ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.06.2011
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 11.09.09
JUN-2011

Un hotel foarte ok pentru pretul platit

Tocmai ce ne-am intors din vacanta petrecuta in minunata insula Corfu. Am ales acest hotel in ciuda majoritatii review-urilor destul de proaste postate de cei care au fost cazati acolo. Hotelul mi s-a parut mai mult decat ok pentru pretul platit si anume 614 euro transport cu avionul si toate taxele incluse plus transfer aeroport-hotel, hotel-aeroport, acesta fiind pretul pentru 2 persoane adulte sejur de 7 nopti cu mic dejun inclus.

Camera curata si destul de spatioasa dotata cu tv, frigider si aer conditionat pe care nu l-am folosit deoarece nu am simtit nevoia, seara si dimineata fiind chiar racoare. Baia ok si ea cu exceptia cabinei de dus care era un pic cam mica mai ales pentru o persoana mai corpolenta. Apa calda in permanenta si fara probleme cu presiunea chiar daca am stat la ultimul etaj. Punctul forte al hotelului este pozitionarea lui care iti ofera o priveliste minunata asupra plajei si a marii, toate camerele avand vedere catre acestea.

Micul dejun destul de simplu insa mai mult decat satisfacator compus din sunca si cascaval feliate, paine alba si paine neagra foarte proaspete, 2 feluri de gem, margarina, lapte, cereale, cafea si ceai, un fel de suc de portocale si 2 feluri de chec unul simplu iar celalalt cu cacao chiar foarte bune.

Curatenia in camere s-a facut aproape in fiecare zi ceea ce era chiar necesar avand in vedere ca la toaleta nu ai voie sa arunci hartia direct in vasul de wc ci numai la cos.

Statiunea este una linistita cu plaja cu nisip fin si intrare progresiva in mare. Sunt foarte multe taverne unele pe strada principala care duce spre plaja altele situate chiar pe plaja. Toate sunt ok si cu preturi acceptabile portiile fiind foarte generoase. Noi am ales sa mancam in fiecare seara la o alta taverna. Merita incercat felurile traditionale de mancare pe baza de carne de vita sau miel.

Insula este superba si trebuie explorata cat mai mult. pentru aceasta exista mijloacele de transport local o varianta mai ieftina decat inchirierea unei masini. De asemenea se mai pot inchiria atv-euri sau scutere cu care te poti deplasa destul de rapid in insula senzatia fiind una foarte placuta. Eu unul va recomand aceasta ultima varianta pentru explorarea satucurilor pitoresti aflate in apropiere si de ce nu chiar si pe distante un pik mai lungi cum ar fi corfu town sau Paleokastritsa.

Excursiile sunt optionale si costa majoritatea undeva in jur de 35 de euro. Ceea ce merita cu adevarat cred ca este excursia de o zi in insulele Paxos si Antipaxos pe care din nefericire nu am putut sa o fac deoarece am rau de mare insa pentru cei care nu au aceasta problema trebuie neaparat sa nu o rateze. De asemenae recomand vizitarea fostei resedinte de vara a imparatesei Sisi a Austriei si anume palatul Achileion care este situata destul de aproape de Corfu town capitala insulei.

Ar mai fi multe de spus insa am sa postez si cateva poze acestea facand mai mult decat o mie de cuvinte.

Trimis de rromino in 14.06.11 23:43:26
Validat / Publicat: 15.06.11 06:06:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3291 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rromino); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera hotelului

miha_t [15.06.11 23:50:56] »

eu as vrea sa stiu cu ce agentie daca se poate.

Nu am mai citit de mult regulamentul site-ului. Sper sa nu gresesc cu ceva.

Si un vot mare de la mine

Multumesc

webmaster28 [16.06.11 00:00:52] »

@miha t, atentie numele agentiilor poate fi transmis doar prin intermediul mesajelor private, asa cum scrie cu rosu chiar pe aceasta pagina.

miha_t
Alte impresii din această RUBRICĂGolden Nests Hotel: