ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.05.2011
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 29.05.11
JUN-2009

Un sejur linistit

Acum doi ani, cautand un loc mai retras de vacanta si cu obiective de vizitat prin imprejurimi, am ales ca loc de vacanta Fethiye. Am avut demipensiune tocmai pentru a nu fi legati de masa de pranz, deoarece in 5 din cele 7 zile am fost plecati sa vizitam cateva dintre multele locuri frumoase din zona.

Drumul l-am facut cu masina dintr-o bucata (nu recomand) aprox. 1350 km, in cca 30 ore dar cu pauze dese, fara gps (Turcia este f. bine pusa la punct cu indicatoarele, iar eu stiam tot timpul orasul urmator; vezi google earth)

Desi am ajuns cu vreo trei ore mai devreme am fost cazati imediat. Atat hotelul cat si statiunea erau destul de goale cu toate ca era 28 iunie. Hotelul este mic are doua corpuri, noi fiind romani am fost cazati in cel din spate 'evident' lucru care nu s-a dovedit rau deoarece era umbra! Camerele sunt medii, foarte curate, piscina de asemenea impecabila.

Personalul, vorbitori de engleza si germana (destul de multi turisti nemti, danezi) foarte amabili si atenti la solicitarile clientilor.

Mancarea cu toate ca se repetau unele dintre feluri a fost buna, absolut nici o obiectie.

La sfarsit de saptamana au sosit destul de multi turisti turci, de fapt ei predominau impreuna cu nemtii.

Terasa unde luam cina era chiar langa mare si am vazut niste apusuri superbe!

Plaja destul de ingusta (nu ne-a incomodat pt. ca era mai mereu goala), este cu nisip gri inchis spre negru foarte fierbinte, intrarea in apa destul de abrupta, iar mediterana bineanteles super calda si limpede.

Seara ne plimbam pe faleza, foarte lunga dealtfel 2 km, de-a lungul ei fiind hoteluri mici, restaurante sau magazine de suveniruri.

Cel mai important lucru insa au fost excursiile aproape zilnice, absolut superbe pe care doar le mentionez aici dar voi scrie un review separat la capitolul de excursii.

Asadar:

1. Croaziera de o zi cu pranz inclus 12 insule.

2. Orasul Fethiye cu ruinele liciene sapate in stanca.

3. Ruinele vechiului oras grecesc de la Kayakoy

4. Canionul de la Saklykent absolut superb.

5. Cetatea Tlos.

6. Oludeniz, laguna albastra unde am admirat pe cei care sareau cu parapanta de pe muntele babadag de la 1800m.

In concluzie, un concediu foarte frumos.

Atentie, cei care vor cluburi, discoteci, viata de noapte sa nu se duca!

Trimis de mariusica in 29.05.11 20:39:50
Validat / Publicat: 29.05.11 21:39:09

VIZUALIZĂRI: 2547 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariusica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 piscina corpului nostru de hotel

costin1968
[29.05.11 23:10:41]

Bun review, merituos fiind vorba de zona pe care unii turci, o numesc cea mai frumoasa din Tara lor.

celeste
[30.05.11 08:42:21]

@mariusica. te astept cu impresii despre excursiile optionale pe care le-ai facut in zona... pe 14 iunie voi pleca si eu la Oludeniz pentru 3 zile in drum spre Alanya... mai precis voi merge la hotel Celay in Ovacik.

mariusicaAUTOR REVIEW
[02.06.11 20:30:40]

nu stiu pe unde va duceti spre Oludeniz, dar cred ca veti trece destul de aproape de Dalyan (in Ortaca se face dreapta); este o plaja ce trebuie vazuta!

oarecum intre Fethiye si Oludeniz se afla ruinele unui sat grecesc vechi Kayakoy, iar in Fethiye, portul, ruinele liciene, bazarul. (acestea sunt aproape de Oludeniz)

pe drumul de Antalya cel dispre nord (mai e un drum spre Antalya spre sud pe langa mare) se afla cetatea Tlos; noi am vazut-o de afara era foarte cald si aveam de urcat, asa ca am renuntat.

am lasat la sfarsit canionul de la Saklikent care ne-a placut foarte mult si care se afla nu departe de Tlos.

nu stiu cat veti putea vedea in trei zile, dar incercati; merita!

era sa uit... pe drumul spre Antalya, daca mergeti pe langa mare opriti-va la Patara; noi nu am fost.

mai sunt croazierele de o zi, noi am fost din Fethiye dar am inteles ca se pleaca si de la Oludeniz.

vacanta placuta!!

vezi ca mai pun fotografii din excursii.

celeste
[02.06.11 23:03:34]

Iti multumesc frumos pentru informatii... spune-mi si mie ce traseu ati folosit... drumul nu o sa-l facem dintr-o bucata avem de gand sa ne oprim o noapte la Kucukkuiu dupa care a doua zi plecam spre Ovacik care este la 4 Km de Oludeniz.

celeste, costin1968, mariusica
Alte impresii din această RUBRICĂMendos Hotel [Fethiye]: