ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.06.2011
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 16.12.08
JUN-2011

Austria, the one and only!

Dupa o experienta foarte placuta vara trecuta la Jutel Obertraun, eram chititi ca si de data aceasta sa mergem tot acolo, insa cum era full booked am fost indrumati spre Jutel Gosau, unde mai aveau un apartament liber si am facut rezervare.

Drumul, dupa pateniile din Praga (despre care am scris deja aici si aici) a durat destul de mult, cred ca vreo 11 ore, pentru ca a trebuit sa fac un ocol prin Germania, pe la Wertheim (interes de serviciu). Cost motorina: in Cehia: undeva la 35 coroane (cam 5,6 lei/L) in Germania 1,40-1,45 EUR/L iar in Austria 1,30-1.35 EUR/L. Din cauza vitezei am uitat sa-mi notez adresa exacta a hotelului asa ca am bajbait putin prin Gosau pana am gasit-o. Noroc cu un bastinas care, cu toate ca nu stia nici boaba de engleza (si noi germana la fel) s-a chinuit si ne-a facut o schitza pe o foaie de hartie, schita cu ajutorul careia am gasit imediat hotelul. Din principala se iese pe o straduta laturalnica de latimea unei masini (dar asfaltata perfect) si se merge aprox 300m, pana langa Biserica Evanghelica. Acolo este hotelul, in camp oarescum, dar intr-un peisaj de-a dreptul mirific, numai bun de pus intr-o carte postala.

Pretul pentru cazare pentru tot apartamentul este 36 EUR/noapte. Acesta consta intr-un hol cu bucatarie echipata la maxim (inclusiv masina de spalat, uscator de rufe, masina de spalat vase, cuptor cu microunde, etc, etc), baie cu cabina de dush, sufragerie de aprox 25 mp (cu masa + scaune, dulap, TV, birou, canapea) si dormitor cu 2 paturi + un sifonier mare. Nu sunt prosoape sau cele necesare in baie, trebuie sa aveti de acasa. In schimb sunt lenjerii de pat, si foarte important, caldura, chiar si vara. Temperatura scadea noaptea pana pe la 10-12 grd astfel ca era nevoie sa pornim caldura. Erau niste termostate in perete de la care se porneau caloriferele, care de fapt erau un fel de aeroterme electrice. In cateva minute aduceau temperatura la 25 grd, ceea ce ne-a fost de un real ajutor pentru ca sotia este genul cu care nu te mai intelegi daca i-e frig. Si e friguroasa rau!

Calculul complet, primit de la ei pe email a fost asa:

Apartment youth hostel Gosau:

1. apartment for 2 persons per night € 36, -- (36x3= 108, --)

2. local tax: € 1,30 per person and night (1,30 x 6= 7,80)

3. halfboard per person and day: € 13, -- (13x6 = 78, --)

4. mini-schnauzer € 5, -- per day (5x3= 15, --)

Total cost € 208,80 and you have already payed € 72, --

Asa cum scrie mai sus, am platit avans 72, - EUR cand am facut rezervarea, prin februarie. Restul cash, in timpul sejurului.

Camerele sunt dupa cum urmeaza:

cu 2 paturi - 2

cu 3 paturi - 3

cu 4 paturi - 6

cu 6 paturi - 2

cu 8 paturi - 3

Mancarea a fost foarte buna, nimic de obiectat. Micul dejun clasic, dar cu alimente de calitate maxima. Chifle, paine neagra, sunca, cascaval, branza topita, lapte, ceai, unt, cereale, iaurt, iaurt cu fructe (fructe la propriu, gaseam prin el bucati intregi de zmeura sau cirese), gem de fructe de padure de te lingeai pe degete, un pateu foarte bun si gustos, cam in genul celui ce exista si pe la noi pe vremea odiosului. Exact cand am fost noi, pensiunea era ocupata in totalitate de un grup de copii, era un fel de tabara, asa ca noi serveam micul dejun in camera pentru ca in sala de mese nu mai era loc, pe veranda se punea bufetul cu de toate pentru copii. Seara insa era liber sus pe vedanda, copii mancau in sala de mese pentru ca nu mai exista acel bufet, asa ca puteam lua cina acolo. La cina erau portii fixe: o supa + felu 2 + desert. Insa foarte mari si consistente, ne ajungeau cu prisosinta. In plus, doamna care ne servea (vorbea si engleza) ne zicea de fiecare data ca daca nu ne saturam sa cerem si ni se mai aduce inca o portie. Dar nu a fost cazul. In cele trei seri am avut ca fel principal: cartofi prajiti cu trei bucati de schintzel (1 de porc, 2 de pui) + nelipsitul gem de fructe de padure, dupa aia un fel de ciulama cu piept de pui dar cu o aroma deosebita, nu am reusit sa ne dam seama despre ce e vorba (cred ca am avut jumate de piept de pui numai in farfuria mea) si in alta seara a fost pizza. Supele erau cam la fel, gen de pui cu taitei, crutoane, paste stelute. Dar gatite la standarde inalte, absolut nimic de comentat.

In ultima seara dupa cina am rugat-o pe tanti sa ne dea tot atunci seara si MD-ul pentru a doua zi pentru ca o sa plecam foarte devreme si n-a fost nicio problema, asa ca in dimineata urmatoare am mancat cate ceva pe la 06:00 si ne-am si facut niste sandvishuri pentru drum.

Check-in se poate face doar intre orele 16:30 si 18:00, sau 18:30. Pensiunea are un administrator care vine doar intre aceste ore, in rest sunt doar doamnele de la bucatarie. Noi am ajuns in timp util, insa chiar daca nu am fi ajuns, am anuntat din timp ca s-ar putea sa intarziem deci la sosire aveam pe usa (apartamentul era chiar la parter) lipit un biletel cu numele nostru. Asta in eventualitatea in care administratorul ar fi plecat, insa era acolo.

Pensiunea este amplasata pe un mic “platou”, chiar langa biserica evanghelica din sat. Ceva mai incolo este si cea catolica, aceste doua confesiuni se regasesc in Gosau. Asa cum spuneam, peisajul este de un pitoresc unic. Verde cat vezi cu ochii, fiecare coltisor din fiecare curte amenajat si ingrijit cum pe la noi nu cred sa vedem un urmatorii 100 de ani. Casele si pensiunile par foarte rasfirate pe tot felul de coclauri, dar aceasta nu este nicio problema, fiecare are o poteca asfaltata de latimea unei masini pe care se poate ajunge fara nicio problema la orice destinatie din sat. In fata pensiunii sunt si niste bancute cu masute din lemn unde poti sta la un ceai sau o bere, in funtie de preferinte si temperaturile de afara. Liniste, aer curat, curatenie, ce mai incoace-ncolo: paradis in toata puterea cuvantului.

De fiecare data cand ne intoarcem din zona respectiva intram intr-o depresie greu de depasit. Cand reintram in RO si vedem drumurile cu gropi, spatiile publice sau private neingrijite, campurile gri, etc, etc, cadem pe ganduri si ne gandim cum sa facem ca la un moment dat sa nu mai fim nevoiti sa revenim. Dar, pana atunci, trebuie sa ne multumim cu cate-o plimbare scurta pentru clatirea ochilor si oxigenarea plamanilor, precum cea de mai sus. Ceea ce va dorim si Dvs!

Trimis de cristi_an3000 in 14.06.11 15:34:02
Validat / Publicat: 14.06.11 15:55:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 2226 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi_an3000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 intrarea in hotel

• SOCIALs