ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2011
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 18.06.11
JUN-2011

Thassos, ne vedem la anu'...

Inainte sa mergem in Thassos auzisem de la cunostinte despre frumusetea insulei dar abia cand am ajuns acolo am putut sa le dam dreptate.

Am ajuns ieri in tara din Thassos, Potos. Drumul cu autocarul a fost intradevar istovitor am facut din Timisoara aproximativ 22 de ore, dar asta si fiindca statiunea e in sudul insulei si ne-am cazat ultimii.

Am fost multumiti de statiune, este una din cele mai animate dovada fiind ca veneau multi turisti din alte statiuni sa faca plaja in Potos. Plaja e destul de mare, are si nisip si pietricele, apa curata, plin de romani si sarbi peste tot :) Tavernele sunt multe, preturi diversificate incepand de la 6 la 12 euro la un meniu. Noi am mancat la Taverna Irene, era full mereu pt ca se mananca cel mai bine acolo. Portiile sunt mari, modul de servire ireprosabil, era si un grec acolo care vorbea romaneste si o romanca, foarte draguti de altfel. Mancare era un deliciu incepand de la traditionala Mousaka pana la Spaghetti Frutti di mare, primeai vin din partea casei, inghetata, cafea. Doar fructele de mare erau mai scumpe in rest intre 6 si 8 euro erau toate sortimentele. Toata lumea de acolo se purta foarte frumos cu noi, nu stiu de unde atata rabdare pe capul lor, se vedea ca iubesc ceea ce fac si mergeai cu drag in fiecare zi.

Daca stati toata ziua in statiune riscati totusi sa va plictisiti pt ca intervine rutina. Plaja, restaurant, plimbare seara, somn. Noi am fost 3 cupluri dar ne-am imprietenit acolo, nu ne cunosteam. Am auzit noi ca e foarte frumos un loc cam la 10 km de Potos care se numeste Giola. E o piscina naturala, o groapa mare sapata in stanca care nu comunica cu marea, dar s-a acumulat apa acolo din valurile marii. E o priveliste superba, apa marii fiind albastra si cea a piscinei verde. Eventaul cautati poze pe Google sa va convingeti. Bineinteles ca mergend 10 km am trecut pe langa multe plaje, dar dintr toate cea mai frumoasa mi-a parut Psili Amos, poate pt ca arata foarte exotica.

Am mai fost intr-o zi sus pe munte, pe jos, pentru ca era aproape de Potos, unde am zarit niste golfuri minunate dar inaccesibile din pacate, ne-am multumit doar cu poze, nu se putea cobora acolo pe jos pt ca era abrupt.

De asemenea daca va cazati in Potos, nu ratati Alexandra Beach si Pefkari Beach care sunt la 15 min de mers pe jos de Potos. Prima dintre ele e mai de lux, toate vilele sunt spectaculoase, barurile, piscinele si tot ce e acolo e de lux... Pefkari e o statiune mica pe langa Potos dar foarte cocheta, peisajele sunt unice acolo.

Sper ca nu v-am plictisit si va urez un concediu placut :)

Trimis de noi doi in 18.06.11 23:21:34
Validat / Publicat: 19.06.11 00:13:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4775 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (noi doi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Pe ferry-boat,o poza care mie imi place mult

[19.06.11 00:11:35]

Bun venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo, @noi doi.

E o placere sa intampini c-un welcome un autor cu doua reviews-uri de debut atat de cursiv si fluent scrise, pline de informatii utile.

Mutat la rubrica "Descopera Thassos" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[19.06.11 07:21:48]

Fiind un review general de calatorie am retras notele acordate pentru servicii si cazare, acestea se acorda doar in cazul review-urilor despre unitatile de cazare.

Ai scris frumos si ai pus niste fotografii superbe, nici gand sa ne plictisesti. Te mai asteptam si cu alte review-uri.

[19.06.11 07:42:08]

am atasat clipul de mai sus, sper sa placa!

AndreeaSava*
[20.06.11 09:16:40]

Noi Doi... Bine ai revenit din Thassos. O intrebare: cum a fost vremea in sejurul vostru?

Mersi

gea
[22.06.11 09:45:33]

Bine ai revenit. Si noi plecam peste 2 saptamani. Spune-mi te rog daca v-a afectat in vreun fel greva. Au fost probleme la ferry? Mersi.

[28.06.11 21:34:32]

Vremea a fost buna, noi am ajuns intr-o zi de joi si am prins doar duminca ploaie all day all night... aaa... si luni a plouat dar de dimineata insa dupa o ora toata lumea era pe plaja... ploile sunt calde dar abundente si e ok atat timp cat prinzi o zi... cand deja sunt 2... iti cam strica concediul, acum totul depinde de noroc: D

[28.06.11 21:38:21]

Gea, greva nici nu am simtit-o, totul s-a petrecut pe continent dar la noi pe insula a fost totul normal. Nici macar la intoarcere cand am trecut si prin unele orase cu autocarul. Ferry-boat-ul nu a trebuit sa il asteptam prea mult, ghidul si soferii s-au sincronizat perfect cu plecarile, drumul pe mare a fost aprox de 40 min, linistit si cu pescarusii zburand pe langa el.

gea
[29.06.11 10:01:10]

Multumesc pentru raspuns Sper sa nu avem probleme.

[05.07.11 21:06:50]

Sa nu plecati cu gandul ca ceva va poate strica concediul: D have fun!

Ammelie
[04.04.12 14:30:29]

Vad ca ati avut sejur cu autocarul din tara. Din Potos pana la Giola cu ce ati ajuns?

[29.04.12 21:13:21]

@Ammelie: Din Potos pana la Giola am trait o adevarata aventura. Am fost 6 tineri si am hotarat impreuna sa mergem la pas pana la Giola pentru ca distanta nu parea atat de mare, cu o harta in mana luata din Potos. S-a dovedit totusi a fi extreeeem de departe... aprox 8 km. Am trecut prin multe statiuni, am vazut multe plaje, am urmat cursul soselei, nu aveam cum sa ne ratacim. Cand ajungi in statiunea Astris, eventual poti intreba pe cineva cum se numeste hotelul de langa care faci dreapta din cate imi amintesc ca sa ajungi la Giola. Nu retin exact numele hotelului... E o carare prafuita care nu te atrage deloc la prima vedere... In dreapta si in stanga sunt plantatii de maslini, ingradite. De acolo e simplu, doar urmezi indicatoarele, pana si pe pietre si pe stangi sunt sageti verzi si rosii. Dar mergi mult si urci in sus, la un moment dat chiar te cateri pe stancile acelea albe care par de marmura. Catre piscina se coboara cumva in jos. Pe noi ne-a obosit teribil drumul, nu aveam nici apa suficienta, era o caldura... Si cel mai trist a fost faptul ca ajunsi acolo, am observat ca daca vroiai sa intri in piscina trebuia sa sari, dar la iesire trebuia sa te ridici in forta bratelor, pentru ca era plin de arici de mare pe pereii piscinei si pe margine. Si nu aveai cum sa te sprijini cu piciorul sau sa te ajute cineva. Cativa turisti mai bine dotati aveau papuci si costume de scafandri dar din grupul nostru doar baietii au intrat in apa. Erau chiar romani si culmea, chiar din Timisoara de unde suntem si noi... Noi fetele de intrat am fi putut intra dar de iesit nu ne simteam in stare asa ca... am renuntat. E splendida piscina, apa pare de 1 m atat e de limpede si se vad atat de bine pietrele de pe fundul ei incat ti-e frica sa nu te lovesti. Dar are in jur de 10 m. Nu am putut sta mult, pt ca eram arsi de soare si obositi si cum noi nu am intrat in apa... era grav marea era si ea in stanga dar nu era amenajata nici o plaja acolo si intrarea era foarte abrupta, stancile erau mari si valurile le lovea cu putere.

La intoarcere am urmat un alt drum care intradevar a fost mai scurt. Ni s-a parut ca am ocolit prin plantatiile de maslini, pentru ca fiind atat de sus zaream exact drumul pe care l-am urmat. Si in loc sa o luam in dreapta sa ne intoarcem pe acolo am luat-o in stanga pentru ca am vazut niste scari sapate in stanci care dadeau in spatele unui hotel. Am gasit acolo o plaja pustie superba, neamenajata, si albastrul ei ametitor ne-a indemnat sa ne bagam in apa imbracati sa ne mai racorim. Desi am riscat ca drumul sa fie inchis si sa ne intarcem inapoi, am luat-o pe acolo. Erau si niste muncitori romani care asfaltau in spatele hotelului si care ne-au aratat si unde gasim o fantana. Am ajuns in Potos cu slapii rupti, cu bataturi la picioare si cu insolatie As mai merge de o mie de ori la Giola... dar nici macar o data pe jos. Din Potos e prea departe pe jos...

Ammelie
[07.05.12 17:14:46]

@noi doi: Multumesc pt raspuns. Si eu am tot calculat distantele si pt Giola momentan cel mai convenabil imi pare sa mergem cu autobuzul local pana in Astris, si de acolo par a mai fi 2 km pana la Giola (adica vreo 30-45 minute). Asta de acasa cu harta in mana O sa vad la fata locului daca gasim ceva mai convenabil... Mersi inca o data.

[07.05.12 21:39:35]

@Ammelie: Daca mergeti cu autobuzul pana in Astris e super tare. As fi vrut si eu sa stiu ca exista pana acolo autobuz De acolo e floare la ureche. Have fun!

[05.10.14 06:37:22]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "La pas prin Potos si imprejurimi" (deja existentă pe sait)

Ammelie, AndreeaSava*, gea, noi doi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Potos şi împrejurimile: