ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2011
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 31.05.08
JUN-2011

Noua ne-a placut...

Am plecat cu inima stransa deoarece am rezervat cu trei zile inainte de plecare si nu am mai gasit camere decat pentru corpul Matoula. Atentie! Rugati agentia sa va treaca pe voucher corpul in care urmeaza sa fiti cazati, altfel cei de la receptie va pot caza unde doresc! Corpul in care am stat noi este un fost hotel mai mic preluat de Blue Bay. Am obesrvat ca se lua masa de dimineata si in acest corp, e posibil sa fi avut posibilitate de cazare cu mic dejun. Distanta pana in corpul principal este de circa 50m si se trece printr-o frumoasa gradina cu leandri in care se afla si o piscina pentru doritorii de liniste.

Cand am pus piciorul in camera ne-am linistit! Nu aveam motive de ingrijorare, deoarece era spatioasa, dotata cu TV LCD, aer, frigider, balcon si cu o baie renovata de curand. Curatenie ne faceau in fiecare zi, inclusiv ne schimbau prosoapele.

Restaurantul se afla in corpul principal si era deschis de dimineata pana la orele 23.00, fie pentru mesele principale fie pentru snake bar!

Toate mancarurile mi s-au parut gustoase... daca in prima perioada am gustat din toate, normal ca in a doua perioada a sejurului ne saturasem si am inceput sa mancam mai usor. Intr-o seara am avut scoici si calamar, la fiecare masa aveam peste, pui, miel sau porc... legume de toate felurile, gatite si salate. Dulciurile aratau bine, nu le-am gustat pe toate dar cele incercate au fost gustoase inclusiv inghetata. Fructe: penene rosu si galben, pere, portocale, piersici... de obicei doua sau trei tipuri la o masa. La micul dejun aveam de la mancare gatita, gen fasole si chestii de gen (preferate de unii turisti) pana la clatite, croissante, cereale, iaurt cu fructe, compot. O singura problema am sesizat-o... la mijlocul sejurului s-a cam aglomerat si se observa cum angajatii fac fata cu greu desi se straduiau. Noua nu ni s-a intampla niciodata sa nu gasim masa libera, dar grupurile mai mari uneori aveau dificultati.

Echipa de animatie – excelenta! Foarte haiosi si inventivi. De la 10-18 la piscina principala se desfasurau tot felul de activitati si concursuri iar seara mini disco si apoi diverse show-uri.

Plaja este cu pietre la intrare in apa si in rest nisip, iar sezlongurile pe plaja (numai pe plaja) se platesc vro 3 euro, din cate am inteles. Noi am stat la piscina si am facut baie in mare, dat fiind faptul ca piscina este foarte aproape de plaja si acolo era zona cea mai animata. Foarte utila este incaltamintea speciala de apa!

Pe partea vestica, unde se afla si hotelul Blue Bay in general bate vantul, deci e recomandabil in toiul verii cand pe partea estica am auzit ca este insuportabil de cald. Oricum in perioada asta este chiar placut, insa seara eu am simtit nevoia sa-mi pun ceva mai gros, mai ales cand stateam la spectacolele echipei de animatie.

Pe insula, parerea mea, sunt doua locuri care nu trebuiesc ratate:

Orasul Rodos... este superb, am ramas fascinati cand am ajuns. De la hotel se ajunge in 15 min cu bus-ul si ne costa 4.2euro /2 pers/sens pana in centru. Din centru se ajungea imediat in portul Mandaki si de acolo se vad zidurile orasului vechi. Cum intri pe portile imense ale cetatii din blocuri de piatra, parca patrunzi intr-o lume de basm... tot felul de terase si magazinase cu suveniruri, acrobati in plina strada si multi turisti... toate acestea dau viata unui loc incarcat de istorie!

Orasul Lindos – noi l-am vizitat in cadrul exscursiei optionale “Turul insulei”. Din punctul nostru de vedere n-am regretat excusia, doar pentru ca am vazut acest oras superb. Excursia ne-a costat 45 euro cu ghid in romana. Nu prea am gasit agentii locale, tarziu am descoperit una in Ialissos la care aceeasi excursie fara ghid in romana costa 36 eur. Masa de pranz (pescaresca sau grecesca la alegere18 eur/pers) intrarea la acropolele din Lindos 6 euro/pers. Intrarea in “valea fluturilor” 3 eur/ pers (dar noi nu i-am gasit acasa: D poate cei care merg in iulie/august au mai mult noroc).

Concluzia este ca Lindosul trebuie vazut, dar poate ca ar fi fost mai bine daca alegeam croaziera sau daca inchiriam masina!

De la hotel faceam 5 min cu bus-ul pana in centrul statiunii Ialissos, costa 3.20/2 pers/sens... aici sunt tot felul de magazinase si terase. Noua ne facea placere sa iesim la plimbare dupa masa de seara.

Trimis de raluca06 in 22.06.11 16:46:40
Validat / Publicat: 22.06.11 17:52:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5360 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raluca06); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina principala

ninel*
[23.06.11 08:09:51]

util si foarte frumos ai scris de insula, dar ai uitat sa ne spui ce regim de mese ai avut?

[23.06.11 11:55:15]

Multumesc...

Am avut regim all inclusive. Deci pretul platit a inclus cazare cu all, bilet avion cu taxe, transfer, ghid si asigurare medicala pentru 2 persoane.

Eu zic ca am facut o alegere buna!

ninel*
[23.06.11 19:44:40]

Excelenta alegere, felicitari

danutzadincan
[02.06.12 16:04:31]

Buna, as vrea sa te intreb mai mute lucruri despre locatie, hotel. Cum as putea sa vorbesc mai rapid cu tine? mail sau mess? Plecam si noi anul acesta cu 4 copii dupa noi si nu stim daca am facut alegerea potrivita.

Multumesc, dana

[03.06.12 12:03:06]

@danutzadincan: Cu mare placere iti raspund la toate intrebarile... daca nu aici, poate ne ajuta cumva webmaster sa-ti dau adresa de mail... altfel nu stiu cum sa fac!... ca sa n-o las la vedere!

[03.06.12 12:08:59]

@raluca06 Adresa de mail sau alte informatii ce pot avea caracter personal se pot trimite/primi prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje in aceeasi casuta de mail in care primeste si instintarile despre ecouri.

In cazul de fata, intra aici si vei gasi in chenarul din stanga, un link cu textul Trimite mesaj pers

[03.06.12 12:13:24]

@webmaster33: multumesc

danutzadincan
[03.06.12 16:50:18]

@raluca06: Buna Raluca,

am incercat sa-ti dau un mesaj privat si n-am reusit imi zice"raluca06 nu si-a dat acordul sa primeasca

mesaje private expediate prin intermediul site-ului

[Are, in panoul de utilizare al contului sau, setarea AcceptMesajePrivate = NU ]

Am citit o gramada de pareri dar nu stiu ce sa mai cred. Ai facut o prezentare in cele mai mici detalii.

Marti trebuie sa achitam la agentie si nu stiu daca am luat decizia cea mai buna. pe contract ne va scrie "CORPUL PRINCIPAL"

Ne ducem cu 4 copii (3,6, 7,13 ani) dupa noi. Vroiam sa stiu:

- daca e adevarat ca bate vantul foarte puternic pe plaja si chiar nu se poate sta pe plaja?

- sunt bolovani pe plaja sau pietricele si se poate sta cu copii acolo?

- daca iesim din hotel avem ce face pe acolo, ce?

- de la hotel statia de autobuz spre Rodos e departe si pana la ce ora circula?

Pentru moment cam asta m-ar interesa dar pe parcurs imi vor mai veni intrebarile si te voi mai deranja.

Multumesc,

Dana

[04.06.12 13:06:26]

@danutzadincan: Gata, am facut setarile!

O sa-ti raspund punctual:

-nu am vazut camerele din corpul principal, dar teoretic ar trebui sa fie mai ok decat ale noaste... iar ale noaste aratau destul de bine. Standardul fiecaruia difera... si de aici si pareri diferite! Ce pot sa-ti spun e ca din punctul meu de vedere nu mi s-a parut cu nimic mai prejos decat ce alte camere am vazut eu in destinatii de vara.

-intr-adevar briza e foarte puternica, dar exista si un lucru pozitiv... nu simti cum arde soarele: D Se formeaza un soi de curenti in zona... dar in perioada in care am stat noi era destul de ok pla plaja. Pentru seara trebuie un rand de haine gros, pentru ca showurile celor de la animatie sunt foarte fumoase si merita vazute. Eu eram cu doua bluze pe mine iar sotul meu in tricou: D

-plaja are pietricele la intrarea in apa si va recomand incaltaminte speciala, insa bolovani... mi se pare cam exagerat... O sa-ti pun tot albumul cu poze pe mail, ca sa vezi mai bine!

-pe langa hotel nu prea e nimic interesant in afara de un centru de inchiriat atv-uri, 2 magazin si 2 taverne... a si mai era un mini aqua parc! Parca si la hotel era o zona destinata celor mici, dar nu stiu sa va dau multe detalii.

- pana in Rodos cu autobuzul se face cca 10 min max 15, nu mai stiu exact... iar pana in centrul statiunii Ialissos 5min (in acelasi sens) !

danutzadincan, ninel*, raluca06
Alte impresii din această RUBRICĂLabranda Blue Bay Hotel [ex. Aqua]: