ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2011
ÎNSCRIS: 08.06.11
JUN-2011

Un sejur foarte placut la un hotel unde voi reveni cu placere.

Salut!

Anul acesta ne-am luat inima-n dinti si am hotarat sa plecam in Grecia, satui de batranul nostru litoral si de conditiile rudimentare si preturile ridicate de la noi.

Am tot cautat si alte persoane care sa mearga cu noi dar vorb-aia: "n-ai cu cine", iar in final am decis sa plecam doar noi doi.

DRUMUL: Am ales sa plecam cu masina si in ciuda faptului ca cei care au mai fost imi spuneau ca e ceva epuizant si ca sunt 1000 de km, va garantez eu ca pana-n Paralia sunt 750 km si drumul se face in 10 -11 ore maxim. Este ce-i drept cam obositor, dar dupa cateva ore de condus iti intri in mana si nu mai simti nimic, doar atunci cand cobori din masina si vezi ca nu mai sti sa mergi in picioare te simti un pic confuz.

Bulgaria nu este chiar atat de rea cum spun altii. Dupa ce treci podul de la Ruse si te enervezi destul de mult din cauza faptului ca platesti o taxa de pod si nu stii pentru ce, lucrurile stau OK. Soselele sunt vechi si cu asfalt zgrunturos pe care bazaie rotile intr-o veselie, dar nu sunt pline de cratere gigant ca la noi.

Politia sta dupa cum stiti prin toate tufele cu radarul pregatit. Nu-i vezi decat atunci cand treci pe langa ei, dar daca incerci sa gasesti un bulgar care alearga cu 120km/h, poti merge lejer in spatele lui pentru ca ei se atentioneaza cu flash-uri si nu prea ai cum sa fi luat de radar. Eu asa am procedat si am mers chiar foarte relaxat prin toata Bulgaria. Politie mai exista si la iesirile din tuneluri unde limita de viteza e de 80 km/h, dar nu-s chiar peste tot.

Am avut si un GPS, da' cred ca e total inutil. Eu l-am aruncat dupa 10 minute pe bancheta din spate ca abera prea mult. Cele mai bune sunt indicatoarele, care sunt aproape OK in Bulgaria, ... in Grecia le veti duce dorul.

Pentru a ajunge in Grecia trebuie sa urmati indicatoarele spre 4-5 orase: Ruse - Sofia – Kulata (vama cu Grecia) - Thessaloniki si de acolo unde vreti sa ajungeti (Katerini, Chalkidiki... etc). Va garantez ca asa e cel mai simplu. La intoarcere a fost un pic mai complicat pentru ca ne-am ratacit putin in Sofia, da' am intrerbat cativa bulgari si ne-au ghidat ei prin semne catre Ruse.

In Bulgaria este obligatorie vigneta pe care o puteti cumpara de la benzinariile mai mari sau de la unele mai mici prin Ruse. NU CUMPARATI de la benzinaria PETROL chiar dupa ce ati trecut podul de la Ruse (cea de langa rond). Pretul vignetei e de 5 euro pentru o saptamana, iar cei de la Petrol mi-au luat acum 2 ani exact dublu. Si anul asta am dat 6 E in loc de 5 unui moshneag la o benzinarie micuta din Ruse, pentru ca mi-era lene sa mai caut un Shell, OMV sau LUKOIL unde o puteam plati cu cardul ca sa nu mai fiu pacalit.

In Grecia nu sunt vignete pentru ca taxa de drum e inclusa destul de solid in pretul carburantilor, insa 'or sa va plictiseasca taxele de autostrada. Pentru a va face o idee in Bulgaria, 1L de motorina e 2,4 leva, iar in Grecia incepe de la 1,43 Euro. De asemenea, in Grecia nu stai cu grija politiei. Mergi linistit si relaxat indiferent de limitatoarele de viteza. Eu am vazut foarte putine echipaje care stateau degeaba, dar v-as recomanda acelasi lucru, sa mergeti dupa un grec care o calca.

Amplasarea hotelului: Dupa vreo 12 ore de condus (pentru ca din incapatanare m-am pierdut un pic in Bulgaria) am izbutit sa gasesc si Paralia, trecand prin Korinos. Aici m-am invartit vreo 15 min pana sa gasesc hotelul, dar m-a ajutat o grecoaica amabila care in ciuda faptului ca vorbea greceste m-a trimis la destinatie.

Paralia este cea mai mare statiune de pe Riviera Olimpului, iar hotelul era descris ca fiind in centrul statiunii, dar totusi ferit de agitatie. Va garantez eu ca asa si este, dar avand in vedere ca statiunea este mica si o traversezi in 15-20 minute pe jos, hotelul este undeva aproape de intrarea dinspre Korinos, dar totusi la 50 m de plaja.

Amplasarea este exceptionala dupa parerea mea pentru ca nu este nici pe prima strada langa plaja, dar nici in centru unde e zgomot si lumea se misca toata noaptea. Este pe a-2-a strada de la plaja, intr-o zona linistita predominata de vilute, la 2-3 minute atat de plaja cat si de un super-market local de unde va mai puteti face cumparaturile. Nici pana la magazinele din centru cu suveniruri, blanuri si haine de piele nu faceti mai mult de 5 minute.

Este in Paralia si un super-market un pic mai mare (gen PLUS) care se numeste LIDL, cam la 10 minute de hotel.

HOTELUL: Dupa parerea mea este cel mai mare din statiune. Are vreo 60 de camere dispuse pe 3 etaje, toate cu baie proprie, sistem de climatizare centralizat, balcon, televizor. etc

La parter sunt: receptia, barul si restaurantul, toate cu un personal extrem de amabil si orientat spre problemele si nevoile clientilor.

Camerele nu sunt nici mari, dar nici mici. Sunt tocmai bune pentru 2 persoane. Avand in vedere ca hotelul nu este construit foarte recent, va pot spune ca nu arata ca noi, insa sunt ingrijite extrem de bine si totul este mai mult decat OK.

Noi am nimerit una din putinele camere cu balcon foarte mare, dar nici celelalte balcoane nu erau deloc mici si toate aveau masuta si 2 scaune pentru a sta sa admiri peisajul.

In camere mai exista si un mini-frigider bagat intr-un dulap care functioneaza destul de bine.

Luminile si prizele din camere functioneaza pe baza unei cartele magnetice sub forma de breloc pe care o primesti odata cu cheia si care se introduce intr-un aparat amplasat pe perete, la intrarea in camera. Astfel impiedica ei lasarea luminilor aprinse cand camera este goala. Singura priza care merge fara cardul magnetic este cea de la frigider.

Curatenie se face zilnic si prosoapele sunt schimbate la fel. Daca ai de gand sa o lalai prin camera intre 11:30-13:30, cu siguranta vei fi vizitat de doamnele care fac curatenie, care-ti vor aduce prosoape noi, sapunuri, hartie igienica si-ti vor face camera sa straluceasca in continuare.

Televizoarele exista in toate camerele dar avand in vedere ca sunt mai mult programe grecesti si doar TVR International, nu prea ai ce sa vezi la ele si tind sa cred ca nu pentru televizor te duci pana acolo.

Internetul exista doar in lobby in varianta wireless dupa ce soliciti persoanelor de la receptie sa–ti dea parola de acces. Viteza este foarte slaba, dar e de apreciat ca exista, fata de multe alte hoteluri din Grecia.

Singura mica problema pe care am avut-o cu camera a fost dimensiunea prea mica a cabinei de dus care facea cam incomoda operatiunea de spalare, insa apa calda mereu la discretie si curatenia m-au facut sa trec mult mai usor peste acest mic discomfort.

MANCAREA: Dupa parerea mea este extrem de buna, avand in vedere ca m-am ingrasat vreo 3 kg intr-o saptamana. Noi am avut demipensiune, dar era atat de multa mancare din care puteai alege ca n-ai fi avut ce sa faci cu all-inclusive, chiar daca ar fi fost disponibil.

Dimineata aveai la dispozitie prin rotatie cam urmatoarele: oua fierte, branza, cascaval, masline naturale, rosii, castraveti, omleta sau ochiuri, 2-3 feluri de mezeluri, paine prajita, rulouri de fietaj cu branza sau spanac, bulete de cascaval, o groaza de gemuri, crema de ciocolata, croissante, foietaj cu crema de cacao, iaurturi, cereale cu lapte, compoturi... etc.

La micul dejun aveai acces la dozatoarele cu suc de fructe (portocale, visine, mere) si dozatoarele de cafea + pliculete pt ceaiuri.

La masa de seara lucrurile erau un pic mai dramatice pentru ca nicio bautura nu era inclusa, lucru valabil cam peste tot unde mergi cu demipensiune. Atunci se vedeau diferentele intre nemti (majoritari in hotel) si romani. La nemti masa era plina de sticle, la romani erau doar farfuriile. Noi eram solidari cu grecii si criza de la ei.

Si la masa de seara mancarea era mai mult decat buna si pe toate gusturile. O multime de salate de orice natura si in mare parte cu maioneze, smantana sau simple, branza & branza dulce, nelipsitele masline naturale si tzatziki, salata de peste (gen ton), si multe alte gustari reci la care se adaugau si mancarurile gatite... carne de orice fel (peste, pui, porc, vita, curcan) gatita fie la cuptor sau la gratar, fie cu sos, musaca, paste, orez, cartofi nature, supa cu crutoane, fasole verde, ciuperci la gratar sau preferata mea... mancarea de caracatita (cu toate ca nu mai mancasem niciodata) + multe alte bunatati din care era imposibil sa nu te saturi. Dupa toate acestea mai existau si prajiturile pentru desert.

Debarasarea meselor se facea destul de repede, lucru datorat atat osapatarilor cat si nelipsitului sef de sala, un grec mai serios dar foarte de treaba care era mereu cu manecile camasii sale albe-imaculate, suflecate si se invartea printre tavile cu mancare pentru a se asigura ca toata lumea va fi multumita. El avea in grija atat restaurantul cat si barul hotelului si dupa parerea mea facea o treaba extrem de buna la ambele.

PLAJA: Nu este extrem de lata, dar e loc destul pentru toata lumea. O plaja imensa puteti gasi in Olympic Beach unde este si mult mai mult tineret, insa statiunea este mult mai mica.

Nisipul este fin, apa curata cu foarte putine alge la 1-2 m de mal. Intrarea in apa este lina si trebuie sa mergi cam 20-25 m pana sa ajungi cu apa la gat, iar geamandura este departe de mal.

Pe plaja se poate sta atat la shezlonguri (daca achizitionezi o bautura de la ei), baldachine cat si pe cearceafuri nefiind plaje private.

Plaja este curata dar pe alocuri se poate observa amprenta romanilor, bulgarilor si sarbilor care mai lasa in urma sticle de plastic, cutii de bere sau resturi de tigari.

Si pe aici circula vanzatorii de gogosi, clatite, sau negrii care incerca sa vanda ceasuri, ochelari de soare, rochii, tatuaje. etc, dar nu sunt prea stresanti ca pe la noi.

Prin apa sunt doar pesti si meduze care sunt foarte pasnici, deci puteti face baie linistiti, fara grija aricilor de mare, scoicilor, sau pietrelor. Nici macar salvamarii nu va vor incurca pentru ca eu nu am vazut niciunul. Existau turnuri pentru salvamari, dar erau inchise.

Statiunea: Dupa cum v-am spus e cea mai mare de pe Riviera Olimpului, dar o poti traversa pe jos in aprox. 20 de minute. E plina de magazine cu suveniruri, haini de piele sau blana, taverne si agentii de voiaj pentru excursii, mult mai multe decat in Olympic Beach sau alte statiuni din zona.

Orice ati dori sa cumparati, nu uitati sa negociati mai intai, in special daca doriti sa cumparati mai multe produse.

Preturile sunt foarte bune la blanuri si piele, alimentele sunt mai scumpe decat la noi, mai putin shaoarma (gyros) si uleiul de masline, iar preturile nu difera aproape deloc intre magazinele locale si super-marketul LIDL de la intrarea in oras.

Vrand sa degust bautura locala, ouzo, am descoperit ca si la ei exista o varianta traditionala numita tzipuro pe care am gasit-o la un batranel care statea pe marginea soselei pe drumul dintre Olympic Beach si Katerini. Batranelul o furniza direct din damigeana dupa ce iti dadea sa gusti, iar dupa ce am achitat-o mi-a explicat mai mult prin semne ca e naturala spre deosebire de ouzo, mai exact chiar din livada/via lui de peste drum si ca nu ma va durea capul dupa ea. In concluzie, va recomand sa cumparati direct de la producatori, daca sunteti amatori, cu 7 euro/L.

In magazine veti gasi cu siguranta vanzatori romani care vin aici sa castige un ban pe perioada lunilor de vara si care va vor ajuta sa gasiti ceea ce doriti si sa obtineti un pret mai bun. Acelasi lucru vi-l recomand si in privinta excursiilor, sa va uniti mai multe persoane si sa luati 2-3 excursii in acelasi timp pentru ca pretul poate fi coborat cu 5-10 E pe excursie. Interesante si nu foarte scumpe mi s-au parut 2 locatii: manastirile de la Meteora si Insula Skiathos (cam 35-40 E fiecare, dar cu privelisti de neuitat).

Pentru distractie existau 2 cluburi destul de apropiate numite Menta si Lions si o discoteca Omilos, aproape de portul pescaresc. La niciuna din ele n-am vazut prea mare agitatie. Era ceva pushtime da’ toti stateau cu bautura si tigarea-n nas, cuminti la mesele lor.

Oricum statiunea este plina de persoane in varsta, mai ales pensionari nemti (colegii de clasa ai lui Hitler) si familii de sarbi sau nemti cu copii mici. Nu v-o pot recomanda daca vreti sa stati prin cluburi, insa este perfecta pentru cei care cauta o vacanta linistita sau care doresc sa faca multe excursii si sa viziteze tot ce se poate.

Ca o concluzie la lunga si plictisitoarea mea descriere, va recomand sa mergeti cu incredere la hotelul Mediterranean Resort din Paralia si cred ca si la celelalte hoteluri din acest lant pentru ca nu veti avea nimic de regretat in special daca tineti cont de pretul foarte mic (cu precadere in extra-sezon), conditiile foarte bune si amabilitatea personalului.

Trimis de scotch0729 in 19.06.11 19:03:58
Validat / Publicat: 19.06.11 20:32:17
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 8558 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (scotch0729); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in hotel

[19.06.11 19:35:27]

@scotch0729, excelent review, ne bucuram ca te-ai hotarat sa ne povestesti despre vacanta ta si te mai asteptam si cu alte review-uri la fel de bune.

Totusi e pacat sa amesteci impresiile despre cazare cu cele despre statiune, era bine daca scriai un review despre hotel si unul separat despre statiune.

magdalena
[19.06.11 21:04:28]

Mie nu mi s-a parut un review lung si plictisitor, ci unul plin de informatii utile, mai ales ca un prieten mi-a recomandat aceasta statiune pentru plaja frumoasa.

Ceea ce ma nedumireste este pretul. A fost 290 de euro/cuplu???

TEOANCA
[19.06.11 21:21:04]

Intr-adevar, ne-ai dat o multime de informatii utile.

Hotelul este chiar ok, aici am stat la prima noastra vacanta in Paralia dar am avut ghinionul sa primim o camera cu vedere la cladirile din spate, langa lift.

De pe balcon vedeam camerele si balcoanele din vilele vecine, o mare de acoperisuri si antene si noaptea cativa turisti galagiosi isi facusera obiceiul sa vina ametiti de prin discoteci si sa continue petrecera pe hol.

Prima noapte n-am dormit deloc. Dupa aproape 10 ore de drum.

Mancarea a fost chiar excelenta asa cum ai spus.

De-a lungul timpului am realizat insa ca asemenea ghinioane ti se pot intampla oriunde nu numai in Grecia, nu numai in Paralia Katerini, nu numai la acest hotel.

Imi mai amintesc, tot luna iunie fiind ca plaja era tare aglomerata si treceau permanent vanzatori de gogosi care strigau pe un ton anume "loukoumades " sau "lukumadares"

Sper sa-mi fi adus bine aminte. Ne-am distrat multa vreme strigand asa prin casa cand ii chemam pe ai mei la masa.

[20.06.11 10:19:43]

Salut!

Maestre, ai perfecta dreptate. Data viitoare voi incerca sa-ti ascult sfatul si sa scriu 2 reviewuri. Problema e ca mi-am dorit mereu sa gasesc in comentariul despre hotelul pe care-l caut detalii cat mai complete in legatura cu tot ce as putea intampina atat acolo cat si pe drum sau in statiune. De aceea am ales sa pun atatea detalii si vad ca ideea mea a cam prins la public, ceea ce ma bucura.

Comentarii despre Paralia erau destule, iar asta al meu sper sa imbine pareri obiective despre ce ar trebui sa ai in vedere cand pleci intr-un concediu catre aceasta destinatie.

Multumesc mult ca mi-ati aprobat comentariul si as mai avea o mica rugaminte... Imi puteti scoate va rog de la TIP: Familie cu copii, sa puneti va rog ceva gen "Cuplu"... sau daca nu, merge lasat si asa ca nu ma deranjeaza .

[20.06.11 10:22:30]

Pretul a fost de 290E de cuplu sau mai bine zis 145E de persoana printr-o agentie din Pitesti cu un sistem un pic mai ciudat de rezervari. Nu stiu daca am voie sa-i dau numele aici. Ce-i drept am cam stat un pic cu morcovul ca voi ramane cu banii luati, mai ales pt ca am rezervat cu 10 zile inainte sa plec, dar dupa ce mi-au venit voucherele si am verificat rezervarea cu cei de la receptia hotelului, totul a fost mai mult decat OK.

[20.06.11 10:24:31]

Modificat tip sejur in 'CUPLU fara COPII'

[20.06.11 11:55:29]

Multumesc mult!

P. S: Pt a o lamuri pe TEOANCA, perioada sejurului a fost 30.05-06.06, d'asta si pretul atat de mic, dar si datorita faptului ca agentia asta are preturi foarte scazute pt anumite hoteluri, fata de ce este pe piata.

leonmaximilian
[28.06.11 14:17:04]

schotch0729 poti sa-mi spui programul meselor (micul dejun si cina), am si eu rezervare in acest hotel in perioada 08-15 Iulie cu sotia si copilul.

Multumesc anticipat.

[28.06.11 14:30:42]

Din cate tin minte:

Mic-dejun: 7.30-10.00 si cina de la 19.00 la 21.15

Dimineata ai suc de fructe la dozator (chiar comestibil) si cafea (ia de la dozatorul gri ca e mai buna) si seara inghiti in sec... e pe bani... 3E un pahar de bere.

Da' o sa faci burta de la mancarea lor... e multa si buna... poti vedea si-n pozele mele.

mieluta
[11.07.11 18:58:13]

Frumos review dar si mai frumoase fotografii care te imbie la o fuga pana acolo. Poate la anul sa se indeplineasca acest vis.

Am fost in Nei Pori acum 2 ani si pe care il recomand [ca statiune] cu placere tuturor iubitorilor de plaiuri Elene. Poate am sa postez impresii de acolo dar am pierdut cele 500 de fotografii datorita unei probleme avute la calculator, acestea nefiind salvate pe CD.

Am trecut si prin Paralia Katerini, unde au coborat o parte din turisti. Totusi am auzit ca este o statiune ocupata in majoritate de romani si cam galagioasa!!!

krisztike
[01.04.12 19:21:02]

Va multumesc ca ati povestit atat de detaliat despre hotel si statiune, mi-a placut foarte mult. M-am hotarat dupa ce am vazut si pozele ca mergem aici anul acesta. Am facut rezervare pentru 10-15 iulie cu demipensiune si speram sa fie totul bine.

Am vazut ca ati scris ca din restaurant nu avem voie sa luam nimic cu noi, dar ma gandesc ca in camera avem voie sa ducem apa, lapte etc., nu? Si inca o intrebare daca aveti timp sa-mi raspundeti, se poate fuma pe balcon sau undeva in hotel? Ca sotul nu va rezista . Multumesc.

[02.04.12 08:44:43]

In camera se poate aduce orice de acasa/la magazin si se poate si fuma atat pe balcon cat si in interior.

Concediu placut!

krisztike
[02.04.12 12:23:14]

@scotch0729: Multumesc mult pentru informatii.

z_claudiu
[18.06.12 23:04:21]

Buna ziua!

Am vazut din review ca ati fost cu masina, va rog frumos imi puteti spune hotelul are parcare proprie amenajata, sau unde ati parcat? gratis sau contra cost?

Multumesc

leonmaximilian
[19.06.12 09:01:13]

@z_claudiu: hotelul are parcare proprie in fata fara costuri suplimentare, dar sunt cam 10-12 locuri de parcare. Nu trebuia sa-ti faci griji, masina se poate parca si pe cealalta laterala a hotelului sau mai in spate pe strada, nu se va intampla nimic caci zona este foarte linistita si sunt locuri de parcare berechet.

Concediu placut va urez.

krisztike, leonmaximilian, magdalena, mieluta, scotch0729, TEOANCA, z_claudiu