ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2011

Către satisfăcător

ARTICOL ARHIVAT

Impresii generale, sfaturi

GRECEASCA SELECTIE "" 03~ Despina Vandi - Ti Na Ta Kano Ta Lefta

Destul de greu de facut aprecieri, dat fiind faptul ca a fost primul meu concediu in Grecia, dar pot spune ca merita banutii.

Cazarea la bungalow este o optiune ok daca vrei mai multa liniste. 2 Serviciile de curatenie -- ok, in fiecare zi.

Masa la restaurant ---- cat sa ai de unde alege, micul dejun repetitiv, acelasi tip de mezel, branza, oua fierte, odata omleta, cafea cica ar fi Jakobs, la dozator. , suc --- 2 sortimente, ceva prajitura cu gem, un fel de chec, etc. CINA --- sa zicem ok. Desert -- inghetate, portocale, pepene rosu, nectarine, doar inghetata era in fiecare seara, restul... Atata platesti atata mananci. Vreti mancare, mergeti la taverne.

Atentie --- mancarea la taverna este destul de scumpa, iar aici pot spune si unele preturi deoarece am mancat in fiecare zi.

Fara 30 de euro nu ai ce cauta la taverna, una bere MYTHOS = 2.60 EURO, UNA CAFEA --DELA 1EURO IN SUS, peste proaspat la grill == dela 8euro in sus, am mancat unul cu 12. suc fresh de portocale=4.50, souvlaki == 6.50. apa == 1.50 (la supermarket = 0.40 dar au si Dorna == 1.40), salata greceasca = 4.50, supa de pui = 5, tigari = dela 2.70 pachetul de GR, sunt tigari grecesti apreciate de greci, dar gasiti si marci ce nu sunt comercializate la noi, cat si cele clasice = Kent, LM, etc, Pina Colada = dela 6.50 Retsina la sticla de 500ml = 5.80, la unele taverne apa e chiar si 2 euro, acesta era si pretul la taverna din cadrul complexului, pizza foarte buna la MARCO POLO taverna, f. aproape de complex, dealtfel acolo mananca si multi greci iar mancarea este f, buna, iar portiile destul de mari. pot pune si cateva poze daca am voie de la admin.

Mergem mai departe la plaja === ca si plaja cat de cat buna, insa intrarea in apa e dificila, multe pietre si multi arici aferenti === recomand acele incaltari de cauciuc, se gasesc si la noi, acolo sunt 6 euro, inclusiv pt copii gasiti, la noi undeva la 19.50 lei, dar va vor scuti de dureri si de doctori, aproape dupa 3-4 metri de la mal gasesti nisip. Apa foarte sarata =recomand dusul dupa.

Vrei sezlong undeva la 12 euro sau 10 + garantie de 5euro. Cum functioneaza? primesti o cheie pt lacatul cu care sunt legate sezlongurile si asa zisa masuta (din fibra de sticla ca sa fie usoara si rezistenta), dar grecul iti spune sa duci cheia la ora 18 si primesti garantia inapoi. Eu am facut altfel, cand se apropia ora duceam cheia dar nu legam sezongurile, deoarece lacatul se inchidea automat si fara cheie si as ma puteam bucura de plaja la sezlong si dupa ora 6, oricum era prea frumos sa pleci la ora aia.

Se putea face plaja de dim dela 7-pana seara tarziu datorita pozitionarii complexului si asezarii geografice.

Am pus o poza cu asfiintitul la ora, cred caera undeva aproape de 9. APA == nota zece, curata, calda, mai ales dupamiaza.

Excursii == Golful Toroneos == 22-24 euro de adult, fara transfer, plecarea este din Neo Marmaras, undeva la 40kmde Gerakina, pt copii pana la 5-6 ani e gratis, insa fara loc in autocar.

MERITA!! noi am fost cu auto propriu pana in N. Marmaras iar de acolo cu vaporul, dureaza cam 9 ore toata croaziera, se viziteaza si PEFKOHORI, apoi se merge pe o plaja frumoasa pe care nu multi turisti o stiu unde se face plaja si baie cam 2 orela ora 3 se serveste o gustare dupa care se merge la insula Kelyfos pt sarituri de la bord si inot in ape de cristal. Meteora, Muntele Athos=excursie de o zi 42 euro cu transfer. , la Meteora = 45.

Daca sunteti cu masina personala == AKTI BEACH, la 21 km de Gerakina, Psakoudia, la 5km max de Gerakina, gasiti plaja libera, lata, fara pietre, fara pietre in apa, efectiv inoti cu pestii. Cam la 40 km de Gerakina=Karidi Beach, in Vourvouru, super si acolo, apa de cristal, fara pietre in apa, nisip fin.

DAR MAI SUNT MULTE. Ca si pret = 506 euro a fost prin agentie cu rez timpurie, apoi 200 euro benzina cu un consum de 6.4 la suta cu aer conditionat tot drumul, 25 lei taxa pod Romania, 2 euro Bulgaria taxa pod, 12 euro rovinieta pt 14 zileam platit-o eu ca sa fiu mai sigur, 7 zile = 6 euro, Grecia == 0 euro taxe, Benzina = 1.60--1.67 euro litrul de 95 in Grecia. Nu am alimentat la bulgari.

Distanta efectiva din Bucuresti pus pe zero km la benzinaria Rompetrol de pe Mihai Bravu, cea din Dristor = 800kmdus, noi am facut 1900 km cu ce ne-am mai plimbat pe acolo.

Un suvenir foarte frumos, daca va place muzica greceasca, acele melodii atat de indragite si de reprezentative pt Grecia se numeste Anthology Of Greek Music, costa 6.5 euro, are15 melodii si 200 de poze din Grecia.

Deci, daca va hotarati sa mergeti si va place GRECIA, eu spun ca doar o saptamana e prea putin.

VACANTA PLACUTA!!!

Trimis de mikulis in 24.06.11 20:19:35
Validat / Publicat: 24.06.11 21:20:51
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4235 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mikulis); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 saracutul,a calatorit cam mult,l-am luat acasa impreuna cu o sticla cu apa de mare,nu am scapat de baietelul meu

ufoman
[24.06.11 21:46:57]

Frumos asezate in pagina gandurile si informatiile. Meriti votul meu si te mai asteptam.

mikulisAUTOR REVIEW
[24.06.11 21:54:13]

Multumesc, am cautat sa ma fac util celor care nu au fost niciodata in Grecia, Sper ca aceste informatii ii pot ajuta. Si eu la randul meu am citit destule si le multumesc si eu deasemenea tuturor celor care au postat despre Gerakina.

[25.06.11 10:54:32]

melodia atasata este propunerea noastra, se poate schimba!

mikulisAUTOR REVIEW
[25.06.11 16:42:07]

Mulrumesc. Eu sunt fan muzica greceasca asa ca orice melodie greceasca, indiferent daca este moderna sau populara este si va fi binevenita!!! O intrebare, se poate sa postez si alte poze, de ex: cele de pe cd-ul care l-am adus din Grecia si pe care l-am platit. Cu multe multumiri, !

mikulis, ufoman
Alte impresii din această RUBRICĂSithonia Village (ex Gerakina Beach Bungallows):