ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.05.2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Lacul Como, Italia si imprejurimi

Amore mio

Lacul Como este cel mai frumos lac vazut de mine vreodata.

De mult vroiam sa ajung sa il vad si iata ca la sfarsitul lui mai am avut aceasta ocazie si am profitat de ea.

Dupa cum spuneam in review-ul anterior noi am fost cazati in statiunea Bellagio.

O sa incerc in cele ce urmeaza sa sintetizez cam ce ar fi mai important de vazut pe lacul Como si unde.

1. Bellagio este cea mai populara statiune de pe acest lac. Dar totodata si cea mai scumpa cu preturi exorbitante. Este cunoscuta pentru celebrale sale hoteluri situate exact in fata lacului. Daca ai chef si bani te poti caza la Hotel du Lac, Hotel Florence, Hotel Bellagio, Hotel Belvedere care sunt toate hoteluri de 3 stele si daca te tine portofelul si la Grand Hotel Villa Serbelloni care este de 5 stele. Cel mai prost vazut hotel de acolo este Hotel Excelsior Splendide care ar fi de evitat pt ca arata mai nasol pe dinauntru. Sunt foarte multe stradute inguste in bellagio cu trepti care urca foarte pitoresc, magazine de lux, verdeata, terase... cam tot ce vrei. Este statiunea cea mai cautata de turisti. Poti intalni in Bellagio multi turisti americani, britanici, australieni, francezi, germani.

Bellagio este situata la bifurcatia lacului como in 2 ramuri: cea din stanga si cea din dreapta (cum privesti pe harta).

Cel mai important obiectiv de vizitat si de neratat sunt Gradinile Villei Melzi cu peisaje fantastice, iarba rasa la milimetru, numerosi arbusti, palmieri... Ce mai... este o adevarata placere sa te plimbi pe acolo... si cu doar 3 euro pe zi. Se merita!!!

Impotant de retinut: in Bellagio sunt doar 2 taxiuri!!!...

2. Varenna este mai degraba un satuc decat statiune deoarece nu e asa de populata precum Bellagio. Insa... este mai pitoreasca decat Bellagio. Daca m-as reintoarce pe lacul como cu siguranta ca m-as caza in Varenna pt ca aici hotelurile sunt mult mai ieftine decat in Bellagio.

Principalele atractii in Varenna sunt Castelul Vezio situat pe un deal si Gradinile Villei Monastero. Eu am vazut doar Villa Monastero... Ce sa zic... peisaje mai fantastice decat in Villa Melzi... Pozele facute o sa vorbeasca de la sine...

Legatura dintre Varenna si Bellagio se face cu feribotul care circula regulat, pe acesta incapand si masini.

3. Orasul Como- este situat la sudul ramurii stangi a lacului si are o populatie de circa 90.000 de locuitori. Este foarte frumos iar principala sa atractie turistica este Domul, care sincer va zic, mi-a placut mai mult decat Domul din Milano.

La o terasa de pe malul lacului m-am oprit sa mananc un peste si am avut placuta surpiza sa constat ca sunt servit de un chelner care seamana leit cu jurnalistul de la Antena 3 (sau 2?) Victor Ciutacu . I-am facut niste poze sa imi spuneti si voi daca am dreptate sau nu.

Am vrut sa fac niste poze mai misto cu lacul como vazut de la ceva altitudine asa ca m-am hotarat sa iau celebrul funicular spre Brunate, un mic satuc simpatic, unde nu gasesti un taxi.

Cand am ajuns in dreptul biletelor la funicular am vazut un anunt pe care scria ca funicularul este scos din functiune pentru cateva luni pentru reparatii si ca in locul lui s-a pus la dispozitie un fel de minibus cu maxim 12 locuri care costa 5 euro dus si intors.

Nu am avut ce face asa ca am asteptat acel mini-bus care venea din jumate in jumate de ora. Nu se acceptau mai mult de 12 oameni intr-un mini-bus. Nasol!!! Mi se pare ciudat cum de s-a hotarat exact la inceput de sezon, cand incep sa fie din ce in ce mai multi turisti, scoaterea temporara din functiune a funicularului, care ar fi fost atat de practic si ar fi incaput multa lume in el.

Ca sa ajungi in Como din Bellagio trebuie sa iei o barca care sa mearga rapid si faci cam 50 de minute. Biletul pentru fast boat este de 11 euro. Desigur ca se poate lua si o barca regulara, dar care ajunge in Como in 2 ore. Noi am preferat barca rapida.

4. Villa Balbianello -este o locatie mirifica situata pe o mica insulita. Aici s-au filmat cateva secvente din filmul Star Wars seria noua din episodul II. Ca sa ajungi la aceasta vila din Bellagio trebuie sa iei o barca mare spre locatia Lenno. Odata ajuns in Lenno se merge la alt ponton de unde se ia o barca-taxi-mica condusa de un nene mai in varsta si f simpatic pana la Villa. De neratat pentru peisaje!!!

5. Villa Carlotta-are cele mai frumoase gradini vazute de mine ever comparabile doar cu cele de la Quinta da Regaleira din Sintra, Portugalia. Ca sa ajungi aici trebuie sa iei o barca spre Tremezzo. Intrarea la Villa Carlotta este cam de 7 euro. Aici am vazut multe plante frumoase printre care hortensii, mandarini, ferigi, tot felul de arbusti, azalee, sequoia, palmieri etc etc.

Pentru amatorii de shopping exista 2 centre comerciale, unul la Colico in partea de nord a lacului si altul la Como. Eu am fost la cel de la Colico.

In concluzie de vizitat: Villa Carlotta, Villa balbianello, Villa Melzi, Villa Monastero. Acestea 4 sunt de neratat si obligatoriu de vazut daca vrei sa va incantati VIZUAL!

De cazat: hoteluri mai ieftine puteti gasi in Varenna, Mennagio, Tremezzo.

Daca vreti sa va cazati in Bellagio incercati la Albergo Ristorante Silvio

Peace!

Trimis de chucky31* in 31.05.11 12:19:55
    Validat / Publicat: 31.05.11 13:52:59

VIZUALIZĂRI: 12098 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chucky31*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster77 [31.05.11 13:52:10] »

Mutat la rubrica "Escapada la Como" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

chucky31* [31.05.11 13:55:44] »

mersi

webmaster [31.05.11 14:12:55] »

Articol selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie

webmaster13 [01.06.11 10:03:33] »

am atasat melodia de mai sus, sper sa placa!

chucky31* [01.06.11 10:04:41] »

mersi

da... imi place... thx

TraianS [01.06.11 10:22:21] »

Chiar seamana garsonul ala cu Ciutacu Imi tot vin in minte imaginele de la Cronica, cu Ciutacu si "saliva". Sper ca omul vostru nu avea aceleasi "scapari"...

chucky31* [01.06.11 10:23:42] »

ar fi fost ceva... sa imi scuipe in farfurie...

georgiana [01.06.11 13:24:55] »

Poze de exceptie, mai ales cele de la sfarsit, pe care le-ai facut unde ai fi ajuns cu funicularul. S-a meritat atunci sa astepti jumatate de ora mini-bus-ul.

Cat a costat fery-boatul, ca nu ai scris?

Vad bine ca aici toate mijloacele de transport sunt pe apa? Doar 2 taxiuri? Cu masina nu poti?

Si eu am dorit sa mergem la Lacul Como, in vacanta de luna trecuta, dar ar fi trebuit sa ne abatem cam mult in drum si am ales totusi Lacul Garda, cu cazarea intr-un frumos orasel medieval, in Sirmione.

Frumos... ma bucur pentru vacanta voasta si sper totusi data viitoare sa am si eu ocazia sa ajung aici, poate cand voi vedea si orasul Milano, care este in apropiere.

chucky31* [01.06.11 13:34:20] »

Da clar ca a meritat sa astept mini-busul ca sa fac acele poze

Biletul pt feribot a costat in jur de 5 euro de persoana.

Merita sa vezi lacul como si cu ocazia asta vezi si Milano

mmierla [02.06.11 10:51:40] »

Foarte frumoase pozele. Felicitari!

chucky31* [03.06.11 12:33:22] »

mersi mult

Ellada_sagapo [03.06.11 15:30:53] »

Ce m-as mai plimba prin P10,13,20.

Am fost de mai multe ori in Italia dar aici nu am ajuns. De bifat in carnetelul cu locuri de vizitat.

Felicitari!

@webmaster13

Mie una imi place melodia, invita la dans!

chucky31* [03.06.11 18:33:43] »

da si eu m-as replimba

sper sa revizitez zona cu lacul como

BOGDAN DSN [09.08.11 22:28:20] »

Frumos review... din lipsa de timp nu am reusit sa ajung in Bellagio si Menaggio, dar sunt incluse pe lista cu obiective.

Brunate ofera panorame deosebite asupra lacului si este pacat sa nu urci in acest sat.

Frumoase poze.

Cristina67 [21.09.11 10:10:19] »

Un review de exceptie, foarte util viitorilor vizitatori ai zonei. In octombrie voi ajunge si eu la Milano asa ca am pus pe lista lacul Como.

webmaster26 [23.04.13 13:20:09] »

userul evrika22 are un cartonaș galben fiind la a doua abatere de acest gen- atac la persoană- în scurt timp. ecoul în cauză a fost șters.

Monaa [01.09.13 09:44:12] »

frumos... sper sa ajung si eu curand acolo... ... sper...

chucky31* [03.09.13 15:51:15] »

@Monaa:

daca strangi ceva banuti o poti face... totul e posibil... nu e asa departe... sunt sigur ca o sa poti...

BOGDAN DSN, chucky31*, Cristina67, Ellada_sagapo, evrika22, georgiana, mmierla, Monaa, TraianS
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Lacul Como și împrejurimile sale: