ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.06.2011
JUN-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 9 ani

Zoo Nyiregyhaza - cea mai faina gradina zoo din Ungaria

Preambul:

I-am promis fiicei mele că, de ziua copilului, o să mergem să vedem această grădină zoologică, singura din împrejurimi rămasă nevăzută (nu mă refer la cea din Oradea, închisă pentru extindere, ori cea de la Turda care-i atât de jalnică, că nu vreau să-mi şochez copilul).

Sigur că, această propunere i-a adus o mare bucurie, în aşa fel încât toată săptămâna premergătoare, sărea-ntr-un picior prin casă cu un obsesiv: Mergem la Zoo!!!

În prealabil, am recitit cele 2 review-uri de pe sait, cel scris de @ionescunic (click aici) şi cel al colegului @danoradea (click aici), mi-am pregătit toate cele necesare (era cât pe ce să nu găsesc Cartea Verde, că na, n-am mai fost de mult pe afară) şi am ajuns la capitolul cum se ajunge acolo.

Drumul:

Trebuie să recunosc că nu mai fusesem anterior la Nyiregyhaza, cu toate că ştiam că este un oraş ok. , aproape de Oradea (circa 130 km.), iar zoo de acolo este renumită, fiind considerată a doua ca mărime după cea de la Budapesta.

Astfel, ştiam că trebuie să trec prin Debrecen, dar spre surprinderea mea, credinciosu-mi GPS nu cunoştea această locaţie. Astfel că, am intrat puţin în agitaţie, nu de alta, da la câtă maghiară ştim (eu şi soţia), aveam toate şansele să ne rătăcim…

Na, soluţia de compromis a fost totuşi aceea de a introduce localitatea şi centrul străzii pe care se află grădina zoo şi de acolo, urmărind panourile de pe stâlpi, în circa 3 km. , am ajuns fără alte incidente.

Am parcurs întregul drum doar pe DN-urile lor, destul de aglomerate, dar perfect asfaltate, astfel că, drumul nu a reprezentat nici o problemă.

A, să nu uit, după mine, DN-urile lor sunt foarte înguste. Da, poate-i doar părerea mea.

Aşadar, traseul urmat de mine a fost Oradea-Borş-Berettyoujfalu-Debrecen-Hajduhadhaz-Ujfeherto- Nyiregyhaza-Nyiregyhazi Allatkert (aşa am găsit eu denumirea parcului în care-i amplasată grădina ZOO).

Grădina Zoo:

Prima impresie a fost una şocantă în sensul bun, când am văzut că grădina-i fix într-o pădure (excelentă locaţie, pentru o zi călduroasă, cum a fost cea de sâmbătă 04.06.2011), iar a doua impresie, la fel de şocantă (în sensul rău de data asta), a fost că, fiind sâmbătă, în jur de 10.50 (ora Ungariei), parcarea era absolut plină. Şi erau câteva sute de auto din Ungaria, Ucraina şi România. Asta ca să nu mai vorbesc de cele 4-5 autocare. Cu foarte mare greutate am reuşit să parchez într-un spaţiu pe care la prima trecere am fost convins că nu încap, însă la următoarea tură mi-am făcut curaj şi…am reuşit.

Din ce am citit pe saitul lor oficial (click aici), această grădină zoo este prima înfiinţată în Ungaria, se întinde pe 30 de hectare, iar din ce am citit pe saitul de turism al oraşului Nyiregyhaza (click aici), această grădină zoo este cea mai mare din ţară (după intindere), are 300 de specii şi 5.000 animale, fiind vizitată de 300.000 turişti pe an.

Preţurile biletelor: Adulţi - 2400 HUF, Copii între 3-14 ani, elevi şi studenţi – 1.800 HUF, Bilete de familie 2 adulţi şi 1 copil – 6.100 HUF, 2 adulţi şi 2 copii – 7.600 HUF, 2 adulţi şi 3 copii 8.900 HUF. Noi am luat biletul de familie pentru 2 adulţi şi 1 copil, la 6.100 HUF (~ 95 lei RON), având astfel o reducere de 300 HUF.

Grădina Zoo este structurată pe regiuni, astfel, imediat după intrare, pe stânga este Regiunea Polară, unde sunt găzduiţi urşii polari, pinguinii, focile şi renii. Din păcate eu am ajuns aici la sfârşit, în jurul orelor 14.00 (ora României), când era în plină desfăşurare spectacolul zilnic cu foci şi era o aglomeraţie de nedescris, sens în care am ocolit-o. Eu am plecat spre dreapta, după intrare, astfel că, primele animale văzute au fost câţiva giboni.

Casa Tropicală redă un micro-climat din zona unei jungle, unde sunt amplasate zonele maimuţelor mai mari, sau mai mici

Panorama Africa reprezintă una din cele mai întinse regiuni din această grădină zoo, unde în nişte ţarcuri de-a dreptul imense, se regăsesc zebre, antilope (mai multe soiuri), rinoceri, elefanţi africani şi nu în ultimul rând leii, ibişi, suricatele, gheparzii, girafele şi gorilele.

Vizitarea acestei panorame este de excepţie. O parte din traseu se face pe o cărare suspendată la diverse înălţimi, cu o lungime de câteva sute de metrii, de unde poţi vedea în tihnă animalele. Aşa, vizitarea grădinii este mult mai interesantă decât o simplă trecere în revistă de la sol.

Urmează mai apoi Lumea Americii de Nord cu o turmă destul de numeroasă de bizoni, o puma, un lup alb, căprioare şi un raton, după care se găseşte Casa Americii de Sud unde găsim ţestoase, aligatori, capibara şi tapirii.

Mai apoi vine ţarcul urşilor bruni. Vreau să vă spun că-i ţarcul îi atât de mare, încât chiar dacă am stat câteva minute la locul de unde se presupune că pot fi văzuţi mai bine, prin peretele de sticlă, îi vedeam cum se joacă şi ţopăie prin partea din spate, dar nu erau uşor de urmărit printre copaci… Lângă, este ţarcul tigrilor siberieni.

Foarte mult mi-a/ne-au plăcut cele vreo 6 specii de păuni din toate colţurile lumii, vreo trei i-am prins cu coada-nfoiată, erau tare mândrii de podoaba purtata, spre deliciul nostru.

Lângă Piramida Verde şi Ocenarium, se găseşte o zonă unde sunt elefanţii asiatici şi cămilele.

Nu lipseau nici animalele aşa-zis domestice, de la catâri, cai, vaci, capre, găini, etc...

Piramida Verde şi Ocenarium-ul:

Încă de la intrarea în parc, tronează un anunţ (pe care sigur că nu l-am înţeles în detaliu), dar am înţeles că, între 2008 şi 2010, cu fonduri europene (însumând 797.500.000 HUF ~ 12.500.000 lei RON ~ 3.000.000 Euro), s-a construit această zonă a grădinii zoo (am să urc o poză cu asta). Deci, dacă vrei, poţi…

Intrarea este absolut gratuită pentru toţi cei ce au plătit deja intrarea în gradină (sincer mă aşteptam să fie o sumă de plată separat).

Piramida Verde are în subteran reconstituit climatul Oceanului Indian, unde într-un rezervor de 500 de mii de litri de apă sărată (prin mijlocul căruia există un culoar din sticlă, prin care turiştii trec, prin mijlocul rechinilor) se găsesc rechini, precum şi o multitudine de corali.

În alte bazine mai mici sunt tot felul de peşti (pirania, murene, etc.), formaţiuni de corali şi căluţi de mare delicaţi

La parter şi etaj, este recreată o pădure tropicală, cu un microclimat specific, plină de plante tropicale şi tot felul de păsări, precum şi reptile specifice. De asemenea, într-un spaţiu special amenajat, se găsesc varanii Komodo.

Ieşirea din acest complex se face, cum altfel (aşa era şi la Tropicarium Budapesta – vezi review aici), printr-un magazin de suveniruri, cu multe obiecte încântătoare ochiului, de unde (mai ales dacă eşti cu pruncu după tine) nu ai nici o şansă să scapi, fără să cumperi ceva. Noi am luat un magnet (pentru colecţie), iar fetele şi-au luat câteva evantaie cu mătase, ok. altfel…

Locuri de luat masa/băut un suc/cafea:

În primul rând ţin să vă spun că, pe largile şi răcoroasele alei ale grădinii zoo sunt suficiente bancuţe + mese şi am văzut mulţi băştinaşi servind masa din casorele aduse de acasă. De ce nu, în fond mâncarea de acasă, îi oricând mai bună în cadrul natural. Iar, în funcţie (şi) de cum mănânci, pe lângă urangutani, simţi (sau nu) că te-ai întors la origini:))

Încă de la intrare am primit un fluturaş care ne îndemna să servim masa la Restaurantul Bambus, situat imediat lângă Piramida Verde, cu o panoramă faină la ţarcul elefanţilor asiatici. Când am terminat turul, am dat o raită pe acolo, la gândul de a servi ceva preparate ungureşti delicioase, dar n-am făcut-o deoarece, pe de o parte, pe terasa din faţă era mult prea cald, iar la interior la fel, nu am simţit urmă de aer condiţionat, iar pe de altă parte, odată intraţi în restaurant, am constatat că-i de fapt un fel de împinge tava. Cum nu la asta ne-am aşteptat, am hotărât să căutăm în oraş un alt loc de luat masa. Că n-am găsit şi că am servit o pizza în Tesco, îi altă poveste. Da, ne-am luat revanşa la STOP VENDEGLO (Restaurantul STOP) – Berettyóújfalu – vezi review aici.

Pe toată suprafaţa parcului sunt o sumedenie de chioşcuri cu tot felul de minuturi (am văzut într-un loc şi pizza), sucuri/apă, cafea, îngheţată, dulciuri (fii-mea s-a ales cu o vată de zahar), la preţuri normale.

A, să nu uit, la intrare am luat aşa, ca să simţim pulsul Ungariei kurtos kalacs cu nucă (la 280 HUF/bucată ~ 4,5 lei RON/bucată). Şi ca să vă daţi seama cât a fost de bun, trebuie să vă spun că după câteva sute de metrii, m-am întors să mai iau unu…

Concluzii:

1. Până la ora asta, am văzut în formula completă (cu fii-mea după noi/pentru ea), 4 Grădini Zoo (din păcate toate afară), adică Zoo Viena (în Octombrie 2008 – vezi review aici), Zoo Debrecen (în Iulie 2010 – vezi review aici), Zoo Budapesta (în August 2010 – vezi review aici) şi asta de la Nyiregyhaza. Dacă ar fi să le clasific (în mod absolut subiectiv), toate sunt de văzut (de la mine, sunt pe o rază de 500 km. , o distanţă nu extrem de mare, mai ales dacă-i străbătută pe autostradă). Însă, pe primul loc aş plasa Zoo Vienna (pentru amplasare, amenajarea spaţiului expoziţional şi speciile deosebite deţinute), pe locul doi aş plasa această grădină de la Nyiregyhaza (pentru spaţiul imens oferit fiecărei specii, tarcurile sunt cele mai mari pe care le-am văzut, amplasarea într-o pădure, fiind uşor de văzut şi pe caniculă, etc.), pe locul trei plasez Zoo Budapesta (în ciuda amplasării şi a numărului de specii deţinute, mie mi s-a părut extrem de înghesuită…), iar pe ultimul loc Zoo Debrecen (dar nu trebuie uitat că-i o grădină zoo orăşenească, fără pretenţii regionale, ori internaţionale, în fond, la 50 km. , este asta de la Nyiregyhaza).

2. Încercaţi pe cât posibil să mergeţi în cursul săptămânii, în jurul orei de deschidere (09.00 ora Ungariei), pentru a evita aglomeraţia din week-end.

3. Coordonatele GPS sunt: N 48.00164º x E 21.72373º.

4. Saitul oficial al Grădinii Zoo Nyiregyhaza este aici.

5. AmFostAcolo, m-aş mai duce şi v-o recomand cu drag şi vouă.

Rog un webmaster să ataşeze la review, o încercare a mea, de amator, de a face un clip video din fotografiile făcute acolo. Clipul poate fi găsit aici: http://www.youtube.com/watch? v=woeGwzPnqfI

Trimis de creivean in 14.06.11 22:10:46
Validat / Publicat: 14.06.11 23:14:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 102326 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Zoo Nyiregyhaza - parcarea plina-plinuta.

[14.06.11 23:03:33]

Atasat clipul video solicitat, chiar reusit!

Şi cu siguranţă un minighid excelent!

Alina Morar
[15.06.11 07:56:10]

1. Zoo din Turda nu cred ca mai exista! Dar, in drum spre Alba, daca fiicei ii e dor de animalute, poti vizita Moara de Vant, click aici. Avem si noi in Cluj o noutate, unde poti hrani animalele, te poti juca cu ele, se pot face plimbari cu ponei, etc. Bineinteles ca patronul nu e roman, e neamt. Noi nu suntem in stare de asa ceva.

2. Si noi am plecat flamanzi de la Debrecen, de aceea am ajuns la Mc Donald's.

3. Si pentru mine cel de la Viena e cel mai tare, din ce am vazut pana acuma.

4. Trebuie sa ajung si eu la acest zoo si la cel din Budapesta.

neimportant
[15.06.11 10:20:56]

Impresionant maestre...

Totuși, nu am văzut poze cu tigrii. La Zoo din Sibiu, când am vizitat eu, tigrii puteau fi mângaiați, scărpinați sau stropiți direct prin gardulețul separator.

Nu cred că mai există undeva în Europa, vreo gradină zoo ca la Sibiu, în care să simți atâta adrenalină...

Cu stimă,

Z...

biancuta
[15.06.11 11:42:49]

@creivean, la Zoo din Tg. Mures cand ajungi? Nu avem foarte multe animale (avem totusi lei, tigri, caprioare, struti, canguri, dromader, etc.), dar e frumos. Si la noi gradina e intr-o padure, la Platou Cornesti. Tot acolo e si un parc de joaca pentru copii. Cred ca o sa-i placa fetei tale.

santana*
[15.06.11 13:21:45]

Vă invit la grădina zoo în aer liber din Bucureşti, unde tigrii bagabonţi pot fi mîngîiaţi gratis pe coamele lor nespălate de îngrijitorii născuţi obosiţi ai serviciului de ecarisaj. Să vedeţi acilea adrenalină, oameni buni! Mersul cu bicicleta prin capitală e deja sport extrem. Ştie cineva un vînător dispus să intre în istorie?

alina7laca
[15.06.11 22:10:56]

Felicitari pentru descriere, eu am fost anul trecut si am prins o coada la intrare mai mare decat e in poza ta. Intradevar cu fonduri europene si cu proiecte care nu sunt "mosite" ca la noi au reusit sa faca un lucru grozav.

Noi am avut parte de peripetii pe drum, am iesit la vama Urziceni (SM) si ne-am indreptat spre Nyiregyhaza trecand prin Nagykallo, acolo pe stanga urci pe autostrada M1 iar in dreapta e un indicator spre Nyiregyhaza Vest. Am luat-o bineinteles spre vest si am facut o ocolire... de toata frumusetea. Daca tineam drumul drept mai erau vreo 18 km.

Dar am vazut si alte asezari ordonate. Drumurile lor sunt inguste dar bune.

Centrul orasului e frumos au un mall in forma de cheie.

alina7laca
[15.06.11 22:58:20]

Adaug si eu o poza cu... lumea de la intrare

creiveanAUTOR REVIEW
[17.06.11 20:06:27]

Prieteni, vă mulţumesc mult tuturor celor ce au citit şi apreciat review-ul. Sper să fie, cândva util şi altora. Mie de exemplu mi-ar fi plăcut să am coordonatele GPS când am mers acolo. Acum ele există, în acest review.

@Alina Morar

Pentru mine, născut fiind la Alba Iulia, zoo Turda a reprezentat în copilărie grădina zoo pe care am văzut-o şi am rămas cu ea...

Musai să-l duci pe cel mic acolo, mai ales că nu-i chiar aşa departe nici de voi. O să se distreze de minune.

@zapacitu

Cât îi fi tu de zăpăcit, io nu cred că te-ai pus pe mângâiat tigrii de la zoo.

Dacă ai făcut-o, să dai mâna cu mine, când ne-om vedea, o să reprezinte mai puţină adrenalină Promit...

Şi, special pentru tine am urca fotografiile cu cei 2 tigrii. Aici este cel alb şi aici cel normal. Să mai zici că n-am fost acolo!

@biancuta

Mai mult ca sigur că voi ajunge la Tg. Mureş (în interes de serviciu), în următoarea lună. Poate că vom avea timp de o cafea, dar nu cred să ajung la zoo, mai ales că nu vin cu familia.

Dar, niciodată să nu zici niciodată.

Când (şi dacă) vin la voi, dau un semn. Promit.

@santana

Am auzit că voi, vă mutaţi în jungla din Ghencea. Ce-ţi mai trebuie ţie zoo? O să intri tu în istorie. Un Rapidist pe Ghencea...

@alina7laca

Sunt ferm hotărât să mai merg la Nyiregyhaza (na că mi-a ieşit din prima!). Sunt convins că oraşul este unul deosebit. Din maşină, mi-a părut că seamănă foarte bine cu Debrecen.

Am văzut şi foto postată de tine. Dacă era aşa coadă când am fost eu, nu ştiu ce mă făceam, cu copilul după mine.

station5*
[17.06.11 20:24:23]

ca de obicei ne rasfeti cu reviews-uri super utile-bine scrise-complete si cu poze pe masura!

zoo din budapesta am vizitat-o si a fost super, iar cu prima ocazie o voi vizita si pe acesta!

multumim!

Alina Morar
[17.06.11 22:41:45]

Poate - poate voi ajunge acolo peste 2 saptamani, cand ma intorc din concediu.

biancuta
[17.06.11 23:47:24]

@creivean, astept sa dai un semn! Doar sa stiu din timp, cu o zi-doua inainte!

adrianag*
[25.06.11 22:04:01]

Data viitoare poate ne strangem mai multi si asa as vrea sa o vizitez din nou.

[16.02.15 17:52:18]

[20.08.16 11:19:35]

Mutat în rubrica "Zoo Nyiregyhaza, NYIREGYHAZA" (nou-creată între timp pe sait)

adrianag*, Alina Morar, alina7laca, biancuta, neimportant, santana*, station5*
Alte impresii din această RUBRICĂSosto Zoo Nyiregyhaza: