ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2011
ÎNSCRIS: 23.06.10
JUN-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 [ani]

Placut impresionata

Am optat pentru acest hotel ca urmare a unei recomandari si nu mi-a parut rau. A fost mai bine din toate punctele de vedere comparativ cu alt hotel din Mamaia de 4 stele. (Savoy)

Voi incepe cu minusurile pentru ca sunt mai putine:

- Din cauza unui bloc de 8 nivele nou construit chiar pe plaja, hotelul nu mai are vedere la mare aproape deloc. Am inteles ca doar la utimul etaj unde sunt apartamentele s-ar mai vedea ceva. Noi am cerut macar vedere la o apa... care-o fi ea... si ne-au dat la piscina si a fost ok. Se poate si spre lac.

- Hotelul nu are mai nimic amenajat la plaja pentru clientii sai. Probabil tot din cauza noului imobil. Cand pleci de la hotel trebuie sa ocolesti acest imobil pentru a ajunge la plaja. Sunt niste sezlonguri verzi dar fara umbrele si cam parasite. Asa ca a trebuit sa mergem pe plaja Fattoria din apropiere. Plaja este plina de scoici, destul de neplacut pentru copii. Deasemenea spre seara, la apus, cladirea noua umbreste plaja.

- Nu exista nimic de agatat in baie. Nu e mare lucru, dar ai totusi nevoie sa agati un prosop, un halat, etc.

Acum voi mentiona plusurile si tot ce mi-a placut sau a fost conform cu asteptarile si dorintele.

Personalul a fost amabil, fetele de la receptie mereu zambitoare si atente de fiecare data. Fiind cu copil mic ne-au repartizat o camera tripla, desi nu rezervasem decat dubla. Practic camera era aceeasi, dar mai avea un patut suplimentar, lipit de patul matrimonial. A fost foarte bine pentru noi. Camera este mica, dar moderna, curata, cu un mic frigider, aer conditionat, tv, fotoliu, masuta si scaune cu masa pe balcon. Pe balcon erau si niste draperii mari ce se puteau trage pt a nu intra soarele. Astenuturi curate si curatenie zilnic. Baia este moderna si curata fara cada de baie ci doar o camera de dus, separata de o perdea.

Orice doleanta am avut, s-a rezolvat imediat de la receptie.

Noi am avut mic dejun bufet suedez si pranzul in bonuri valorice de care puteam manca si seara daca vroiam. Am prins totusi in ultima zi si bufet suedez la pranz. Pot spune ca mancarea e variata. Micul dejun consta in 3,4 feluri de paine, masline, unt, gemuri, miere, iaurt, lapte batut, lapte cu cacao, lapte simplu, cereale, sucuri, cafea, supe, 1-2 feluri de ceva gatit-cartofi la cuptor, dovlecei cu ou, sau macaroane cu branza, cascaval, branza, castraveti, salate diverse, mezeluri 2-3 feluri, gogosi calde, mici prajituri, cornulete, fructe.

La pranz se serveste masa a la carte cu bonuri valorice si meniul nu e f amplu, dar gasesti destule. Bufetul suedez de la pranz (dupa 17 iunie) este extrem de bogat si variat. Nu stiu daca ajung 7 zile sa apuci sa gusti din toate. 3-4 supe, ciorbe, salate, multe feluri de mancare gatita, gratare si altele facute in fata ta. Multe sunt f bune si pentru copii. Ai ce alege.

O surpriza placuta a fost in seara in care am ajuns. Era chiar deschiderea perioadei de animatie, spectacole etc si aveau si cateva grupuri organizate. Drept urmare era un imbelsugat bufet sudez, unde in mod normal noi nu aveam acces cu bonurile valorice. Insa o doamna foarte amabila, probabil o sefa de restaurant, ne-a indrumat sa mergem si noi si chiar mai mult nu ne-a cerut nici macar contravaloarea in bonuri valorice sau bani. Si-a cerut chiar scuze. Practic am avut parte de masa si spectacol gratis, din partea hotelului. Si au cantat Anca Turcasiu, Mihai Constantinescu, s-a dansat si mancat. Au fost si artificii, oamenii s-au simtit bine. Din 17 am inteles ca aceste spectacole sunt mereu si pentru copii si cu animatori, personaje din desene animate.

Tot restaurantul se afla intr-o imensa gradina cu flori si alei. Foarte frumos.

Hotelul dispune de 1 piscina pt adulti de la 1.30 la 2 metri si una mica pt copii, de 0,8 metri, semiincalzita. Apa este curata si mereu este cineva sa le curete. In perioda cat am fost noi, era mai mereu puf de plop peste tot. Tot in zona piscinei este sauna, cateva aparate de fitness, salon de masaj, dusuri, sezlonguri, hamace, baldachine, jacuzzi, grup sanitar. In spatele piscinei era un loc de joaca pentru copii destul de bine utilat, tobogane mai mici sau mai mari, leagane, trambulina, etc.

Holul hotelului este mare, bine si modern amenajat, placut. Internetul wireless este gratuit. Eu am prins si in camera la etajul 5, desi mi s-a spus ca putin probabil sa mearga bine. A mers, acceptabil. Serverul este la parter si cred ca acolo se prinde cel mai bine. Tot in hol este si un bar si un loc de joaca pentru copii micut cu mese, scaune, fotolii pt copii, mai mult pentru desenat, colorat.

Parcarea exista si este gratuita, insa nu stiu daca in varf de sezon mai gasesti ceva liber. Noi nu am gasit initial pentru ca erau acele grupuri, dar cei doi baieti care se ocupau de asta au fost f amabili si ne-au mutat masina din locul provizoriu, in parcare, imediat ce s-a mai eliberat. Dupa plecarea grupurilor era lejer in parcare, dar era pana in 15 iunie. Tot acesti doi baieti ne-au ajutat sa ducem bagajele in camera. Repet tot personalul a fost foarte amabil.

Ca si concluzii, hotelul este bine dotat, curat, modern si ofera conditii foarte bune. Il recomand si celor cu copii mici. Noi ne-am simtit foarte bine si am fost placut impresionata.

Trimis de trompy in 19.06.11 01:57:15
Validat / Publicat: 19.06.11 02:51:11

VIZUALIZĂRI: 3952 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (trompy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂMajestic Hotel: