ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.06.2011
ÎNSCRIS: 03.03.08
MAY-2011
team-building

Londra, (cam) pe fuga

Saituri web relevante, din p.d.v. turistic:

- http://en.wikipedia.org/wiki/London

- http://wikitravel.org/en/London

- http://www.londontown.com/

- http://www.virtual-london.com/

- http://www.lonelyplanet.com/england/london

Cel puţin articolul din wikitravel este o chintesenţă a oricărui material posibil de scris despre aceasta capitala. Nu cred ca s-ar mai putea adăuga vreun amănunt (cu excepţia unor lucruri cu adevărat noi, încă ne[de]scrise acolo).

Plecarea mea la Londra se datorează exclusiv serviciului pe care îl am şi a avut scopul exclusiv de a ne instrui în exploatarea unui echipament nou, dar şi pentru a-i face recepţia la fabrică.

Spre deosebire de alţi producători, care ar fi profitat de asta măcar la despărţire şi ar fi făcut si ceva "entertainement", britanicii nu s-au dezis de eticheta lor şi s-au limitat strict la relaţiile oficiale din timpul activităţilor mai sus descrise. Fără excursii, mese festive şi alte chestii din astea inutile. Au avut totuşi bunăvoinţa sa ne ofere un caiet, un creion şi un pix cu care sa luăm notiţe la cursuri.

Ma rog, nu asta este de fapt ceea ce vreau io sa povestesc aici. O sa încerc sa sintetizez în câteva paragrafe experienta mea din insulă rezumându-ma doar la părţile turistice ale acesteia. Relativ puţine şi împrăştiate, pentru o şedere totala de 3 săptămâni... :(

Bun - hai să încerc sa o iau de la început: am aterizat pe Heathrow (terminalul 4) după un zbor destul de plăcut cu o cursa TAROM. Eram pregătit cu ceva informaţii despre transportul londonez, dar nu a fost nevoie - eram aşteptaţi de un microbuz care ne-a dus la hotel, ocolind cam 1/3 din Londra pe M25 (centura lor), preţ de vreo oră jumate. A doua zi, acelaşi microbuz ne-a dus de la hotel la sediul firmei (vreo 30 si ceva de km sau ~ 15 mile) într-un orăşel din London comuter's belt - Harlow - Essex. (nu va gândiţi la tâmpenii, asa se cheamă comitatul ăla, de sex n-am avut parte chiar deloc!).

Cam ăsta a fost programul zilnic pe urmă pt. tot restul săptămânii.

Seara, ajungeam la hotel rupt de oboseală şi cam fără chef, dar totuşi nu m-am putut abţine să nu fac vreo 3 paşi prin împrejurimi ba chiar am ajuns şi pana în centru pentru o scurta plimbare pe malurile Tamisei, intre London Brige şi Tower Brige pe malul sudic în special, trecând şi pe lângă o serie de locuri interesante. Le voi descrie cat mai amănunţit în câteva articole ulterioare - încercând o grupare (subiectiva) pe arii de interes posibil).

Londra este un oraş enorm (cel mai mare din UE), dar foarte bine acoperit de un transport urban în comun eficient (şi teribil de scump!) şi foarte bine "documentat" prin hărţi (atât afişate în staţii şi în apropierea lor, cat şi tipărite, pliante, oferite gratuit în mai toate staţiile de metrou şi centre de informare turistică). Aşa că nu trebuie să vă temeţi de posibilitatea rătăcirii. Cel puţin dacă aveţi câteva cunoştinţe de limba engleză.

{Aici as vrea sa fac o paranteza: chiar şi pentru cei care ştiu bine engleza, discuţia cu un britanic get-beget poate fi cel puţin dificilă, ei având o pronunţie şi o intonaţie total diferite de ceea ce învăţăm noi la scoală şi/sau din filmele americane. Dificultatea se măreşte pe măsură ce interlocutorul nostru este din clasele sociale mai inferioare sau din altă regiune/ţară a Marelui Regat Unit: Scoţia, Wales sau Irlanda. Dacă aveţi norocul sa provină din vreuna din fostele colonii (Hong-Kong, India, Pakistan etc.)... e şi mai bine! Chiar şi eu am fost nevoit de câteva ori sa rog pe unii oameni sa repete ceea ce mi-au spus, ca sa pot procesa... Şi e bine s-o faceţi, va vor îndeplini rugămintea cu solicitudine şi vor încerca sa fie cât mai clari în exprimare, astfel încât să reuşiţi sa îi înţelegeţi. Nu trebuie să vă fie ruşine!}

E oraşul unde oricine găseşte ceva de făcut, de văzut, fie zi sau noapte. Eu nu am reuşit să văd decât partea diurnă a sa - nopţile vrând-nevrând trebuia sa fim la hotel să ne odihnim, altfel nu am fi făcut faţă cerinţelor de la firma gazdă. Ca să nu mai spun că deja seara vine cu minute bune mai târziu ca la noi, fiind deja intraţi în vară. Şi spre disperarea noastră, şi dimineaţa venea mai devreme... :( (Mi-ar fi plăcut sa-i vad monumentele luminate, fluviul curgând cenuşiu pe sub poduri strălucind la lumina reflectoarelor, să văd luminiţele roşii de balizaj clipind pe vârful zgârie-norilor...

Mi-ar fi plăcut şi să am destul timp să pot vizita toate muzeele pe care mi le propusesem a le vizita. Sau să văd măcar în goană vitrinele magazinelor de pe străzile comerciale faimoase... dar n-a fost sa fie! Aşadar, ce nu veţi putea citi în rândurile mele (într-o ordine absolut aleatoare):

- despre shopping - abia am avut timp sa iau ceva nimicuri pentru cei dragi;

- despre muzeele Tehnic, al Transportului din Londra, de Ştiinţă, de Naturale, al jucăriilor, Tate classic, V&A, al Motoarelor, Rippley's believe it or not, al Docurilor şi cate altele...

- despre spectacole şi/sau filme;

- despre restaurante (aici chiar am un oarecare regret ca nu am reuşit să îmi conving măcar un coleg să mergem la The fifteen al lui Jamie Oliver)...

Vremea a fost rece, în majoritatea timpului acoperita şi extrem de vântoasă (lucru ce făcea şi mai acuta senzaţia de răcoare permanenta), cu ceva precipitaţii slabe în unele zile (foarte rapid trecătoare), dar şi cu o zi (penultima a şederii noastre acolo) în care a plouat în câteva reprize zdravăn, "cu clăbuci" cum spunem noi. Cei de acolo spun că este un lucru obişnuit să ai chiar şi trei patru schimbări bruşte de vreme în cursul unei zile! Şi în ciuda faptului că se spune că ai nevoie de umbrelă la Londra, io vă spun altceva: umbrela acolo e inutilă! La cum bate vântul, în câteva clipe ar fi întoarsă pe dos şi purtătorul ud fleaşcă. E de preferat o pelerină impermeabilă, care poate fi uşor pliată şi purtata chiar în borsetă/geantă/rucsac. Consumul de alcool pe străzi e interzis cam prin toate zonele, aşadar, ca să beţi o bere, folosiţi pub-urile! nu o cumpăraţi de la supermarket s-o beţi în parc - s-ar putea sa aveţi surprize neplăcute! Nu este în schimb interzis mersul pe iarbă (decât ca rare excepţii, clar semnalizate), sau chiar un picnic.

Cerul este permanent brăzdat de avioane de linie, elicoptere (civile, militare, utilitare), care pentru nişte unii ca noi, mai puţin obişnuiţi cu un asemenea trafic aerian deasupra unei metropole, pare ceva foarte neobişnuit.

Pe străzi, toată lumea circula pe partea greşită, dar se pare că acest lucru nu deranjează pe nimeni. Am văzut chiar şi o maşină cu număr de DJ care circula la fel... Nu ştiu cum o fi reuşit, io am fost mereu stresat de chestia asta. Poate aş fi putut să conduc, la nevoie, dar dacă as avea de ales, pentru deplasări mai lungi în Anglia, as prefera cu siguranţă să iau trenul sau un autocar.

Chestii utile, bine de ştiut ÎNAINTEA unei excursii în Marea Britanie:

- circulaţia este pe stânga;

- au un model diferit de prize - e bine să aveţi un adaptor la voi, chiar dacă în general sunt disponibile şi acolo.

- în prezent, se desfaşoară ample lucrari de reabilitare/modernizare atât rutieră, cât şi in cadrul mijloacelor de transport in comun, metroul fiind cel mai afectat. Lucrările se efectuează în special in week-end şi impun închiderea unor tronsoane de linie şi/sau staţii; informaţi-vă înainte sa iesiţi din casă, pe saitul lor (click aici pentru week-end sau click aici pentru situaţia la moment) sau abonându-vă la emailul lor de informare. Există panouri informative inclusiv în staţiile de metrou, dar e de preferat să vă fi făcut rute alternative înainte să ajungeţi acolo. Traseele închise sunt dublate cu linii de autobuz la suprafaţă;

- Abandonati ideea de a va face un plan de care sa va tineti foarte riguros; orasul este enorm, apar lucruri interesante la tot pasul si ati regreta sa nu le dati atentie in favoarea respectarii programului. De asemeni, vremea rapid si des schimbatoare este un factor de baza in modificarea brusca a traseului ales. E bine sa treceti intr-un carnet, cu liniute, locurile pe care le doriti cu tot dinadinsul sa le vedeti, dar si pe cele care va atrag, in masura timpului ramas, sa le puteti trece in revista. Bineinteles, cu adrese, telefon (eventual si sait web) si statii de transport in comun din apropiere.

- exista hot-spot-uri pentru acces WiFi la internet, gratis, in oras, dar nu prea multe. Mai puteti intra moka pe net la MacDonalds, Pret-a-manger, unele muzee...

Acestea fiind spuse, să trecem la ale noastre!

- Imperial War Museum şi filialele sale;

- Biserici şi catedrale (câteva);

- Greenwich maritime;

- Muzee celebre (câteva);

- Muzee şi expoziţii interesante (câteva);

- Parcuri, grădini, castele, monumente (câteva) - celebre sau mai puţin.

Trimis de Dragoș_MD in 01.06.11 12:58:04
Validat / Publicat: 03.06.11 22:09:50
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAREA BRITANIE

VIZUALIZĂRI: 4016 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Londra - casele din vecinătatea imediată a hotelului; un cartier liniştit, în ciuda şoferilor care conduc pe partea greşită a străzii...

magdalena
[04.06.11 00:43:39]

M-ai lovit rau! Asteptam impresii si poze...

Andox
[04.06.11 11:01:58]

Super tare... , dar fac asta pentru ca au montat volanul gresit... probabil... )

adri-nico
[06.12.15 00:30:17]

De aici am invatat sa iau pelerina de ploaie.

adri-nico, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Londra: