ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.06.2011
ÎNSCRIS: 04.06.11
JUL-2010
2 AD. + 2 COPII

Pensiunea Retezat - O poarta spre alta lume

Am auzit multe lucruri bune despre aceasta pensiune, in special despre parcul de distractii pentru copii si adulti, asa incat ne-am decis sa mergem acolo.

Traseu: am parcurs tronsonul Bucuresti-Pitesti-Craiova-Tg-Jiu fara probleme. Dincolo de Bumbesti-Jiu, in defileul Jiului, drumul desi frumos, era intrerupt de numeroase semafoare (se executau lucrari de reabilitare). In aceasta portiune a drumului, pana la intrarea in zona cu lucrari, pe partea dreapta, se afla Manastirea Lainici, unde am facut un popas, si cateva fotografii, cu toate ca era o ploaie torentiala. Am ramas placut impresionati de linistea si pacea care domneau acolo.

Chiar la intrarea in Petrosani exista un sens giratoriu pe care se face la stanga pe DN66A, dupa care se traverseaza pe rand: Vulcan, Lupeni, Uricani, Valea cu Brazi, Campu lui Neag.

Pensiunea se afla aproape de iesirea din localitatea Campu lui Neag pe partea stanga (este un panou indicator) – este putin retrasa fata de drumul principal, accesul se face pe o alee laterala.

Cazare

Pensiunea are mai multe camere cu 2-3 paturi si chiar un apartament la ultimul etaj

Noi am stat intr-o camera matrimoniala la etajul 2 care nu avea balcon, dar in schimb avea o debara foarte incapatoare, in care ne-am depozitat toate bagajele (se pare ca doar camerele de pe colt au aceasta facilitate. camerele de la etajul 1 au in schimb balcon). Pe noi insa, avand multe bagaje, ne-a avantajat aceasta debara in care am depozitat toate trollerele si gentile cu toate necesare pentru intreaga familie.

Camera a fost frumoasa, cu mobilier relativ nou. Nu exista frigider in camere, dar gazdele sunt foarte amabile si mancarea perisabila se poate depozita la frigiderul pensiunii.

Curatenia initiala in camera a fost de apreciat, ulterior insa se merge pe sistemul “cu auto-gospodarire”, ceea ce nu este foarte deranjant pana la urma…

Masa

Meniul nu este foarte variat, dar toata mancarea este proaspata si “ca la mama acasa”Noi vorbeam dinainte cu gazda, care ne propunea 2-3 feluri de mancare –aici trebuie sa recomand cu caldura pastravul proaspat prajit (pescuit direct din pastravaria proprie). La inceput am strambat din nas, deoarece doream peste la gratar, ulterior am constatat ca a fost una dintre cele mai bune alegeri pe care le-am facut. In concluzie, sa nu va asteptati la un meniu super-sofisticat, in schimb aveti toate sansele sa mancati ceva sanatos si foarte bun.

In orice caz, masa se poate lua si in regim de auto-gospodarire, respectiv gratare.

Divertisment

In ceea ce priveste divertismentul, posibilitatile sunt multiple: parc de distractii cu tiroliana, cort de indieni pentru copii, poduri suspendate…, teren de fotbal, biciclete, piscina cu sezlonguri (din nefericire, noi nu am putut beneficia de piscina – am fost acolo la sfarsitul lui iulie, cand in Bucuresti erau 40 si de grade Celsius, iar acolo erau sub 20). Totul este gratuit pentru turistii cazati la pensiune.

Trasee

Avand in vedere apropierea de masivele Retezat si Valcan, zona are un potential nesfarsit de trasee turistice. Ca si element de noutate, as remarca starea foarte buna a drumului care merge din Campul lui Neag spre Campusel. Drumul este asfaltat recent si a fost prevazut pe lateral cu zone unde se poate lasa autoturismul, dupa care se poate pleca in mini-trasee montane

Impresii generale

A fost un sejur foarte placut (am stat acolo 5 zile), zona frumoasa, gazde amabile. As remarca aici corectitudinea deosebita a gazdelor (doamna Adriana): am rezervat camera cu 2 luni inainte de a merge acolo, nu ni s-a solicitat nici un avans, iar la sosire, nu am avut nici un fel de problema cu rezervarea camerei, desi, in orice perioada a anului sunt foarte solicitati. Toate mesele le-am servit integral la ei, nu am tinut nici un fel de socoteala paralela si la sfarsit nu am avut nimic de reprosat gazdelor.

In opinia mea, raportul calitate-pret a fost optim si clar in favoarea turistului.

Singurul eveniment neplacut a fost vremea. Din 5 zile, a plouat in 3…

Ca si costuri, 4 nopti x 80=320 lei iar pt MD+ P+Cina pt toti 4 am platit 360lei (inclusiv bauturile). De incercat pastravul cu mamaliguta si dulceata de afine!

In august vom reveni in Retezat, pentru ca au ramas multe de vazut in zona aceasta de o frumusete salbatica, si pentru ca ne e dor de cararile padurii si de zgomotul cascadelor.

Trimis de immitis in 14.06.11 20:35:42
Validat / Publicat: 14.06.11 21:21:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL RETEZAT-GODEANU.

VIZUALIZĂRI: 5746 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (immitis); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Defileul Jiului:turlele cu cruci aurite ale manastirii Lainici din drumul spre pensiune.

ninel*
[14.06.11 22:38:58]

Frumosa zona imi este dor de cheile butii, noi nu am stat decat o noapte in zona, dar tare mult as dori sa revin

lexyavenger
[16.06.11 20:51:38]

am fost si noi acolo si ne-a placut foarte mult, in perioada iunie 2009. foarte frumos locul!

lexyavenger
[19.06.11 23:58:06]

NOTA WEBMASTER: Textul de mai jos a fost incarcat initial ca review distinct la scurt timp dupa incarcarea review-ului de mai sus, insa a fost depistat de noi ca fiind din partea aceleasi familii (lucru neingaduit de Regulament). De obicei astfel de reveiws-uri sunt sterse de pe site, insa pentru ca din cate inteleg a fost incarcat de fiul de 11 ani al lui immitis, pentru ca mi-a placut cum a fost scris si pentru ca nu as vrea sa-l dezamagim, am hotarit sa-l postez aici, in numele autorului

Pensiunea Retezat, o experienta de neuitat

Am fost acolo impreuna cu tatal, mama si sora mea in perioada august 2010 si ne-a placut foarte mult.

drumul a fost foarte frumos si cu belvedere. traseul din bucuresti-lung, dar merita.

In ceea ce priveste distractia si divertismentul, posibilitatile sunt destul de variate. Acolo sunt: biciclete, piscina cu sezlonguri, parc de distractii cu tiroliana poduri suspendate ateliere pentru mari si mici...

In pensiune este frumos, camere bune si primitoare.

Masa: mancarea a fost foarte buna si gustoasa, nimic de reprosat in privinta ei.

Traseele si drumetiile montane sunt foarte frumoase si multe.

imprejurimile sunt amenajate frumos, exista foisoare, pastravarie si foarte multa verdeata. Cadrul natural foarte diversificat...

As vrea sa revin cat mai curand acolo pentru ca mi-a placut foarte mult pensiunea si zona. Recomand oricui sa mearga acolo, locul foarte frumos...

adri-nico
[25.05.16 08:51:03]

Uite ca se poate! Intii felicit autoarea pentru review cit si pe fiul care a scris un miniarticol dragut. Un copil de 11 ani poate scrie mai corect si coerent decit unul de 14 (asta e intre mine si webi. )

Ma minunez de impresiile scrise despre aceasta pensiune care sint contradictorii. Mie mi-a placut si abia astept sa ne mai incarcam bateriile in acea zona frumoasa.

adri-nico, immitis, ninel*
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Retezat [Câmpu lu Neag, HD]: