ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.06.2011
ÎNSCRIS: 12.06.11
JUN-2011
single

Voi reveni la Tusnad

Stiti clientul circotas, ala care nu e multumit si linistit niciodata? Ala care vine agitat si pleaca la fel din statiune? Eu sunt asta. Trei zile am cautat pe net un loc in Romania unde sa nu dau peste tigani si manelisti sau neamuri proaste. Asa am ales Tusnad, oricum nu erau prea multe optiuni decente. Majoritatea statiunilor sunt cu un picior in groapa.

M-am urcat in tren din Bucuresti si nu stiu cind au trecut 5 ore si am ajuns la Tusnad, putin emotionata. Ploua cu galeata si am tractat cu greu geanta mea trol rosie, m-a plouat pina la piele. Aveam rezervare pentru programul o saptamina de refacere la doua hoteluri, si la Ciucas si la Tusnad, sa vad care o sa-mi placa.

Primul popas a fost la Ciucas, cel mai aproape de gara hotel mai renumit. Acolo o fata neprietenoasa mi-a spus ca nu am rezervare in camerele bune si noi ci in cele vechi. Am fost sa vad o camera si am plecat cu toata ploaia ce cadea in continuare vertiginos. Pina la Tusnad e ceva drum, la hotel ma refer si am platit un localnic sa-mi duca geanta incarcata cu de toate, sa nu care cumva sa-mi lipseasca ceva in calatorie. Stiti cum e...

Am ajuns la hotelul Tusnad, un hotel mare aflat in apropiere de munti, cu vedere la ei. Receptionera de serviciu mi-a zimbit, aveam nevoie de asta, asa plouata cum eram. Am inteles ca ma va ajuta sa ma simt bine acolo, din zimbetul ei.

Mi-a dat o camera care era mai buna decit cea de la Ciucas. Am intrat in camera cu pricina insa nu am ramas in ea pentru ca imi doream liniste de mormint in sejur si din balcoanele de alaturi se auzea tot ce vorbeau vecinii de hotel. Cu catel, cu purcel venisera la statiune si faceau mare galagie. Apropo de asta, camerele de hotel de aici si de peste tot sunt extrem de prost izolate fonic. Rusine, oamenii nu merg in concediu ca sa se auda reciproc, ei cauta linistea. Ma rog, majoritatea.

Am ajuns cu camera la etajul superior si aici am avut parte de liniste si pacea mult visata.

Ideea mea de o saptamina de vacanta era de mincat orice, bun sa fie, de avut liniste totala, respirat aer curat si auzit pasarele cum cinta. Bineinteles ca daca imi mai faceau si ceva sa dorm si eu ca lumea era si mai bine.

Am avut parte de toate.

Am mincat din meniu (aveam o suma alocata per sejur si comandam eu ce voiam) toate ungurismele necunoscute mie pina atunci. Gulas in pita a mirat pe ceilalti meseni cind ospatara mi l-a adus: era o ciuperca din paine cam de 30 cm inaltime si in ea era gulas. A doua seara a fost pe toate mesele la cei cu meniu fix (mai mult pensionari) deci am deschis drumul gulasului in pita spre stomacele pensionarilor satui de cartofi.

Apoi am fost la doctorita Motricala Marieta pentru recomandarea tratamentului. Dumneai este o profesionista dedicata, se vede ca ii place ce face, e o sufletista. A fost impresionata cred de insomnia mea si mi-a recomandat ce sa fac pe acolo.

Astfel am ajuns la piscina cu apa minerala a carei culoare mi-a intors stomacul pe dos. Era portocalie si nu imi inspira incredere deloc. Am intrat totusi, nu era sa mor. Am aflat apoi ce rezultate fantastice pentru sanatate da, are mult fier si alte minerale, de acolo si culoarea. In fiecare zi am facut gimnastica cu o profa sexy, Kinga o chema, vorbea si in romana si ungureste. Si gimnastica aia mi-a prins bine. Mi-a prins bine si ca ma uitam la alte femei mai batrine si am fost multumita de mine, nu aratam chiar ingrozitor de rau.

Am mai facut magnetodiaflux, tot pentru somn si liniste. Acum ca m-am intors, somnul meu e mai bun si nu mai sunt atit de agitata ca inainte. Bucurestiul e oricum un oras infernal si decaderea umana e un stres continuu, cel putin pentru mine.

Punctul cel mai tare al Tusnadului este aerul curat, linistitor. Am profitat, imi placea sa ma scald in el, m-am plimbat mult. A mai fost apoi si domnul Stelica, un domn indragostit de Tusnad, de 11 ani vine mereu acolo, il cunosc si saluta toti, cu toti e prieten. El m-a indrumat pe unde s-o iau, ce sa fac pe acolo. L-am dezamagit ca nu am vrut sa urc pe munte, n-aveam chef. Urc destul in Bucuresti pe cele mai inalte culmi ale dezgustului de ce a ajuns societatea noastra, cindva mai buna.

Doua vorbe despre baza de tratament a hotelului Tusnad: niste inimi muncitoare si binevoitoare tin baza in viata. Acestea apartin medicilor si asistentelor medicale de acolo. Tot timpul in alerta sa nu astepte pacientii, vin si intreaba cum te simti, daca e ok, mai si zimbesc.

Pacat ca acea cladire legata de hotel nu se renoveaza, nu se modernizeaza, ar fi nevoie. Daca eu as lucra in turism, as plati super acele doamne, unele cu peste 25 de ani in baza de tratament, le-as plati bine. De ce? Pai pentru ca majoritatea pensionarilor vin pentru tratament la Tusnad. Tratamentul depinde de cum se poarta doamnele asistente. Turistii nemultumiti merg in alta parte si, atunci, toata lumea pierde bani. Sunt ele bine platite sau macar decent?

Baza de tratament de la Ciucas e mai noua, mai moderna insa nu are personalul de specialitate de la Tusnad. Ce folos atunci? Am fost la un masaj de relaxare la Ciucas, am dat 25 ron pe jumate de ora si nu mi-a placut. Miscari putine si fara continuitate, superficial si fara efect. Mai buna e salteaua mea de masaj de acasa.

Recomand o vizita la Miercurea Ciuc, manastirea franciscana Sumulau. M-am simtit sub o mare protectie cind am fost acolo. Orasul e dragut, am cumparat o sticla de Unicum (bautura digestiva de 40 de grade alcool, ungureasca).

Cam atit despre Tusnad, ciocolom!

Trimis de maria popescu in 12.06.11 09:40:59
Validat / Publicat: 12.06.11 11:22:27

VIZUALIZĂRI: 8040 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maria popescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Hotel Ciucas
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 23 voturi)

[12.06.11 11:22:00]

avand in vedere ca ne-ai spus destul de multe despre hotel, am mutat review-ul la rubrica Hotel Tusnad.

[12.06.11 13:13:53]

Excelent review, m-a suprins foarte placut exprimarea cursiva, fluenta, melodioasa ca o poezie as zice

Michaell
[12.06.11 13:31:11]

@ maria popescu

si mie mi-a placut mult reveiw-ul tau.

m-ar interesa care sunt afectiuniile ptr. care se recomanda statiunea tusnad? este recomandata doar ptr. nevroze... este corect denumirea... ? deci ptr. insomnii, ect. , sau se ofera si tratament ptr. artroza si reumatizm?

maria popescuAUTOR REVIEW
[12.06.11 14:49:25]

Multumesc pentru aprecieri, e prima data cind scriu asa ceva.

Tusnad e o statiune in care oamenii merg pentru reumatisme, boli de inima, boli digestive (au citeva izvoare cu apa minerala dar mie nu mi-a placut gustul si prin urmare nu am baut... Hahahha) si pentru boli ale sistemului nervos. E printre putinele statiuni din Romania unde oamenii depresivi sau stresati sau pur si simplu anxiosi pot merge si se pot trata fara nocivele medicamente care isi fac efectul doar cit timp le iei.

M-as muta acolo daca iarna nu ti-ar ingheta coada de frig sau daca as avea ce face ca sa cistig bani.

RobertCodescu
[13.06.11 20:06:01]

Scurt, concis si la obiect, motiv pentru care 900 PMA vin de la mine acum!!! La Baile Tusnad am fost mai demult si m-ar fi bucurat niste poze atasate acestui review, oricum pentru un prim review inceputul este EXCELENT!!!

FELICITARI!!!

maria popescuAUTOR REVIEW
[14.06.11 07:37:53]

Pun, pun si poze, multumesc frumos domnule Robert, sunteti deosebit de amabil ca de altfel si ceilalti care mi-au scris.

Tusnad e o experienta frumoasa si ma aflu in prima saptamina dupa ea, sunt lenesa si mi-am pierdut ritmul naucitor de Bucuresti.

Dar am multe poze si le voi incarca aici in curind.

Belgianu
[20.02.12 13:32:14]

@maria popescu: multumim frumos de informatii si poze, astept si din alte locuri vizitate de dumneavoastra impresii atit de pertinente si sincere. Multa sanatate.

Belgianu, maria popescu, Michaell
Alte impresii din această RUBRICĂTușnad Hotel: