ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2011
ÎNSCRIS: 09.05.08
MAY-2011

Athena Pallas Village, o vacanta reusita

Este prima data după 4 ani când schimb hotelul în Grecia și-am constatat ca a meritat; este așezat pe o colina la 15 m deasupra nivelului marii, intro zona plina de verdeața; este categorisit la 5* dar de fapt are 4* pe bune. Este structurat pe boungalow-uri cu camere încăpătoare, bai moderne cu cabine de dus, bine întreținute, curate, balcon mare tv lcd, cu un singur program romanesc Tvr International , dar nu ne-am plans ca nu pentru asta am venit in Grecia; lenjeria se schimba o zi da o zi nu, cu tot cu prosoape; masa excelenta, rar am găsit asemenea abundenta și varietate de mâncăruri; micul dejun in care puteai alege o varietate larga de brânzeturi, salamuri, salate, ceaiuri, lapte, cafea la nisip, cafea la termos, preparate calde făcute în fata ta precum omleta, oua ochiuri, albuș de ou bătut, gălbenuș de ou etc. , oua fierte la 4 minute si la 8 minute; 6 varietăți de pâine foarte proaspăta, neagra, alba, neagra cu semințe, alba cu semințe, intermediara, baghete, chifle etc; de asemeni se puteau servi și iaurturi de 3 sorturi, gem de diferite fructe (portocale, preferatul meu) și diferite produse de cofetărie.

Cina, extraordinar de abundenta, nu știu dacă se putea plânge cineva ca nu a găsit ceva pe gustul sau... grătare, fructe de mare, înghețată, prăjituri, fructe, fructe confiate, dar de băut nimic, totul contra cost.

In serile de sambata si duminica sunt diverse programe artistice, muzica party-uri la barul piscinei etc. In restul timpului, pentru cei care vor sa se distreze, nu prea au sansa asta aici; cei mai avantajati sunt cei cu masina, pot pleca sa se distreze în alte locații din zona.

Plaja este foarte îngusta, dimineața nu o poți folosi deoarece este ascunsa de deal, deabia pe la 11-12 apare Soarele si aici... intrarea in apa este plina de pietre... una peste alta, trebuie sa cauți alta plaja si din nou cei cu mașină sunt avantajați; noi am făcut plaja la 3 minute de hotel spre Nikiti, cu mașina, pe Sphathies Beach, care era pustie sau aproape pustie atunci, ne-a dat impresia ca avem plaja noastră personala, lunga de 60 m, cu intrare lina si apa extrem de limpede, nisip de buna calitate, cu un pin ce ținea umbra când voiai umbrela, dar cu muste sâcâitoare, e indicata o crema pentru a va feri de ele.

Am avut parte de 6 zile insorite, utima zi, cand trebuia sa facem cumparaturile a fost innorat; joia este zi de targ la Neos Marmaris, vinerea la Nikiti; poti gasi masline preparate in casa , cu preturi de la 2 la 5 euro kg. , fructe de toate soiurile, legume, ulei de masline mai scump insa, 25 euro bidonul de 5 l. Ulei extravirgin gasesti Makro -Salonic, 14,15,17,20 euro/l. depinde de sort. Tot aici gasesti si masline de Kalamata, de diverse marimi, 15,17,20 euro bidonul de 5 (dar cu 3 kg. de masline, restul fiind saramura).

Personalul hotelului este foarte amabil si saritor, intro seara am intarziat in oras si ne-am intors la 22; cina ne astepta in camera, am fost placut impresionati; cu o zi inaintea ziua plecarii am anuntat ca plecam la 5 dimineata, la 5 dimineta in holul receptiei ne astepta micul dejun...

Hotelul are spa, are camere de jocuri (biliard, bowling etc), sala de fitness bine utilata, sala de Internet cu 8 posturi, 3 euro /ora.

Hotelul este situat la cativa kilometri de intersectia Vourvourou-Nikiti, spre Nikiti si la 10 km. de Neos Marmaris pe plaja Elia. Daca doriti amanunte va stau la dispozitie; consider raportul calitate pret, excelent; este adevarat ca noi am fost in luna mai, cand este aproape extrasezon, de aici si pretul platit, observ ca-n iulie -august cam ,,sar" preturile... oricum, merita va ve-ti simti excelent acolo.

Trimis de michirec in 05.06.11 12:34:34
Validat / Publicat: 05.06.11 14:38:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Sithonya-Gerakini si Philoxenia.

VIZUALIZĂRI: 7566 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (michirec); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea principala a hotelului,oficial are 5*, dar este supraevaluat ca toate hotelurile din Grecia...
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

adryana
    [05.06.11 17:50:03]

sa stii ca pretul mic este datorita plajei, si eu am fost in recunoastere acolo si mi-a placut locatia, dar cum pentru mine plaja este pe primul loc, as alege alta locatie. Pacat ca plaja este atat de ingusta si de mica, si mai are si bolovani. Ati prins o vineri seara aici? Caci locatia e renumita pentru SEARA GRECEASCA de vineri, multe autocare de la hotelurile din jur aduc aici turisti dornici de seara greceasca.Este unul dintre multele optionale pe care ti le ofera locatiile din jur. Daca da, cum a fost?

miha_t
    [05.06.11 23:21:36]

de retinut

michirecAUTOR REVIEW
    [06.06.11 10:22:28]

Seara greceasca a fost in prima sambata cand am sosit, vinerea de dinaintea plecarii nu a fost nimic, deci, deduc ca schimbat sambata.

Pretul mic se pare ca nu este valabil si-n sezon...am vazut oferte de 800 eur/7 zile...

dana1974
    [09.06.11 21:45:57]

Depinde in ce perioada cumperi vacanta. Am cumparat early booking, in luna ianuarie, pentru perioada 23 august -2 septembrie si pentru o suita familiala (2 camere si 2 bai), doi adulti si doi copii, demipensiune am platit 890 euro.

Am fost si in urma cu doi ani la acest hotel, iar raportul calitate pret mi s-a parut excelent. Singurul minus este plaja, dar prin imprejurimi sunt o multime de plaje bune.

adryana, dana1974, michirec, miha_t
    Alte impresii din această RUBRICĂAcrotel Athena Pallas Village [Elea, Nikiti]: