ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Calatorie la Roma, hotel Capital Inn

Călătorie la Roma

Am aşteptat câteva zile, să mi se aşeze noianul de impresii adunate în această călătorie la Roma, făcută prin intermediul agenţiei Omnia Turism din Bucureşti, între 29 mai şi 4 iunie 2011. Trebuie să spun tuturor supărările noastre, ca să nu păţească şi ei ca noi. Trebuie să spun tuturor şi ce a fost frumos, ca să ştie unde să caute frumosul.

Am contractat aceasta călătorie la Roma în grup încă de prin iarnă. 6 nopţi şi 7 zile la Roma. Micul dejun asigurat. Transport cu avionul, firma Blue Air. Plecarea şi sosirea de pe/pe aeroportul Aurel Vlaicu (Băneasa).

La plata primei tranşe ni s-a spus că nu se ştie încă la ce hotel vom sta. Cu puţin înainte de plecare ni s-a spus şi hotelul: Capital Inn, 4 stele. Wow! am zis noi. Ne-am uitat pe Internet. Uitaţi-vă şi voi, dacă vreţi, dar daţi click şi pe dove siamo. Aşa veţi afla că este dincolo de şoseaua de centură a Romei! Sunt sigură că puţini şi-ar da seama de asta. Nici noi nu ne-am dat seama decât atunci când am ajuns acolo…

Asta nu spune mare lucru, dar să vă descriu locurile. Strada pe care se află hotelul este perpendiculară pe Via Casilina. Când ajungi la capătul străzii dinspre Via Casilina, dincolo de carosabil se întind cât vezi cu ochii dâmburi acoperite cu… scaieţi (foto 1). Mai încolo, spre dreapta, vezi ruine… Nu, nu, nu, nu vă bucuraţi, nu sunt ruine antice, sunt nişte dărâmături, de sub care se căzneşte să răsară a treia linie de metrou a Romei. O să răsară peste vreo sută de ani, că se lucrează ca la noi, se cunoaşte că sunt strămoşii noştri! Din şapte zile nu am văzut lucrând decât într-o singură zi, 2 (doi) muncitori. Din punctul ăsta de vedere ne-am simţit ca acasă!

În dreapta se afla şi staţia din care luam autobuzul către centru (foto 2). Nici staţia în care coboram la întoarcere nu era mai frumoasă ori mai curată (foto 3).

Şi, o să ziceţi, ce e cu asta? Ce, s-au mutat Coliseul, Vaticanul, Fântâna Trevi? Tot la Roma sunt! Da, vă răspund eu, sunt tot la Roma, dar ca să ajungi la ele trebuia să iei autobuzul de care vorbeam şi să mergi 27 (douăzeci şi şapte) de staţii până la gara Termini, de unde să iei metroul ori alt autobuz două-trei staţii sau mai multe, până unde aveai treabă turistică în ziua respectivă. Agenţia Omnia Turism nu s-a gândit să se ocupe de asigurarea transportului în oraş (că noi eram la ţară!), poate că nici nu avea habar unde este situat hotelul.

Dar să vă spun cum arăta autobuzul cel cu care mergeam peste o oră jumate, 105. Cu burduf sau fără, murdar, cu nişte scaune de plastic tare şi tare murdare, fără aer condiţionat-pe o căldură înăbuşitoare şi un praf sufocant-, scârţâind din toate încheieturile şi mirosind înfiorător. Ce să spun de călători… Majoritatea zdrobitoare de altă culoare, restul din ăia de care îţi fereşti buzunarele. Câteva persoane din grup au povestit cum au asistat neputincioase şi îngrozite, chiar în prima seară, la jefuirea unui cetăţean…Din acest motiv ne-am temut să fotografiem vreun autobuz sau oameni în staţie…

Să revin la împrejurimile hotelului. Ca să ajungi la capătul străzii despre care am vorbit trebuia să depăşeşti un grup de tomberoane uriaşe, debordate de jur împrejur. Vizavi de hotel era altă colecţie de gunoi (foto 4), iar imediat alături de hotel erau câteva magazine, în faţa cărora, desigur, era gunoi (foto 5). Urma celălalt capăt al străzii, unde se aflau mult mai multe tomberoane pline ochi! (nici aici nu am avut curaj să fotografiem, din cauza faunei umane care mişuna printre tomberoane). Am aflat mai târziu că la ei tomberoanele nu stau pe lângă blocuri, ci sunt strânse toate într-o margine a cartierului, unde duc toţi locuitorii gunoiul. Ei, tocmai în marginea aceea era hotelul nostru de 4 stele, Capital Inn.

Ce folos de camera cu paturi excelente, ce folos de grădina răcoroasă plină de flori parfumate, dacă de la ele şi înapoi la ele trebuia să faci zilnic o navetă ca pe distanţa Bucureşti-Câmpina şi înapoi, începând şi terminând drumul de fiecare dată printre gunoaie…

Doar o vorbă vă mai spun azi. Micul dejun a fost cel mai sărac pe care l-am văzut vreodată. Cereale, lapte, cafea ca o spălătură de ibric (într-o ţară vestită pentru expresso), gem şi nişte chifle din făină şi apă, iar finalul apoteotic: napolitane!!! O tabără de pionieri de pe timpuri sau un cămin de bătrâni cred ca ar fi avut un menu mai bogat. Ah, am uitat: şi compot de mere! Nu tu o brânzică, nu tu o felie de mezel, de caşcaval, ce să mai spun de omleta caldă pe care o dădeau la Viena, la hotel de trei stele, sau crenvurştii fierţi chiar atunci de la Barcelona, la hotel de două stele… Pe lângă multe alte bunătăţi. Ne-am cumpărat de la supermarket ce am vrut şi am rezolvat-o şi pe asta. Noroc că aveam frigiderul-bar în cameră.

(Va urma): Călătorie la Roma. Aeroportul Baneasa

Trimis de Zina in 10.06.11 08:04:05
    Validat / Publicat: 10.06.11 08:35:46

VIZUALIZĂRI: 3630 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Zina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Foto 1. Roma - Scaieţii din capătul străzii pe care se află hotelul capital Inn, strada Carlo Santarelli

krondia*
    [10.06.11 09:21:41]

Neplăcută experienţă. Preţul afişat nu include cumva şi avionul?

ileana45
    [10.06.11 09:59:03]

Draga Nina,

Stii cum spune Arghezi: "Din bube, mucegaiuri si noroi

Iscat-am frumuseti si sensuri noi ". Este ceea ce se numeste "estetica uratului ", chiar daca pare o contradictie in termeni.

O sa vezi ca, in timp, vei uita (de) inconvenientele cauzate de distanta mare a hotelului fata de obiectivele turistice -tinta si -ti vei aminti exclusiv partea luminoasa a calatoriei, pe care abia astept sa ne-o expui. Ai invatat, cel putin, o lectie: sa te documentezi indeaproape in privinta unei destinatii, inainte de a rezerva bilete pentru vacanta si de a nu te increde naiv in ofertele mincinoase ale anumitor agentii de turism.

Hai, zambeste si iarta! Ai (si-) un vot de la mine.

mariana.olaru
    [10.06.11 11:36:10]

Dragă Nina, omul cât trăiește, învață! Îți trebuia poate o astfel de experiență regretabilă ca să știi cum să procedezi pe viitor. Sunt sigură că de acum înainte îți vei face rezervarea singură, investigând pe internet, căci oferta este atât de generoasă iar informațiile atât de diverse, mergând de la site-urile consacrate, vizualizări prin GoogleMaps și până la review-urile celor ”pățiți”, ca tine. Măcar dacă pierzi,să pierzi pe mâna ta,nu-i așa?! Vei scuti astfel și costul comisioanelor de rezervare pe care sigur agenția turistică ți le-a încasat cu ocazia acestei călătorii. Și ca să existe și-o parte bună a lucrurilor, să știi că pățania ta este și pentru noi toți o învățătură de minte, pentru care îți mulțumim!

PS Fotografiile sunt făcute cu telefonul mobil? Căci imaginea este atât de mică,încât cu greu se pot desluși detaliile mizere de care povestești....

TEOANCA
    [10.06.11 15:34:51]

@ninna

Avem multi campineni care fac naveta zilnic la Bucuresti. Cred ca stii tu ceva de ai pomenit tocmai Campina. Dar sigur traseul dureaza cam o ora si cinsprezece sau treizeci de minute si nu trece printre tomberoane si daramaturi.

Cat despre Italia si Roma in special, patania noastra acolo cand ne-a fost spart autocarul si am crezut ca nu mai prindem ziua de maine este : aici

Iar despre rezervari... cred ca fiecare mod de a face rezervari isi are avantajele si dezavantajele lui. Important este sa avem cateva notiuni elementare despre turism daca tot ne-am hotarat sa plecam. Si sa nu fim comozi in a intreba si cauta. Indiferent ce mijloc folosim. Dar, asa cum spunea @mariana, orice pierdere este mai usor de dus daca ai facut-o tu. Intotdeauna gasesti motive mai clare, argumente mai solide. Iar pe tine insuti nu te poti reclama la ANPC Si treci mai usor peste orice.

Exista si o alta categorie de turisti care, daca ar fi trecut prin cele descrise de tine mai sus, ar fi ingropat agentia de turism in reclamatii, si nu s-ar fi lasat pana nu ar fi primit inapoi contravaloarea sejurului. Sau macar o parte. Chiar daca ei nici macar nu citisera contractul cu agentia, chiar daca distanta de la hotel pana in centru nu este scrisa in nici una din hartiile semnate intre parti iar hotelul a avut chiar cele 4 stele declarate. Doar ca erau 4 stele printre scaieti.

M-ai facut sa-mi amintesc senzatia pe care am avut-o cand am oprit pentru prima oara in Italia intr-o parcare la o toaleta. E posibil sa fie de vina si trecerea brusca de la ordinea si curatenia austriecilor la zgomotul si murdaria pe care le-am gasit la italieni.

Unii spun ca avem ghinion ca uitam. Uneori poate fi considerat un noroc. Altfel, in jumatate din locurile pe care le-am vazut prin lume nu m-as mai fi intors. Dar m-am intors.

[10.06.11 16:08:42]

Ba da, include şi avionul şi taxa de aeroport. Scuze, cred că am omis să bifez rubrica respectivă.

-------------------

Nota webmaster: Ajustat pretul sejurului in consecinta

[10.06.11 16:12:44]

Dragă Ileana, mulţumesc, eşti foarte drăguţă şi mi-ai scris foarte frumos. Necazul e că documentarea, după ce ai plătit excursia, nu ajută la nimic şi, după cum am scris, au avut grijă să ne spună unde vom sta, după ce am achitat integral...

[10.06.11 16:16:58]

Mariana, da, am terminat-o cu agenţiile, deşi era foarte comod. Pozele le-am făcut cu un aparat foto, dacă dai click pe ele se mai măresc. Poate nu am ştiut eu cum să le postez, nu sunt experimentată.

[10.06.11 16:21:14]

Webmaster, mulţumesc, eşti extraordinar de atent şi de prompt. Nu am mai scris pe acest site de mult, poate de anul trecut, dar observ o schimbare în bine. Felicitări!

[10.06.11 16:31:21]

Teoanca, sunt de acord, dar nu suntem genul de oameni care să reclame la ANPC... Mi-am vărsat şi eu focul aici pe site, ca să nu mai păţească şi alţii la fel, dar atât. Oricum, am tras învăţămintele care decurg din această păţanie. Am citit la vremea respectivă contractul cu agenţia, dar nu ne-a dat prin cap să verificăm distanţa hotel-centru. In celelalte călătorii nu au fost asemenea probleme şi de aceea nu ne-am gândit la asta. Ar fi trebuit să ne gândim, fiindcă la Paris am fost tot cu această agenţie şi hotelul a fost departe, dar acolo intram din hotel (Citea la Villette) direct în metrou şi ajungeam unde voiam cât ai clipi din ochi. Si micul dejun a fost cam slab acolo, dar, vorba Ilenei, am uitat inconvenientele şi ne-au rămas numai amintirile frumoase. Era bine dacă nu le uitam nici pe celelalte!

armina
    [11.06.11 20:39:57]

De ce nu ai avut curajul sa mergi pe cont propriu? Daca ai timp sa citesti pe aici ai sa vezi ca majoritatea au renuntat demult la agentii pt genul asta de vacante... Este pacat ca ti-ai stricat vacanta pe banii tai cum se spune (pretul a fost categoric unul mare chiar pentru sezon) iar Roma e atat de frumoasa... Am vizitat in februarie acest minunat oras la jumatate de pret fata de ofertele agentiilor, cu cazare la 5minute de mers pe jos de Termini intr-un hotel f. bun de 4*...

Nu fi suparata data viitoare cand mergi la Roma vei sti ce sa faci... este un oras pe care spun eu cu totii speram sa-l revedem.

Multumim ca ne-ai impartasit experienta ta, asa ne documentam pt vacante cat mai reusite

[12.06.11 18:16:39]

Nu numai la Roma, dar oriunde ne vom mai duce nu vom mai apela la agenţii. Era mai comod, dar prea ne-au păcălit...

armina, ileana45, TEOANCA, Zina
    Alte impresii din această RUBRICĂCapital Inn: