ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2011
DE kmy
DIN: Jilava [IF]
ÎNSCRIS: 08.09.08
JUN-2011

Amsterdam, un oraș de poveste

AMSTERDAM un oraș al unei libertăți de poveste, un oraș de poveste

Întotdeauna am considerat că după Paris, Amsterdamul este destinația turistică pe care trebuie să o bifez pe lista preferințelor mele. Și astfel am făcut rezervările de rigoare la avion și hotel încă din decembrie 2010, imediat ce am venit de la Viena, că așa mă apucă pe mine dorul de ducă, imediat ce mă întorc dintr-un loc de vis și ajung în monotonia Bucureștiului gri.

Ce știam despre Amsterdam? Că este unicul loc de pe vechiul continent unde drogurile ușoare cum sunt canabisul, marijuana, hașișul și alte ciuperci halucinogene se vînd prin coffeshopuri, că există un cartier al Felinarelor Roșii, unde prostituatele, îmbrăcate sumar spre deloc, sunt expuse în galantarele magazinelor de plăceri. Deci pe cine intrebam de Amsterdam asta auzeam prima dată.

Eu la altceva visam... DIAMANTE!!! În capul meu doar asta era. Își mai făcea timid apariția și gîndul să văd muzeele unde sunt expuse tablourile lui VAN GOGH și Rembrandt, dar melodia lui Marlyn Monroe - ,,Diamantele sunt cele mai bune prietene ale fetelor” imi răsuna continuu în urechi.

Mi-am făcut o listă cu ce era de văzut prin Amsterdam și așteptam nerăbdătoare ziua în care trebuia să plec.

Deja adunasem de pe net informații despre oraș, vezi aici.

Niciodată nu am așteptat ziua mea de naștere cu atîta pasiune și neliniște. E ciudat să te trezești dimineața la București, să mergi la lucru, toată lumea să-ți ureze la mulți ani și tu să te gîndești cum e să zbori de pe Otopeni cu KLM-ul, și să dormi la Bilderberg Garden Hotel în Amsterdam.

Prima zi în Amsterdam

După un zbor destul de plăcut, de 2 ore și jumătate, în care am făcut continuu fotografii ca să nu mă cuprindă panica, am ajuns la aeroportul Schiphol de unde am luat un taxi spre hotel. Am platit 35 euro.

Cazarea s-a desfășurat destul de repede, am admirat rapid camera (despre care vă voi povesti separat: click aici) și apoi am plecat să facem cunoștință cu Amsterdamul...

Prima oprire am facut-o bineînțeles în centru în Piața DAM.

Este inima orașului Amsterdam. Aici s-a construit primul dig. Monumentul Național din piața DAM este dedicat libertății si constă dintr-un obelisc impozant de culoare alba decorat cu figuri alegorice. Acest monument a fost inaltat in 1956 in amintirea eroilor olandezi morti in cel de-al Doilea Razboi Mondial. Era cam ciudat și pe mine m-a dus cu gîndul la altceva, dar acesta adaposteste 12 urne cenușă din cele 11 regiuni ale Olandei și una din Indonezia, fostă colonie olandeză.

Aici mai poți gasi multe muzee și palate - Palatal Regal (Koninklijk Paleis), construit în 1655 inițial ca primărie apoi transformat la începutul secolului XIX în palat, Muzeului Figurinelor de Ceară a lui Madame Tussaud, filiala muzeului cu același nume din Londra, Biserica Nouă (Nieuwe Kerk), datând din secolul XV și astfel continuînd te oprești la o clădire impresionantă din cărămidă roșie care este un mare magazin universal. Uitîndu-mă mai atentă sub sigla acestuia, am vazut că mai era una dedesupt pe care scria oficiu postal. Grandoarea acestui magazin universal – poștă sau invers poștă-magazin m-a dus cu gîndul la CEC-ul nostru din București care oricînd poate deveni ceva senănător. O să atasez și fotografii să vedeți cît de frumos erau decorate interioarele.

După atîta hoinăreală ni s-a făcut foame și astfel am reusit in Piața Rembrandt să ne oprim și să mîncăm la una din zecile de terase ce-și întindeau mesele pînă în stradă. Nu știu dacă foamea sau mirosul ușor înțepător al fumului ce se intindea în jurul coffeshop-urilor m-au făcut să nu-mi mai doresc nimic altceva decît o friptură mare de vită argentiniană, de parcă olandezii nu au vite și o porție de cartofi prăjiți. Toate acestea au fost stropite din plin de un vin roșu de Porto.

Astfel a decurs prima zi la Amsterdam, a doua fiind dedicată muzeelor și în primul rînd Muzeului Diamantelor (vezi review aici).

În drum spre hotel am luat cardul I Amsterdam. L-am luat pentru 72 ore și am plătit 58 euro, dar la finalul sejurului am constat că am făcut o adevărată economie cu acest card. Cardul include transport public gratuit pe perioada care o alegi, (tramvai, autobuz sau metrou GVB), un ghid de buzunar unde sunt specificate toate atractiile care sunt gratuite sau ai reduceri și bonusuri substanțiale, 50% discount la locuri de parcare, plimbare cu barca gratuita pe canale si multe avantaje la unele muzee. Despre acest card puteți citi mai multe aici.

După ce am achiziționat acest card programul pentru a II-a zi deja era făcut.

-Diamond Museum Amsterdam

-Rijksmuseum – The Masterpieces

-Van Gogh Museum

Am ajuns destul de tîrziu la hotel și am adormit cu gîndul la... ați ghicit: DIAMANTE!

A fost cea mai frumoasă zi pe care am petrecut-o alături de soțul meu.

Trimis de kmy in 23.06.11 20:47:07
Validat / Publicat: 23.06.11 22:03:35

VIZUALIZĂRI: 4957 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kmy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Amsterdam - MONUMENTUL NATIONAL DIN PIATA DAM

danieltanase*
[23.06.11 22:44:20]

Foarte frumos ai ales titlul review-ului, intr-adevar Amsterdam este un oras de poveste. Simpla plimbare prin oras pe strazi sau canale te bucura. Sper doar sa fie un motiv sa descoperi si alte locuri minunate pe care le ofera Olanda.

Diaura*
[23.06.11 22:45:24]

Astept cu nerabdare continuarea, caci la fel ca tine, pe oricine am auzit pana acum povestind de Amsterdam, entuziasmul maxim il avea povestind despre femei si droguri (desi nimeni nu recunoaste ca ar fi incercat ceva...) si pe locul doi despre canalele navigabile. Deci... unde sunt femei... trebuie si niste diamante.

Si vreu sa aud (sa vad) ca ti-ai si cumparat ceva, pe masura viselor si asteptarilor.

kmyAUTOR REVIEW
[23.06.11 23:05:35]

Diaura, putintica rabdare ca vine si partea cu diamantele. Pentru concediul din August am rezervat o zi la Anver. Abia astept sa vad si diamantele de acolo! Da mi-am cumparat ceva, dar mi-am pastrat o parte din bani pentru diamantele belgiene.

RobertCodescu
[26.08.11 20:47:22]

Amsterdam este (deocamdată) destinaţia UNDE AŞ VREA să merg şi mă bucură orice review despre acest oraş din ce în ce mai atractiv pentru mine!!!

Aşa că pozele şi reviewul tău măă fac să depun eforturi tot mai serioase să ajung aici!!!

Prin urmare votul meu maxim pentru acest review era INEVITABIL, FELICITĂRI!!!

danieltanase*, Diaura*, kmy
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Amsterdam şi împrejurimile: