ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2011
ÎNSCRIS: 29.05.10
JUN-2011

Curat, bine pozitionat, personal amabil

Am stat 2 nopti la acest hotel in Istanbul la intoarcerea din Antalya. Istanbul-ul este practic la jumatatea distantei dintre Antalya si Bucuresti. Am plecat din Side la 9:30 si am ajuns la hotel Erboy la 20:00. De la intrarea in Istanbul (statia de taxare) pana la hotel am facut aproximativ 1.5 ore pentru ca era foarte aglomerat.

Hotelul Erboy (http://www.erboyhotel.com) este pozitionat in centrul istoric al Istanbul-ului la cateva minute de mers pe jos de Aghia Sophia, Palatul Topkapy, Moscheia Albastra, debarcader/port (de unde se face traversarea cu bacul spre partea asiatica - 1.75 LT de persoana pt un drum) si la vreo 20 min de Grand Bazar.

Se poate parca masina in fata hotelului pe unul din cele doua randuri iar cheia se lasa la receptie pentru a putea fi mutata masina in caz ca doreste cineva sa plece si are masina blocata.

Personalul foarte amabil. Rezervarea am facut-o prin site-ul lor propriu de rezervari si am platit la check-out. Ofera 7% reducere la pretul de lista daca plata se face cash.

Camerele sunt mici, dar foarte curate, iar accesul se face cu cartela. Au mocheta, TV LCD suspendat, un dulap, doua noptiere, paturi duble (parca 140x200) si paturi twins. Baia este de asemenea mica, nu are cada si e dotata cu sapun lichid si la chiuveta si la dus. NU au frigider/racitor in nicio camera.

Exista internet wireless cu viteze foarte bune si gratis in camere (noi am stat la etajul 5). In camere exista o sticla de 0.5 litri de apa plata, fierbator, ceai si cafea care se pot folosi gratuit.

Receptia si Lobby sunt mici dar cochete. Sunt doua calculatoare cu internet pentru cine nu are laptop (dar cred ca contra cost). Exista un singur lift.

La etajul 6 era un restaurant gen terasa cu specific otoman unde puteai servi cina. Privelistea este frumoasa de acolo.

Micul dejun se servea la etajul -1, intre orele 7:30 si 11:00, in incinta restaurantului si a fost destul de consistent si a constat in mezeluri, branzeturi, rosii, castraveti, masline, mai multe feluri de paine si prajitor, oua fierte, omleta, cateva prajituri, cateva fructe, fagure de miere, cereale, lapte, cafea, suc, apa fiarta pt ceai. La pranz si seara in acel restaurant se serveau preparate cu specific otoman. Noi am preferat sa manacam in alt parte pentru ca nu suntem fani miel/oaie/capra.

Din cate am vazut este un hotel foarte cautat pentru ca era plin de turisti. Noi am stat vineri-sambata-duminca si am stat ceva timp la rand la check-in. O familie de olandezi din fata noastra urmau sa stea 10 zile.

Pot spune ca am fost multumiti de acest hotel, tinand cont de pretul platit raportat la serviciile oferite.

Trimis de Gealy in 22.06.11 23:29:08
Validat / Publicat: 23.06.11 05:49:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2979 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gealy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baia cu dus
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 30.64 EUR pe cameră

ireedeejay
    [12.07.12 17:21:55]

Buna! Am rezervat o camera dubla la Erboy pentru la anul in Mai si am fost surprins sa gasesc si pe AFA impresii despre acest hotel... Initial am cautat un hotel pe TripAdvisor pentru Istambul dar mi-a facut legatura pe Booking.com unde am cautat un hotel bun si aproape de obiectivele turistice dar mai ales ratingul dat de turisti... si asa am ales Erboy... Pe multe situri de specialitate si vad ca si aici, lumea le acorda mari ratinguri si chiar ma bucur de alegerea facuta doar pe baza flerului... . Stiu ca este aproape de marile obiective turistice pe care de-abia astept sa le vizitez... Topkapi, AyaSofia, Moscheia Albastra, Basilica Cistern si dupa sotia mea, Bazaaaarul

Noi vrem sa plecam si cu fetita noastra care atunci o sa aiba cca 1 an si 5 luni si calatorim cu autocarul de aici din Ploiesti... cam cca 12 ore de mers pana la Istanbul, zona Laleli... tin mortis ca mergem si cu fetita noastra pentru ca nu stiu cand o sa mai avem ocazia sa iesim din Romania si vreau sa aiba si ea poze cu niste monumente istorice... ok, vreau sa-i si ofer sotiei un concediu romantic gen "O mie si una de nopti' adica intr-un loc cu aur, mirodenii, mancare exotica, parfumuri, palate vechi... stiu ca turcii sunt oameni primitori si comercianti din tata in fiu, de aceea prefer sa vin aici in loc sa ma duc in Grecia sau Bulgaria si am si ce vedea fata de tarile amintite... avem sejur de 5 nopti si hotelul ne-a dat mesaj ca o sa fim preluati gratis de la aeroport, numai ca noi venim cu autocarul... au spus ca se revanseaza la plecare si o sa ne duca ei la autocar... frumos! Ce imi poti spune te rog despre locurile unde sa mananci bine si ieftin din imprejurimi, magazine, ponturi, sfaturi... ? Tesekkur Ederim

Floria
    [12.07.12 18:45:45]

@ireedeejay: Ati facut o alegere buna in ceea ce priveste hotelul dar parerea mea este, daca vreti sa aveti o vacanta linistita si sa vizitati acest oras atat de frumos dar si extrem de aglomerat, sa lasati copilasul acasa, in grija unei persoane apropiate. Drumul de la Ploiesti la Istanbul cu autocarul este greu si pentru un adult, cu atat mai mult pentru un copil atat de mic... Avand in vedere varsta fetitei programul ei de masa si somn va va impiedica sa vedeti multe dintre obiectivele turistice, la unele dintre acestea sunt cozi foarte mari la intrare. Pentru concediul ca in povesti pe care il doriti, mergeti doar cu doamna de aceasta data...

Daca v-am suparat, imi cer scuze, este doar parerea unei mamici cu un baiat de aproape 17 ani. Va doresc, din suflet, sa aveti parte de concediul visat, cea mica are toata viata inainte! In octombrie avem si noi rezervare la hotelul Neorion din acelasi lant hotelier- Sirkeci- si, daca doriti, la intoarcere, va raspundem cu placere la orice intrebare.

ireedeejay
    [13.07.12 16:29:27]

@Floria: Multumesc, pentru raspuns si n-ai de ce sa-ti faci probleme, nu am nici un motiv sa ma supar pe cineva care imi da un sfat sincer... nu esti singura care imi spune sa las copilul acasa si asa am sa fac! In legatura cu ponturile despre locurile unde se mananca bine, astept sa te intorci din ultima calatorie cu informatii proaspete... Vrem sa vizitam multe dar nu stim cum sa le grupam sa nu pierdem timp, sa facem si o croaziera pe Bosfor dar sa si profitam si de restaurantele din zona cu mancare otomana si peste. Astept cu nerabdare se ne relatezi si despre noua calatorie cat mai multe impresii. Succes!

Floria
    [13.07.12 17:16:02]

@ireedeejay: Ma bucur ca nu ai interpretat gresit ecoul meu, mie imi sunt dragi familiile cu copii mici... Dupa ce ne intoarcem, promit sa povestesc tot ce te intereseaza despre oras, in masura in care vom reusi si noi sa vedem in 5 zile, mai ales ca vom sta intr-un hotel " frate" cu Erboy.

GealyAUTOR REVIEW
    [15.07.12 00:17:41]

@ireedeejay:

Salut, referitor la intrebarile tale despre mancare pot sa iti spun ca in jurul hotelului Erboy sunt zeci de terase, restaurante, pizzerii si fast-food-uri unde poti servi orice iti doresti. Sunt si restaurante unde stai pe perne langa o narghilea inconjurat de culoarea aurului asa cum iti doresti. Intre Aghia Sophia si Moschea Albastra sunt iarasi multe terase-restaurant unde puteti servi pranzul. Ar mai fi restaurantele de sub podul Galata pe care nu le-am incercat dar mi-ar fi placut sa servesc masa acolo.

Nu as putea sa iti recomand un anumit restaurant insa daca alegi restaurantele care sunt mai populate de clienti nu ai cum sa dai gres.

Recomand sa traversati cu feribotul pe partea asiatica unde, in imediata apropiere a debarcaderului veti gasi de asemenea mai multe terase si restaurante cu vedere spre Bosfor si partea Europeana foarte variat luminata, unde puteti servi o cina de neuitat.

O alta varianta unica de a servi cina ar fi in restaurantul din Maiden's Tower de pe insulita de la intrarea sudica a Bosforului. Se poate urca la etajul superior de unde veti vedea vapoarele care trec prin stramtoare.

Neaparat sa faceti si o plimbare cu vaporasul pe Bosfor, iar unele dintre aceste excursii au si masa inclusa pe vaporas sau intr-o locatie cu incarcare istorica.

La hotel vei primi mai multe pliante cu activitati optionale inclusiv cea pe Bosfor.

Ai timp suficient sa citesti pe amfostacolo impresiile altor persoane care au vizitat Istanbulul, astfel incat sa planifici activitatea din fiecare zi pentru a profita la maximum de ofertele acestui oras unic.

Sa aveti un concediu asa cum iti doresti!

Floria, Gealy, ireedeejay
    Alte impresii din această RUBRICĂErboy Hotel: