ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.05.2011
ÎNSCRIS: 16.01.11
JUN-2009

Vatra Dornei - o statiune frumoasa pentru orice varsta

Josh Groban - Awake

„Batranii povestesc in legatura cu numele de Dorna a orasului urmatoarea legenda. Dragos Voda, "descalecatorul" Moldovei a venit sa vaneze in partile noastre. Aici a intilnit o fata frumoasa ca o zana, cu par balai si cu numele de Dorina. Dragos a plecat la vanatoare si intr-o padure deasa i s-a aratat o caprioara pe care a inceput sa o urmareasca. Caprioara iute de picior, a scapat insa mereu de sagetile vanatorului, dar ostenita, s-a oprit pentru o clipa sa-si traga sufletul langa un brad cu trunchiul gros. Dragos a intins arcul si a tras. De dupa copac s-a auzit un tipat omenesc de durere si caprioara a facut un salt, dupa care s-a pierdut in padure. Dragos s-a apropiat de brad si a vazut ca in locul caprioarei o ucisese pe frumoasa Dorina. Plin de remuscari Dragos a inmormantat-o chiar pe locul unde fusese ucisa si in amintirea ei a botezat locul si raul din preajma Vatra Dornei, devenita in timp Vatra Dornei de azi. ”

Pentru ca am inceput sa ne gandim la vacante si poate unii inca nu sunt hotarati unde sa mearga as vrea sa va impartasesc impresiile mele despre vacanta petrecuta la Vatra Dornei.

Vroiam sa vad Bucovina, in mod special manastirile din Bucovina, asa am ales ca loc de sejur Vatra Dornei si ne-am cazat la Hotel Carol (vezi review aici).

Aceasta Perla a Bucovinei, cum mai este denumita Vatra Dornei, este asezata in Depresiunea Dornelor la altitudinea de 800 m facand legatura intre Moldova si Maramures, la confluenta Raurilor Dorna si Bistrita.

Desi este renumita datorita practicarii sporturilor de iarna si a turismului balnear, cred ca Vatra Dornei este o statiune potrivita pentru orice varsta si in timpul verii. Se pot face drumetii in apropierea Vetrei Dornei, trasee montane in M-tii Giumalau, Rarau, Calimani, Bistritei si Suhard de o zi sau doua organizate de ghizi, parapanta, calarie, pescuit, river rafting, ciclism montan. Se organizeaza excursii in Bucovina, Moldova si Maramures.

Asa cum ne-am convins la fata locului se pot face plimbari prin Parcul Central, respirand aerul curat, hranind veveritele cu nuci aduse de acasa sau cumparate de la piata din apropiere. Se pot asculta diferite concerte ce au loc aici. Noi am prins Festivalul National de Folk – iunie 2009 si am mers sa sustinem niste tinere din Craiova pe care le-am cunoscut in tren si cu care ne-am imprietenit Se poate vizita catedrala Sfintei Treimi cu o arhitectura deosebita, asezata chiar la intrarea in parc. Tot din parc poti face o plimbare pe partia Parc care vara este plina de flori si de unde ai o panorama frumoasa asupra statiunii.

In statiune poti vedea multe cladiri vechi cum ar fi:

- Gara Bai construita in anul1910

- Primaria construita in stil florentin in anul 1897 la parterul careia se afla Muzeul de Etnografie si Folclor

- Izvorul Santinela din Parcul Central descoperit in anul 1871 si amenajat in anul 1897

- Casinoul – 1899 monument arhitectural situat la intrarea in parc, candva un important centru cultural lasat apoi in paragina. Sper sa-l putem admira cu alta ocazie acum fiind in renovare.

De la receptia hotelului in care ne-am cazat am ales din pliantele cu oferte o excursie la manastiri. Am vizitat manastirile: Sucevita, Moldovita, Putna, Humor si Voronet.

Am mai vizitat atelierele si expozitia de ceramica neagra de la Marginea, o marca binecunoscuta in lume, unde si astazi totul se face manual. Expozitia era cu vanzare asa ca deja un cadou pentru cei dragi a fost asigurat. Alaturi se afla un muzeu etnografic, amenajat intr-o casa veche de peste 100 de ani in care am admirat costume populare din Bucovina, in special din zona Radauti, folosite de locuitorii din zona la evemimentele importante ale satului. Si aici erau de vanzare oua incondeiate, margele, tesaturi si multe alte lucruri de asemenea lucrate manual.

In Bucovina, pe langa bogatia istorica, m-a fascinat bogatia reliefului. Cred ca nu am vazut niciodata atata verde. Prezenta masiva a padurilor care imbraca muntii si purifica aerul, peisaje de o frumusete rara ne-a insotit pe toate traseele de la Suceava la Dorna Candrenilor, de la Vatra Dornei la Putna, de la Marginea la Gura Humorului, Campulung Moldovenesc, Voronet si inapoi la Vatra Dornei. Vizitarea manastirilor ne-a umplut sufletul iar opririle in pasul Mestecanis si in pasul Palma ne-au ozonat plamanii si incantat privirea cu privelistea Obcinelor Bucovinei.

Am fost foarte multumiti de ghidul nostru, un adevarat profesionist, care in drum spre manastiri ne explica despre orice intalneam in cale important. Acesta organiza excursii si in Maramures si Moldova, drumetii montane cu oprire la stana pentru a servi un bulz, rafting pe Bistrita iar de la pensiunea pe care o detinea puteai inchiria biciclete.

Informatii despre zona sau excursii se pot obtine si de la Centrul de informare turistica din apropierea bazei de tratament Bradul Calimani (foarte amabili dar se inchidea pe la ora 16) precum si de la o agentie de turism, undeva pe malul Dornei in drum spre gara.

O drumetie frumoasa am facut pe Dealu Negru, acesta fiind cunoscut datorita partiei de schi, cea mai lunga partie de dificultate medie din tara, 3200m. Se poate ajunge cu telescaunul care functioneaza de luni pana duminica intre orele 10-17. Noi nu am urcat cu telescaunul ca nu ne sta in fire, mergand pe jos am avut mai mult timp de admirat in jur si inspre statiune, de cules afine care erau la tot pasul. Acum albul zapezii era luat de verdele poienilor, rozul florilor de maces, albastrul afinelor, galbenul florilor de papadie, albul margaretelor…… O adevarata explozie de culori. Ajunsi in varf la 1300 de metri ne-am rasfatat privirea in fata cu muntii Rodnei si Calimani iar in spate cu privelistea Depresiunii Dornelor cu varful Ousor pe care il aveam in plan pentru a doua zi. Langa noi pajisti cu flori si niste cai superbi. Contra unei sume nu foarte mari puteai calari. Daca ati flamanzit sau va este sete puteti servi ceva la restaurantul cabanei Telescaun, dar iesiti pe terasa, asa veti avea in fata numai verdele brazilor, albastrul cerului si norisori albi.

Varful Ousorul a fost o alta tinta a noastra despre care o sa scriu in curand (vezi review aici).

Trimis de Lumis66 in 24.05.11 21:49:39
Validat / Publicat: 24.05.11 22:54:11

VIZUALIZĂRI: 8120 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lumis66); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Vatra Dornei si Dealu Ruc - de pe partia Parc

Admin [24.05.11 22:55:25] »

Articol selectat ca MiniGhid AmFostAcolo in destinatia Romania

webmaster13 [24.05.11 23:08:30] »

sper sa placa melodia postata, insa este doar alegerea mea subiectiva, prin urmare se poate schimba!

dorgo [25.05.11 07:07:49] »

@Lumi 66

Anul trecut, cazinoul era inca sprijinit, ca si in fiecare an, de schele si barne, ca sa nu se prebuseasca... Dna Elena Udrea a zis ca refacerea lui e prioritate turistica nationala... s-a mai facut ceva? ... la Monte Carlo, cazinoul, loc al pierzaniei, e principalul puncte de atractie al zonei... parcul cu veverite mi s-a parut mai mic...

in rest, Vatra e o statiune foarte frumoasa iar bucovinenii, primitori, se mananca bine pe-acolo...

dorgo
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Vatra Dornei și împrejurimile: