ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2011
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 07.04.09
MAY-2011

Un weekend perfect

Multumita site-ului AmFostAcolo.ro cu ocazia premiilor acordate de acesta pentru activitatea de pe site in 2010 am castigat o cazare pentru 2 nopti / 4 persoane la Apartamente Zoli in Hajduszoboszlo, avand astfel ocazia de a reveni la AquaPark-ul de aici si de a ne reincarca bateriile. Asa ca, la sfarsitul lunii aprilie am luat legatura cu Zoli, care ne-a raspuns prompt, rezervandu-ne Apartamentul Ana pentru sfarsitul lunii mai, numai bine, astfel ne puteam pregati bronzul pentru Thassos. Din start, tot respectul pentru D-nul Zoli care inca de la primul email ne-a trimis o sumedenie de detalii utile, unele necunoscute de noi, si in ceea ce priveste apartamentul rezervat, si in ceea ce priveste statiunea in sine. Totodata cu cateva zile inainte de a sosi la Hajduszoboszlo a luat legatura telefonica cu noi pentru ultimele detalii, tinand din acel moment in permanenta contactul cu noi pana cand am ajuns la destinatie si ne-am cazat.

Apartamentul Ana, cel in care am fost cazati, este situat la parter, intr-un complex rezidential destul de nou, o zona foarte linistita de altfel, dar si foarte aproape (cam 5 minute) de principalele puncte de interes din statiune - strand, Aquapark, Aqua Palace, centru, magazine, restaurante.

Complexul dispune de poarta cu telecomanda la intrare, parcare in curte, suficienta pentru aproximativ 10 masini, iar in capatul curtii se afla un gratar pentru amatorii de barbeque.

Apartamentul ne-a impresionat din prima, fiind mult mai mare decat ne-am asteptat noi, foarte curat si dotat. La intrare se afla o sufragerie destul de mare incat sa poata lua masa 6 persoane, totodata aici se afla si bucataria complect utilata, cum rar mi-a fost dat sa vad. Dat fiind faptul ca nu am avut ocazia de ceva timp sa mergem undeva in regim de self catering nu prea am stiut noi la ce sa ne asteptam, carand dupa noi o gramada de lucruri complect nefolositoare, pentru simplul motiv ca existau aici. Pe langa frigider, plita cu gaz, hota, prajitor de paine, presou de cafea, vesela de toate formele si dimensiunile in dulapuri am gasit faina, zahar, sare, ulei, condimente, etc.

Baia are intrare separata pentru toaleta si pentru dus, toaleta ocupand o incapere mai mica, dar care avea inclusiv si chiuveta. A doua incapere unde era si dusul era mai mare, complet utilata, inclusiv cu un uscator de rufe, si bineinteles totul extrem de curat.

Apartamentul are incalzire centrala, asa ca nici iarna nu e o problema pentru cei care doresc sa vina la bai termale, aer conditionat, iar din camera mare se face accesul pe bacon, suficient de mare cu masuta si doua scaune. Ambele camere aveau televizor cu programe Digi, pachetul Extra + HBO. In camera mare se mai afla si o canapea, perfecta pentru un copil.

Cum am mai spus, strandul se afla la aproximativ 5 minute de apartament, asa ca sambata dimineata, imediat ce am luat micul dejun ne-am indreptat cu viteza maxima spre Aquapark, dar elanul ne-a fost taiat scurt la intrarea in strand unde am fost informati de doamna de la bilete ca nici nu se pune problema sa se deschida Aquapark-ul in acea zi. Asa ca am fost nevoiti sa ne multumim cu strandul, ceea ce nu a fost o problema deoarece ne-am simtit minunat timp de 2 zile in bazinele de aici. Un mare plus a fost bazinul olimpic in permanenta in el nu erau mai mult de 10 persoane, asa ca am avut loc de desfasurare, iar un minus era faptul ca bazinul mediteranean si topoganele din strand nu functionau. Nu am sa intru in prea multe de talii avand in vedere ca despre strand, Aquapark si Aqua Palace s-a mai scris, oricum preturile erau aceleasi cu cele de anul trecut. Tot in apropierea apartamentului se afla mai multe magazine de unde puteti cumpara toate cele necesare, dar si restaurante, unde veti gasi si meniuri cu 3 feluri la preturi intre 600 si 1000 de Ft pe persoana.

Revenind la apartament, am petrecut aici un sfarsit de saptamana extrem de reconfortant, unde ne-am putut si distra si odihni, de altfel suntem siguri ca vom reveni aici cat de curand, poate chiar mai multi.

Trimis de danoradea in 20.06.11 17:11:55
Validat / Publicat: 20.06.11 18:27:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3212 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Apartamente Zoli - intrarea in complex

gabrielstupu
[05.07.11 14:01:20]

Am stat in acelasi apartament, 6 persoane, in perioada 27.06 - 1.07.2011 si pot confirma cele scrise de autorul comentariului. Raport pret/ servicii de cazare foarte bun. In plus am folosit si oferta de la Aquaticum-ul din Debretin (asigurata de Zoli, se gaseste in apartament), intr-o zi ploioasa si am fost foarte incintati (nu numai de pret: -)). Alt (mare) plus e ghidul pus la dispozitie de gazda, despre cele doua orase - harta, obiective turistice, prezentare, dictionar etc.

Impresii pe scurt, despre oras si ceea ce ofera:

- un loc linistit, odihnitor, curat

- nu inseamna ca nu exista distractie, puteti sa va relaxati in fiecare seara in complexul de linga strand, chiar in intersectia de linga parc, cu drumul ce duce spre Debretin, unde cinta cite o formatie in fiecare seara in "cortul" special amenajat

- in strand cred ca se poate simti excelent toata lumea, de la cei foarte mici, in jurul virstei de un an, pina la cei trecuti de 80, pentru care exista oferta din zona bazinelor si complexului termal

- senzatii tari pentru cei tineri, in Aquapark, sau surf in Aquapalace, pentru cei doritori de senzatii si mai tari, utilizati serviciile oferite de aerodromul din capatul de nord-vest al orasului, sau poate carting, ATV-uri si Adventure Park, pe care le gasiti cam in aceeasi zona

- mincare la un pret excelent si foarte gustoasa

- restaurante de toate felurile, cu sau fara acompaniament muzical

gabrielstupu
Alte impresii din această RUBRICĂZoli Apartmani: