ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.05.2011
ÎNSCRIS: 21.10.10
MAY-2011

Tatranska Lomnica, un sejur superb

Elan - Zalubeni

Asa cum am promis in anterioarele impresii legate de hotelul in care am stat in aceasta frumoasa statiune a muntilor Tatra de la poalele varfului Lomnicki Stit - 2634 m, azi revin cu cateva detalii legate de statiune.

Am ajuns intr-o zi de luni in statiune mai precis pe data de 02 Mai in jurul pranzului, dupa cateva mici ocolisuri si opriri prin statiune pentru a cauta hotelul care asa cum am spus si in descrierea lui se afla intr-o zona mai retrasa si foarte linistita a statiunii. Acum sa nu va ganditi ca, ar fi foarte galagioasa, probabil iarna este mai multa forfota dar in perioada in care am fost noi era chiar ok, nu foarte multi turisti era o atmosfera de relaxare si odihna la maxim. In general nu sunt foarte incantat de aglomeratie si evit pe cat posibil aceste locuri.

Statiunea nu este foarte mare poate cam cat Paltinisul la noi si se afla la o altitudine de 850 m.

Posibilitatile de cazare sunt destul de variate existand atat hoteluri cat si pensiuni de toate categoriile. Cel mai impunator hotel este Grandhotel Praha cotat la 4 stele, aflat deasemenea intr-o zona mai retrasa si poate fi observat cam din orice punct al statiunii.

Restaurante sunt deasemenea destule, exista si un supermarket foarte aprovizionat chiar langa gara, iar la aproximativ 15 km. se afla orasul Poprad unde se poate face aprovizionarea in magazinul Tesco, un lant de magazine intalnit atat in Ungaria, Slovacia cat si in Polonia daca nu ma insel... La hotel aveam regim demipensiune si pentru masa de pranz mancam ori la vreun restaurant ori cumparam de la magazinele mai sus amintite.

Legat de gara trebuie spus ca, este foarte pitoreasca si destul de circulata atat de trenurile care fac legatura cu celelalte statiuni cat si de calatori, turisti ori localnici.

Se pot intalni cateva magazine cu suveniruri si avand in vedere locatia sunt cateva magazine de unde se poate cumpara ori inchiria echipament si accesorii pentru munte si schi.

Chiar la intrarea in statiune se afla un mic parc de distractii (Tatrabob) unde este un fel de bob pe sine care te plimba pe o portiune destul de mica in zona hotelului Grand Praha, mie unul nu mi s-a parut foarte interesant.

Un mare atu al acestei statiuni este si zona de schi foarte variata si bine pusa la punct si deasemenea posibilitatile de urcare pana in varf, exista atat teleschi, telegondola cat si teleferic care urca pana ipe vf. Lomnicki Stit

Intr-o singura zi din cele noua in care am stat aici am reusit sa prindem o zi foarte senina si sa putem urca pana in varf. In majoritatea timpului varful era in nori chiar daca afara era soare si frumos in schimb seara aproape in fiecare zi era vizibil si foarte senin.

Urcarea pana in varf consta in doua etape, in prima etapa se urca cu telegondola pana la punctul Skalnate Pleso aflat la 1868 de metri, dupa care se urca cu telefericul pana la 2634 de metri.

Costul unei ascensiuni din Tatranska pana in varf pentru doua persoane costa 78 de euro, un pic cam scump dar peisajul este superb si merita. In varf nu se poate sta mai mult de 50 minute, este amenajat un bar foarte sic si sunt deasemnea pasarele special construite pentru a te plimba si face fotografii. Totul este foarte bine pus la punct iar organizarea intregului funicular este mai mult decat perfecta, nu cozi la casele de bilete, gondolele sunt foarte multe iar in teleferic se urca cu programare totul este pus la punct pana la cel mai mic detaliu.

Pe timpul sederii mele am facut cateva vizite in orasele Kosice, Presov, Zvolen, Poprad si am vizitat si statiunea vecina Stary Smokovec- 1018m si statiunea de pe partea cealalta a muntilor Tatra mai precis in Polonia, Zakopane. Din Tatranska pana la Zakopane sunt cel mult 50 km, iar din Cracovia al doilea sejur al vacantei erau in jur de 130 de km, drept pentru care am decis sa vizitam Zakopane pe timpul sederii in Slovacia.

Moneda de schimb in Slovacia este euro, preturile fiind cam aceleasi cu ale noastre. un litru de benzina cel mai bun este 1.690 euro iar vigneta pentru o saptamana este 7 euro, vignetele sunt valabile doar pentru autostrazi.

Drumurile sunt foarte bune, mai ales in Ungaria si Polonia, in Slovacia mergand destul si pe drumurile lor locale mai intalneai destul de rar si mici plombite dar oricum fata de soselele noastre sunt la superlativ.

Sper sa fi reusit o descriere cat de cat detaliata pentru a va convinge sa petreceti vacante atat iarna cat si in restul anului in aceasta frumoasa statiune, distanta Bucuresti - Tatranska Lomnica este de aproximativ 960 de km, distanta foarte accesibila dupa parerea mea.

Voi atasa si fotografii care sper sa arate mai in detaliu frumusetile acestei zone.

P. S. am ramas placut surprins de lipsa controlului vamal atat la frontiera Ungara-Slovaca, cat si la cea Slovaca- Poloneza ceea ce spune foarte mult legat de atitudinea acestor state fata de cerintele U. E.

Trimis de ceasornicarul in 26.05.11 17:15:52
Validat / Publicat: 26.05.11 19:27:01

VIZUALIZĂRI: 5630 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ceasornicarul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 unul din restaurantele statiunii
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 22 voturi)

[26.05.11 17:21:20]

Articolul a fost selectat ca Mini-ghid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

[26.05.11 21:58:27]

Ehei... inca din anii 90 Slovacia avea acorduri cu Polonia si Ungaria privind controlul vamal, nu se facea control decat la intrarea in tara, mare mi-a fost mirarea cand trecand prima data din Slovacia in Ungaria, ne-au intampinat doar vamesii unguri... !!!

Sper sa placa melodia postata!

tucas
[26.05.11 22:16:25]

Salut,

Fix pe 3 mai am trecut pe acolo. Facand greseala sa aleg acest drum catre Polonia, Katowice din Bucuresti.

Drumul prin aceasta zona vi-l alege gps-ul ca fiind cel mai rapid catre Polonia dar este de evitat. Dupa cum vedeti muntii in pozele din dreapta dati-va seama cum este sa ii traversezi cu masina.

Bucuresti-Cluj-Valea Lui Mihai-Debrecen-Poprad-Tatranska-Krakow-Katowice: aprox 1150 km

Traseul de retur, cel castigator la sugestia prietenilor polonezi: Katowice-Brno-Bratislava-Budapesta-Mako-Nadlac-Bucuresti: aprox 1400 km. Dar drumul pana la Mako este numai autostrada. Multe vignete intradevar dar la asemenea drum merita.

cristi_an3000
[27.05.11 08:46:00]

@ceasornicarul, lipsa controlului la frontiere nu are legatura cu cerintele UE si cu atitudinea statelor respective, ci cu faptul ca acestea sunt in spatiu Schengen (unde ne zbatem si noi sa intram). chiar o "definitie" a acestuia spune ca:

Spatiul Schengen reprezinta o zona de libertate de miscare unde controalele la frontierele interne ale statelor semnatare au fost eliminate si a fost creata o singura frontiera externa unde controalele se desfasoara conform unui set de reguli clare.

ceasornicarulAUTOR REVIEW
[27.05.11 14:42:32]

Am uitat sa precisez la doar 15 km. se afla satul Zdiar, este aproape de frontiera cu Polonia, sat ce pastreaza in mare parte traditiile populare ale zonei.

Are ceva din satele de munte bucovinene, majoritatea caselor sunt din lemn si cu motive populare desenate pe ele.

Este o zona turistica destul de dezvoltata existand foarte multe pensiuni si bineinteles partii de schi.

Atasez cateva poze pentru a va face o idee despre acest minunat loc.

[21.08.16 14:14:28]

Mutat în rubrica "Descoperă Tatranska Lomnica, TATRANSKA LOMNICA" (nou-creată între timp pe sait)

ceasornicarul, tucas
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Tatranska Lomnica: