAUTOR REVIEW
    [03.07.11 11:03:56]

Mi-e greu sa fac o distinctie pentru primul loc intre Barut Lara si Susesi. Concorde e putin sub ele, dar totusi foarte bun. O sa detaliez putin, asa cum m-ai rugat.

Barut e un resort mai linistit, adresat in special cuplurilor fara copii, cu turisti predominant englezi, germani, olandezi, doar 2 cupluri de romani am gasit acolo.

La Susesi sunt foarte multi rusi si romani, iar cuplurile cu copii predomina.

Barut si Concorde stau foarte bine la partea de entertaiment, au o echipa extraordinara si in fiecare seara au avut spectacole cu invitati speciali (de acrobatii, dans, etc). Si la Susesi am avut spectacole dar mai slabut in comparatie cu Barut, iar echipa de entertaiment nu era foarte activa pe parcursul zile (poate doar in zona piscinelor).

La Susesi au niste piscine incredibile, foarte mari, frumoase si curate, cu palmieri in mijloc, cu tobogane excelente. Si la Barut si Concorde sunt, dar ceva mai mici.

La Susesi sunt gradini foarte mari, bogate in vegetatie. La Barut e ceva mai "aerisit", nu au chiar la fel de multa verdeata. La Concorde stau chiar prost la partea de gradini/verdeata.

Mancarea a fost la fel la toate 3 hotelurile.

Camerele cele mai frumoase sunt la Barut fara nici un dubiu, apoi la Concorde si cele mai slabe la Susesi.

Plaja cea mai frumoasa este la Barut, destul de mare si curata, gasesti si sezlonguri din plin, fara stres. Apoi la Concorde si pe ultimul loc la Susesi unde trebuia sa alergam dupa sezlonguri pe plaja. Totusi la Susesi au cel mai mare ponton dintre cele 3, iar seara organizeaza petreceri cu DJ, se danseaza, se ofera cocktail-uri. Din acest punct de vedere, Susesi e foarte bun.

Mi-e greu sa fac o clasificare categorica intre Barut si Susesi, fiecare a avut si parti bune si parti care lasau de dorit. Insa cred ca daca ar fi sa revin intr-un loc, acela ar fi Barut totusi.

michaela_1961
    [03.07.11 12:20:50]

Multumesc mult! Extrem de edificatoare si utila descrierea ta in alegerea unuia din aceste hoteluri. Iti doresc si alte alegeri inspirate pentru urmatoarele concedii!

edymoro
    [07.07.11 11:16:02]

salutare,

in primul rand felicitari ptr rewiew, super.

ce as dori sa stiu de la tine e urmatorul lucru.

anul acesta am luat bilet la susesi din 15 sept si am inceput sa imi fac unele probleme cu privire la rusi. am citit pe alte site_uri o gramada de opinii negative despre comportamentul si atitudinea rusilor la susesi. toata lumea se vaita in special, englezii, de rusi si de mongoli! eu am fost anul trecut la cornelia diamond si nu am fost deranjat de ei, erau cateva cupluri dar nu au iesit cu nimic in evidenta. a ba da era o piti rusoaica care facea topples singura de pe toata plaja dar asta nu a deranjat. te rog spune_mi opinia ta.

multam.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [07.07.11 11:33:04]

as baga mana in foc ca englezii exagereaza, ca de obicei .

Te poti astepta la asemenea probleme din partea rusilor la hotelurile IEFTINE, unde "ivanul proletar" ajunge sa detina majoritatea, simtindu-se astfel in largul lui; in general la hotelurile mai scumpe rusii sunt un pic mai "slefuiti".

edymoro
    [07.07.11 11:51:32]

nu stiu daca exageraza englezii, dar am constatat ca si ei au avut aceleasi probleme ca si spookyd cu seslongurile pe plaja si la amfiteatru. poate ca un adevar e undeva. dar astept raspunsul lui spookyd si apoi mai vedem.

SpookyDAUTOR REVIEW
    [07.07.11 21:55:17]

Poate in septembrie cand vei merge tu nu vor mai fi la fel de multi rusi .

Daca te consoleaza cu ceva, din ce am mai auzit cam in toate hotelurile din Turcia situatia este la fel, predomina rusii. Sunt putine hoteluri unde gasesti englezi, germani si mai putini rusi.

Din pacate nu erau deloc "slefuiti", dimpotriva.

Se comporta de parca totul li se cuvine si acel resort a fost creat special pentru ei. Ceea ce nu e departe de adevar, din cate am inteles de la ghida care ne-a insotit, majoritatea resorturilor din Turcia sunt de fapt investitii rusesti, de aceea vin atat de multi rusi.

Eu zic sa nu-ti faci prea multe griji, hotelul este foarte frumos, are multe facilitati, piscine excelente, gradini superbe, mancare gustoasa si variata si cred ca toate astea te vor face sa ai un concediu minunat.

Rusii nu sunt un motiv suficient sa ma faca sa renunt vreodata la concediile noastre in Turcia.

edymoro, michaela_1961, SpookyD
    Alte impresii din această RUBRICĂSusesi DeLuxe & Spa Hotel: