ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.06.2011
ÎNSCRIS: 22.04.09
JUN-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 3 si 4 ani

Sejur minunat

Tocmai ne-am intors din concediu de la acest hotel si vreau sa postez impresiile "la cald".

Am citit si review-ul foarte bun al lui smirea si doresc sa o felicit, a punctat destul de bine, asa ca eu voi veni doar cu precizarile suplimentare.

Camera - Am avut vedere la mare , aici sunt avantaje si dezavantaje: priveliste frumoasa, doar daca "nimeresti" camerele cu vedere frontala. Noi ne-am plimbat vreo ora prin alte 3 camere, pana cand am pus 10E pe masa receptionerului si am zis ca noi vrem o vedere buna si la un etaj superior. Pe partea dinspre mare, hotelul este in forma de E si multe camere au o vedere laterala la mare si doar daca isi pe balcon, ceea ce mie mi se pare o mare pacaleala si chiar mi-a parut rau ca am dat banii suplimentar pt asta. Dar, dupa "darul" de 10E, s-a gasit brusc o camera la etajul 9 cu vedere f buna la mare.

Mi-a placut foarte tare privelistea, dar pt cei care doresc sa abia liniste recomand vederea la camp :) Aici interferau seara muzicile atat de la hotelul nostru cat si de la cel vecin si era un haos total, nu puteai sa dormi cu usa deschisa din cauza galagiei, chiar si cu ea inchisa se auze muzica (nu foarte tare), dar eram totusi la et 9.

Atentie, patuturile de bb scria ca se dau contra cost (noi nu am avut nevoie).

La curatenie in camera, in prima zi ne-au facut traziu dupa amiaza si asta dupa ce am lasat atarnat de usa cartonasul cu rugamintea de a face curat. Ma deranjau f tare cosurile de gunoi f mici, in care puneau si niste pungi care le reduceau la jumatate, asa incat din 3 cutii de suc/bere se umpleau. Aici nu am lasat bacsis deloc. Lenjeria de pat ne-a fost schimbata de 2 ori, pt ca au murdarit-o copiii cu suc.

Dozele de dus gel au uitat sa ne puna altele, pana cand le-am lasat vizibil pe chiuveta :)

Minibarul erau zilnic reumplut cu: 2 cutii bere efes, 4 sticle apa plata, 1 sticla apa min (care mie mi s-a parut cam sarata), 1 fanta, 1 sprite si 2 cutii suc de copii. Deasupra era un fierbator si zilnic se puneau: ness, ceaiuri, zahar si un plic cu lapte pt cafea.

La capitolul mancare:

- stau foarte prost la supe, mai mult creme si foarte prost gatite (de linte, ceapa, legume), am incercat vreo 3 si nici una nu mi-a placut. Am mancat in schimb o supa cu fidea, excelenta, la rest a la carte chinezesc.

- zilnic aveau paste, miel, peste excelent, cartofi prajiti, masine+muraturi, branzeturi, antreuri specifice din peste, linte, grau, etc, salate, multe chestii cu sos.

- 2 mari minusuri: nu am gasit niciodata mujdei de usturoi (as fi mancat cu peste), si dimineata nu gaseam cacao, intr-o singura dimineata am gasit, dar apoi nu au mai adus-o.

- cafea aveau de la dozatoare nestle, puse in diverse locuri, dar nu era naturala, cred ca era tot ness.

- baclavalele, i rahatul si fructele (mere, pere, caise, capsuni, pepene) erau nelipsite;

- prajiturile nu m-au dat pe spate

- as fi vrut sa fie inghetata mai mult timp (era la amfiteatru 2h si la pranz si cina).

- ma asteptam la seri tematice, cu mancarea preponderenta dintr-o anumita tara, din pacate nu a fost.

Piscinele aveu urmatoarele adancimi: 35 cm, 80 cm si cea mare 1.4m. Apa la mare era

Un mare minus pt piscina interioara care avea o apa rece sloi, as fi stat cu copiii in interior cand era soarele arzator, dar nu am putut nici sa intru pana la genunchi, apa fiind f rece.

Intrarea in mare era destul de lina, dar exista o zonoa cu pietre aduse de valuri. La scara care urcara pe ponton, adancimea era ~1.5 m.

Topoganele pt copii erau 3:2 drepte si unul in spirala. La adulti erau 3 in spirala (il recomand pe cel alb-albastru) si 2 drepte. Sunt deschise cu program, de 2 ori cate 2h (undeva < 12 si de la 15:30-17:30).

Piscina de la topogane era cea mai aglomerata, fiind mai mica se incalzea si apa mai repede.

Exista mai multe locuri unde poti manca in timpul zilei: cortul turcesc, un rest aproape de plaja si zonele de chiorscuri de al amfiteatru: kebab, pizza, gauffre si inghetata, fiecare deschide cate 2-3 h, dar nu mai stiu exact orarul.

Luna park, continea:

- o roata cu niste cabine, in care intrau 4 parsoane

- barca piratilor

- un feld e ciocan care se invartea in toate partile

- masinute

- carusel

- avioane care se invartesc

- o trambulina in care topaiau cate 4 copii

Mai exista un loc de joaca acoperit, cu 2 topogane, 2 leagane, 2 balansoare si cam asta.

La capitolul animatie si distractie mi s-au parut destul de slabi, la Duni, in Bg a fost mult mai frumos. Aici spectacolul mi s -a parut t slab, la mini-disco nu ama juns niciodata, nici sporturile de pe plaja sau de la piscine nu stiu cand aveau loc (slab mediatizate).

Ne-am mai intalnit cu romani, dintre care mai fusesera la Delphin Palace si sustineau ca a fost mult mai bine ca aici si au avut si seri mai bine organizate. Nu stiu ce sa zic, dar eu m-am simtit bine si as mai fi stat.

Daca am uitat ceva astept intrebari.

Trimis de iriss27 in 14.06.11 02:19:05
Validat / Publicat: 14.06.11 06:34:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3478 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iriss27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Holul de la receptie
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 76.50 EUR pe cameră

[14.06.11 11:14:29]

Multumesc pentru aprecieri.

Se pare ca am fost in aceeasi perioada in hotel. Tu ai gasit mai multe neajunsuri. Si eu am fost la Delphin Palace anul trecut (tot la inceputul lunii iunie) si, comparand cele doua hoteluri, pot sa spun ca la capitolul servicii cei de la Delphin erau mai bine organizati, insa conceptul All inclusive nu mi s-a parut mai bun, in sensul ca nu aveau mancare de mai buna calitate. In schimb la RHP mi-a placut mai mult interiorul hotelului, restaurantul care era foarte elegant, nu doar mese si scaune "de cantina" si faptul ca aveau incluse cateva feluri deosebite, nu neaparat cu referire la felurile principale, ci mai mult din cele care tin de antreuri (inca odata remarc bufetul de branzeturi si sampania la discretie).

Referitor la spectacole, la RHP se bazau mai mult pe umor englezesc pentru ca turistii englezi si germani erau cei mai multi. in scimb, in Bulgaria, cu care tu ai comparat partea de spectacole, sunt mai apropiati de noi, cu toate ca eu anul trecut, in septembrie cand am fost in complexul Sol Nessebar nu mi-a placut niciun spectacol. Prin urmare, e o chestiune de gusturi.

Oricum, ma bucur ca, pe ansamblu, ai fost multumita, avand in vedere ca pretul achitat pentru sejur nu a fost unul tocmai mic. Precizez ca pretul achitat de mine a inclus reducerea early booking, prin urmare e o mica diferenta intre costurile noastre

cristinar*
    [14.06.11 17:52:32]

Mi-au prins tare bine impresiile tale si prin urmare doresc niste lamuriri cu privire la camera... ce fel de camera ati avut? dubla standard sau?? cati mp? cat de mari paturile? noi vrem sa mergem cu fetita de 1 an, care nu mai foloseste patutul de bebe... si vrem sa stim daca sa solicitam camera de 3 pers sau e suficienta cea standard! Multumesc

[14.06.11 19:08:04]

Camerele standard au toate de fapt doua paturi, unul dublu si unul de o persoana, care pot fi apropiate (asa cum au facut prietenii nostri si au obtinut un pat imens). Noi am lasat paturile separate si eu am dormit cu bebelusul meu care are tot un an in patul mare, iar sotul meu in cel de o persoana. Loc de dormit este destul, chiar exagerat si, in plus, au foarte multe pernute pe care le puneam in jurul patului sa nu-mi pierd odorul noaptea. Oricum, chiar daca se intampla sa cada, mocheta era atat de moale incat nu se intampla nimic (pritenii nostri au patit-o). De fapt mocheta din camere si de pe holuri a fost un lucru pe care eu l-am apreciat foarte mult, era de foarte buna calitate.

Camerele erau foarte mari, cred ca peste 40 mp. , noi uneori plimbam caruciorul prin camera sa-l adormim pe cel mic.

iriss27AUTOR REVIEW
    [15.06.11 09:05:08]

Se pare ca nu am introdus bine pretul si nu stiu sa-l schimb, deci ne-a costat 2200 E cu reducerea de EB si cu toate taxele incluse, in conditiile in care eu platesc bilet de avion pt ambii copii (au > 2 ani).

[15.06.11 09:22:38]

Am modificat eu pretul.

[15.06.11 09:52:04]

[@iriss27] Asa mai merge, banuiesc ca ai prins EB in procent mai mare decat mine (eu am avut 10%), din moment cei ai platit doar 2.200 inclusiv biletele de avion si taxele de aeroport ale picilor

[15.06.11 09:58:21]

Cred ca am raspuns din greaseala la ecoul cristinar, intrebarea era adresata catre iriss27, insa intrucat am primit email despre existenta unui ecou la postarea mea, am zis sa fiu prompta. Acum verificand postarile, mi-am dat seama de incurcatura. Imi cer scuze ca m-am bagat si eu in seama.

arkadas
    [15.06.11 22:55:33]

pe ponton exista un bar? parcul de distractii intra in all? la restaurantele a la carte se platesc toate bauturile?

Multumesc.

cristinar*
    [16.06.11 14:41:49]

multumesc frumos!! sunt o fericita, pentru ca acum stiu unde ne vom petrece concediul!

[16.06.11 18:28:42]

[@arkadas:] Daca te ajuta iti raspund eu, in sensul ca este bar pe ponton care are apa plata, cafea, sucuri diferite si bere, fara alt tip de alcool.

In parcul de distractie nu se plateste nimic, este inclus in all, iar la cele doua restaurante a la carte la care noi am fost am platit toate bauturile (mai putin apa).

spezam
    [01.07.11 16:19:09]

Multumesc pentru review. Cand revenim si noi va scriu parerea mea!!

arkadas, Carmen D, cristinar*, iriss27, smirea, spezam
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Holiday Palace: