ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.05.2011
MAY-2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hilton...

_Jamie Woon_ - _Night Air_

Ca in fiecare an, primavara am decis sa mergem in Turcia iar de data asta am ales acest hotel, Hilton. Motivul principal in luarea deciziei a fost faptul ca noi am mai fost in partea aceasta a Turciei - OLUDENIZ si ne-a placut extraordinar de mult. Hilton-ul, ca lant hotelier deasemenea ne-a placut foarte mult.

As vrea sa incep prin a va spune despre punctele forte ale hotelului iar dupa, o sa incerc sa punctez si lucrurile care nu mi-au placut.

Cu siguranta unul dintre punctele forte este camera, spatioasa, moderna, luxoasa cu o baie bine compartimentata, curatenie exemplara etc.

Alt lucru de laudat este ca absolut tot personalul de la chelner pana la camerista vorbeste (destul de bine) engleza fiind foarte usor sa obtii ceea ce vrei.

Au foarte multe lucruri incluse spre deosebire de alte hoteluri de gen, cum ar fi: excursiile cu bicicletele pe munte dar si in oras, cursurile de scuba diving si aici ma refer la cele din piscina si la prima iesire in mare.

Berea era la sticla si in functie de locul unde o serveai, era Efes sau Miller.

In interiorul hotelului, la parter aveau o aripa intreaga denumita sugestiv Bars Street unde se desfasurau majoritatea activitatilor, spectacolelor si care era compusa numai din baruri (cred, 6 la numar). La ultimul nivel cu vedere catre mare dar si catre intregul resort mai era inca un bar, numai din sticla destul de dragut (un fel de Sky Bar insa mai frumos), unde mi-a placut foarte mult ca exista o limita minima de varsta > de 16 ani (daca nu ma insel).

Curatenia resortului, piscinele imense atat cele exterioare dar si cele interioare, amenajarea spatiului de langa acestea, totul extrem de aerisit. Barurile, util amplasate in vecinatatea acestora. In orice perioada a zilei la orice bar erau servite tot felul de dulciuri (prajituri), in general aceleasi 5-10 feluri insa extraordinar de bune.

Marea si plaja foarte curate, cu nisip fin, cu intrare in mare dar si cu ponton iar ca lucru de mentionat, plaja este foarte mare si dotata cu foarte multe baldachine. Fiecare baldachin avea langa el un hamac dar... te puteai rezuma si la obisnuitele sezlonguri.

Restaurantul Italienesc dar si cel cu specific pescaresc (Vela) sunt deosebite. Merita sa mergeti.

Se pot organiza tot felul de excursii cu barca catre insulele aflate in larg, in imediata apropiere a hotelului si va sfatuiesc sa mergeti deoarece peisajele sunt intr-adevar spectaculoase.

Ultimul lucru care imi vine in minte acum, pe care vreau sa vi-l mentionez sunt piscinele interioare, incalzite (28°C) si foarte frumos amenajate.

Toate camerele au vedere partiala la mare si mentionez asta deoarece la sosire, in momentul cazarii ne-au cerut o taxa suplimentara de 190 de euro (daca dorim vedere la mare) desi practic, nu era cazul.

Ce nu ne-a placut? ... in primul rand pretul de 10 euro / rezervare la restaurantele cu specific desi la majoritatea dintre acestea mancarea nu diferea fata de restaurantul principal; in plus, intr-una din seri desi cu rezervare facuta inca cu o seara inainte nu au vrut sa ne dea masa, asta deoarece in locul nostru bagasera niste turci (gen VIP). Fara nici o explicatie ne-au reprogramat pentru urmatoarea seara.

Ideea de Hilton este o filozofie business si in nici un caz una gen resort de recreere, asta am vazut-o acum cand in cateva randuri am fost practic asediati de diferite grupuri ale unor companii venite acolo pentru tot felul de reuniuni.

Poate ca expresia "asediati" pare un pic cam exagerata insa in momentul in care acesti micii intrusi ajungeau la masa de pranz, seara... era greu sa iti mai tii scaunul sub fund :)).

Lipsa cocktail-urilor la barurile de pe plaja dar si varietatea lor la barurile din interior. Bauturile folosite erau toate din import si asta mai salva un pic situatia.

Desi aparent existau in peisaj, "Animation Team-ul" hotelului nu reusea sa te atraga in niciun fel la majoritatea activitatilor zilnice. Seara, spectacolele erau catastrofale la amfiteatru, practic cred ca am vazut de 2 ori cate 10 min si mi-a fost de ajuns. Pe de alta parte se mai scoteau cu momentele de muzica live sustinute de diferite formatii sau DJ in barurile hotelului.

Un alt lucru in minus este lipsa totala a vegetatiei, hotelul fiind destul de nou (cca 1 - 2 ani)...

Practic nu stiu cat de mult ne-a placut aceasta vacanta poate si fiindca vine dupa Rixos Premium de anul trecut (vezi review aici), loc in care cel putin noi 2 ne-am simtit foarte bine.

Daca ar fi sa fac o comparatie intre cele doua hoteluri nu as avea cum!

Am inteles ca de la 5 Iunie, pretul va urca undeva la 300-400 E / noapte lucru de neinteles, o nota care sa il reprezinte pe acest hotel ar fi maxim 8, cu greu.

Trimis de Veioza in 29.05.11 18:49:16
Validat / Publicat: 29.05.11 19:21:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 4494 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Veioza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baia

[29.05.11 19:20:38]

Foarte util review-ul, asteptam cu curiozitate impresii de aici (o supriza f placuta ca au aparut atat de repede) - remarcasem hotelul in primavara si date fiind facilitatile mi-am dat seama ca va fi ceva deosebit. Nu ma asteptam insa la preturi atat de mari pentru vara (ramane de vazut)... (apropo, pretul indicat de tine - 1800 euro - este probabil cu transport avion, si nu 'fara transport', cum figureaza acum n caseta tehnica, este corect?)

Ramane totusi un hotel de retinut pentru cei cu stacheta foarte sus, dat fiind combinatia dintre plaja deosebita (rarissima in aceasta zona) si zona in sine.

Apropo, din cate vad pe harta interactiva, hotelul este f. f aproape de aeroport (Dalaman), voi ati aterizat aici? sau pe Bodrum? Cat a durat transferul? Zona in care e amplasat hotelul respecta 'standardul' Fethiye/Oludeniz?

[29.05.11 20:10:12]

am atasat mai sus melodia care este propunerea noastra pentru aceste impresii... insa se poate schimba!

VeiozaAUTOR REVIEW
    [29.05.11 20:39:46]

Ma bucur ca iti place review-ul nostru, merci pt fundalul sonor si pentru trimiterile catre celelalte review-uri ale noastre. Ca sa fiu mai exact hotelul Hilton ne-a costat cca 1600 euro insa fara transport iar in pretul de 1800 eu am pus si cele 2 cazari intermediare de la Istanbul si Canakkale.

Pretul putea fi mult mai mare daca treceam si transportul (in cazul nostru cu masina) insa nu am crezut necesar.

Nu stiu de altfel cat ar fi fost daca as fi mers cu avionul, insa iti pot spune ca de pe plaja, de langa piscina practic puteam vedea avioanele cum aterizeaza pe aeroportul Dalaman. Asadar pentru cine este interesat sa mearga cu avionul, hotelul este cred la 10 min de aeroport.

Daca standardul Fethiye / Oludeniz inseamna vegetatie luxurianta si plaja ar trebui stiut ca aici gasesti mai mult plaja.

Inca o data fiindca ma gandesc ca hotelul este la inceput si vegetatia inca nu este la maturitate.

In rest peisaje de vis, mare verde, plaja fina, superba, barci ale pescarilor lasate in paragina pe plaja doar pentru aspect etc.

Inca o data spun ca daca ajungeti acolo merita sa mergeti in larg pe toata coasta si sa faceti excursii cu barca.

Am uitat ceva, internetul nu este gratuit si este undeva la 24 TL / H sau mai bine zis 200 E / SAPTAMANA, ceea ce imi pare penibil la un hotel de talia Hilton-ului.

motaneata
    [29.05.11 22:26:03]

Am inteles ca de la 5 Iunie, pretul va urca undeva la 300-400 E

Depinde de unde cumperi. Eu cand planific o vacanta "scanez" toata piata, gasesc cea mai buna oferta (de regula la tour-operatori nemti), apoi iau legatura cu "agentia" (conform regulamentului nu-i dau numele, important este ca lucreaza cu respectivii tour-operatori), ii arat oferta si intotdeauna imi da pretul gasit de mine. De exemplu uite ce am gasit pt. acest hotel din data de 5.06:

Hilton Dalaman Golf Resort

2 Personen, mit All Inclusive

Zimmer: 1 Doppelz, Balk/Ter

Gesamtpreis 1546, - EUR

für alle Teilnehmer inkl. aller Zuschläge

Daca as fi planificat vacanta din timp (martie-aprilie) as fi obtinut un pret redus cu 20%, respectiv 1238 EUR.

La agentiile obisnuite pretul ar fi fost, intr-adevar, dublu.

marocanu21
    [30.05.11 18:44:28]

Felicitari pt. review-urile tale! Detaliate si bine documentate-exact de ce are nevoie un turist pt. a se hotara in alegerea destinatiei; totusi as vrea sa faci o comparatie intre Hilton si Letoonia [sau daca ai mai fost in alta parte in Fethiye&Oludeniz] pt. ca am vazut ca ai fost acolo in 2008; este unul din locurile care ma intereseaza de ceva vreme si as vrea o parere din partea unei persoane avizate! Multumesc anticipat!

VeiozaAUTOR REVIEW
    [06.06.11 21:02:27]

Merci de aprecieri. Nu as putea face o cumparatie intre cele 2, sunt lucruri si hoteluri total diferite.

Doar ideea de All Inclusive este comuna, ambelor.

Din punctul meu de vedere prefer oricand Letoonia desi nu este poate la fel de luxos, nou si pretentios fata de Hilton.

In schimb Letoonia este practic o gradina botanica, plantele sunt deja ajunse la maturitate si arata extraordinar. Imi aduc aminte de piscina de langa corpul principal al hotelului care este practic imbracata de plante. In fiecare pom erau casute pentru pasari... clar mult mai aproape de natura, lucru care noua ne place.

Chiar si la capitolul bucatarie sunt mai fericiti.

Hotelul este mult mai mare, mai bine organizat si parca mai prietenos, spun asta deoarece dupa cum am mai zis si mai sus Hilton-ul este un hotel business, cel putin asta.

aa24
    [20.05.13 10:57:47]

@motaneata: salut as dori si eu sa ma ghidezi catre agentia cu care colaborezi tu... iti las un mail si poate imi poti trimite acolo ms frumos. stima

adresa de mail [***] (editat webmaster)

[20.05.13 11:01:40]

@aa24 Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

aa24, marocanu21, motaneata, Veioza
    Alte impresii din această RUBRICĂHilton Dalaman Sarigerme Resort & Spa: