ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.06.2011
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 26.05.11
JUN-2011

Salina Turda - 'Poarta spre inima Transilvaniei'

In week-end ne-am gandit sa facem o vizita la Salina Turda. Nu mai fusesem niciodata la Turda si cum eram destul de aproape am plecat sa o vizitam sambata dimineata. De ajuns la salina nu e greu deloc. Chiar de la Intrarea in Turda sunt indicatoare si ajungi la fix. Indicatoarele te ghideaza spre intrarea noua de la Durgau.

Intrarea frumos amenajata, futuristica si moderna e pe partea stanga a drumului. Langa intrarea principala este amenajata o parcare, dar neincapatoare pentru cati vizitatori au fost acum. Cand am ajuns noi deja erau parcate cateva masini si vreo 3 autocare. Cand am iesit cei care veneau parcau in parcarea de peste sosea, pe partea dreapta pentru ca cea de langa intrare era deja ocupata.

La casa de bilete am stat putin la coada ca tocmai ce ajunsese un grup de elevi. La ghiseu pentru cei care colectioneaza se gasesc si magneti de frigider (5 lei/bucata) si cateva vederi. Biletul este 15 RON de persoana, 8 lei pentru copii.

La intrare e o sala mica unde sunt expuse cateva tablouri, apoi un culoar si se incepe coborarea pe niste trepte frumos amenajate. Dupa trepte incepe un alt culoar intunecat cu pereti de sare care se numeste Galeria de transport Franz Josef si are 917 m lungime.

Indicatoare spre stanga te ghideaza catre Sala de tratament, apoi sala Masinii de extractie si apoi Sala ecourilor. Imediat dupa sala de tratament pe stanga este semn spre lift. Pana sa ajungi la lift trebuie sa cobori insa pe niste trepte din lemn inguste, unele jilave si acoperite de sare.

Baza de tratament - am vazut-o de afara, nu parea sa fie nimeni inauntru la tratament.

Mina Iosif (Sala ecourilor) o sala mica cu deschidere spre o pestera adanca intunecata (nu se vede mai nimic) dar e distractiv cum se aud ecouri (de unde vine si numele).

Sala crivacului (a masinii de extractie) este o camera care are in mijloc masina de extractie confectionata din lemn de brad.

Mina Rudolf - cea mai frumoasa

Surpriza neplacuta pe care am avut-o a fost ca nu functiona liftul (nu ne-au anuntat de la intrare acest lucru). Pentru unii dintre noi nu era nicio problema sa coboram sau sa urcam pe scari, dar in grup aveam si persoane care nu puteau sa coboare sau sa urce atatea scari. Asa ca cine nu a putut a fost nevoit sa ramana sus si sa admire doar de acolo peisajul. De cum ajungi la lift se vede toata mina si inaltimea la care te afli e impresionanta. Daca ai rau de inaltime nu ai ce cauta acolo :).

Pentru a cobori in mina am luat-o pe scari, sunt multe si in zig-zag, toate din lemn cu balustrade, scari inguste si abrupte, parca nu se mai terminau... dar totusi am ajuns repede jos. Exista un set de scari si in capatul celalalt al minei. Mina este superba. Frumos amenajata. Luminile (lampile) au un efect deosebit si cred ca fac totul. Ca si divertisment sunt amenajate locuri pentru sah, table, biliard, mini golf, bowling, tenis de masa, toate contracost. Era destul de multa agitatie. In centrul minei este o roata in care te poti urca (5 lei/persoana/calatorie) Roata urca incet pana sus si poti sa faci poze sau sa filmezi tot peisajul. Noi am luat bilete si ne-am urcat. A fost distractiv. E frumos sa ajungi chiar sus de tot.

Din mina Rudolf se poate cobori cu liftul sau pe scari in Mina Maria Terezia. Acolo e amenajata o mica insula si un lac pe care te poti plimba cu barcutele. Este foarte frumos.

Am petrecut in mina ceva timp, am respirat aerul sarat si ne-am simtit bine. La plecare am urcat pe scari si n-a fost chiar usor dar am ajuns cu bine sus.

Pe ansamblu a fost o vizita frumoasa si a meritat. Mina e superba si frumos amenajata.

Trimis de cintus in 16.06.11 11:59:17
Validat / Publicat: 16.06.11 13:30:37

VIZUALIZĂRI: 2973 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cintus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Scarile amenajate ce duc spre galeria de transport Franz Josef

[16.06.11 13:29:12]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie

Sroxana*
[06.09.11 23:04:25]

Si noi am fost acolo in iulie 2011 si liftul functiona.

Si da, e o adevarata bijuterie... trebuie vazuta. Am fost si la Salina Slanic, Prahova... ati fost vreodata cu acel lift??? noi inca il mai numim "liftul groazei", un adevarat cosmar... preferam 100% scarile acelea multe de la Turda

P. S am trecut si pe la piscina... uff imi scapa numele - lacul sarat de langa salina Turda, dar nu prea recomandam ptr ca nu au sezlonguri langa cele 2 lacuri si pe podeaua de lemn nu se sta tocmai confortabil

Cu sinceritate,

Roxana S.

[26.06.12 18:14:27]

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Salina Turda" (deja existenta pe site)

Sroxana*
Alte impresii din această RUBRICĂSalina Turda: