ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.06.2011
ÎNSCRIS: 05.05.10
MAY-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 3,4

Asa si asa

Am revenit ieri dintr-o scurta vacanta de 5 nopti in Cipru. Am stat in Larnaca, la Frangiorgio hotel Apts. Hotelul e ok, spatios, foarte bine plasat, dar atentie: in sezon si in week-end cel putin zgmotul este infernal, se “dau” cu masini si motoare “tunate” (pt a obtine efectul de toba de esapament sparta) si zgomotul este infernal. Geamurile de la hotel sunt ca si inexistente. Nebunia dureaza pana la 3-4 dimineata. Oricum este trafic intr-una, dar astia cu motoarele turate parca iti trec prin creier. Pe partea de hotel care nu e inspre strada, se aude muzica de la discoteca pana pe la 3-4 dimineata si probabil si ceva masini. Mare pacat ca nu pun ceva trmopane! Copiii au dormit, si noi pana la urma, dar primele 2 nopti (vineri si sambata) au fost horror. Va subliniez pentru a fi in cunostinta de cauza, eu am zis las’ ca merge si-asa, si a mers, dar se putea muuult mai bine...

Nu merita mic dejun la hotel. Bucataria are o oala cu capac si o tigaie, de calitate dar se cere un ibric ceva pt un ceai, o cafea, un ou fiert...

Are tacamuri, cesti, pahare, farfurii intinse si adanci.

Si cam atat. Bine, frigider mare, plita...

Nu exista nimic pt urcat rufe, ceva franghie si clesti sunt binevenite, ca doar veniti de la plaja si unde uscati toate cele? Am adus cu noi burete de vase si am cumparat lichid de acolo.

Are dulapuri multe si umerase, dar se cere ceva de agatat prin baie, ventuze, carlige, ce aveti pe acasa, nu atarna greu in bagaj si iti aduce un mare plus de confort.

La TV nu va bazati pe nimic, BBC si inca ceva in engleza, restul varza, oricum sunt doar vreo 10 canale, nici desene nu am gasit pt copii.

Atentie cei ce doriti sa luati apt cu 1 dormitor, ca noi: are doar O (una) canapea in living, nu doua. A trebuit sa cerem un pat suplimentar. Ni l-au dat gratis, dar a fost mult mai jos decat canapeaua si nici nu le-am putut lipi. Rezultatul: un parinte in dormitor cu copiii si al doilea pe pat pliant. Nu a fost tocmai ce doream 

Noi am vazut in poze 2 canapele, am zis ok le unim si facem un fel de patut pt copii. Dar 2 canapele sunt doar la apt cu 2 dormitoare. Alti bani, alta distractie.

Aer conditionat gratis in ambele camere, adaptor priza la fel, trebuie cerute la receptie telecomenzile pt aer, tv si adaptorul. Baietii de la receptie f amabili, dar la zgomot chiar nu au ce-i face.

TV mic si se si vede prost. Ma rog, poate am nimert noi un apt mai asa...

Mobila de mahon, frigider mare, pozitie super in oras, la cateva min de plaja si de port. Pacat, mare pacat ca nu pun termopane sa nu mai fie zgomot.

Cam atat despre cazare.

Despre restul... scump, dom’ne, scump! Mese la restaurant 19 euro, deci masa pt 2 persoane cu un vin (la pahar) = 50 euro. Idem meze de peste. E drept ca nu am mancat in bodegi. La Militzis am ajuns cu greu, este dincolo de fort, dupa terasa Monte Carlo. Nu am mancat acolo, pt vroiam meze de peste si nu aveau decat de carne. Mare lucru cu meze-le asta, pt ca treci prin toata bucataria lor si e f ok. O praji la cofetarie – 5 euro, pe faleza – 7-8 euro. Si nici nu erau cine stie ce, erau mai mult briose. Inghetata 1.2 euro cupa, dar ne-a servit un roman si cred ca a pus mai din larg.

Romani multi in servicii – ospatari, vanzatori, receptioneri.

La Mac Donald’s am mancat cu 10 euro toti 4, dar fara fitze. In prima zi am facut cumparaturi pt “acasa” de vreo 60 euro. Am mai facut o data de vreo 10-15 euro, am luat legume, fructe, carnati polonezi de la Aldis si sunca.

La cateva strazi de Frangiorgio e un supermarket “Orphanides”, dar are preturile comparabile cu cel de la parter de la hotel, atata ca gasesti mai multe. Dar pt apa, bere si alte cele, magazinul non stop de la parterul hotelului e un mare plus.

Nu am ajuns pe plaja McKenzie, doar pe Finikoudes si la Agya Napa. Finikoudes e aproape, dar e mai mult cu pamant (exiasta pe la mijloc o parcela cu nisip, fara umbrele, “la liber” cum ar veni pt prosoape, cearsafuri...), apa nu e asa limpede... dar a fost calda. Ieri cand am plecat deja era canicula.

Celor care au nervii tari, sau care nu au copii cu ei, le recomand cu caldura sa mearga din Larnaca la Agya Napa, plaja muuult mai frumoasa si apa limpede si buna  De fapt, recomand celor care merg sa nu stea in Larnaca, ci in statiuni. Dar daca din motive de buget sau turism istoric se alege totusi Larnaca, sa stiti ca plaja e mult mai frumoasa in Agya Napa. Mult! Acolo se ajunge cu bus-ul 711 cu un euro dus unul intors, sau cu un bus verde cu 5 euro dus-intors.

Am luat submarinul galben la Agya Napa, 10 euro de adult si 5 euro de copil (chiar si de 3 ani!) Nu prea merita, adica nu vezi decat cativa pestitsori sfrijiti (fata de Egipt e zero barat), dar ma rog, cala are hublouri si copiii au fost incantati (repet, au 3 si 4 ani). Ce mai e fain, te duce la niste grote unde iti da echipament de snorkeling si poti sari in apa de pe vaporul-submarin sau poti intra prin pestera inot. Deci pt amatorii de asa ceva poate fi ok, pt ca alte vapoare nu am vazut sa ii lase sa sara, doar sa admire. Pentru ceilalti, exista plimbari de o ora doua la 5 euro.

In Larnaca nu ne-am mai dat cu barca  e si acolo un submarin, dar adevarat, cica ar cobora la 40 m sub apa. Nu am verificat.

Scumpa masa in Agya Napa, vreo 7 euro o saorma.

Seara, plimbare pe faleza Finikoudes (adica a palmierutilor), calusei masinute si alte joculete pt copii. Nu am putut merge in cluburi, baruri discoteci din cauza copiilor, asa ca nu va pot spune nimic despre asta.

Noi am avut taxi rezervat pe net, 15 euro cursa, ne-a asteptat la aeroport, a fost cool  La plecare la fel, a venit dupa noi.

Exista si varianta autobuz cu 1 euro / pers / sens, dar cu copii si bagaje nu ne-a tentat. Oricum, la cati bani spargi pe mancare in sejurul asta “low cost”, ce mai conteaza 30 euro...

Ne-am luat geamantane si sepci de dama. Se pot face ceva cumparaturi, dar nu mi s-a parut raiul pasionatilor de shopping.

In general, am fost cam dezamagiti. E drept, oamenii au fost ok, desi nu excelau nici ei, dar totul e cam prafuit, parca erai la noi la mare. Drept de asemenea ca sezonul incepe la 1 iunie, dar nu ne-a impresionat mai nimic. A fost o vacanta scurta, placuta (mai putin zgomotul infernal din fiecare noapte), cald, apa calda, dar... arata mult mai bine in poze decat in realitate.

In we am prins o serbare de 1 iunie pt copii, cu dansuri populare, jocuri, a fost frumos. Au servit gogosele, suc si inghetata gratis pt copii, in parcul mare de langa stadion. Acolo e si o micro gradina zoo cu ceva pauni frumos colorati, galagiosi, unul e complet alb.

Am calatorit cu Wizz Air, biletul cu 1 bagaj de cala si n’spe taxe a ajuns de la 40 euro la 70 euro de persoana. Copiii au platit bilet intreg. Apt l-am rezervat pe bookcyprus.com, are preturi mult mai bune ca booking.com, dar trebuie platit integral cu o luna inainte.

Daca aveti intrebari, va raspund cu placere.

Trimis de adighh in 02.06.11 14:43:56
Validat / Publicat: 02.06.11 15:41:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 3462 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adighh); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 La plecare, capatul estic al insulei Cipru.

georgiana
    [02.12.11 11:39:10]

Tu ai avut avantaj ca ai stat in centru si dezavantaj zgomotul masinilor, iar noi am avut parte de liniste, dar aveam de mers 2 km pe jos pana in centru!

Foarte util review-ul tau, imi pare rau ca mi-a scapat inainte de plecare, dar l-am citit cu placere acum. Plaja la care ai fost tu este o plaja amenajata, de aceea nu te incanta nisipul. Pacat ca nu ai ajuns la plaja Makenzy, care ar in apropiere de zona in care eram noi cazati si a Portului pescaresc.

georgiana
    Alte impresii din această RUBRICĂFrangiorgio Hotel Apartments: