ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2011
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 23.08.10
JUN-2011

GHV - multumitor

In perioada 13-20 iunie am fost la Grand Hotel Varna.

Am ajuns la hotel in jurul orei 10,30, un pic prea devreme pentru a fi cazati. Inoptasem la Giurgiu si cum nu am mai avut somn de dimineata, am zis sa o luam incet catre destinatie. Trecerea podului a fost destul de inceata, cam 45 de minute, blocandu-se ambele sensuri de mers din cauza tirurilor. Apoi drumul a fost fara impedimente si am gasit foarte usor hotelul.

Intrarea in statiunea Sfintii Constantin si Elena se face pe la un mic punct de paza, care te face parca sa te simti mai in siguranta.

La fel si in resortul GHV se intra pe la bariera, paznicii noteaza numarul masinii si ti se da un mic biletel cu datele de identificare ale masinii pentru a fi pus la loc vizibil in masina. Si atunci, dupa aceste mici formalitati, incepe “distractia” cautarii unui loc de parcare. Pentru mine a fost relativ comod, pentru ca celelalte doua masinii sosisera anterior mie si deja “ochisera” un loc si pentru masina mea. Desi sunt foarte multe locuri de parcare, cred ca in plin sezon nu sunt suficiente.

Un pic dupa ora 11, ne-am prezentat la receptie. Am predate actele si drept atentie am dat o sticla de vin Murfatlar, care a fost primita cu bucurie. Ni s-a spus sa revenim intre 12 si 14, dar de preferinta mai catre ora 14.

Plimbindu-ne prin resort incepeam sa ne familiarizam cu acesta, recunoscind pe rind fiecare punct de interes despre care am citit in diversele review-uri.

Aproape de ora 13 am revenit la receptie, unde ni s-a spus ca nu sunt gata camerele si sa mai asteptam un pic. Fetele de la receptie erau deosebit de amabile si cu multa bunavointa, dar se pare ca personalul de la curatenie nu facea fata fiind foarte multe camere care s-au eliberat probabil in ultima clipa.

La ora 14 fix, ne-au pus bratarile asa ca repede am mers la restaurantul Italian la care se putea servi masa “a la carte” pina la ora 14.30.

Imediat dupa ora 15 am primit prima camera, apoi inca una, iar ultima camera la ora 15.30.

La receptie am fost intrebati daca dorim ajutor la bagaje si asta m-a bucurat, pentru ca este mult mai comod si civilizat asa.

Cele trei camere au fost la etajul 10, doua una linga alta, cu privire la mare, iar a treia, la citeva camere distanta de celelalte, tot cu privire la mare, dar din alt unghi.

Camerele sunt mari si luminoase, cu doua paturi mari, minibar, TV cu programe romanesti, aparat de aer conditionat. Pe balcon sunt o masunta si doua scaune, uscator de rufe (cam ruginit). Dulapurile sunt mari, spatioase, dar sunt dotate cu putine umerase, in rest spatiul pentru haine si alte mici lucruri este arhisuficient.

Baia a lasat un pic de dorit in sensul ca apa la WC nu curgea tot timpul la fel de bine. Am anuntat la receptie, dar problema nu a fost remediate nici pina in ziua plecarii. Cred ca in tot hotelul sunt probleme cu presiunea apei.

Curatenia camerei si a baii au fost impecabile. Zilnic ni se schimbau prosoapele (nu de fiecare data ni se puneau trei prosoape de persoana, cam lipsea prosopul pentru picioare la iesirea de la dus), lenjeria de pat la doua zile si mereu se adaugau la baie cele necesare igienei corporale: dus gel, sampon, casca pentru par, dischete pentru demachiat. Si cum este normal la un hotel de 5 * am avut halate de baie si papuci de casa.

Mocheta este veche si murdara, destul de deprimant in contrast cu mobilierul nou si bine ingrijit.

Lifturile au circulat deosebit rapid si de bine.

Deosebit de incantata si multumita am fost de aplasamentul hotelului inconjurat de multi copaci, mult spatiu verde, flori.

Pentru plaja din jurul piscinei preferam sezlongul la umbra unui copac, aproape de bar. Pentru ocuparea unui sezlong sau baldachin trebuia sa te preocupi inainte de ora 7. Fiecare cauta un loc sub umbrela sau copac.

Distanta pina la mare este foarte mica. Plaja este mica, sezlongurile sunt puse unul linga altul, inghesuite, fara a avea vre-o intimidate, fara sa vrei deranjezi pe celalat fie cu bagaje, fie cu vorba. Multi copilasi nesupravegheati care alergau si te stopeau cu apa ce o carau de la mare in galetuse, iar piciorusele lor mici care erau intr-o vesnica fuga aruncau nisip pe unde treceau. Doar erau si ei in vacanta!!! Iar parintii doreau si ei liniste la un pahar de vorba!!! Asa ca din acest motiv am preferat piscina, unde era spatiu suficient si nu era harmalaia de la malul marii.

Cozile la restaurantul si barurile de la malul marii erau interminabile.

In primele doua zile apa din piscina exterioara a fost destul de rece, dar apoi cred ca au pus si apa calda, cel putin asa mi se parea ca vine pe orificiile de alimentare. Sunt dusuri cu apa calda si la piscina exterioara, dar nu prea am vazut sa fie folosite.

Apa din piscina interioara a fost excesiv de calda, de inot nici nu putea fi vorba.

Despre masa ce sa spun? !!! Bufetul a lasat de dorit. Sunt o gurmanda, dar nu o mofturoasa si pot spune ca cu greu am gasit ceva pe gustul meu. Era multa mincare gatita si nu erau prea multe minuturi. Pentru ca nu mi-a plcut imbulzeala de la bufet, la ora prinzului, preferam sa iau masa la un “a la carte”. Zilnic, la prinz era un singur fel de mincare, mereu acelasi, dar mie mi-a placut gratarul de la B. B. Q sau carnea de vita de la restaurantul Italian.

Despre rezervarile pentru cina la un restaurant cu servire a la carte, pot spune ca nu am intilnit ceva mai neplacut si necivilizat. Rezervarile se fac intre orele 9-14, stand la o coada imensa la care turistii se ajeaza de la ora 8. La ora 10 aproape ca nu mai sunt locuri la nici unul din cele patru restaurante. Noi o singura data la fost la resturantul Albatros, cu specific pescaresc. In rest nu ne-am mai pierdut timpul cu cozile, desi ar fi fost interesant sa mergem pe la toate restaurantele.

Personalul a fost deosebit de amabil. Un pic de delasare am observat la cei ce debarasau mesele, dar in rest multa promtitudine. Camerista, in ziua plecarii, alergand dupa mine pe coridor, mi-a multumit excesiv de mult pentru putinii banuti lasati zilnic pe pat. M-a impresionat in mod deosebit dorinta ei de a ma intilni si a-mi multumi.

Echipa de animatori foarte activa, dar cred ca intr-un numar prea mic tinind cont de marimea resortului. Programulul de seara a fost mult prea scurt atit pentru copii cit si pentru adulti. Parca la programul pentru copii era mai mult antren decit la cel de adulti.

Ce lasa de dorit este faptul ca la iesirea din resort nu am fost in nici un fel verificati. Un hot poate fura si din acest resort linistit o masina. Ma gindeam ca poate fac o minima verificare a actelor masinii, o scurta legitimare…...

Alt lucru care m-a nemultumit total a fost prezenta pisicilor. Pina si pe trerasa restaurantelor se plimbau nestingherite.

Albatrosii erau deosebit de obisnuiti cu prezenta turistilor. Intr-o clipa de neatentie mi-a si furat mincarea din farfurie. Fac mult zgomot si mai ales multa mizerie. Fiind asa aproape de mare, am sperat dimineata sa ma trezesc in sunetul valurilor…... dar ma trezeam in “cearta” si “lupta” pasarilor pentru mincare.

Dupa esecul vacantel de anul trecut de la hotel Madara din Nisipurile de Aur (vezi impresiile de acolo), am zis sa mai fac o incercare in Bulgaria. Asa ca anul acesta, lasand de o parte micile neajunsuri, pot spune ca GHV este un mic resort care ofera multiple facilitate si ca am facut o alegere buna. Toti cei 7 membrii ai grupului nostru au fost multumiti.

Pacat insa ca drumul de la Timisoara pina acolo este asa lung!!!

Trimis de hlli in 22.06.11 21:47:51
Validat / Publicat: 23.06.11 05:26:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: hotel Madara, Nisipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 3539 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (hlli); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 piscina exterioara, dimineata la prima ora
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 20 voturi)

[23.06.11 08:38:01]

Multumim Hlli! Asteptam review-ul tau cu deosebit interes, imi pare rau ca vestile nu sunt mai bune, asta e, sa speram ca macar vremea va tine cu noi!!!

[23.06.11 18:35:59]

@moatza76, in perioada sejurului nostru timpul a fost excesiv de cald. Dupa ora 10 nu se mai putea sta la soare, asa ca ne trageam la umbra deasa a unui copac de linga barul piscinei. Uneori, dupa pranz, mai mergeam in camera sa ne "odihnim" un pic.

Eu nu am vrut ca mesajul meu sa arate ca nu este bine in resortul GHV, din contra am spus ca ofera multiple facilitati.

Faptul ca este un resort si ai acces la pranz la patru restaurante a la carte (din care trei sunt la hotelul GHV) si un bufet este mult peste asteptarile mele. Deasemeni si pe plaja exista restaurant unde poti servi minuturi excelente, o toneta cu burgeri si o alta cu sanviciuri, baruri cu bauturi racoritoare si alcoolice, cafea, ceai. Servirea mesei la ora prinzului la un restaurant a la carte, pe mine m-a bucurat mult, chiar daca zilnic era acelasi meniu. Ideea bufetului imi da senzatia de "cantina".

Sunt o sumedenie de terenuri de sport, atat pe plaja cat si in resort, langa hotelul GHV.

Mergi cu incredere!!!

Sa ai o vacanta frumoasa!!!

[23.06.11 19:18:48]

Multumesc Hlli! Si noi ne-am gandit sa facem la fel, vom merge la pranz la restaurantele a la carte pt a evita nebunia rezervarii pt seara. Important e sa fie vreme buna pt a putea profita copiii de piscina si mare.

[23.06.11 19:39:56]

@moatza76, sigur va fi vreme buna, iar apa marii este in incalzire.

Am vazut ca atat piscina interioara cat si cea exterioara tare erau apreciate de copilasi.

La mare este o nebunie de lume!!! Va trebui sa stai cu ochii pe copilasii si cit mai aproape de ei. Sigur ca si la piscine trebuie supravegheati...

La a la carte nu ai de unde alege, este un singur fel de mancare. Poate ca nu va fi pe gustul copilasilor... ai atunci alternativa cu bufetul...

Micul dejun la bufet este f. f. variat, ai de unde alege. La capitolul fructe este mai neplacut, in sensul ca fructele sunt in general taiate, nu sunt intregi, si se oxideaza.

Iti sugerez sa nu ajungi mult inainte de ora 14 pentru ca nu te va caza cu siguranta mai repede. Poate sa ai un pic de timp sa te familiarizezi cu locatia pentru a gasi un restaurant cu program de servire a pranzului pana la 14.30... cel iatlian si B. B. Q. mi-au placut mie... Dupa pranz ai timp destul si pentru bagaje.

Cand plecati?

[23.06.11 20:27:18]

Check in: 2 iulie. Ne gandeam sa ajungem mai repede pt a prinde copiii (9 si 13 ani) inca o jumatate de zi de balaceala. Macar bratarile sa le primim,daca nu si camera.

[23.06.11 20:48:57]

Bratarile sigur se primesc la ora 14. Poti doar sa te plimbi prin resort, dar nu poti beneficia de nici un serviciu fara bratara. Dar daca nu sunteti obositi de pe drum, poti sa te bucuri de apa marii...

Se poate ca in momentul in care iti pune bratara sa nu mai aibe cartele pentru prosoapele pentru piscina. Noi nu am primit toate cartelele in prima zi, dar a doua zi la prima ora ni s-a dat si diferenta. Nu sunt grozave prosoapele, unele sunt mici si altele mai mari, depinde cum ai norocul sa nimeresti. Este insa un mod practic, la inceputul zilei iei un prosop, iar la finele zilei i-l restitui.

Bagajele le poti transporta usor si rapid cu ajutorul baietilor. Daca nu te intreaba la receptie, solicita tu serviciile unui bel boy. Eu am avut pregatiti bani marunti pentru micile atentii... la bagaje, la camerista, la barul de la piscina unde baietii ce serrvesc acolo sunt super amabili...

Sa aveti parte de o vacanta frumoasa!!!

[23.06.11 22:18:26]

Ok, multumim pt tot! Sa speram ca totul va fi ok! Vom ajunge pe la 11, probabil. Ne vom plimba, vom identifica diversele locatii, copiii vor face o baie in mare si vom astepta camera. Asta e! La piscina oare nu ne vor lasa daca aratam voucher-ul?

[24.06.11 08:55:24]

Si noi am intrebat daca putem sa facem o baie in piscina si sa stam pe sezlong si ni s-a raspuns ca nu putem folosi nimic pana nu primim bratarile. Nu cred ca in multimea aceea de oameni vei iesi in evidenta, dar este neplacut sa vina omul de ordine sa-ti atraga atentia... La mare am stat citeva momnte si noi pe sezlong, dar nu eram pregatiti de plaja, eram inca in hainele de pe drum. Timpul trece repede, va mai plimbati un pic...

Sa auzim de bine!!!

[24.06.11 13:37:58]

Inca o intrebare: Care e tariful la terenul de tenis? Multumesc.

[24.06.11 20:14:37]

Nu stiu sa spun, dar nu cred ca se plateste. Ai auzit ca s-ar plati? De pe balconul camerei 1035, la care am stat, se vedea terenul de tenis si era parca mereu cu jucatori de tenis. Crezi ca vei avea timp si de tenis? Multe vor depinde si te vreme. Dar sunt convinsa ca va fi o vara calda, chiar torida...

Vacanta placuta sa aveti!!!

ursul-alb
[25.06.11 19:35:02]

20 de leva ora la tenis. Terenuri impecabile.

[25.06.11 20:46:59]

Multumesc Hlli si Ursul-Alb.

Sa speram ca vremea va tine cu noi!

Bijbi
[25.06.11 23:51:57]

Multumim Hili pentru informatiile postate. Ne vor fi de un real folos.

Am si eu o intrebare la tine: ati folosit telefonul din camera? se plateste in cazul convorbirilor in interiorul hotelului? Noi suntem doua familii si vom merge la distanta de o zi. mai mult ca sigur camerele nu vor fi prea apropiate una de alta.

Am inteles ca si voi ati fost mai multe persoane - si doresc sa stiu daca ati comunicat prin telefonul hotelului.

Multumesc

ursul-alb
[26.06.11 13:15:01]

N-am auzit pana acum de hotel la care sa se plateasca convorbirile in interior... La GHV in nici un caz!

[26.06.11 17:57:54]

Cum a spus si @ursul-alb, nu se platesc convorbirile telefonice din interiorul hotelului. In afara de aparatele telefonice din camera, vei mai gasi si in lobby si la bufet... mai sunt cu siguranta si in alte locuri amplasate.

Si noi am folosit telefonul pentru a comunica intre noi si nu ni s-a perceput nici o taxa.

Vacanta placuta!!!

Bijbi
[26.06.11 19:50:23]

Multumesc mult.

95% eram sigura, dar am considerat ca nu strica sa mai intreb odata.

Dan Florariu
[27.06.11 19:17:11]

Asteptam si eu curios sa aflu impresiile tale, mai ales ca am fost acolo in aceeasi perioada (12.06-21.06). Tot ce ai scris este adevarat, despre baruri, mancare, plaja, camere... Voi posta si eu impresiile mele si unele fotografii.

Se poate folosii si telefonul din lift pt. a vorbi in interior.

La piscina nu se poate cu voucherul pt. ca il lasi la receptie.

marco
[08.08.11 17:28:25]

pretentii de vest...

marco
[08.08.11 17:35:19]

aloooooo... timisoara... la iesirea din complex ti se cerea exit-tichetul emis de receptie... altfel nu te lasau... cred ca ai visat ca ai fost in acest complex...

[08.08.11 17:47:05]

@marco: in scurtul timp de la inscriere ai reusit sa "te afirmi" printr-o intoleranta si agresivitate nelalocul ei pe acest site la adresa unor autori care au pareri diferite de alte tale.

Ai doua zile suspendare, timp de reflectie pentru a te decide daca iti doresti sau nu sa faci parte dintr-o comunitate civilizata, care stie sa contrazica alte pareri fara atac la persoana celui care le emite...

[09.08.11 08:43:41]

Confirm si eu ce a scris Hlli, la iesirea din complex nu ne-a cerut nimeni nimic. Portarul era acolo, dar nu a facut niciun gest.

Bijbi, Dan Florariu, hlli, marco, moatza76, ursul-alb
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Varna Hotel: