ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2011
ÎNSCRIS: 10.07.09
MAY-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 7 [ani]

Din nou la Tiran Sharm

Desi ne-a costat mai mult cu aproape 300 euro, fata de anul trecut, am ales din nou acest hotel pentru ca pur si simplu ne-a placut foarte mult. Este adevarat ca oferta generala pe Egipt in acest an, a fost mai slaba din cauza evenimentelor de acolo, iar preturile mai mari, probabil pentru ca turoperatorul sa-si recupereze cat de cat din costuri. Initial erau trecute in oferta doua chartere separate pe Hurghada si pe Sharm, dupa care din cauza turistilor insuficienti pentru a le umple cat de cat, a ramas doar o cursa cu escala in Sharm la dus si in Hurghada la intors. La dus ne-a convenit deoarece am coborat primii, insa la intors am stat cam o ora in Hurghada. Asta este, nu ne-am facut totusi mari probleme mai ales ca am zburat cu Tarom, iar zborurile au fost excelente!

La aterizarea in Sharm, din prima ne-a frapat numarul foarte mic de turisti din aeroport fata de anul trecut, cand era extraordinar de aglomerat! Insa si asta ne-a convenit pe de alta parte pentru ca formalitatile au durat mult mai putin. Din autocar vedeam din loc in loc baraje ale armatei, dar drumul pana la hotel a fost fara nicio problema!

Hotelul in schimb a fost un pic mai aglomerat ca anul trecut, in special cu rusi, dar cazarea a durat foarte putin, practic in 15 minute am fost in camera. Pentru ca eram pentru a doua oara la acest hotel, ne-au dat o family room cu doua canapele si un pat imens dublu (noi platisem o dubla simpla), ne-au adus doua cosuri cu niste fructe si in plus, in loc de trei tichete pentru a la carte, ne-au dat sase. Curatenia in camera impecabila, mai bine chiar decat la turci, camera mult mai mare, baia la fel, au masa si fier de calcat in camera, fierbator electric, safe gratis, papuci si halate, intr-un cuvant excelent! Bacsisurile sunt modice, la nivel de cativa dolari, insa tinand cont ca ei munceau zilnic16 ore, inclusiv sambata si duminica pentru maxim 100 dolari pe luna, erau foarte bine primite si cu zambetul pe buze. Trebuie sa precizez ca in Egipt in hoteluri lucreaza numai barbati

Mancarea a fost buna chiar daca nu prea variata si un pic repetitiva, insa stiam de anul trecut. In schimb plaja si Marea Rosie, pestii, coralii super! Este ceva ce merita vazut, o experienta extraordinara pe care daca pot am sa incerc sa o repet anual! Pentru cine a fost stie ce vorbesc, pentru ceilalti fac invitatia sa incerce macar o data! Marea este extraordinar de curata, la acest hotel intrarea se face pe nisip si fara ponton exact pe langa corali asa ca va inchpuiti ce era sub apa de pesti de toate culorile, am vazut si caracatita, si pisica de mare, murena etc. Apa foarte calda, iar temperatura exterioara ajungea la 38-40 grade, insa respirabil pentru ca umiditatea este foarte mica si nu se transpira nici o picatura.

Am uitat sa spun ca fiind si ziua de nastere a cuiva din familia de prieteni care ne-a insotit, i-au facut cadou un tort pe care l-a adus unul din cei care faceau curat. Frumos!

Cam asta este! Va recomand acest hotel si Egiptul fara retineri! Eu astept sa vad ce va mai fi la anul in aceasta tara pentru ca am vrea sa mergem si in Cairo, copilul fiind mai mare.

Trimis de if in 15.06.11 23:01:47
Validat / Publicat: 16.06.11 06:33:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Acelasi hotel.

VIZUALIZĂRI: 2927 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (if); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

balzani
[16.06.11 09:16:00]

Si noi am vrut vara aceasta sa ajungem in Hurghada, dar au fost suspedate charterele in momentul cand aveam de gand sa achit un sejur la Albatros Palace... ramane Turcia cu preturile ei cam piparate

ionutco
[04.07.11 10:57:04]

cu ce agentie ai calatorit, ca eu nu gasesc niciuna care sa aiba acum zboruri catre egipt. trimite-mi, te rog, raspunsul pe PM.

multumesc

ifAUTOR REVIEW
[04.07.11 16:29:38]

Imi cer scuze, dar ce este PM?

ionutco
[05.07.11 08:24:56]

dai click pe numele meu si ai acolo optiunea "trimite mesaj personal"

bambini
[23.09.11 14:12:24]

Buna ziua, dati mai multe detalii in legatura cu mancarea, noi romanii suntem mai interesati de asta, bineinteles si de conditiile din camere, nu aveti si ceva fotografii? Cu ce agentie ati mers? scrieti-mi PM, eu sunt tot din Craiova si anul acesta am fost in antalya/Side.

needcolors
[24.08.21 13:17:35]

Cum este vremea in decembrie inainte de Craciun? Am inteles ca in Sharm ar fi mai cald cu 1-2 grade fata de Hughada?

balzani, bambini, if, ionutco, needcolors
Alte impresii din această RUBRICĂBarcelo Tiran Sharm Hotel: