ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2011
DIN: PLOIEŞTI
ÎNSCRIS: 13.07.10
JAN-2011

O zi la Valenii de Munte

Prin Vălenii de Munte am trecut (foarte posibil) de sute de ori, fiindcă de câte ori mergeam la bunici tranzitam acest superb orăşel prahovean, tocmai din aceste considerente am zis că e timpul să vin cu un review prin care să vă aduc şi dumneavoastră ceva date despre … Vălenii de Munte.

Vălenii de Munte are atestare documentară încă din anul 1431 şi în îndelungata sa existenţă a fost scena a numeroase evenimente şi transformări. În ultimii ani Vălenii de Munte s-a profilat şi axat pe turism: muzee precum Casa memorială N. Iorga, Muzeul Etnografic "Valea Teleajenului", Muzeul Natura Văii Teleajenului sau Muzeul de artă religioasă şi Şcoala de misionare naţionale şi morale "Regina Maria" sunt noile şi vechile unităţi muzeale de aici de la Vălenii de Munte. În ultimii ani Festivalul Toamnei (sau al Ţuicii) desfăşurat la sfârşitul lunii octombrie, a reuşit să-şi câştige o tot mai mare popularitate.

Oraşele cu care Vălenii de Munte e înfrăţit sunt: Cimişlia, din Republica Moldova Eaubonne, din Franţa şi Saranda, din Albania, asta în ciuda faptului că la fosta fabrică de conserve de aici din Vălenii de Munte a fost făcută cea mai mare investiţie a … Poloniei în România. Între 13 - 18 august aici se ţin cursurile de vară ale Universitătii Populare "Nicolae Iorga". Manifestare complexă, cu participare naţională şi internaţională ce capătă o amploare din ce în ce mai mare. Nicolae Iorga este figura emblematică aoraşului cu care Vălenii de Munte încearcă să-şi promoveze imaginea şi renumele. De altfel numele marelui istoric îl găsim şi-n imnul oraşului care a fost compus de Carmen Aldea Vlad şi interpretat de Fuego.

Din anii ‚’70 (când am luat contact prima oară cu acest loc) oraşul Vălenii de Munte s-a transformat şi dezvoltat în continuu şi (aproape) de fiecare când treceam pe aici vedeam ceva nou sau ceva schimbat, aşa că Vălenii de Munte era oraşul ce s-a transformat (pot spune) sub ochii mei şi era de datoria mea să adaug acest review mai ales că luna aceasta am vizitat principalele atracţii de aici.

Aşa că voi ataşa pozele, care alături de celelalte poze ale colegilor mei de pe A, F. A. sper să vă determine să veniţi într-o excursie aici la Vălenii de Munte pe Valea Teleajenului!!!

Trimis de RobertCodescu in 13.06.11 20:21:56
Validat / Publicat: 13.06.11 21:57:56

VIZUALIZĂRI: 3726 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RobertCodescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea la Muzeul Natura Vaii Teleajenului din Valenii de Munte

• Alte impresii din această RUBRICĂO zi în zona Vălenii de Munte: