ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2011
DE niki
ÎNSCRIS: 28.06.10
JUN-2011

Relaxare si peisaj magnific

Evident ca am lenvit 5 zile la plaja, dar celelalte 5 le-am dedicat obiectivelor de pe insula. Am inchiriat masina 3 zile (25 euro/zi, full insurance pt un Fiat Punto) si am pornit la drum. Peste tot gasesti mici plaje marginite de roci, cu ape limpezi precum cristalul. Coasta estica e plina de cale, cele mai dragute mi s-au parut Radjada si Milor, care are si o plaja ceva mai mare. E o zona de litoral unde merita sa te opresti si sa stai la soare si baie macar pe 2-3 dintre plaje. La portocristo am vizitat Cuevas del Drach, o pestera maricica destul de interesanta, cu un program de vizitare care include la final si un miniconcert de muzica clasica live (sau mai degraba nu!) de pe o barca. Pret 15 euro/pers. In drum spre coasta estica ne-am oprit la Mancor la fabrica de perle Majorica (chiar la intrarea in oras). Cam scumpe, mai ales cele de calitate superioara (peste 200 euro/set), dar se gasesc si pe la 50-100 euro.

Zona nordica a insulei mi-a placut cel mai mult, cu 3 mari obiective de vizitat: oraselul si portul Pollenca, portul Alcudia si Formentor. Plaja Formentor este o superba si ajungi la ea dupa o serpuire printre stanci de circa 10 km, drum presarat cu panorama marii si a stancilor abrupte. Merita sa va opriti si sa faceti poze caci e o priveliste magnifica. Tot in zona de nord mai sunt plajele de la Muro si Can Picafort. Este o zona mai linistita si usor exclusivista, cu plaje mici, locuri relaxante unde esti departe de lumea agitata. In drum spre plajele din nord ne-am oprit in orasul Inca, vestiti pentru pielarie. Calitate ok atat la marochinarie cat si la incaltaminte sau haine, insa preturile sunt poate si de 2 ori mai mari fata de ce gasesti pe piata romaneasca.

Zona sud-vestica are o parte de statiuni cunoscute gen Magalluf, Portal Nous si Palmanova dar si cateva statiuni si plaje mai mici din zona Santa Ponca sau Cala Peguera. Trei plaje mi-au placut cel mai mult: exclusivista Illetas, Saint Elm si Santa Ponca. Mai toate sunt pe tipicul plajelor mici cu nisip fin, apa azur limpede si sunt marginite de roci. Apoi drumul de la Port de Andratx pana la Valdemossa si Soller este superb, cu serpentine. Vezi marea de sus de pe stancile imense, sunt si cateva locuri amenajate pentru poze panoramice. Valdemossa este un orasel mic, dragut cu un labirint de strazi micute, cu terase si mici magazine.

Asadar, zilele de explorat insula au fost excelente, cu stat la soare si baie pe plajele micute si retrase, poze superbe cu marea si muntele alaturi.

Orasul Palma are cateva obiective de vizita, t in special catedrala la Seu. Mie mi-au placut stradutele serpuite din centrul vechi, cu piatete micute, terase si mici magazine. Un oras cu o atmosfera placuta, de vacanta. Se poate face si shopping la preturi ok, fiind prezente marci precum Zara, Bershka, Mango, Sprinfield, C&A si un El Corte Ingles unde sunt si magazine mai scumpe: Ermenegildo Zegna, Max Mara, Armani etc.

Recomand Mallorca pentru ca poti imbina plaja cu vizitarea locurilor superbe din toate colturile insulei. Am avut un sejur excelent, mai ales ca si vremea a fost cu noi: 26-28 grade si nu a plouat nici o zi.

Poate am scris cam mult, dar sper sa fie util...

Trimis de niki in 20.06.11 16:48:55
Validat / Publicat: 20.06.11 17:59:14

VIZUALIZĂRI: 5523 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (niki); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.06.11 17:58:37]

Un review bun si in acelasi timp un candidat serios la statutul de MiniGhid AmFostAcolo.ro. Cateva completari/detalii si o ilustrare adecvata cu fotografii i-ar fi ads in mod cert acest statut...

Pia
[17.03.12 20:16:04]

buna Niki, mi-a fost de ajutor review-ul tau. Eu plec pe 31 mai pentru 8 zile. Intrebarea mea era legata de inchirierea masinilor acolo, daca e mai bine sa o rezervi din Romania. M-ar interesa cum sunt traseele acolo, daca sunt anumite restrictii legate de regulile de circulatie sau daca sunt probleme cu parcarile. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

nikiAUTOR REVIEW
[17.03.12 21:39:43]

@Pia: Raspunsurile sunt, ca sa zic asa, pozitive.

Adica trasee relativ scurte, nu sunt mai mult de 100 km pana in cel mai indepartat punct al insulei. La momentul in care am fost eu (in iunie) inchirierea masinii pe net cu 2-3 luni inainte se dovedea mai scumpa decat cea de la fata locului. Asadar recomand sa te descurci loco. Reguli de circulatie ca la noi, fara probleme cu parcarile, adica, in afara de 1-2 obiective cu parcari proprii platibile (nu scump 1,5-2 euro), in rest nu am avut probleme cu parcarile prin insula. Nu stiu cum e cu parcarile in Palma, caci stand in apropiere am mers cu autobuzul.

Altfel noi ne-am "rezolvat" vizitele cu masina in 3 zile, cate una pt S-V, N si E. Just ask, for other details.

aditzuuu1556
[07.06.12 10:26:25]

F. frmos ai scris!

Spune-mi te rog cum e cu transportul in comun, noi o sa stam in palma nova dar vrem sa mergem in fiecare zi la alta plaja dc putem... oricum o sa inchiriem si masina o zi doua!

Spre exemplu pot ajunge cu autobuzul pana in alcuida, dc da cat face pana acolo?

Mersi!

nikiAUTOR REVIEW
[07.06.12 20:10:28]

@aditzuuu1556:

Salutare. merci de aprecieri.

Nu am mers cu transportul in comun decat din Playa de Palma in centrul orasului Palma.

Gasesti aici variante de transport in insula: consorcidetransports.org/ ... obus/seccio/100

Vad ca e bus nr 360 de la Palma la Alcudia si 351 invers. Trebuie sa faca undeva in jur de 80-90 min, cu opriri cu tot, caci sunt vreo 70 km.

Pia
[08.06.12 15:41:00]

@niki: multumesc mult! m-am intors azi noapte din Maloorca si mi-a placut ff mult, e o zona superba!!

aditzuuu1556
[08.06.12 22:19:04]

Mersi!

Abia asteptam sa plecam!

Pe 19 iulie avem avion la 6dim!

aditzuuu1556, niki, Pia
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Mallorca: