ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.06.2011
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 09.01.10
JUN-2011

Miracle, un hotel relaxant

Hotel bun, nu exceptional, piscine curate, plaja cu nisip, ponton cu dus, gradini si bazine bine intretinute (plantau chiar si acum diverse specii). Curatenie in camere zilnic, schimbat prosoape, aspirat si umplut barul. Camere mari, pe partea dinspre Titanic, racoroase dupa-amiaza. Televizorul prindea 3 posturi romanesti. Prosoape gratuite pentru plaja in schimbul unei cartele, daca o pierdeai erai bun de plata 10 euro.

Program pe ore dimineata si dupa-amiaza la ridicat si predat prosoapele. Noi nu am primit bratatari, dar am vazut ca alte grupuri aveau. Atentie la intrarea in hotel in caz ca va hotarati sa iesiti in oras, vi se vor cere documente, e suficient sa aratati cartela camerei si e o. k.

La poarta hotelului e vesnic un taxi si au si rent- a -car in interiorul hotelului. Peste drum veti gasi un magazin cu pielarie, aur, haine si diverse inclusiv oferte de excursii din care una mi-a atras in mod special atentia in sensul ca la hotel era 50 euro la reducere cca 80 minute, la agentia partenera cu transport in oras inclus 30 euro si aici era 19 euro. Ma refer la baia turceasca hamam, care consta in sauna uscata si umeda atat cat rezisti pentru deschiderea porilor, peeling cu o manusa de unica folosinta, pe care o primesti cadou la plecare, baia cu sapun, limpezirea si un masaj corporal de 20 minute, relaxare pana la strangerea intregului grup (aveau o piscina mica unde puteai lasa copii).

Noi am ales cea prin agentie si am fost singurii romani. Baia Topkapi ca asa se numea era extrem de bine organizata in primirea microbuzelor de turisti dar nu atat de luxoasa si curata ca cea din hotel. Sfat de mers la hamam in prima zi pana nu va inrositi, va bronzati mai bine pe o piele curatata de celule moarte.

Aveti gratuitate la saunele din hotel, le recomand, doua uscate din care una de 90 grade, cealalta 75 grade si una umeda. Depinde mult de orele pe care le alegeti, noi mergeam dupa mare inainte de pranz si eram foarte putini pe acolo, ceea ce era foarte bine.

Hotelul mai are o piscina interioara cu apa rece si jacuzzi pe una din parti care poate incheia cu success efectul saunei, daca suportati apa rece.

Magazine gasiti si in interiorul hotelului inclusiv de stricta necesitate, ma refer la slapi, mingi, costume de baie, scutece, produse alimentare pentru bebelusi, de igiena corporala, vederi, cat si peste drum de hotel: farmacie, bazare la cateva sute de metrii, noi am fost in cel numit Istanbul. Preturile sunt diverse si de 5 euro dar si foarte mari la produse mai calitative.

Daca aveti nervi de negocieri aici gasiti diverse produse, copii de marci celebre etc. M-am lovit si de cazul in care dupa cumparaturi in acealasi magazin s-a gasit un destept sa incerce sa-mi vanda un palton de barbati la 350 euro sub pretextul ca e din casmir, ceea ce era o minciuna evidenta si i-am spus-o de la obraz. Ei incearca deci atentie mare.

Excursii de data aceasta nu am facut fiind un concediu exclusiv pentru odihna, dar vi se vor prezenta destule. Daca doriti celebrul lor rahat luati din bazar si negociati sau din excursii, la aeroport nu am gasit sub 5 euro, cel mai slab calitativ si cantitativ.

Sa revin la hotel, wireless nu aveti decat in hol la receptie, e gratuit, frumos de altfel locul, va puteti lua o cafea sau de baut si butonati in liniste.

Au si o camera cu computere contra cost, tot timpul am vazut-o goala. Cam toti vorbesc engleza, rusa si germana, in romana mai putin doar: Hagi, ce faci si noroc. Echipa de animatie se ocupa mult de copii, asta mi-a placut, dar sunt vorbitori de rusa, turca germana si oarecum engleza.

Spectacole au in amfiteatru in fiecare seara, diverse, am avut surpriza sa-I vedem pe cei de la trupa Balance, care figurau aici in cadrul spectacolului sub alt nume, categoric televizorul “ingrasa”, erau doi tineri gimnasti slabuti fizic nu calitativ.

Mancarea multa, aceasi parca, dar aveai de unde alege daca e sa compar cu Europa aici e mult mai bine din toate punctele de vedere. La masa erai servit cu bauturi locale, cafea slabuta, doar la barul din hotel era ceva mai buna, prajiturile clasice: budinci, saraili, baclavele, ca de obicei, inghetata, fructe. Bauturile erau marci turcesti, slab alcoolizate, ma refer la cele incluse, dar am avut surpriza sa vedem un rus foarte beat la miezul zilei care abia mergea spre hotel. Mai puteai lua masa la piscina, aici serveau kartofell si un soi de hamburger destul de buni cu cartofi prajiti. Pe plaja e un singur bar care functioneaza pana la 6 seara, iar in dreapta lui e un local, mai degraba casute cu acoperis din paie, relaxant de-a dreptul unde poti degusta lipii turcesti cu branza, telina, dulci, facute de o localnica si airan, un iaurt degresat si sarat. Nu mai spun ca aici era locul meu preferat din intreg hotelul.

Mai au un centru pentru sedinte foto profesionale, din ce am vazut expus extrem de bine realizate la 7 euro bucata, cu programare prealabila.

Ce nu mi-a placut la plaja era lipsa toaletelor daca e sa fac o comparatie cu vecinul de hotel Kervansaray Lara, care e mult mai dotata cu cabine de schimb si chiuvete. Au dus pe plaja si pe ponton.

La piscina, dusurile erau destul de retrase asa ca fiecare facea dus dupa bunul simt. Exista doua topogane si de asemenea doua piscine pentru copii.

Echipa de animatie avea in program gimnastica aerobica si in apa asa ca e de facut miscare, de asemenea te antrenau in jocuri de volei, darts, tras la tinta cu arcul si arma, etc, discoteca.

Daca va luati camera cu vedere la mare sa stiti ca vedeti cumva oblic marea, din cauza pozitiei hotelului. Exista doua corpuri iar daca nimeriti in corpul 2, cel spre Titanic sa cereti cat mai sus deoarece pe aceaa parte exista un compresor care face zgomot. Noi am stat la etajul 6 si l-am auzit noaptea cand era liniste. Dupa ora 12 noaptea e liniste peste tot in zona hotelurilor. Nu am prins aglomeratie nici la plaja, nici la piscine, care au sezlonguri si umbrele gratuite, am fost norocosi nu incepuse vacanta. Temperatura la amiaza nu depasea 31 grade iar seara a fost intre 21 grade cel mai frig intr-o singura noapte si 25 grade.

Hotelul mai dipune de patru restaurant a la carte, cu rezervari pana la ora 16 la receptie care costa 5 euro de persoana. Daca e sa fac comparatie cu hotelul Kervansaray aici restaurantele erau fara plata, dar nu stiu cum au evoluat lucrurile azi.

Ce mi-a displacut cel mai mult a fost lipsa de interes a agentiei partenere din Turcia, care dupa ce ne-au luat pliantul cu numarul camerei si s-au angajat prin ghida prezenta sa ne trimita mesaj cu ora plecarii cu o zi inainte pe telefonul mobil nu au facut acest lucru, nu au raspuns nici la numarul de contact pe care tot ei ni l-au dat si nici nu au lasat mesaj la receptie care era cea mai ieftina forma de comunicare.

Am ales hotelul si dupa distanta fata de aeroport cam 20 minute, deloc aglomerat drumul.

In zona de lobby a hotelului am gasit o camera destinata excursiilor de la diverse agenti era si una in limba romana dar care nu prezenta mai nimic, in schimb pe un perete am gasit afisul site-ului “Am Fost Acolo”, care ne-a bucurat nespus de mult.

Deci bucurati-va de relaxarea oferita de un astfel de hotel din plin!

Trimis de ARA in 14.06.11 00:37:54
Validat / Publicat: 14.06.11 06:23:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: LARA, KUSADASI

VIZUALIZĂRI: 8400 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ARA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 piscina cu hotelul Miracle in fundal.

Andrew22*
    [14.06.11 09:38:59]

Felicitari pentru review! Asteptam cu nerabdare un review din 2011 la acest hotel, mai ales ca unele din 2010 sunt negative. Eu am luat bilete in Septembrie si pe lista cu conceptul Ultra All Inclusive apar si niste bauturi alcolice de import mai cunoscute dar nu se intelege daca sunt ontra cost sau nu. Din ce ai scris tu inteleg ca doar bauturile locale sunt gratuite?

[14.06.11 11:25:35]

Am fost in toate barurile, gasesti ce vrei de la whisky, campari orange, martini, toate cocteilurile posibile dar toate sticlele erau locale cu marci celebre trecute pe ele, nu am vazut pe nimeni sa plateasca. Vinul alb era slabut iar cel rosu era un soi de merlot, berea de la frigider e effes la doza si inca 2 una neagra destul de puternica si blonda fara alcool. Pentru copii sunt diverse cocteiluri la piscina fara alcool, sucuri la cutie la frigider, sucuri tymbark la cutie la bar la piscina.

[14.06.11 14:29:04]

Buna ARA,

Ma bucur si eu la fel de mult ca a post cineva inainte ca noi sa plecam la acest hotel.

Ceea ce tu ai scris ne face sa plecam cu mai multa placere in concediu. Noi am achizitionat biletele din 12 iulie. Vroiam sa va intreb daca in balcon avem suport pentru uscarea hainelor.

Multumesc.

[14.06.11 14:33:18]

sunt 4 suporturi de pus prosoape intr-un colt de balcon (cum aveam la chiuveta) nu un uscator adevarat. Va descurcati oricum mai sunt scaunele si masuta in balcon.

[14.06.11 14:45:40]

Multumesc pentru raspuns. Anul trecut am fost la Rixos Lares, in vecini... La fel aveau si ei in balcon suportul de uscat, e super in regula.

In lobby functioneaza bine internetul?

johnny26diana
    [14.06.11 15:03:09]

Buna din nou. Am scris deja un mesaj personal, dar nu stiu daca il veti primi si cand anume, vroiam sa va felicit si eu pentru rewiew si sa mentionez cat este de important pentru vitorul turist sa aiba aceste date.

Intrebarea mea era urmatoarea: in baie exista suporturi/recipiente care pot fi reumplute pentru sampon si gel de dus sau sunt doar acele variante de sticlute mici si daca sunt doar acestea mici, ele se primesc mereu cand ai nevoie sau le primesti o singura data la momentul cazarii si cu atat ramai? Ar fi important sa stiu ca sa mi le duc de acasa daca nu sunt asigurate acolo mereu. In plus, as dori sa stiu daca fresh-urile sunt gratuite in acest sistem ultra all inclusive, pentru ca agentia cu care am contractat sejurul asa sustine, dar in contract nu pot fi incluse toate aceste detalii ce tin mai degraba de organizarea fiecarui hotel in parte. MULTUMESC ANTICIPAT! Diana (Oradea)

[14.06.11 16:01:22]

deci 5 bucati: 2 sampon, 1 gel de corp, 1 balsam de par, 1 crema de corp, toate de 35 ml, se completau zilnic toate daca le folositi sau doar cele lipsa, la fel si barul se completa zilnic.

Fresh-uri nu am luat, eu preferand apa, iaurtul, campari, dar nici nu am vazut la nimeni, deci banuiesc ca sunt contra cost. Sa nu va uitati lotiunile de plaja, sunt foarte importante si crema hidradanta cea pusa la dispozitie de hotel era cam diluata. Se gasesc si in hotel dar la pret pe masura.

oanah
    [16.06.11 13:32:00]

Buna,

Noi mergem in iulie la acest hotel si as vrea sa stiu care e programul meselor principale.

Ati zburat din TM? Cat a durat tot drumul, cu imbarcarea si check out?

Camera cu pat dublu si unul extra era camera standard?

Multumim

[16.06.11 14:12:18]

Drumul o ora si cincizeci de minute, iesire rapida din aeroport cel mult 15 minute, imbarcare in autocar si in 20 minute ajungeti la hotel.

Program mese aproximativ: 7-10 am: 12,30-15 pm, 18,30-21, pm si intre mese la piscina si pe plaja e afisat.

Camera e cu vedere la mare, standard pentru 2 persoane.

dognean
    [16.06.11 22:33:43]

Chiar asteptam un review "proaspat" de la acest hotel, unde vom merge din nou, dupa o pauza de 2 ani. Ma bucur ca impresiile sunt la fel de bune ca si ale noastre de atunci. Diferenta e ca anul asta mergem in iulie si nu in iunie ca in 2009 si probabil aglomeratia va fi singurul deranj mai mare. Un singur lucru neplacut imi amintesc si anume aglomeratia de la ascensoare in orele de varf.

oanah
    [27.06.11 14:40:10]

Multumim pentru informatii si as mai avea o intrebare. Pe perioada sederii ati avut probleme cu tantarii?

[27.06.11 14:46:41]

Nu, stropeau contra insectelor.

hippy_aaylex
    [28.06.11 11:57:02]

Sal,

Din 19 sep voi fi la Miracle, mai merge cineva in aceasta perioada???

[28.06.11 12:01:32]

Pana in 19 sept. vor mai fi review-uri (speram).

Cel putin eu sigur voi posta. Plecam peste 2 saptamani, mai exact in 12 iulie, la Miracle.

[28.06.11 12:09:39]

@hippy_aaylex: vezi si rubrica Renedez-Vous Turistic / Turcia - click aici

Am observat ca si maria55 pleaca exact in aceeasi zi, inspre Kusadasi

[04.07.11 15:20:55]

A trebuit sa dati spga la receptie pentru a primi o camera mai buna?

[04.07.11 15:34:12]

Nu, am platit in Ro, camera cu vedere la mare.

[04.07.11 15:35:34]

Multumim pentru raspuns.