ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2011
DIN: Snagov
ÎNSCRIS: 25.06.11
MAY-2011

Asa mai rar!

Am ajuns dupa 9 ore cu mici popasuri, asta pentru ca am ales traseul prin Reghin (starea drumurilor foarte proasta).

Odata ajunsi am fost cazati in camerele in care am convenit prin telefon, adica 2 camere duble cu balcon. Am fost destul de multumit de camere, curat si totul functional.

Am coborat in micul restaurant eu am comandat o ciorba de burta, baietii mei snitel cu cartofi prajiti. Am ramas uimit de castronul in care mi-a fost adusa ciorba, de portia de smantana (cat pentru patru ciorbe). Eu m-am saturat nu mai mi-a trebuit nimic. Snitelul era si el cat doua palme. De horinca din partea casei nu mai spun ca asta cred ca e un obicei in partea locului.

Prima impresie de nota 10!

Apoi am mers la piscina. Exact ca pe net 2 bazine, unul cu apa dulce si unul cu apa sarata. Credeam ca apa este rece cand am constatat ca de fapt este incalzita, apoi am aflat ca cea sarata are ~ 32*C, iar cea dulce in jur de 24*C.

Intradevar gazde tinere in jur de 35 de ani, care inteleg nevoile turistilor bineinteles in limitele bunului simtz. Domnul Petrica patronul ne-a indrumat spre locurile care doream sa le vizitam si altele de care nu stiam. Plecam dimineata si ne intorceam dupa pranz.

Meniul nu este asa de incarcat dar, poti comanda si alceva ce nu este mentionat in meniu, in plus dupa fiecare masa de pranz (asta era pe la ora 15.00) eram serviti cu prajituri de casa. Intruna din zile am dat o fuga si in Ungaria si am rugat-o pe Doamna Maria (patroana) sa fie la ora 07.00 in restaurant ca vreau sa beau cafeaua.

Am fost uimit cand am vazut ca ma astepta acolo, in plus facuse si niste gogosi pe care le-am luat la pachet. A doua zi dupa ce am venit din Ungaria a fost o surpriza, cand am fost dusi undeva mai sus de Budesti la o manastire ascunsa in padure. Apoi am oprit la o cabana, un loc mirific incojurat de brazi. Aici am facut cunostinta propietarul cabanei, ruda cu d-na Maria, care nu ne-a adus degeaba aici, ci pentru a face un gratar la disc cu carne, ciuperci si cartofi aduse de dansa.

La intoarcere am oprit la valtoare apoi ne-am retras la pensiune cu parere de rau ca ziua s-a incheiat.

A fost un concediu excelent, n-am apucat sa vad tot ce mi-am propus si cu siguranta revin. Va recomand si dvs. aceasta pensiune vis-a-vis de ospitalitate si preturi accesibile.

http://www.youtube.com/watch? v=xJUgJD3bjVk

Trimis de IDACO in 25.06.11 11:46:19
Validat / Publicat: 25.06.11 14:21:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în OCNA ȘUGATAG. A mai fost în/la: Ghiocelul-Avrig, Vila Vank -Arieseni

VIZUALIZĂRI: 5692 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IDACO); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 La o bere cu D-nul Petrica

Michaell
[25.06.11 14:30:59]

@ idaco

mi-a placut descrierea ta. din pacate n-am ajuns niciodata in aceasta zona a romaniei. se pare a fi o zona foarte frumoasa. deasemenea bucatele afisate in poza mi-au adunat apa-n gura.

vad ca esti deloc din snagov. ajuata-ma te rog: localitatea este in apropierea bucurestiului? multumesc.

[25.06.11 14:31:05]

@IDACO, bine ai venit pe site si felicitari pentru un prim review bun de debut! Multumim pentru impresii si te mai asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale.

IDACOAUTOR REVIEW
[27.06.11 11:51:19]

[@Michaell:] Afirmativ cauta pe harta pe DN1 spre Ploiesti

[27.06.11 19:31:56]

Odata cu atingerea unui prag minim de recomandari din zona, OCNA SUGATAG si-a primit binemeritata (probabil) sectiune distincta pe site - click aici; a se vedea si localizarea pe harta click aici.

Pe langa Cabana Stana, au fost mutate in aceasta noua sectiune si celelalte hoteluri si pensiuni despre care aveam incarcate reveiws-uri: Pensiunea Crystal, Hotel Eurosind, Complex Holiday Maramures.

Videoclipul propus NU a fost atasat ca ilustratie, fiind o prezentare mult prea comerciala a complexului.

clipa
[07.07.11 15:04:19]

piscina apartine locatiei???

multumesc

Arpad Bojte
[05.11.12 11:33:59]

@clipa: Da, piscinele apartin pensiunii.

Arpad Bojte
[05.11.12 11:36:35]

@Arpad Bojte: Tocmai ne-am intors de acolo. Anul acesta este a 2-a oara cand ne aflam la Ocna Sugatag. Cazare buna, gazde cinstite si de omenie. Recomand acesta unitate cu drag. Apa sarata este f. benefica, masa asa cum a descris si doamna este buna si copioasa. Sigur ne vom reintoarce.

[05.11.12 11:39:14]

@Arpad Bojte: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii sa contribui la o medie mai reprezentativă a acestei destinatii.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

Arpad Bojte, clipa, IDACO, Michaell
Alte impresii din această RUBRICĂCabana Stana: